Centuri ziduri inclinate mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ovideos2003
    Membru
    • 07.mai.2008
    • 205

    Centuri ziduri inclinate mansarda

    i-mi poate pune cineva o poza sau schema in care sa se vada clar cum se imbina centurile de pe zidurile inclinate ale mansardei cu centurile orizontale de pe zidurile exterioare ale casei si cu stalpisorii din colturi? Poza poate fi si cu centura turnata nu neaparat cu armatura.
  • Consultant constructii
    Membru
    • 17.iun.2008
    • 224

    #2
    Pai imbini centurile inclinate cu stalpii. Adica lesi mustati din stalpisori pe care le vei lega cu armaturile din centurile inclinate. Si apoi tornni betonul.

    Comentariu

    • Consultant constructii
      Membru
      • 17.iun.2008
      • 224

      #3
      Uite un exemplu de legare centuri atunci cand nu avem stalpisori.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • ovideos2003
        Membru
        • 07.mai.2008
        • 205

        #4
        Deoarece nu o sa reusesc anul acesta sa finalizez chiar in totalitate de zidit mansarda si a venit frigul ...oare se pot turna centurile de pe zidurile mansardei pe portiuni ? Adica sa torn acum pe o parte din ziduri care sunt terminate si sa las mustati unde sa ma leg la primavara cu centura din continuarea zidului??? Am pus deja armatura pe acele ziduri si as vrea sa le inchid ca sa nu se adune apa in gaurile porothermului.

        Comentariu

        • ovideos2003
          Membru
          • 07.mai.2008
          • 205

          #5
          De asemenea imi puteti spune va rog la turnarea centurii de beton pe zidurile mansardei cu pompa unde trebuie sa stea cel care tine de furtun????poate sta pe zid sau trebuie o schela pusa special??

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1331

            #6
            Postat în original de ovideos2003
            De asemenea imi puteti spune va rog la turnarea centurii de beton pe zidurile mansardei cu pompa unde trebuie sa stea cel care tine de furtun????poate sta pe zid sau trebuie o schela pusa special??
            Normal iti trebuie schela dar daca pompagiul se pricepe si muta incet furtunul, merge, dar... Pentru centurile inclinate mai bine ii dai drumu la beton pe placa intr-un loc special amenajat,cu folie dedesupt si torni linistit la galeata. Betonul pentru pompa este fluid si nu va sta pe zonele inclinate, il pui incet si cu rabdare.
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            • s.m.ovidiu
              Membru Marcant
              • 12.feb.2007
              • 457

              #7
              In privinta jontarii armaturii de la coama ( din desenul dvs) mai incercati .veti intalni acelasi lucru ca jontarea dintre podest si rampa la scara
              Cum voi avea mai mult timp voi veni cu imagini ce infirma afirmatiile dvs din discutii in care sustineti ca cei ce dau agrementul ptr anumite materiale de constructii traiesc intr-un univers paralel si nu aici in Romanica...
              Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
              Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

              Comentariu

              • ovideos2003
                Membru
                • 07.mai.2008
                • 205

                #8
                Am turnat si pe zidurile inclinate tot cu pompa , am stat direct pe zid si am tinut de furtun (am ziduri de P38 sia m incaput bine),am rugat pe cei de la statie sa faca betonul mai vartos asa ca a stat fara probleme. Dupa ce l-am turnat peste tot l-am mai udat cate putin la suprafata si l-am batut usor cu o scandurica pana s-a nivelat.

                Comentariu

                • Consultant constructii
                  Membru
                  • 17.iun.2008
                  • 224

                  #9
                  Turanarea trebuie sa se faca dintr-o bucata . Si atunci nu este gresit desenul.
                  Jontarea armaturilor la scara e cu totul alta poveste. Este vb de 2 turnari diferite. Si atunci recurgi la mustati din placa pentru legarea armaturii.
                  Oricum exista si modelul de armare cand se toarna placa impreuna cu scara. Daca vreti vi-l arat si pe acela.

                  Comentariu

                  • s.m.ovidiu
                    Membru Marcant
                    • 12.feb.2007
                    • 457

                    #10
                    Cred ca deviem subiectul
                    Nu spune nimeni de mustati sau turnari diferite ci numai de jontarile armaturii din centuri la coama
                    Nu lua viata prea in serios in speranta ca o vei face sa stea mai mult cu tine
                    Te vei trezi ca in afara de riduri nu ai nici un avantaj

                    Comentariu

                    • Consultant constructii
                      Membru
                      • 17.iun.2008
                      • 224

                      #11
                      Pai poate ma lamuriti si pe mine unde este problema.

                      Comentariu

                      Procesare...