Unde gasesc prize cu click?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Yellow
    Incepator
    • 03.sep.2006
    • 30

    Unde gasesc prize cu click?

    Am vazut la televizor prize pentru instalatia din casa care au niste cleme sub stecher, iar cand scoti stecherul, in loc sa tragi de stecher, apesi pe clemele cu pricina care formeaza o parghie si dau afara stecherul. In felul asta nu se mai smulg prizele din perete. A vazut cineva de vanzare asemenea prize? Daca da, unde? Multumesc anticipat.
  • klaus
    Membru Marcant
    • 24.iun.2005
    • 960

    #2
    in Brico ar merge.
    Insa sunt cam scumpe.
    Viata e complexa si are multe aspecte...

    Comentariu

    • razvyyc
      Membru Marcant
      • 04.ian.2008
      • 450

      #3
      Cauta aparataj din gama prodax

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #4
        Postat în original de klaus
        [...] sunt cam scumpe.
        Şi nu merită?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 450

          #5
          Apropo de link-ul trimis anterior: este trimis la intamplare; nu stiu maghiara deci nu va pot da detalii asupra aparatajului.
          Insa aparataje Prodax se gasesc si la noi. Scumpe? Sunt sub pretul practicat pentru aparataje Legrand (doar anumite game), ABB, Siemens, Gewiss, Merlin Gerin.

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6360

            #6
            Postat în original de razvyyc
            [...] Insa aparataje P...x se gasesc si la noi. [...]
            Unde? Aş dori mai multe detalii (dacă politica forumului nu permite, atunci măcar pe MP),
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • razvyyc
              Membru Marcant
              • 04.ian.2008
              • 450

              #7
              Pana acum 2-3 ani aveau in gama si prize de 20 A !!! Acum nu stiu ce produse au.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6360

                #8
                Un update, vă rog?
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #9
                  @ razvyyc: Mulţumesc!
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • klaus
                    Membru Marcant
                    • 24.iun.2005
                    • 960

                    #10
                    Postat în original de RaduCA
                    Şi nu merită?
                    E discutabil, in opinia mea. Are eficienta pentru stechere mici si usor de scos (parghia e relativ subtire), care sunt usor de scos din priza (iar in acest caz "dotarea" suplimentara nu isi face simtita necesitatea)
                    Pentru stechere mari si mai greu de scos nu mai e asa de eficient, cam paraia parghia de zici ca se rupe. In unele cazuri ajuta, in altele nu, de la stecher la stecher.
                    Si un alt dezavantaj e inexistenta (in ce am intalnit eu) a modelelor cu 2 prize (numai pe modele cu 1 priza exista functia respectiva)

                    si 2 imagini de la una din prizele mele din casa de tipul respectiv:
                    Fișiere Atașate
                    Viata e complexa si are multe aspecte...

                    Comentariu

                    • Yellow
                      Incepator
                      • 03.sep.2006
                      • 30

                      #11
                      @razvyyc: poti sa imi zici si mie unde se gaseste prodax?

                      la brico am cautat si n-au. la hornbach n-au, insa am gasit prize de incastrat in podea la 2.5 mil bucata. ideea mi se pare super, pretul insa e prohibitiv.

                      De meritat merita, pentru ca de fiecare data cand plec in graba si iau laptopul trag cate o priza dupa mine si am stricat deja o gramada de prize in casa.

                      Comentariu

                      • DanielF_67
                        Membru marcant
                        • 22.mar.2007
                        • 336

                        #12
                        Postat în original de Yellow
                        @razvyyc: poti sa imi zici si mie unde se gaseste prodax?

                        la brico am cautat si n-au. la hornbach n-au, insa am gasit prize de incastrat in podea la 2.5 mil bucata. ideea mi se pare super, pretul insa e prohibitiv.

                        De meritat merita, pentru ca de fiecare data cand plec in graba si iau laptopul trag cate o priza dupa mine si am stricat deja o gramada de prize in casa.
                        Acum o luna mai aveau cateva prize din astea si intrerupatoare la un magazin pe Ion Mihalache,vanzatorul mi-a zis ca firma ungureasca ,care le fabrica a fost cumparata de L......d

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #13
                          Subscriu la cele spuse de Daniel; par a fi de productie maghiara deoarece daca dai cautare gasesti o sumedenie de pagini din tara vecina. SUnt robuste si bine dimensionate. V-as spune deu unde se pot cumpara, dar sunt din Baia Mare si nu stiu daca va mai este rentabila deplasarea pana aici pentru 2-3 prize>

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            In cazul unui aparataj de calitate nu vor exista probleme de genul iesirea prizei din doza sau blocarea stecherului in priza. Datorita materialelor folosite, a tolerantelor impuse in procesul de fabricatie si a diverselor inovatii aceste probleme sunt inexistente in cazul produselor de calitate.
                            Alegeti gama care vi se potriveste de la Schneider Zet , Inteea sau Unica si nu vor mai exista astfel de probleme. Bineinteles si dozele trebuie sa fie adecvate pentru aparatele respective!

                            Ca idee este brevetat si la noi un astfel de sistem cu buton pentru extragerea stecherului, insa in instructiuni scria ceva de genul ca trebuie sa tragi de stecher si sa si apesi pe buton.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • klaus
                              Membru Marcant
                              • 24.iun.2005
                              • 960

                              #15
                              Postat în original de Yellow
                              la brico am cautat si n-au.
                              Fusei azi in bricostore. E, ce sa vezi pe raft?
                              Fișiere Atașate
                              Viata e complexa si are multe aspecte...

                              Comentariu

                              Procesare...