Crapaturi in zid

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdanel
    Incepator
    • 15.oct.2008
    • 3

    Crapaturi in zid

    Buna ziua.
    Am si eu o mare problema....Un zid lateral al casei crapa foarte rau...Initial am crezut ca datorita calitatii proate a tencuielii se intampla acest lucru , asa ca acum 3 ani am dat jos toata tencuiala, pana la boltari si am retencuit zidul respective.... degeaba .. Dupa un an, iar au inceput sa apara crapaturi atat in exterior cat si in interiorul casei...am mai intrebat in stanga si in dreapta si mi s-a spus k este posibil ca din cauza solului si a temeliei prost facute.. zidul sa se lase incet dar sigur, asa ca anul acesta pe vara am sapat pe langa zid (aprox 1.5 m,din pacate atat de mica este temelia in pamant) si am dublat-o(am turnat de-a lungul zidului o temelie de aprox 1.5 m adancime si latime de aprox 30 cm) totul parca degeaba... zidul tot se crapa si arata destul de rau...oare se "macina" materialul cu care au fost "lipiti" boltarii si acestia se lasa putin cate putin??
    Cine ma poate ajuta cu sfaturi si solutii practice???.... Promit sa revin cu poze explicative si informatii despre materialele folosite la constructia casei...

    Multumesc si astept ajutorul vostru.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Asteptam pozele promise.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • bogdanel
      Incepator
      • 15.oct.2008
      • 3

      #3
      poze

      pozele promise
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • bogdanel
        Incepator
        • 15.oct.2008
        • 3

        #4
        help???

        chair nu poate nimeni sa ma ajute???

        Comentariu

        • Dumitru popa
          Membru marcant
          • 28.aug.2006
          • 407

          #5
          cand ati sapat pe linga temelie ati vazut si crapaturi in temelie, de obicei temelia se face pana la o adancime care sa depaseasca adancimea de inghet, care in tara noastra este de apr. 90 cm. faptul ca ati facut una laterala nu prea ajuta la nimic, pentru ca daca vechea temelie "se scufunda" temelia laterala nu o impiedica sa se scufunde. Dupa cum am vazut crapaturile care merg si orizontal, par crapaturi provocate de seism, vibratii, si mai rar de cedare a temeiei. Eu am cateva intrebari;
          1)boltarii sunt portanti sau ati turnat stalpi de beton cel putin la colturi
          2) Aveti plafon de ciment sau unul usor pe grinzi si scanduri
          3) ma intereseaza greutatea acoprisului care este data de inaltime, mansarda si materialele de invelitoare, tigla sau tabla.
          Si eu am construit din boltari, dar boltarii au fost facuti de mine si am respectat compozitia, am turnat satlpi de legatura la colturi si intersectii de camere, iar fundatia este la o adancime de 85 cm cu armatura de fier beton conform proiectului, am planseu de beton cu grosimea de apr.12 cm si pana acum nu am observat fisuri in pereti.

          Comentariu

          Procesare...