Probleme contor electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • churchill
    Incepator
    • 27.sep.2008
    • 1

    Probleme contor electric

    Buna ziua,
    Va rog ajutati-ma; Ce pot face? De curand am preluat un spatiu comercial; nu am schimbat contorul de curent ( deoarece era nou si sigilat ); Zilele trecute m-am trezit cu cei de la electrica peste mine ( punct ochit - punct lovit ) in control, deoarece spun ei am "probleme" cu contorul; Ce fac ? deoarece eu nu m-am atins de acel contor, iar daca sunt probleme, sunt de la fostul propietar.

    Multumesc,
    Cu respect Churchill
  • razvyyc
    Membru Marcant
    • 04.ian.2008
    • 450

    #2
    Buna ziua
    In mod normal, sunteti obligat de legislatie sa reinoiti contractele cu furnizorii utilitatilor dvs. in scurt timp dupa inceierea contractului de vanzare-cumparare. In acel moment se plateste OBLIGATORIU o taxa de vreo 24 RON, taxa de contor. Operatorul de distributie are obligatia ca in termen de 4-5 zile (max. 10 parca) sa va faca o vizita in teren pentru schimbarea contorului. Daca la montarea noului contor se constata ceva anomalie la vechiul contor, vechiul proprietar este anchetat.

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      #3
      Trebuia sa va faceţi contract de furnizarea energiei pe numele Dvs. Im momentul acela se facea si revizia contorului, la cerere, desigur.
      Care sunt problemele de care sunteţi acuzat? ...daca spuneţi acel contor e sigilat? Cit timp a trecut de la preluarea spaţiului?
      Aţi semnat procesul verbal? Era bine dca nu il semnaţi!
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • razvyyc
        Membru Marcant
        • 04.ian.2008
        • 450

        #4
        Postat în original de Baboo
        Trebuia sa va faceţi contract de furnizarea energiei pe numele Dvs. Im momentul acela se facea si revizia contorului, la cerere, desigur.
        Nu se face revizie, se pune un nou contor. Si nu la cerere, ci in mod obligatoriu.

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          Postat în original de razvyyc
          Postat în original de Baboo
          Trebuia sa va faceţi contract de furnizarea energiei pe numele Dvs. Im momentul acela se facea si revizia contorului, la cerere, desigur.
          Nu se face revizie, se pune un nou contor. Si nu la cerere, ci in mod obligatoriu.
          Asa este dar taxa de conectare este de 12 ron si se plateste cand vine prima factura[inainte nu era obligatoriu sa schimbi contoru se face la cerere cum spunea dl Baboo]

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #6
            Postat în original de DanielF_67
            Asa este dar taxa de conectare este de 12 ron si se plateste cand vine prima factura[inainte nu era obligatoriu sa schimbi contoru se face la cerere cum spunea dl Baboo]
            La noi taxa se plateste la intocmirea contractului, taxa fiind, asa cum am mai spus, 24 RON.

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1658

              #7
              Postat în original de razvyyc
              Nu se face revizie, se pune un nou contor. Si nu la cerere, ci in mod obligatoriu.
              Ma gândeam la inspecţia vizuala a contorului:sigiliu...se mişcă sticla contorului...etc.
              După cum spuneţi Dvs., inseamnă că Dl- Churchill- nu are contract?
              Vad ca noi ,,vorbim discuţii '' dar nu primim mai multe precizari (despre care am intrebat)de la Dl Churchill.
              Sal'tare
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Comentariu

              • DanielF_67
                Membru marcant
                • 22.mar.2007
                • 336

                #8
                Postat în original de razvyyc
                Postat în original de DanielF_67
                Asa este dar taxa de conectare este de 12 ron si se plateste cand vine prima factura[inainte nu era obligatoriu sa schimbi contoru se face la cerere cum spunea dl Baboo]
                La noi taxa se plateste la intocmirea contractului, taxa fiind, asa cum am mai spus, 24 RON.
                Nu va contrazic informatiile le am de la diversi contoristi din Bucuresti ,si mai e si distanta de la Bucuresti la Baia Mare....[glumeam] numai bine.

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1658

                  #9
                  Nu ar trebui sa fie ,,câte bordeie atitea obiceie''. Ptr ca legea de furnizarea energiei e aceeaşi peste tot.
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  Procesare...