Abonamente energie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anduvirgil
    Membru Marcant
    • 25.feb.2006
    • 527

    Abonamente energie electrica

    salut,
    deschid acest topic pentru simplul motiv ca inca nu m-am hotarat la ce tip de abonament la curent sa aleg.
    m-am oprit la 2 optiuni:
    1- abonamentul - CR -( abonament de tip monom cu rezervare) - un tarif de rezervare energie/zi de 0.1503 ron si un pret pe kw consumat de 0.3125

    2- abonamet - CTP - de tip monom diferentiat pe transe de putere ( pana la 3kw, intre 3-6kw si peste 6kw). la acest tip ar fi necesar cel de peste 6kw putere maxima contractată (necesar 9kw) . tarifele ar fi: un tarif de rezervare energie/zi de 0.4861 si un pret pe kw consumat de 0.2546

    din simularile facute pe diferitele site-uri ale furnizorilor de energie electrica am observat un castig de ce putin 35 ron / 1000kw pentru abonamentul CTP

    problema ar fi ca cei de la centrul de distributie nu m-au lamurit in vederea celor necasare (materiale , costuri) pentru a alege un abonamet CTP.
    au incercat sa-mi povesteasca ca diferenta de cost este mica, ca e mai bine pe abonament CR, ca trebui contor special...bla, bla
    personal cred ca habar nu au de acest tip de abonament

    mentionez ca m-am bransat de curand la retea si inca nu am semnat contractul cu ei.

    astept vesti.

    in speranta ca a sa avem parte de informatii pretioase , va multumesc.
    anda panda din ...
  • rsinro
    Incepator
    • 22.sep.2006
    • 48

    #2
    banuiesc ca ai o centrala electrica de incalzire. si eu am incercat sa trec pe CTP cu peste 6Kw dar inca nu am reusit. cei de la enel habar nu aveau ca au acest abonament. normal ca ei nu vor sa treci la CTP, pentru ca tu ai plati mai putin la consum mai mare.

    Comentariu

    • anduvirgil
      Membru Marcant
      • 25.feb.2006
      • 527

      #3
      salut
      gata, ura am rezolvat
      CTP peste 6 kw
      nu trebuie nimic in plus fata de un contor mono (cazul meu) si o sig dif de 40A (mergea si mai mare =46)
      initial d-na de la cez a inceput cu vrajeala: pai diferenta mica de cost, tre sa schimbati contorul cu unul .....(nu cred ca stia despre ce vb) ca trebuie....; nu e mai bine sa optati pt CR?!
      m-am documentat putin - se spune ca pt un ab de tip cTP este necesr un conjunctor-disjunctor cu curent reglabil adica:
      dupa cum se stie CTP are 3 variante si in functie de varianta aleasa se monteaza aceast conj -disj ( reglabil) - treaba lui este sa deconecteze automat de la retea in momentul cand apare o sarcina mai mare decat cea contractata si sa reconecteze automat atunci cand aceasta sarcina dispare

      ideea este ca daca alegi peste 6 kw nu mai este nevoie de conj-disj pt ca nu poti absorbi decat puterea maxima data de distribuitor ( in cazul cez 10kw pe monofazat) si numai in cazul in care aveti montata o sig de 46A.

      avantaj client la o factura lunara de 500 kw de 23 ron

      mai tastam
      pa

      apropo - inca nu am centrala, merg pe convectoare electrice. sper ca la anu o voi monta. cred ca o sa aleg pe cea de 8kw de la E..O sau ceva de genu la rom.....
      anda panda din ...

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        #4
        Re: Abonamente energie electrica

        Postat în original de anduvirgil
        [...] mentionez ca m-am bransat de curand la retea [...]
        Este vorba de casă, nu?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • anduvirgil
          Membru Marcant
          • 25.feb.2006
          • 527

          #5
          afirmativ
          anda panda din ...

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #6
            Şi eu care speram să fie la bloc...
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              #7
              nu cred ca ar fi o problema la bloc, mai ales ca este vb de o schimbare de abonament, fara alte modificari de natura tehnica

              motivez acest lucru prin faptul ca la mine in zona , inclusiv la curti, au fost schimbate blocurile de masura si protectie.

              marea majoritate fiind echipate cu sig dif de de 25 si 32 A(preponderent).

              asta inseamna ca se poate opta pt CTP de 3-6 kw la sig dif de 25A; si CTP peste 6kW la sig dif de 32A

              pt CTP peste 6 kw - undeva scria- numai daca instalatia permite acest lucru fara alte modificari

              merita intrebat
              anda panda din ...

              Comentariu

              • doru_a
                Incepator
                • 19.feb.2007
                • 89

                #8
                Postat în original de anduvirgil
                nu cred ca ar fi o problema la bloc, mai ales ca este vb de o schimbare de abonament, fara alte modificari de natura tehnica
                ...
                Apare o problea la bloc; in blocurile comuniste unde poporul nu avea nevoie de atat de multa energie electrica ( tineti minte TV 2 ore; frigider FRAM, masina de spalat ALBALUX si cateva becuri) instalatia electrica era dimensionata pentru o putere instalata de 3-4 kW. In prezent avem 2-3 TV ; combina frigorifica, clima, masina de spalat de 2kW, cuptor cu microunde,etc; am devenit consmatori importanti in asa fel incat necesarul de putere ajunge pe la 5-7 kW. Acest lucru solicita instalatia electrica; in special la blocurile mai vechi si apar probleme. Eu m-am lovit de o problema atunci cand am vrut sa-mi achizitionez o masina de uscat rufe (5KW) si facand un calcul asupra receptorilor din apartament mi-am dat seama ca am o putere instalata de 10kW si nu rezista reteaua . Am renuntat. Stie cineva cum pot solicita un contor trifazat la bloc? Stiu ca atunci cand am cumparat apartamentul am gasit in bucatarie o priza trifazica ceea ce m-a dus la gandul ca pot sa solicit racord trifazat la retea.

                Comentariu

                • Daniel.P
                  Incepator
                  • 02.aug.2006
                  • 63

                  #9
                  Eu am avut primul in localitatea mea acest tip de abonament. Cu relatii si interventii la enel am reusit sa-mi schimb abonamentul cand aveam centrala electrica.
                  La bloc aveti grija cu instalatia electrica care pleaca spre apartament din tabloul general. Eu a trebuit sa schimb firul de nul care venea la mine pentru ca acelasi fir era pentru 3 apartamente. Avantajul meu a fost ca eram cu un etaj mai sus de tablou.
                  Eu am avut CTP de peste 6Kw.

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6452

                    #10
                    Postat în original de petman
                    [...] in localitatea mea [...]
                    Dacă nu vă deranjează cu ceva, poate ne spuneţi şi care este aceasta.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Daniel.P
                      Incepator
                      • 02.aug.2006
                      • 63

                      #11
                      Suceava. In anul 2003.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        #12
                        Postat în original de petman
                        [...] In anul 2003.
                        Aaaa... pe vremea RENEL-ului. Oare acum ar mai merge la fel?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • lenitsirc
                          Incepator
                          • 01.apr.2006
                          • 33

                          #13
                          raspuns

                          se poate solicita tariful CTP dar problema e ca trebuie montat un contor electric monofazat electronic, de asta cei de la Electrica incearca sa-l determine pe cel care solicita acest tip de tarifare sa renunte. achizitionarea acestuia se face pe banii lor nu pe cei ai clientului si nu prea le mai convine acest lucru. am solicitat acest tip de tarifare pentru un fin de al meu si au trebuit pana la urma sa-i monteze acest contoar( trecerea la acest tarif a costat 600 Roni )

                          Comentariu

                          • Daniel.P
                            Incepator
                            • 02.aug.2006
                            • 63

                            #14
                            Nu trebuie niciun contor nou. Doar o "siguranta" limitator de putere pentru transe.

                            Comentariu

                            • myym
                              Incepator
                              • 28.oct.2008
                              • 4

                              #15
                              Cam greu cu ENEl-ul

                              Trec in prezent prin aceiasi situatie:
                              Cei de la ENEL parca nu stiu nimic despre acest abonament. Mi s-a spus sa fac o cerere in acest sens si vor studia (pentru ca am terminat receptia la casa evident ca am solicitat realizarea unui contract CTP peste 6KW).
                              Am bransament trifazat cu siguranta de 16 A. Deocamdata ma trimit in Lacul Tei pentru nu stiu ce solutie sau poate vorbiti cu shefu...
                              Pana sa ajung la operatiunea "punga+sticla" a reusit cineva recent sa faca un astfel de abonament?
                              Nu de alta dar la peste 190 KW consumati pe luna CTP peste 6 KW este evident cel mai bun abonament si m-am cam saturat de toti "smecherii" de la Electrica. In mod logic nu ai nevoie de limitari sau alte contoare intrucat siguranta este dimensionata tocmai pentru a declansa daca depasesti puterea electrica instalata.
                              Oricum va voi tine la curent cu evolutia.
                              Pana atunci astept opinii, sugestii de la cei care au trecut prin asta deja.

                              Multumesc,
                              un inginer

                              Comentariu

                              Procesare...