Becuri cu filament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Serban Valentin
    Membru Marcant
    • 12.nov.2006
    • 389

    Becuri cu filament

    Astazi o stire la PRO TV : DIN 2010 NU SE VOR MAI UTILIZA SI COMERCIALIZA BECURILE CU FILAMENT .Mi se pare aberant .Voi ce parere aveti ?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Nu este deloc aberant. In conditiile actuale tehnologia a ajuns la un nivel si se pot produce surse de iluminat mult mai economice. Odata cu introducerea acestor restrictii tehnologiile se vor dezvolta si mai mult.

    De ce sa folosim becuri incandescente si o parte din energia consumata sa se transforme in caldura?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Am citit si eu stirea asta, cu ceva vreme in urma.
      E o tendita normala avand in vedere tehnologia actuala si preocuparile privind eficienta energetica.
      Aceeasi problema este si la televizoarele CRT, una dintre firmele de pe piata a anuntat, anul trecut, ca inceteaza productia de TV CRT. Idem si la monitoare PC.

      Nu e nimic rau, becurile economcie se vor ieftini odata cu cresterea productiei/cererii.
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Re: Becuri cu filament

        Postat în original de Serban Valentin
        Astazi o stire la PRO TV : DIN 2010 NU SE VOR MAI UTILIZA SI COMERCIALIZA BECURILE CU FILAMENT .Mi se pare aberant .Voi ce parere aveti ?
        Da , aceasta prescriptie este partial aberanta si neaplicabila . Pentru partea aplicabila ar trebui sa se ofere prime de inlocuire a corpurilor de iluminat ce nu se preteaza la becuri economice . VYS - Crezi ca se vor ieftini ? Esti vys-ator ! Arata tu un lucru care s-a ieftinit in urma cererii ! Consultant electrice - de multe ori acest lucru este benific ! Ce vor face cei care se cramponeaza de proiecte si audite termice daca au luat in calcul si incalzirea de la becuri ? Ps . Un bec " economic " este de 1000 de ori mai neeconomic atunci cind vine vorba de inlocuirea lui . Se arunca mult mai mult decit la un bec clasic . Reciclarea , ea insasi , nu este un proces ecologic ci cel mult tande pe mande !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Seni
          Living Legend
          • 05.mar.2006
          • 3481

          #5
          mircea, sa fim realisti...., a scazut pretul la aparatura

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de Seni
            mircea, sa fim realisti...., a scazut pretul la aparatura
            Sint foarte realist ...dar la ce aparatura te referi ?
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Seni
              Living Legend
              • 05.mar.2006
              • 3481

              #7
              electrotehnica..., chiar si electrocasnicele...

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de Seni
                electrotehnica..., chiar si electrocasnicele...
                Eu ma refeream la corpurile de iluminat . La multe nu se potrivesc becuri economice iar unele nu permit becuri economice deoarece nu ar fi functionale . O lampa cu becuri halogen ( bulbi ) ...ce pui in locul lor .... NIMIC ! La un proiector , unde ai nevoie de aprindere rapida si lumina puternica ce pui ??? Un morcov ecologic care se aprinde dupa 2 min si ca vai de el ??? ........
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Seni
                  Living Legend
                  • 05.mar.2006
                  • 3481

                  #9
                  probabil vor aparea variante care sa satisfaca si neajunsurile aratate de mircea

                  Comentariu

                  • Mircea G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de Seni
                    probabil vor aparea variante care sa satisfaca si neajunsurile aratate de mircea
                    Deci ?? Probabil ca se va face o lege care interzice becurile cu FILAMENT . Corect ! Dar de a doua zi filamentul se va reboteza disparind notiunea de FILAMENT . Comercializarea va continua fara probleme !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • razvyyc
                      Membru Marcant
                      • 04.ian.2008
                      • 450

                      #11
                      Stati linistit, sigur se vor folosi in continuare, deoarece inca nu s-a descoperit lampa care sa bata calitativ lampa cu incandescenta: culoarea ambientala calda si redarea excelenta a culorilor. Probabil se vor folosi la scara restransa (medicina, etc).

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        #12
                        Eu zic ca am depasit faza viselor, Mircea.

                        De cand au aparut pe piata, au mai scazut in pret iar despre fiabilitate as zice ca sunt OK, unele. Primul pe care l-am cumparat a fost acum 3 ani si inca mai merge. Este adevarat ca seamana mai mult cu o lumina de neon dar asta e.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Mircea G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12085

                          #13
                          Postat în original de VYS
                          Eu zic ca am depasit faza viselor, Mircea.

                          De cand au aparut pe piata, au mai scazut in pret iar despre fiabilitate as zice ca sunt OK, unele. Primul pe care l-am cumparat a fost acum 3 ani si inca mai merge. Este adevarat ca seamana mai mult cu o lumina de neon dar asta e.
                          Asta stiu , si eu am luat unele ok si la super pret . Eu spuneam doar ca nu sint bune pentru orice aplicatie .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Pai la ce aplicatie te gandesti? Eu discut, in principal de o locuinta.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • klaus
                              Membru Marcant
                              • 24.iun.2005
                              • 960

                              #15
                              Din cate stiu eu e o interdictie de producere in UE a becurilor cu incendescenta, nu cred ca si de comercializarea, cu atat mai putin obligatia de inlocuire a celor existente.
                              Asta ar insemna ca nu se vor mai produce in UE becuri cu filament, dar nu cred ca va impiedica nimeni producerea lor in China... Sau in turcia, ca sa fim mai aproape
                              Viata e complexa si are multe aspecte...

                              Comentariu

                              Procesare...