O parere despre comductor.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vektor
    Incepator
    • 28.feb.2007
    • 86

    O parere despre comductor.

    Mi-a cazut de ocazie 100 m.l. cablu cu trei fire de 1,5 cu invelis antifoc la pretul de 1,80 ron (18000 lei metru), ce parere aveti? merita sa-l iau pentru schimbarea instalatiei electrice in apartament?

    Va multumesc.
  • Moldovan Vasile Dan
    Membru Marcant
    • 15.nov.2006
    • 420

    #2
    la prize trebuie conductor cu diametrul de 2,5 mm in sectiune

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Cam toate cablurile au mai nou invelis ignifug. Chiar toata instalatia nu o poti face cu diametrul ala; pentru anumiti consumatori mai puternici este mica sectiunea.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        Re: O parere despre comductor.

        Postat în original de vektor
        Mi-a cazut de ocazie 100 m.l. cablu cu trei fire de 1,5 cu invelis antifoc la pretul de 1,80 ron (18000 lei metru), ce parere aveti? merita sa-l iau pentru schimbarea instalatiei electrice in apartament?

        Va multumesc.
        Ce inseamna invelis antifoc? multi fac confuzie in ziua de azi intre flame-retardant (rezistent la flama/flacara) si fire resistant (ignifug). Ce scrie pe cablu?
        Sau de fapt nu scrie nimic si doar asa e prezentat?
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • vektor
          Incepator
          • 28.feb.2007
          • 86

          #5
          Pe cablu nu scrie nimic, asa este prezentat, cablu are culoarea grii dar pe mine nu ma prea intereseaza daca e sau nu antifoc, eu vreau sa-l folosesc in apartament din beton, ma intereseaza daca merita sa dau 1,80 ron./ml. pe asta s-au gasesc altceva ma-i ieftin pentru perete din beton?!

          Ce parere aveti?

          Comentariu

          • vektor
            Incepator
            • 28.feb.2007
            • 86

            #6
            Postat în original de Consultant electrice
            Cam toate cablurile au mai nou invelis ignifug. Chiar toata instalatia nu o poti face cu diametrul ala; pentru anumiti consumatori mai puternici este mica sectiunea.
            Am mai intrebat niste electricieni daca e bun, mi-au zis ca e bun la lumina si la prizele din ap. Pentru masina de spalat si alti consumatori mai mari mi-au zis ca merge conductor de 2.5, avind in vedere ca cablu mia cazut ca ocazie
            (zic eu!)

            Lamuritima va rog!

            Comentariu

            • liviu2004
              Membru marcant
              • 03.ian.2007
              • 508

              #7
              Re: O parere despre comductor.

              Postat în original de ear1976
              Ce inseamna invelis antifoc? multi fac confuzie in ziua de azi intre flame-retardant (rezistent la flama/flacara) si fire resistant (ignifug). Ce scrie pe cablu?
              Sau de fapt nu scrie nimic si doar asa e prezentat?

              Asa e, multi fac confuzie, chiar si dvs.:

              - flame retardant: intarzie propagarea flacarii IEC60332
              - fire resistant: rezistent la foc de 750 grade, pentru un timp de minim 3h. IEC60331

              Comentariu

              • stefanev
                Membru marcant
                • 05.iul.2007
                • 437

                #8
                Postat în original de vektor
                Postat în original de Consultant electrice
                Cam toate cablurile au mai nou invelis ignifug. Chiar toata instalatia nu o poti face cu diametrul ala; pentru anumiti consumatori mai puternici este mica sectiunea.
                Am mai intrebat niste electricieni daca e bun, mi-au zis ca e bun la lumina si la prizele din ap. Pentru masina de spalat si alti consumatori mai mari mi-au zis ca merge conductor de 2.5, avind in vedere ca cablu mia cazut ca ocazie
                (zic eu!)

                Lamuritima va rog!
                Pentru lumina este bun, insa alimentarea generala pe circuitul de lumini sa fie de 2,5, doar la corpurile individuale puteti folosi de 1,5 la lumina. EXCLUS fire de 1,5mm sectiune pt prize !!

                Comentariu

                • vektor
                  Incepator
                  • 28.feb.2007
                  • 86

                  #9
                  Va multumesc de raspunsuri, mati cam pus pe ginduri! nu stiu daca il ma-i iau!?

                  Comentariu

                  Procesare...