Schimbarea contorului electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • geanni
    Incepator
    • 20.oct.2008
    • 2

    Schimbarea contorului electric

    Am un contor electric din ala vechi incastrat, cu sigurante din cu litza. Contorul este pus pe perete in hol (stau la bloc). As vrea sa schimb tabloul si sa pun sigurante fuzibile - din astea cu buton. Am vorbit cu un electrician si mi-a zis ca nu prea exista solutii pentru a schimba tabloul decat prin punerea contorului vechi pe un suport luat de la un alt contor mai vechi. Nu as vrea sa mai folosesc vechituri. Are cineva idee daca se poate face schimbarea tabloului folosind doar obiecte noi, ma gandesc la ceva asemanator contoarelor de pe casa scarii?
  • Dumitru popa
    Membru marcant
    • 28.aug.2006
    • 407

    #2
    Am procedat in felul urmator
    Am taiat rama de sustinere a contorului imediat dupa contor, ( cu flexul)in acest caz suportul contorului se tine in doua suruburi din patru, am taiat si capacul comun pentru sigurante si contor si l-am lipit lateralul la loc in asa fel incat am obtinut un capac numai pentru contor. Sub suportul contorului am pus doua aprijine pentru rama contorului. Am montat fara probleme o cutie de sigurante moderna (dupa ce am inlaturat jumatatea de rama care ramasese prinsa in doua suruburi) cu sigurantele aferente si am sepatat legaturile pentru prize care erau comune la sigurante punadu-le sigurante separate, am marit astfel numarul de sigurante de la 6 la 8.
    Firele care duc de la contor la sigurante le-am montat printr-un tub din plastic pe care l-am ingropat in perete. Daca firele sunt prea scurte se pot prelungii cu conectori. De preferinta se opreste curentul de la siguranta generala si se ia curent de la un vecin pentru flex, bormasina si bec suplimentar pentru iluminat local.

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      #3
      Postat în original de Dumitru popa
      Am procedat in felul urmator
      Am taiat rama de sustinere a contorului imediat dupa contor, ( cu flexul)in acest caz suportul contorului se tine in doua suruburi din patru, am taiat si capacul comun pentru sigurante si contor si l-am lipit lateralul la loc in asa fel incat am obtinut un capac numai pentru contor. Sub suportul contorului am pus doua aprijine pentru rama contorului. Am montat fara probleme o cutie de sigurante moderna (dupa ce am inlaturat jumatatea de rama care ramasese prinsa in doua suruburi) cu sigurantele aferente si am sepatat legaturile pentru prize care erau comune la sigurante punadu-le sigurante separate, am marit astfel numarul de sigurante de la 6 la 8.
      Firele care duc de la contor la sigurante le-am montat printr-un tub din plastic pe care l-am ingropat in perete. Daca firele sunt prea scurte se pot prelungii cu conectori. De preferinta se opreste curentul de la siguranta generala si se ia curent de la un vecin pentru flex, bormasina si bec suplimentar pentru iluminat local.
      Foarte bine ,e si asta o solutie,dar poate poateGeanni vrea sa schimbe si contorul care este foarte vechi dupa cum spune dansul,de ce sa nu cumpere o rama de contor monofazat,sa faca o cerere la"' baietii cu lumina"sa-i schimbe si contorul[deja au inceput sa monteze contoare electronice ]si nici nu mai innadeste firele care ies din contor,daca sunt prea scurte,si cumpara un tablou si sigurante bipolare [dta banuiesc ca ai monopolare daca spui ca ai marit nr de la 6 la 8]poate sa puna si o sonerie liniara in tablou si nu mai lipeste lateralele ,sialte operatiuni[o rama de contor este 15 ron] succes

      Comentariu

      • lenitsirc
        Incepator
        • 01.apr.2006
        • 33

        #4
        raspuns

        daca ai contorul vechi si ar trebui schimbat atunci cei de la electrica ar putea sa-ti monteze unul semielectronic pe care il poti pune intr-un tablou electric de apartament cu 6-8 locuri de sigurante.daca nu tai rama si faci modificarile necesare( cauta pe cineva de la electrica printre cunostinte pentru a desigila si resigila contoarul dupa ce iti termini treaba )

        Comentariu

        • DanielF_67
          Membru marcant
          • 22.mar.2007
          • 336

          #5
          Re: raspuns

          Postat în original de lenitsirc
          daca ai contorul vechi si ar trebui schimbat atunci cei de la electrica ar putea sa-ti monteze unul semielectronic pe care il poti pune intr-un tablou electric de apartament cu 6-8 locuri de sigurante.daca nu tai rama si faci modificarile necesare( cauta pe cineva de la electrica printre cunostinte pentru a desigila si resigila contoarul dupa ce iti termini treaba )
          Odata ce -l schimba de ce sa mai faca improvizatii,si nu cred ca o sa-l puna in tablou,ci il pune pe rama[ca trebuie sa se vada si sigiliul]si cum e contorul semielectronic cum ai scris aici s-au electronic cum ai scris in celalalt topic?[la abonament]

          Comentariu

          • lenitsirc
            Incepator
            • 01.apr.2006
            • 33

            #6
            raspuns

            contorul semielectronic nu are disc si nici afisaj digital ci numeric; iar eu am facut o asemenea modificare cuiva fara nici o problema.eventul voi face o fotografie pa care o voi posta pe net

            Comentariu

            • GEORGIANO
              Membru
              • 31.oct.2008
              • 255

              #7
              CUM CALIBRAM SIGURANTELE ?

              Doresc sa aflu cum pot calibra corect sigurantele in functie de puterea instalata . De curand am achizitionat un tablou electric cu intrerupatoare automate (sigurante automate ) de 6 , 10 , 16 , 20 , 32 , 40 , 50 A . Intrebarea mea este cate locuri de lampa(iluminat) pot racorda la siguranta ,,x" , cate locori de priza pot racorda la siguranta ,,y", s,a,m,d . Sau altfel spus ce pot lega la siguranta de 6 A , 10 A , 16 A ,......50 A .
              Tabloul din imaginea de mai jos are un intrerupator general de 100 A ,care se ramifica pe alte doua subintrerupatoare tot generale de 80 A si 63 A cu separatie intre ele . Intrebarea este care sigurante de mai sus se leaga la 80 A si care la 63 A . Daca nu m-am exprimat in termeni corecti imi cer scuze ,dar cunostintele mele despre instalatii tablouri electrice sunt limitate .
              Astept un raspuns de la toti care imi pot da cea mai mica relatie .
              Cu multumiri anticipate !
              Fișiere Atașate
              Creatia e tot ce ramane dupa noi !

              Comentariu

              • stefanev
                Membru Marcant
                • 05.iul.2007
                • 436

                #8
                tot venind vorba de tablouri... cum legati mai elegant impamantarea in tablou? Excluzand varianta rasucirii manunchiului de fire

                Comentariu

                • GEORGIANO
                  Membru
                  • 31.oct.2008
                  • 255

                  #9
                  CONECTII IMPAMANTARE

                  In primul rand ,am onoarea sa va salut D.le Stefanev !
                  Daca aruncati o privire in partea dreapta sus la culoarea verde ,veti observa 16 conectii + una conectie generala care duce la impamantarea propiuzisa .
                  In partea stanga sus cu culoare albastra este marcat nulul cu , conectiile aferente corespunzatot intrerupatoarelor automate . Fac precizarea ca toate conectiile sunt numerotate .
                  Intrebarea ramane daca exista vre-un sistem de calcul intre puterea instalata si valoartea in A ,a sigurantelor automate . Va multumesc inca odata ! . Orice relatie imi va fi de un real folos .
                  Fișiere Atașate
                  Creatia e tot ce ramane dupa noi !

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    Sigurantele respective se monteza in functie de consumatorii pe care ii aveti. banuiesc ca dvs aveti 230 V ~ in casa in care locuiti. Daca da, atunci sigurantele de 100A, 80A, 63A nu prea va sunt de folos. In rest, pe iluminat se monteaza de regula 10 pana la 16 A, in functie de consumul pe cxare il aveti dvs. Pe prize, de 16, 20, 25A, la fel in functie de consum. Oricum subiectul a mai fost discutat pe acest forum.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • GEORGIANO
                      Membru
                      • 31.oct.2008
                      • 255

                      #11
                      MONTARE TABLOU ELECTRIC

                      Va salut si pe D.vs , D.le Raducu !
                      Dupa cum am mai spus siguranta generala de 100 are repartitor pentru siguranta generala de 80 si 63 . Sigurantele de 6 , 10 , 16 , 20 , 32 , 40 si 50 pot fii legate fie la siguranta generala de 63 sau 80 .
                      M-am gandit sa pun sigurantele de 6 , 10 , 16 si 20 pe siguranta generala de 63 ,iar 32 , 40 , 50 , pe siguranta generala de 80 .
                      Oricum restul de informatii mi-au fost de folos ,multumesc mult !
                      Fișiere Atașate
                      Creatia e tot ce ramane dupa noi !

                      Comentariu

                      • stefanev
                        Membru Marcant
                        • 05.iul.2007
                        • 436

                        #12
                        amperajele sunt exagerate pentru uzul casnic. Pe general se pune 32A si de acolo sa alimentezi cu punti facute din fir de 6mm sigurantele pentru circuitele de prize si lumini.

                        Formule de calcule sunt... cum ar fi:

                        V x A = W

                        Unde:
                        -V= voltii
                        -A= amperajul
                        -W= Wati

                        Amperajul il afli cu formula: A= W / V.

                        Caz concret: ai consumatori in valoare de 2400W. Folosind formula, observi ca acelor consumatori sunt necesari 10A. Sigurantele pt tablou se aleg in functie de consumatori, si le pui mai mari decat consumul (poate fi cu 200%). Daca ai consumatori mari, pui circuite separate cu sigurantele aferente.

                        Comentariu

                        • GEORGIANO
                          Membru
                          • 31.oct.2008
                          • 255

                          #13
                          RASPUNS CORECT !

                          Mii de multumiri D.le Stefanov ,acesta era raspunsul pe care il asteptam - Formula pentru calcularea amperajului .
                          Mi-ati fost de un real folos . Cred ca ati constatat ca am cam chiulit la orele de fizica !
                          Creatia e tot ce ramane dupa noi !

                          Comentariu

                          • DM7
                            Membru
                            • 13.apr.2006
                            • 287

                            #14
                            Ai aici un link www.virtualelectric.ro/cadru.html. Nu trebuie decat sa completezi datele si iti calculeaza automat
                            Succes

                            Comentariu

                            • stefanev
                              Membru Marcant
                              • 05.iul.2007
                              • 436

                              #15
                              nu merge link

                              Comentariu

                              Procesare...