Solutie corpuri iluminat garsoniera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • novixx
    Incepator
    • 09.iul.2008
    • 4

    Solutie corpuri iluminat garsoniera

    situatie:am o camera de 5m * 4m la o garsoniera.
    problema: nu stiu ce sistem de iluminat sa folosesc, ca sa fie si estetic, si functional. nu este neaparat o problema tehnica, dar cred ca experienta dumneavoastra poate da niste raspunsuri.
    daca pun o lustra/un corp de iluminat central, colturile camerei raman intunecate. daca pun scafe + spoturi pe toate laturile, va fi foarte interesant si de efect, dar nu cred ca rezolv problema iluminatului corespunzator.
    credeti ca este ok sa pun 2 corpuri de iluminat, identice, si daca da, la ce distanta?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Daca chiar nu gasiti o lampa care sa va satisfaca, confectionati scafa pe fiecare latura montati neoane in ea, iar in centrul tavanului confectionati o forma interesanta din gips carton in care mai montati spoturi alimentate prin intermediul unui variator. In acest fel veti avea la dispozitie o lumina mai rece de la neoane care se poate combina cu lumina mai calda produsa de spoturile cu incandescenta.

    Solutia este insa destul de costisitoare datorita corpurilor din gips carton. Va sfatuiesc totusi sa gasiti o lampa care arata bine, care nu impiedica fluxul luminos al becurilor si care permite aprinderea pe circuite diferite a mai multor becuri. Doua corpuri de iluminat intr-o camera de 5x4 nu stiu cat de bine arata.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    Procesare...