Aerisire prin ghena cu tevile de AC si AR

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovidiutz
    Incepator
    • 06.oct.2008
    • 10

    Aerisire prin ghena cu tevile de AC si AR

    stau la etajul 4 / 10 si ca oricee roman care se pricepe la toate m-am apucat sa renovez in baie de la 0. am chemat un instalator mi-a schimbat tevile care pleaca din coloana principala rece si calda si apometrele .
    Apoi m-am apucat eu sa repar ghena adica zidul de beton de care se atarna ghiuveta (era prea veche si avea gauri ) . Spre surprinderea mea unul in vecinii de sub mine a facut baie si am constata ca aeriseste in baie prin aceasta canalizare pt tevile de AC si AR si tot aburul de la el din baie a venit .la mine. Mentionez ca baia nu are aerisire cu geam dar am un ventilator la aerisirea pt baie.
    Foarte grav dupa parerea mea pt ca imediat toate tevile au condensat si cred ca condensul se duce pana la erajul 10. Nu exista riscul ca peste timp undeva sa se produca vreo fisura?? Ce ar trebui facut?
    Ma gandeam sa incerc sa lipesc pe interior la mine o bariera de vapori (adica foolia de polietilena) ca sa nu imi mai afecteze zidul. E bine oare?
    Va multumesc
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Nu este normal ce face vecinul . Tevile din ghena de instalatii trebuie izolate . Daca aveti acces puteti baga si niste spuma in ventilatorul vecinului.
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 960

      #3
      Eu as pune intre etaje o plasa pe care as prinde (din loc un loc) o bucata de cauciuc, bucata de cauciuc fiind pe partea din jos a plasei, dar lasata in unele locuri cu marginile relativ libere
      Cauciucul ar avea rol de supapa (sa nu urce aburul in sus dar sa lase sa se scurga in jos o eventuala apa care ar aparea in urma unei spargeri de conducte) iar plasa ar fi suportul pentru membrana de cauciuc (suport permeabil la o eventuala apa de inundatie)
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      Procesare...