WC defect

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DarkAngel
    Incepator
    • 06.aug.2007
    • 31

    WC defect

    buna ziua am un sistem format dintr-un vas de wc si rtezervor de apa care nu reuseste sa-si faca treaba.
    Din observatiile stiintifice de habarnamist am dedus ca debitul de apa ajuns in vas nu este destul de mare asa ca am intors pe dos rezervorul si am mai cumparat unul ... ghinion NU MERGE !!
    Sa fie din cauza faptului ca vasul nu ar avea o gaura destul de mare si nu da voie volumului de apa din rezaervor sa ajunga mult odata in vas ?
    Ati mai avut asemenea probleme ?
    Trebuie schimbat ??
    Inteligenta ma urmareste... da' eu sunt mai rapid!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Ce fel de vas si rezervor ai?
    Este rezervor pe vasul de WC sau de plastic la semi-inaltime?

    Detaliaza.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Ce am inteles eu ! Suspectati ca " e ceva " si debitul de apa ajuns in vas nu reuseste sa spele wc-ul . Sau mai clar va ramine kk in vas si trebuie sa trageti apa de mai multe ori . Daca ati schimbat si rezervorul iar fenomenul este acelasi , e posibil sa aveti depuneri de calcar . Acolo unde intra teava de apa de la bazin in vas se afla o gaurica care nu este smaltuita si se poate depune calcar . Gaurica (!) iese in vas si de acolo pe sub buza se imprastie apa . Deci scoateti teava si curatati cu o sirmulita acea gaura , verificati nivelul apei in rezervor si va functiona .Problema asta am avut si eu , am schimbat rezervorul si abia dupa aceea m-am mai si gindit si am rezolvat situatia . Ps . locuiti la curte si daca aveti apa de put , e clar !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • DarkAngel
        Incepator
        • 06.aug.2007
        • 31

        #4
        Postat în original de VYS
        Ce fel de vas si rezervor ai?
        Este rezervor pe vasul de WC sau de plastic la semi-inaltime?

        Detaliaza.
        exact : plastic la semiînaltime
        Inteligenta ma urmareste... da' eu sunt mai rapid!

        Comentariu

        • DarkAngel
          Incepator
          • 06.aug.2007
          • 31

          #5
          Problema este la un WC la bloc si apa e din reteaua de apa.
          Probabil aveti dreptate o sa incerc si asta... pentru o clipa m-am gandit si eu la piatra numai ca nu mi-am imaginat pentru nici un moment ca se poate ajunge sa obtureze chiar asa tare piatra si ma gandeam ca WC-ul fiind unul ieftin este nefunctional prin faptul ca are canalul ala prea mic.
          Inteligenta ma urmareste... da' eu sunt mai rapid!

          Comentariu

          Procesare...