Spoturi incastrabile in tavan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovideos2003
    Membru
    • 07.mai.2008
    • 205

    Spoturi incastrabile in tavan

    Sunt la faza de turnare a placii peste parter si as dori sa pun intr-o camera lunga de 8 m ,12 spoturi in tavan pe o latura .Exista vre-un model de spot care sa se poata incastra direct in placa de beton si sa nu mai fiu nevoit sa cobor tavanul cu rigips sau polistiren sau alte asemenea? Cum ar fi mai bine sa fac ,sa trag acum 12 tuburi prin placa inainte de turnarea betonului sau sa fac instalatia ulterior turnarii placii?
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Puteti folosi spoturi cu LED-uri la tavanul dvs, dat fiind ca acestea nu genereaza o cantitate mare de caldura si sunt destul de "trainice". Ca si realizare practica, va recomand sa cumparati de la instalatii sanitare o teava de 75 mm de plastic din care sa taiati bucati de cca 7 cm pe care sa le fixati pe locul in care urmeaza sa aveti viitoarele spoturi. E de ajuns sa faceti o gaura in laterala ca sa introduceti tubul bergman si apoi sa acoperiti cu poliestern interiorul tevii ca sa nu intre ciment de la turnarea placii. Dupa ce decofrati, scoateti poliesternul si aveti gaurile necesare. Eu le fixez de regula in "ochiurile" plasei de armatura ca sa fie fixe. Bafta!
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • ovideos2003
      Membru
      • 07.mai.2008
      • 205

      #3
      Multumesc buna idee asa o sa fac Ce sarma sa folosesc?Ce tensiune trebuie la spoturile cu led?

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1360

        #4
        Postat în original de ovideos2003
        Multumesc buna idee asa o sa fac Ce sarma sa folosesc?Ce tensiune trebuie la spoturile cu led?
        Conductor 1 mm2 sau 1,5 mm2 . Spoturile cu led au (de obicei ) si un mic "transformator" .
        salutare .

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          Postat în original de alex virtual
          Postat în original de ovideos2003
          Multumesc buna idee asa o sa fac Ce sarma sa folosesc?Ce tensiune trebuie la spoturile cu led?
          Conductor 1 mm2 sau 1,5 mm2 . Spoturile cu led au (de obicei ) si un mic "transformator" .
          salutare .
          Spoturile cu led sunt si la 220V,nu numai la 12 V(..._.

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            Eu folosesc myym 3x1 pentru alimentare si spoturi cu LED la 220. Ramane ca tu sa alegi din ce gasesti pe piata. Bafta!
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              In cazul spoturilor de 220V "micul transformator" respectiv o sursa - se inglobeaza in corpul spotului! Spoturile cu LED high power (de la 3W in sus degaja ceva caldura). Daca au radiator trebuie sa tineti cont si de circulatia aerului pe suprafata acestuia.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • ovideos2003
                Membru
                • 07.mai.2008
                • 205

                #8
                Hmmm, Am cumparat teava de 7.5 cm diametru dar sa va spun drept mi-e frica sa o pun in placa deoarece spoturile vin in linie dreapta la 1.5 m una de alta si sunt 6 la numar pe o latura si 5 pe alta latura a camerei adica 11 gauri .Mi-e teama sa nu se slabeasca rezistenta placii si sa ma trezesc cu o crapatura de toata frumusetea pe directia gaurilor.Nu este vre-un model de spoturi mai plat care sa nu necesite mult coborarea tavanului?Eventual sa le pot pune intr-un polistiren aplicat pe tavan?

                Comentariu

                Procesare...