Cositorirea - in ce conditii este necesara?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • radulescu_ion
    Incepator
    • 06.oct.2008
    • 17

    Cositorirea - in ce conditii este necesara?

    Citesc cu interes ce se discuta pe acest forum de circa 6 luni si nu de putine ori am vazut lucruri spuse doar pentru ca asa spune X sau Y in nu stiu ce forum sau asa l-a auzit el pe nu stiu ce nene si asa ar trebui sa faca toata lumea. Am lucrat cu contract in afara tarii ( Germania) circa 11 ani, imediat dupa revolutie in domeniul electric si pot spune ca intors in tara, am avut surpriza sa vad ca la noi foarte putine s-au schimbat din punct de vedere al executiei instalatiilor electrice, al materialelor folosite si nu in ultimul rand al eficientei. Mi-am infiintat propria firma de instalatii electrice si am incercat sa transpun ce faceam acolo aici in tara. Nu de putine ori am intampinat reticente la clienti atunci cand foloseam sigurantele automate in locul LF-urilor sau si mai des cand nu cositoream cuprul. De fapt, aici am si vrut sa ajung. Exista atatea metode moderne si practice de imbinare a legaturilor efectuate cu conductor de cupru si la noi inca se foloseste cositorirea. Cei care au lucrat cu conectori rapizi stiu ca nu se compara cositorirea cu aceasta metoda. Chiar nu putem sa trecem peste aceasta faza a executarii instalatiilor electrice? Nu se poate ca IP7 sa fie si el adus in 2008? Am urmarit pe cineva cand folosea cositorirea legaturilor electrice. Nu pot sa va spun cat timp i-a luat sa execute o doza dar m-a surprins ca habar nu avea de conectori rapizi , de sigurante automate, de diferentiale si totusi era mandru ca el lucreaza asa cum se facea demult. Nu vi se pare ca nu exista eficienta? Pe mine ma intereseaza la o instalatie electrica executia ei corecta din punct de vedere tehnic dar in acelasi timp nu imi permit sa stau nu stiu cate zile ca sa o cositoresc doar pentru ca asa spune nu stiu ce normativ care in multe privinte este depasit. Nu vreau sa starnesc polemici dar cred ca se poate si altfel, nu? Stima la toata lumea!
    Incerc sa invat mereu!
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Atita timp cit cositorirea nu este scoasa sau interzisa de norme ...se va folosi ! In spatiu privat sau nu , daca se poate , se foloseste . S-a mai discutat despre tot felul de cleme si conectori ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • balint adrian
      Incepator
      • 06.oct.2008
      • 2

      #3
      da unde naiba se mai cositoresc legaturile??
      eu lucrez ca electrician de 3 ani la una din cele mai mari firme de constructii din Iasi si nu am cositorit nici o legatura in doza.
      se folosesc doar cleme (morsete in denumirea pe care o folosom noi) pt ca asta este cerinta pompierilor.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #4
        uite, eu am facut instalatia electrica acum si am cositorit......

        Comentariu

        • sorin.
          Incepator
          • 29.dec.2007
          • 32

          #5
          Nu este mai sigura cositorirea? (cred ca si mai ieftina )

          Comentariu

          • gabix
            Membru
            • 10.sep.2007
            • 185

            #6
            Cred ca este mai sigura, dar ... aici vine partea frumoasa. Este ca la celebrele masini rusesti care erau foarte solide si totusi in accidente poate
            ai fi putut sa o patesti chiar datorita soliditatii. Recent insa oamenii s-au mai desteptat, au studiat natura au facut sistemul fagure, alte materiale, etc si au rezultat masini sigure pt. ocupantii lor, mai usoare, etc...

            Revenind la cazul nostru, dl. Radulescu are dreptate si am cunoscut pe pielea mea aceasta experienta. Imi fac singur instalatia electrica si inca nu am terminat-o lucrind printre picaturi. Desi eram adeptul cositoririi, avind
            experienta in domeniul electronicii practicate in anii '90 am pus in balanta totii factorii plus discutiile de aici de pe forum si am ajuns la concluzia
            ca acei conectori rapizi corespund cerintelor "de securitate electrica" ( le-as spune ) in primul rind pt. mine si mult mai departe conf. normativelor. Iar
            din punct de vedere eficienta si flexibilitate nu se compara cele 2 solutii.
            Adica miile de mufe pe care le-am vazut si folosit de CAT5 si CAT6 de tip UTP ce asigura comunicatii de tip FastEthernet la 10 GB Eth merg sertizate
            fara probleme la acele frecvente unde cel mai mic contact imperfect este "catastrofal" si o chestie "amarita" la 50 Hz nu raspunde cerintelor?
            Mai ales cind producatorul garanteaza min 25 A iar tu vrei doar 16A?

            Cred ca acele normative mai trebuiesc revizuite iar la scoala ar trebui introduse noile tehnologii si nu sa se piarda timpul cu chestii invechite pe principiul ca trebuie sa stie baza ca oricum se vor specializa ei ulterior.

            Nu trebuiesc blamati nici cei aplica solutiile vechi dar sa le aplice pt. ei si sa nu vina sa-ti ceara 1 mil. pe locul de lampa sau cit o mai fi pt. ca ei muncesc mult.

            Si uite asa usor usor lucrurile se vor schimba, nimic nu se face peste noapte...

            Comentariu

            • radulescu_ion
              Incepator
              • 06.oct.2008
              • 17

              #7
              Bine zisa chestia cu schimbarea... Speram sa mai traim si sa o vedem, nu?
              Incerc sa invat mereu!

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de Mircea G
                Atita timp cit cositorirea nu este scoasa sau interzisa de norme ...se va folosi ! In spatiu privat sau nu , daca se poate , se foloseste . S-a mai discutat despre tot felul de cleme si conectori ...
                ......asta am scris si nu inteleg ce va agitati atit . Cu ce va deranjaza cositorirea ? ati studiat asa de bine si stiti ca este mai sigura o clema ? Atentie ! MAI SIGURA ? Stati linistiti ca " modernitatile " nu acopera in totalitate necesitatile ! Asa ca ....eu unul voi cositori atita timp cit un ciudat nu va cere prin proiect sa folosesc cleme . Schimbarea de care vorbiti credeti ca va aduce numai bine ???? Daca eu aplic solutii vechi si iau 1 mil locul de lampa ( ! ) dvs cit luati cu " solutiile moderne " ? 1 leu ??? Sa fim seriosi . Cred ca sinteti in stare sa prostiti clientul cu "solutii moderne" si sa cereti 2 mil ! Garantat ! Asa ca nu dati sfaturi unde si ce sa folosim atita timp cit ambele metode sint acceptate . Poate metoda voastra sa fie desfintata ! Doar are acelasi statut !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • razvyyc
                  Membru Marcant
                  • 04.ian.2008
                  • 450

                  #9
                  Re: Mai este necesara cositorirea?

                  Postat în original de radulescu_ion
                  Nu se poate ca IP7 sa fie si el adus in 2008?
                  Cum spuneau unii critici, cititul unei carti incepe de la titlu...
                  Probabil ati citit alt normativ, IP7. Va recomand sa parcurgeti si normativul pentru proiectarea si executarea instalatiilor electrice, I7.

                  Postat în original de radulescu_ion
                  Am urmarit pe cineva cand folosea cositorirea legaturilor electrice. Nu pot sa va spun cat timp i-a luat sa execute o doza dar m-a surprins ca habar nu avea de conectori rapizi , de sigurante automate, de diferentiale si totusi era mandru ca el lucreaza asa cum se facea demult.
                  Deci ati urmarit pe cineva, nu un electrician. Poate ati vorbit cu femeia de servici. Cititi discutiile avute de unii membrii ai acestui forum. Va vor etala cunostinte peste puterile dumneavoastra de intelegere, in unele cazuri.

                  Postat în original de radulescu_ion
                  ...ntru ca asa spune nu stiu ce normativ care in multe privinte este depasit
                  Va rog sa etalati cazurile in care normativul este depasit. Eu va pot spune destule lucruri care se bat cap in cap.Dumneavoastra puteti?

                  Comentariu

                  • radulescu_ion
                    Incepator
                    • 06.oct.2008
                    • 17

                    #10
                    Asa cum ma asteptam..unde dai si unde crapa. Dl Mircea eu nu contest pe cei care cositoresc eu contest doar sistemul care te obliga sa faci ceva ce nu se mai face aproape nicaieri in Europa. In domeniul electric in Germania, nimeni nu cositoreste. Cautati printre cunostintele dvs si o sa aveti ca am dreptate. La fel si in Italia. Le-am povestit colegilor de acolo despre asta (cositorire) atunci cand am ajuns acolo si m-au privit cu neincredere. Credeau ca glumesc. Atat. Cum spuneati si dvs fiecare face asa cum se pricepe. Eu nu contest asta dar cred ca nici nu putem spune ca tot ce a aparut nou este prost. Dl. razvyyc, asa cum am mai spus , eu nu caut sa intru in polemica cu nimeni doar ca am spus ce fac eu. Remarcile dvs nu ma pot face decat sa zambesc amuzat si atat. Totusi ar fi bine sa va marginiti la catalogari doar la cunoscutii dvs si nu la mine. Am dreptul sa imi exprim o parere si nu cred ca dvs aveti dreptul sa imi catalogati afirmatiile in functie de starea dvs de spirit. Nu am vrut si nu vreau sa jignesc pe nimeni cu ceea ce am spus doar ca sunt anumite chestii care ar trebui schimbate. Si apropo, putine lucruri sunt greu de inteles. Stima la toata lumea!
                    Incerc sa invat mereu!

                    Comentariu

                    • vali 70
                      Incepator
                      • 07.oct.2008
                      • 1

                      #11
                      buna seara..am ceva ani de cand fac instalatii electrice, referitor la cositirire si mosete,riglete,cleme etc...........fiecare are avantajul si dezavantajul lor,nu vb de normative ,dupa ceva ani de experienta sti ce se preteaza la fiecare lucrare in parte.Nici eu nu folosesc cositorirea dar nici nu am renuntat la ea.De exempu la un amarat de neon de 20 w merita cositorit ........eu cred ca nu consumul e f mic riscu de oxidare la fel deci bag o moseta.Sunt clienti care doresc mutarea unui tabou si nu vor sa schimbe tot circuitu,vor eftin ,prelungesc, cositoresc.... asta e .Parea mea tu faci instalatia tu dai garantie deci tu decizi ce se preteza la ficare caz in parte...numai bine
                      sa stam strab si sa judecam drept

                      Comentariu

                      • alexis
                        Living Legend
                        • 05.nov.2006
                        • 1331

                        #12
                        [quote="radulescu_ion"]
                        Nu trebuie sa va suparati. La noi la romani, inertia e mare, greu acceptam ceva nou. Dar e de ajuns sa foloseasca o data "nea mesteru' " cutare si dupa aceea folosesc toti aceste sisteme rapide de legatura. Trebuie rabdare.
                        faci o casa si pentru urmasii tai

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #13
                          Ati muncit in Germania, v-ati supus legislatiei de acolo, probabil fara sa iscati discutii asupra corectitudinii acestora. Acum munciti in Romania. Nu vi se pare normal sa faceti acelasi lucru? La primul incident veti fi tras la raspundere asupra incorectitudinii instalatiei respective.
                          V-am spus: mai intai cititi normativul si apoi vorbiti de obligativitatea de a cositori legaturile in doze. Nu va obliga nimeni.
                          Nu cunosc normativele germane, dar va asigur ca cele italiene prevad si cositorirea legaturilor in doze, printre metodele de asigurare a legaturilor. Asa ca pastrati doar afirmatiile legate de normele germane.
                          Acolo probabil ati lucrat tot ca "asa l-a auzit el pe nu stiu ce nene si asa ar trebui sa faca toata lumea" - sunt spusele dumneavoastra cu care ati inceput primul mesaj.
                          Inainte de a-mi incepe activitatea, am luat examenul de autorizare si mi-am facut formele de inregistrare fiscala. Faceti si dvs. acelasi lucru sau macar cititi normativul. O sa va ajute in activitatea pe care doriti sa o intreprindeti in tara.

                          Comentariu

                          • radulescu_ion
                            Incepator
                            • 06.oct.2008
                            • 17

                            #14
                            Relaxeaza-te dl razvyc ! Dumneata nu pricepi ca eu nu am nimic cu domnia ta? Da, aveti dreptate m-am supus regulilor de acolo dar aia sunt putin mai avansati decat noi. Si eu am autorizatie ANRE, si eu lucrez de cativa ani buni in domeniu. Repet, dumneata nu pricepi un lucru: pe mine ma nemultumeste ca se pot face mai multe in domeniu si nu se fac. preferam sa facem lucrurile in stil vechi si atata. puteti dvs sa-mi spuneti de exemplu unde scrie in I7 de controlul computerizat al casei? Am vrut sa fac pentru un client asa ceva si la bransarea casei nu am primit avizul pentru ca nu scrie nimica in normativele noastre de asa ceva!!! Si exemple sunt numeroase. Dumneata ai luat-o ca pe un afront personal si tot ii dai inante cu injurii. Eu vorbesc de lucruri care la altii sunt o banalitate si la noi sunt noutati. Stima!
                            Incerc sa invat mereu!

                            Comentariu

                            • razvyyc
                              Membru Marcant
                              • 04.ian.2008
                              • 450

                              #15
                              Acum fara suparare, ma deranjaza atitudinea superioara cu care vin unii dupa ce muncesc "dincolo". Daca dincolo este mai bine, de ce oare nu au ramas acolo?
                              Normativul I7 se aplica circuitelor de alimentare cu tensiuni de pana la 1000V. Instalatia pe care dumneavoastra doreati sa o realizati se preta normativului. Pentru cablari fize de telecomunicatii, semnalizare, comanda, etc (aici se situeaza instalatia domotica pe care doriti sa o realizati) exista alte normative. Buna. Aici. In Romania.

                              Sa nu credeti ca sunt adeptul cositoririi legaturilor. Lucrez si cu morsetti. Si cu cleme de legatura. Chiar duble, aduse din Spania, deoarece la noi nu se comercializeaza, desi ar avea mare trecere si sunt mai sigure. Tot din batrana Europa imi achizitionez prize de 25 A. Pentru ca la noi nu se comercializeaza asa ceva, desi plite electrice de 7,3 kW sunt in comert, cu posibilitate de alimentare monofazata. Prizele respective nu le veti gasi nici in Italia, Austria sau Belgia. Pentru ca normativele lor ( ca si ale noastre) nu prevad asa puteri in circuite monofazate. Sa fie si italienii incompetenti pentru ca prevad cositoriri in doze? Sau austriecii, italienii pentru limitarile de putere?


                              Spuneti ca la bransarea casei nu a primit avizul...
                              Care au fost cauzele si care a fost momentul neacordarii avizului?
                              In mod NORMAL nu ati avut dreptul sa executati lucrarea fara primirea avizului tehnic de racordare.

                              Comentariu

                              Procesare...