Montare echipament monofazic la priza trifazica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bucurica
    Incepator
    • 27.oct.2008
    • 5

    Montare echipament monofazic la priza trifazica

    Buna ziua,

    doresc sa montez in laborator un bidistilator cu puterea de 6 kW. Echipamentul este pentru priza de 220V si are nevoie de 25A si este un fel de boiler (nu are capacitori sau inductori, doar rezistente). Reteaua de monofazic nu suporta puterea asta, am pe ea destui consumatori. Doresc sa o montez pe reteaua de trifazic care este pentru puteri mari si complet neuitilizata. Pot sa leg aparatul doar pe o faza (intre faza si nul)? Apar probleme de neechilibrare intre faze? Cum pot fi eventual compensate aceste neechilibrari?

    Va multumesc!
  • DanielF_67
    Membru marcant
    • 22.mar.2007
    • 336

    #2
    Re: Montare echipament monofazic la priza trifazica

    [quote="bucurica"]Buna ziua,

    doresc sa montez in laborator un bidistilator cu puterea de 6 kW. Echipamentul este pentru priza de 220V si are nevoie de 25A si este un fel de boiler (nu are capacitori sau inductori, doar rezistente). Reteaua de monofazic nu suporta puterea asta, am pe ea destui consumatori. Doresc sa o montez pe reteaua de trifazic care este pentru puteri mari si complet neuitilizata. Pot sa leg aparatul doar pe o faza (intre faza si nul)? Apar probleme de neechilibrare intre faze? Cum pot fi eventual compensate aceste neechilibrari?

    Va multumesc![/quote

    Sigurantele generale cati amperi au?daca spui ca sunt pentru" puteri mari"?25 A nu sunt suficienti pentru 6kw.

    Comentariu

    • liviu2004
      Membru marcant
      • 03.ian.2007
      • 508

      #3
      In principiu nu dezechilibrati prea mult. Problema e la contor, nu stiu cum ar merge pe acolo cu consum numai pe o faza. Apoi in retea afara oricum fazele nu sunt echilibrate.

      Comentariu

      • bucurica
        Incepator
        • 27.oct.2008
        • 5

        #4
        Re: Montare echipament monofazic la priza trifazica

        Sigurantele generale cati amperi au?daca spui ca sunt pentru" puteri mari"?25 A nu sunt suficienti pentru 6kw.[/quote]

        Instalatiade curent trifazic a fost prevazuta cu conductori grosi si sigurante mari pentru aparate cu consum mult mai mare de 6 kW, dar nu au mai fost achizitionate. Momentan e complet libera spre deosebire de cea de curent manofazic care e suprasolicitata. Sigurantele le relgez eu dupa ce montez aparatul, ma intereseaza doar daca sunt probleme de neechilibrarte a fazelor sau suprasolicitare pe nul.

        Multumesc!

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 450

          #5
          Postat în original de liviu2004
          In principiu nu dezechilibrati prea mult. Problema e la contor, nu stiu cum ar merge pe acolo cu consum numai pe o faza. Apoi in retea afara oricum fazele nu sunt echilibrate.
          In legatura cu masurarea energiei electrice nu ar trebui sa va faceti probleme, deoarece nu se mai utilizeaza contoare electrice trifazazate cu doua sisteme active de multa vreme, avand pe fiecare faza cate un electromagnet de curent si cate unul de tensiune ale caror cupluri actioneaza asupra aceluiasi ax, astfel incat campul activ total este proportional cu puterea trifazata. Asta pentru energia activa livrata. Pentru energia reactiva depinde de formula pentru care a fost construit aparatul.

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #6
            Re: Montare echipament monofazic la priza trifazica

            Postat în original de DanielF_67
            Sigurantele generale cati amperi au?daca spui ca sunt pentru" puteri mari"?25 A nu sunt suficienti pentru 6kw.
            25A sunt suficienti pentru 6 kW, daca chiar se doreste acest lucru. Daca recomandati treapta urmatoare riscati sa nu protejeze siguranta respectiva consumatorul in cazul unui inceput de defect al acestuia.
            Recomandarea mea: Conducor de 6 mmp (atat pentru conductorul de faza cat si pentru nul si protectie), siguranta automata de 25A, priza si fisa monofazica industriala de 25 sau 32A. Efectuarea unui mic calcul pentru caderea de tensiune pe circuitul respectiv, datorita faptului ca se pare ca va aflati la o distanta ceva mai mare de contorul trifazic. Daca caderea de tensiune nu se incadreaza in limitele acceptate (desi nu cred), marirea sectiunii conductorului la o treapta superioara (10mmp). Siguranta sa o alegeti mai mare de 4,5 kA, pentru ca datorita sectiunii conductorului s-ar putea sa nu duca curentul de defect si sa se defecteze.

            Comentariu

            • stefanev
              Membru marcant
              • 05.iul.2007
              • 437

              #7
              conductorul de 6mmp este de ajuns, nu cred ca are nevoie de 10mmp.

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                #8
                In principiu da, este suficient conductorul de 6 mmp. Dar daca sursa se afla la o distanta mai mare de 60-70m recomand sectiunea de 10 mmp. Spun acest lucru pentru ca este vorba de un laborator, si nu cunosc distanta de la barele 3F la consumatorul cu pricina.

                Comentariu

                • liviu2004
                  Membru marcant
                  • 03.ian.2007
                  • 508

                  #9
                  @razvyyc: bine zis pana acum cu o mica completare. Siguranta fuzibila sau in general orice circuit breaker nu protejeaza consumatorul. Exceptand poate protectia termica (desi parca nici acolo). Siguranta protejeaza reteaua electrica de mai sus.

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    #10
                    Da, categoric. In alegerea sigurantelor se tine seama atat de protejarea consumatorilor cat si de protejarea retelei in aval. Conductorul trebuie protejat pentru a nu atinge o temperatura mai mare de 60 respectiv 70 gr. Celsis, in functie de izolatia acestuia. Similar si pentru protejarea contactelor ansamblului priza-fisa.

                    Comentariu

                    • bucurica
                      Incepator
                      • 27.oct.2008
                      • 5

                      #11
                      Va multumesc pentru raspunsuri.

                      Nu ma intereseaza atat de mult grosimea firelor sau siguranta totala pe retea intrucat aparatul are incorporata siguranta pentru protectia lui calibrata de producator, iar instalatia trifazica a fost proiectata sa suporte multi consumatori cu putere mult mai mare.

                      Intrebarea mea este: Apar probleme de neechilibrare a fazelor utilizand doar una din circuitul trifazic?

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #12
                        Nu, cu conditia ca si alti doritori sa nu se racordeze similar tot de pe aceiasi faza. Iar in cazul micilor consumatori este foarte greu sa faci o echilibrare buna, stabila in timp.

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #13
                          Totusi ar trebui sa faceti o verificare in amonte de locul de consum inainte de a face racordarea, pentru a vedea daca reteaua este pregatita d.p.d.v. tehnic pentru sarcina respectiva.

                          Comentariu

                          • bucurica
                            Incepator
                            • 27.oct.2008
                            • 5

                            #14
                            Multumesc mult de raspuns.

                            Totusi un electrician mi-a spus ca tensiunea pe fiecare faza ar fi de 380V si nu de 220V. Eu stiam ca tensiunea totala in reteaua trivazica ar fi de 220*radical(3)=380V. Care este tensiunea intre o faza si un nul? 380V sau 220V? Aparatul meu are nevoie de 220V.

                            Comentariu

                            • xena
                              Membru Marcant
                              • 05.aug.2007
                              • 786

                              #15
                              Treaba e relativ simpla: intre orice faza si nul aparatul de masura va indica 230 V iar intre oricare 2 faze va indica 400 V.
                              Treaba devine complicata cand discutam de tensiuni de varf, instantanee etc sau de consumatori inductivi, capacitivi etc., dar nu e cazul tau.

                              Comentariu

                              Procesare...