Instalatie electrica facuta de mine

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • popsi
    Membru
    • 04.ian.2008
    • 167

    #31
    Mergeti mai bine la magazine specializate .

    Comentariu

    • popsi
      Membru
      • 04.ian.2008
      • 167

      #32
      Postat în original de xena
      Am folosit si MYYM 5x6 pentru bransament si 5x4 pentru alimentarea celor 2 tablouri secundare.
      MYF de 1,5 la becuri si comenzi (am vreo 8 relee pas cu pas si vreo 5 senzori de miscare) iar la prize 2,5. In copexul de 16 intra lejer 2 fire de 2,5 si un fir de impamantare de 1,5.
      Am mai folosit MYYM 2x0,75 pentru cablarea instalatiei de sonorizare, cablu FTP pentru net si telefonie fixa (2 perechi pentru LAN si o pereche pt. telefon fix) si cablu SKYSATELLITE coaxial pentru distributia CATV si SAT. Pentru sistemul de alarma am folosit cablu 4x0,22 si 6x022.
      Mi se pare ca firul de impamantare trebuia sa fie de 2,5 la prize.Nu stiu daca prevad normele noastre dar s-ar puteasa va lipsesca si impamantarea pe corpurile de iluminat.

      Comentariu

      • alex virtual
        Living Legend
        • 19.mai.2007
        • 1363

        #33
        asa e in carte , si eu tot asa folosesc (sectiunea conductorului de impamantare egala cu cea a conductoarelor de forta) insa sunt cazuri unde nu prea isi are rost acest principiu!

        Comentariu

        • xena
          Membru Marcant
          • 05.aug.2007
          • 786

          #34
          Eu zic ca n-avea sens sa pun sectiunea de 2,5 pentru ca am diferentiale pe prize. Teoretic asa e; trebuie sa fie egale cu sectiunile de forta - asta era valabila pe cand nu existau diferentiale acum insa e altceva.
          Cred ca o sectiune de 1,5 tine cei 30 mA ai diferentialului

          Comentariu

          • alex virtual
            Living Legend
            • 19.mai.2007
            • 1363

            #35
            o sectiune de 1,5mm2 tine si la un scurt intre faza si impamantare chiar daca circuitul e pe o siguranta de 16 A

            Comentariu

            • xena
              Membru Marcant
              • 05.aug.2007
              • 786

              #36
              Postat în original de alex virtual
              o sectiune de 1,5mm2 tine si la un scurt intre faza si impamantare chiar daca circuitul e pe o siguranta de 16 A
              Bineinteles ca tine.

              Comentariu

              • xena
                Membru Marcant
                • 05.aug.2007
                • 786

                #37
                Acum ma gandesc cum sa dimensionez sigurantele; sa pun de 6A sau de 10A pe lumina, de 16 sau de 20 pe prize.
                Trebuie sa pun pe hartie potentialii consumatori pe fiecare circuit in parte si sa calculez.
                Sigurantele vor fi F+N de la Merlin Gerin iar aparatele vor fi Merlin Gerin gama Unica modulare.
                Si inca ceva: nu am pus nici o doza de conexiuni in casa, totul e legat pe circuite separate si doar in unele locuri se merge din aparat in aparat (din priza in priza).

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #38
                  Postat în original de xena
                  Eu zic ca n-avea sens sa pun sectiunea de 2,5 pentru ca am diferentiale pe prize. Teoretic asa e; trebuie sa fie egale cu sectiunile de forta - asta era valabila pe cand nu existau diferentiale acum insa e altceva. Cred ca o sectiune de 1,5 tine cei 30 mA ai diferentialului
                  Daca e corecta afirmatia de mai sus (mie mi se pare ca da, dar eu nu sint in domeniu), ar putea fi privita si ca o recomandare de realizare a viitoarelor instalatii electrice?

                  Postat în original de xena
                  [...] nu am pus nici o doza de conexiuni in casa, totul e legat pe circuite separate si doar in unele locuri se merge din aparat in aparat (din priza in priza).
                  Asta nu inseamna consum mai mare de conductori? Care ar fi avantajele acestui sistem (in afara de problemele specifice dozelor: munca de amplasare, realizarea conexiunilor, estetica lor etc.)?
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #39
                    Postat în original de raduca
                    Postat în original de xena
                    Eu zic ca n-avea sens sa pun sectiunea de 2,5 pentru ca am diferentiale pe prize. Teoretic asa e; trebuie sa fie egale cu sectiunile de forta - asta era valabila pe cand nu existau diferentiale acum insa e altceva. Cred ca o sectiune de 1,5 tine cei 30 mA ai diferentialului
                    Daca e corecta afirmatia de mai sus (mie mi se pare ca da, dar eu nu sint in domeniu), ar putea fi privita si ca o recomandare de realizare a viitoarelor instalatii electrice?

                    Postat în original de xena
                    [...] nu am pus nici o doza de conexiuni in casa, totul e legat pe circuite separate si doar in unele locuri se merge din aparat in aparat (din priza in priza).
                    Asta nu inseamna consum mai mare de conductori? Care ar fi avantajele acestui sistem (in afara de problemele specifice dozelor: munca de amplasare, realizarea conexiunilor, estetica lor etc.)?
                    1-nu este recomandata pentru realizarea viitoarelor instalatii electrice !
                    2-intradevar e un consum mai mare de conductori insa daca o sa apara un consumator mai mare in timp care necesita circuit separat, nu o sa mai ai problema de unde o sa il alimentezi !banuiesc ca Xena a folosit legatura din priza in priza doar acolo unde nu o sa apara un astfel de consumator mare !

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #40
                      Postat în original de alex virtual
                      1- nu este recomandata pentru realizarea viitoarelor instalatii electrice ! [...]
                      Am inteles. Multumesc!
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #41
                        Este un consum mai mare de cabluri care e un dezavantaj dar raportand la cate avantaje sunt, cred ca se merita.
                        Am folosit treceri din priza in priza doar pentru alimentari de genul televizor, receptor satelit, telefon cordless etc. in rest unde am aerele conditionate, masina de spalat, frigider, centrala termica, cuptor cu microunde etc sunt trase circuite direct din tablou. Si sa nu uit: trecerile vor fi cositorite si cu tub de capat pe ele pentru deplina siguranta. Am mai tras un circuit trifazic in bucatarie 5x4 si unul monofazic cu 2x2,5 in baie (pt. o eventuala cada cu jacuzzi). Am mai tras si 5 circuite separate pentru zonele unde am incalzire electirca in pardoseala cu fire de 2,5 chiar daca consumul e doar de 160 W/mp.(mergeau si cele de 1,5)
                        Referitor la grosimea firului de impamantare; nu e nici o problema atata timp cat stii ce faci, daca nu te pricepi mai bine pune cum scrie la carte.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #42
                          Postat în original de xena
                          [...] dar raportand la cate avantaje sunt, cred ca se merita. [...]
                          Care ar fi acestea?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • xena
                            Membru Marcant
                            • 05.aug.2007
                            • 786

                            #43
                            Mai pun cateva poze proaspete.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 786

                              #44
                              Postat în original de raduca
                              Postat în original de xena
                              [...] dar raportand la cate avantaje sunt, cred ca se merita. [...]
                              Care ar fi acestea?
                              Pai sunt destule. Enumar cateva: in cazul unei defectiuni simplitate in localizarea problemei, posibilitatea izolarii unui circuit defect fara sa afectezi alte circuite, incarcare mai mica pe conductori, posibilitatea (flexibilitatea) dimensionarii corecte a sigurantelor, lipsa dozelor duce la o siguranta mai mare in exploatare(ati vazut cum atata dozele in urma unei inundatii?), aspectul inestetic al dozelor pe perete, usurinta automatizarii ulterioare a casei (asta a fost unul din principalele motive) asa numitul concept de casa inteligenta, versatilitate si cred ca mai sunt dar nu-mi mai vin in minte acum altele.

                              Comentariu

                              • constantin57
                                Membru
                                • 11.dec.2005
                                • 194

                                #45
                                Ma gindesc cum o sa mai bateti macar un cui in casa asta fara sa afectati
                                instalatia electrica. Electricienii Dv. au facut scoala pe toloaca.

                                Comentariu

                                Procesare...