Firma agreata pentru bransare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dudelia37
    Membru
    • 16.sep.2008
    • 132

    Firma agreata pentru bransare

    VA ROG TRIMITETI-MI O FIRMA AGREATA.. de electrica care sa aiba si preturi umane, rezonabile ptr executie lucrari si bransare ptr 550 m fata de transformator....sau solutii...ORICE solutii...VA ROG, DIN SUFLET!
  • prafsipulbere
    Membru
    • 09.mai.2008
    • 106

    #2
    sall

    in ce zona stai,poate te ajut eu

    Comentariu

    • gabix
      Membru
      • 10.sep.2007
      • 185

      #3
      In zona de sud cred ca glumiti cu preturi umane, toti au acelasi pret iar daca discuti cu una din firme si mai faci si studiul de solutie cu ei adio selectie de oferte, ceilalti nu mai discuta cu tine, va spune stan patitul.

      Zilele trecute in Ziarul financiar am gasit pliantul unui operator alternativ de energie, care promite solutii mai ieftine, vezi: http://www.totalelectric-oltenia.ro/

      Altfel va recomand sa faceti un bransament subteran in care sa tineti cont cel mult de vecinii din stinga si dreapta de la care sa recuperati in viitor o parte din investitie si sa va ocupati dvs. de executia lucrarii. Va va costa astfel:
      -proiect la care platiti romaneste ( pina in 500 Euro )
      -sapatura ~ 10 RON/ml platit romaneste
      -cablu trifazat ( de la Baduc intre ~20-30 RON/ml functie de grosime )
      -alte mici plati
      -receptia
      Altfel sub 100-150 RON/ ml nu cred ca scapati in aceasta varianta

      O extindere de retea iese la peste 200 RON/ml si veti astepta ca in 5 ani sa va recuperati o parte din bani.

      Vorba aceea, Jeep-ul lui consuma benzina multa
      Bafta

      Comentariu

      • gabix
        Membru
        • 10.sep.2007
        • 185

        #4
        Am vazut si celalalt post al dvs si din contra conf directivelor europene toate cablurile trebuiesc ingropate.

        Electrica va cere aerian pt. ca vrea sa-si extinda reteau pe banii dvs!!!
        Luptati-va cu ei, cititi normativele, cred ca PE106 daca nu gresesc in care se specifica cum se fac bransamentele, I7 si legea energiei/ un HG publicat in MO din 12 feb 2008 si veti reusi!

        Comentariu

        • prafsipulbere
          Membru
          • 09.mai.2008
          • 106

          #5
          sall

          te am intrebat zona mai sigur o localitate.stai linistit ca se poate rezolva si sub pretul pieti dac vb cu cine trebuie

          Comentariu

          • dudelia37
            Membru
            • 16.sep.2008
            • 132

            #6
            GRADISTEA de ILFOV

            GRADISTEA de ILFOV...sper ca nu se schimba oferta "sub pretul pietei"....

            Comentariu

            • dudelia37
              Membru
              • 16.sep.2008
              • 132

              #7
              PTR GABIX

              Buna Gabix! Dar cum pot face daca cei de la Electrica vor cu orice pret - un inginer spunea ca numai printr-o minune sa imi dea aviz ptr cablu subteran, ...ca deh, noi astia din Ilfov suntem bastani....chiar daca zona e in vantoase de se cutremura pamantul...stiu preturile numa sa imi dea un om cu omenie de la ei si proiect/ studiu de solutie ptr cablu subteran...

              Comentariu

              • dudelia37
                Membru
                • 16.sep.2008
                • 132

                #8
                ??

                si...putem NOI sa facem lucrarea fara bransare?caci maine incep daca e legal, bineinteles cu acordup primariei...dar , din pacate legea da de inteles ca numai cu firmele agreate si atestate de ei....

                Comentariu

                • gabix
                  Membru
                  • 10.sep.2007
                  • 185

                  #9
                  Vecinul meu a dat 3 mil pt. a executa el lucrarea si astfel costul bransamentului a scazut de la 40 mil. la 14+3 mil.

                  Firmele cu pricina au atitea lucrari de nu-si vad capul incit daca iese ceva si nu trebuie sa faca mai nimic va fi una care sa accepte aceasta varianta.

                  Daca aveti acordul primariei puteti executa lucrarea mai putin legatul cablului la BMP si bineinteles retea.
                  Nu au dreptul sa va refuze bransamentul subteran, daca nu rezolvati romaneste cititi ce v-am recomandat si mergeti peste ei ( eu am si o audienta la activ ).

                  Comentariu

                  • dudelia37
                    Membru
                    • 16.sep.2008
                    • 132

                    #10
                    ooofff

                    ...am cautat de mi-au iesit ochii din cap normativele si hot...si...poate trimit pe ciineva la monitorul oficial...si spui ca daca iai autorizatie de la primarie pe cei de la electrica nu ii intereseaza?...sa nu ma pomenesc cu vreo amenda.....stie cineva care sunt EXACT pasii ptr bransare? adica ordinea lor...stiu ca par nestiutoare sau de pe alta lume insa sunt atat de disperata caci mi-am construit casa, bani nu mai am si mutarea mea depinde de o luna de electrica....

                    Comentariu

                    • dudelia37
                      Membru
                      • 16.sep.2008
                      • 132

                      #11
                      ce inseamna bmp?

                      ce inseamna bmp?

                      Comentariu

                      • dudelia37
                        Membru
                        • 16.sep.2008
                        • 132

                        #12
                        aaa si...

                        gabix...mi-ai spus ceva de proiect executat romaneste sub 500 euroi...pai am inteles ca obligatoriu tb sa iei un inginer de la electrica sa iti faca proiectul.....si studiu de solutie tb facut musai ca sunt 400m pana la stalp....deci...?sper sa nu te exasperez cu intrebarile insa vreau sa ma mut mai ales ca mi-am trimis si copilul in bejenie" la mama de vreo 2 luni si nu l-am vazut din lipsa timpului...dedicat constructiei ca sa ne mutam odata si acum....ma gandeam si la felinar insa nu stiu cu m-as descurca cu frigiderul lipsa sau cu un dus/zi...hahaha!!!si suntem in sec 21!!!

                        Comentariu

                        • nutzu
                          Membru
                          • 22.mar.2008
                          • 125

                          #13
                          in bacau trifazic adus de la 350 ml(150 ml pe stalpi si 200 subteran) cost total 9000ron bmpt e la 200m de casa.Nu stiu daca e mult sau putin.Cine m-a ajutat mi-a spus ca e cel mai mic pret pe care l-a putut obtine(omul fiind de la electrica)

                          Comentariu

                          • pickhummer
                            Incepator
                            • 04.oct.2008
                            • 4

                            #14
                            PTR NUTZU

                            Intr-adevar este unulmic...imi poti da si mie firma/persoana de contact? si cand a fost facuta lucrarea? a tbuit si studiu de solutie?da-mi mai multe detalii..poti?

                            Comentariu

                            • nutzu
                              Membru
                              • 22.mar.2008
                              • 125

                              #15
                              fara probleme.Dar frma este una din cele agreate de eon pt bacau iar constructia treuie sa fie in zona.Actele care trebuie la dosar-copii-act de proprietate pe teren,plan de incadrare in zona ,act de identitate.contractul e incheiat pe aviz pompa apa pt ca nu e gata autorizatia de constructie.

                              Comentariu

                              Procesare...