Drum acces

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ecosit
    Membru
    • 18.aug.2008
    • 158

    Drum acces

    Am cautat si am tot cautat si nu am gasit nicaieri ceva detalii privind costurile si etapele realizarii unui drum de acces.

    Cand ma refer la drum de acces ma refer la un drum de servitute de la strada principala la o insiruire de case. Acolo, drumul trebuie sa fie realizat in asa fel incat sa suport un trafic relativ redus, dar sa fie facut calumea.

    Presupun ca trebuie escavat si nivelat, tasat, pus balast, nivelat si tasat si apoi asfaltat. Cam astea presupun ca ar fi etapele + realizarea sistemului de scurgere a apei.

    Are cinema idee cam cat costa operatiile astea?

    Am auzit preturi astronomice.

    Nu am nevoie de un pret exact pentru ca asta depinde de n factori.. dar macar ca idee.

    Multumesc anticipat!

    Numai bine
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Daca este un drum de servitute il puteti ceda primariei si ati scapat de gija . Fac ei ce este de facut dar dupa montarea utilitatilor . Sa faceti ceva ca la carte , pe banii dvs , e scump rau . Avind in vedere ca trebuie sa intre si camioane grele , operatiunile ar fi - excavare / decopertare / tasare / balast /tasare/ sapa stabilizata / tasare / bitum strat de baza / tasare / bitum strat de uzura / tasare / . Deci scump .Utilaje , materiale ....a si sa uitam ...bordurile !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant constructii
      Membru
      • 17.iun.2008
      • 224

      #3
      Se poate si altfel: decopertare/tasare/balast/tasare/beton. Balast se dispune intr-un strat de 20-25 cm, iar beton 15-20 cm. Tinand cont ca latimea drumului ar trebui sa fie de cca 7 m (daca tin eu minte bine ca cere Primaria) rezulta cam 140-175 mc de balast la 100 de m de drum si 100-140 mc de beton. Aici mai trebuie sa tineti cont ca betonul de drumuri sunt diferite fata de cele de constructii, la pret nu stiu daca sunt mai scumpe sau nu.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de Consultant constructii
        Se poate si altfel: decopertare/tasare/balast/tasare/beton. Balast se dispune intr-un strat de 20-25 cm, iar beton 15-20 cm. Tinand cont ca latimea drumului ar trebui sa fie de cca 7 m (daca tin eu minte bine ca cere Primaria) rezulta cam 140-175 mc de balast la 100 de m de drum si 100-140 mc de beton. Aici mai trebuie sa tineti cont ca betonul de drumuri sunt diferite fata de cele de constructii, la pret nu stiu daca sunt mai scumpe sau nu.
        A face un drum cu partea de uzura din beton , este mult mai scump decit cu asfalt !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • alinutza99
          Membru
          • 17.aug.2006
          • 168

          #5
          Nu este mai scump sa faci un drum din beton decat unul de bitum.Pentru ca 1 km de asfalt este in jur de 3- 4 miliarde kilometrul,rezulta 100 m cam 400-500 milioane,iar un drum de beton de 100 m poate sa coste maxim 250-300 de milioane,maxim! banuiesc ca este o zona cu trafic redus unde nu circula mai mult de 3,5 T.daca iei 100 mc de beton mai primesti in mod sigur si reducere,se deoperteaza,niveleaza,se toarna strat de piatra concasata,se taseaza,se toarna ciment si se asteapta sa se usuce.Pe 100 m liniari presupun ca sunt cel putin 15-20 de case.Asa ca 250 mil impartit la 20 de vecini vine 12,5 mil de vecin.deci se renteaza de beton.(au mai facut si altii asa si rezista bine si frumos.au pus beton de 15 cm grosime)

          Comentariu

          • ecosit
            Membru
            • 18.aug.2008
            • 158

            #6
            da... multumesc de raspunsuri
            calculat la rece aveti dreptate
            Vom vedea ce va iesii... la anu

            Comentariu

            Procesare...