Instalatie electrica mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciprian0815
    Membru
    • 11.feb.2007
    • 122

    Instalatie electrica mansarda

    Dupa cit am citit pe forum la mansarda mea as vrea o instalatie in cablu icnifug si cu Copex.Intrebarea mea este daca pot sa nu pun tub pe portiunile de zid precum si pe rigips si doar pe lemn sa pun tub,precum si ce fel de tub din ce am vazut se recomanda tub metalic ,ca denumire este si acesta Copex sau doar tub metalic icnifug,iar cablul icnifug am auzit o varianta de CYABY este acesta cablul de care am nevoie.
  • puisorm
    Incepator
    • 12.nov.2006
    • 58

    #2
    CYABY are
    1 Conductor de cupru sau aluminiu unifilar (clasa 1) sau multifilar (clasa 2), conform SR CEI 60228
    2 Izolatie de PVC
    3 Invelis comun
    4 Manta interioara
    5 Armatura din banda de otel
    6 Manta exterioara de PVC .
    diamentru exterior:15.6mm
    sectiune conductor minim 25mm2
    deci alegerea ta nu e prea buna
    daca vrei ceva superior si scumpic Conductoare de conexiuni, cu izolaþie
    de cauciuc siliconic, rezistente la 1800C,pentru instalaþii electrice fixe: FSiff FffSi FSin
    sincer nu cred ca are rost sa arunci cu banii
    parerea mea e sa folosesti conductor Fy in copex metalic

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Tubul trebuie pus si unde este rigips sau beton. Acesta asigura si protectia mecanica a conductorilor din interior. In general tuburile metalice flexibile sunt gandite pentru temperaturi de la -5 la +50, iar la interior au si un strat izolator. In timp daca mai faceti modificari va fi mai usor sa trageti un cablu prin tub. Daca puneti doar pe lemn consider ca operatia va fi mai complicata.
      Ca idee termenul corect care se refera la protectia contra propagarii focului este "ignifug".
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • ciprian0815
        Membru
        • 11.feb.2007
        • 122

        #4
        Deci sfatul este sa pun tot prin tub metalic pt. instalatie ignifuga,dar atunci ce cablu sa folosesc avind in vedere ca am nevoie si de 2x2,5,2x1,5 si de 3x2,5,3x2,5 ,electricianul de la servici a facut cu mine schema si mi-a spus exact care unde sa le trag,avind intentia ca la legaturi sa i-l chem pe el sau am alt electrician,oricum meseriasi pe care sunt sigur de ce stiu,oameni de meserie.
        Inca un amanunt pt. tub pt. ca cu tub nu am lucrat cum fac la imbinarile tubului cu dozele ,cum se procedeaza.

        Comentariu

        • puisorm
          Incepator
          • 12.nov.2006
          • 58

          #5
          scuze, daca ziceai ca ai electrician cheama-l pe el ca stie ce are de facut, nu trebuie sa ai faci tu tehnologia, te complici degeaba
          scuze inca odata
          e parerea mea

          Comentariu

          • ciprian0815
            Membru
            • 11.feb.2007
            • 122

            #6
            Treaba este ca am mai facut cite ceva in domeniu si electricianul meu este ocupat ,dar ii place sa ma ajute cu sfaturi fiindca vede ca i-mi place .Ca sa i-l aduc pt. spart caramizi si pus cablu pe perete ma descurc ,as stii si legaturile sa le fac,acasa chiar cele din tablou nu m-am incumtat ,in rest doze,prize si intrerupatoare ,pozitionare cabluri eu le-am facut unde a fost nevoie.

            Comentariu

            • puisorm
              Incepator
              • 12.nov.2006
              • 58

              #7
              daca vrei sa pui conductor rezistent la temperatura mare FSiff care costa 1ron fara tva.
              citeste te rog normativ aici ai tot ce te intereseaza daka mai ai nalamuriri dupa scrie
              Tot ce vrei sa stii despre constructia si renovarea casei, instalatii, design si amenajari interioare si exterioare, mobila, decoratiuni: Misiunea Casa

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                ciprian0815 a scris:
                Deci sfatul este sa pun tot prin tub metalic pt. instalatie ignifuga,dar atunci ce cablu sa folosesc avind in vedere ca am nevoie si de 2x2,5,2x1,5 si de 3x2,5,3x2,5 ,electricianul de la servici a facut cu mine schema si mi-a spus exact care unde sa le trag,avind intentia ca la legaturi sa i-l chem pe el sau am alt electrician,oricum meseriasi pe care sunt sigur de ce stiu,oameni de meserie.
                Inca un amanunt pt. tub pt. ca cu tub nu am lucrat cum fac la imbinarile tubului cu dozele ,cum se procedeaza.


                lamureste-ne si pe noi ce o sa folosesti?ori cablu pozat fara tub sau o sa folosesti tub prin care o sa bagi conductorii!?!parerea mea e ca in locurile unde ai lemn sa folosesti copex metalic de 16sau 20(diametru)iar in rigips si tencuiala sa folosesti teava sau copex normal(de 16 mm diametru)! O sa ai suficient spatiu sa introduci si 3x 2,5!
                "cum fac la imbinarile tubului cu dozele ,cum se procedeaza." sa prinzi doza in ipsos(dupa ce o tai acolo unde o sa vina tevile)dupa care o sa vi cu tevile in doza asigurandute ca teava sa nu se afle in afara acesteia dar nici in interiorul acestea foarte mult pt.ca o sa iti ocupe spatiu in doza degeaba!cel mai indicat e ca tevile sa se afle la fata interioara a dozei
                !dupa care o sa le prinzi in copci de ipsos(sa nu plece cu tot cu doza cand o sa tragi conductorul)atentie:daca o sa folosesti doze rotunde sa nu uiti sa atasezi capacul acestea inainte sa o prinzi in ipsos!in caz contrar acesta nu o sa mai intre!
                spor la lucru!
                va salut!

                Comentariu

                • ciprian0815
                  Membru
                  • 11.feb.2007
                  • 122

                  #9
                  Daca pretul de 0,7 lei/m luat de mine de la un magazin este pt. copex metalic
                  cred ca o sa fac in copex metalic ,mai mult in cel de 20 ,insa ca si curiozitate azi am vorbit cu electricianul cu care am facut o mica lucrare acasa si a zis ca i-mi face rost de cablu cu invelis metalic ,mi-a aratat unul si era cu un invelis metalic destul de serios,iar pe partea de caramida mai ales si am destula a zis ca nu e nevoie de tub,insa cred ca sa pun ca sa nu ma chinui sa prind cablurile intre ele ,am loc unde vin 3 cabluri si o sa pun in functie de bani copex sau ceva mai ieftin si sa prind tubul in tencuiala, nu un manunchi de cabluri .
                  Oricum multumesc de sfaturi si de schita.

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1363

                    #10
                    cat e pretul cablului pe care vrei sa il folosesti si ce scrie pe el?!!?

                    Comentariu

                    • ciprian0815
                      Membru
                      • 11.feb.2007
                      • 122

                      #11
                      Cred ca era CYYF sau CYABYF dupa aspect,oricum era in izolatie neagra de PVC ,pretul i-l astept saptamina viitoare oricum am fost la un magazin de fabrica si altul in oras si am niste preturi si astept sa vad ce obtin,oricum astept niste preturi mai mici ,am deja preturi pt. CYABY,CYYF si CYABYF ,dar toti i-l aduc doar pe comanda.Oricum la ce preturi au fata de MYYM sunt si cu 50% mai scump.
                      Ce mi-a placut la acel cablu ca parea f. rezistent ,meseriasul mi-a spus ca se si indoaie greu din cauza metalului din el si cu asa ceva nu vad ce probleme as avea ,mai ales ca am vreo 50 % traseu pe caramida si restul lemn si putin in rigips.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1363

                        #12
                        Postat în original de ciprian0815
                        Cred ca era CYYF sau CYABYF dupa aspect,oricum era in izolatie neagra de PVC ,pretul i-l astept saptamina viitoare oricum am fost la un magazin de fabrica si altul in oras si am niste preturi si astept sa vad ce obtin,oricum astept niste preturi mai mici ,am deja preturi pt. CYABY,CYYF si CYABYF ,dar toti i-l aduc doar pe comanda.Oricum la ce preturi au fata de MYYM sunt si cu 50% mai scump.
                        Ce mi-a placut la acel cablu ca parea f. rezistent ,meseriasul mi-a spus ca se si indoaie greu din cauza metalului din el si cu asa ceva nu vad ce probleme as avea ,mai ales ca am vreo 50 % traseu pe caramida si restul lemn si putin in rigips.
                        ok e foarte bine indiferent ce metoda o sa folosesti!vezi cum iesi la bani mai bine!singurul dezavantaz il are cablul pe care o sa il folosesti deoarece acesta nu mai poate fi schimbat!
                        multa bafta!

                        Comentariu

                        • ciprian0815
                          Membru
                          • 11.feb.2007
                          • 122

                          #13
                          Am vazut ca este destul de greu de indoit ,bagat in copex si de mai mai faci 1-2 coturi sunt curios daca i-l mai pot schimba la nevoie usor sau nu,ca daca este greu de inlocuit din punctul acesta de vedere nu vad rolul copex sau a vreunui tub.

                          Comentariu

                          • DanielF_67
                            Membru marcant
                            • 22.mar.2007
                            • 336

                            #14
                            Postat în original de ciprian0815
                            Am vazut ca este destul de greu de indoit ,bagat in copex si de mai mai faci 1-2 coturi sunt curios daca i-l mai pot schimba la nevoie usor sau nu,ca daca este greu de inlocuit din punctul acesta de vedere nu vad rolul copex sau a vreunui tub.
                            Nu poti sa-l mai scoti dar daca e dimensionat corect nu cred ca ai de ce sa-l mai schimbi[mai ales daca e de cupru]rolul copexului s-au tubului tocmai asta este protectie mecanica a conductorilor si sa poti inlocui mai usor conductorul din tub.Eu crd ca te complici cu tot felul de cabluri ,mai bine folosesti conductor si copex metalic si ai scapat astepti electricianul sa -ti cositoreasca firele in doze [mai bine faci tu totul si nu-l mai chemi SUCCES

                            Comentariu

                            • ciprian0815
                              Membru
                              • 11.feb.2007
                              • 122

                              #15
                              Cred ca si din cauza bugetului o sa renunt la planuri ''marete'' si o sa pun cablu in copex.Intrebarea este ce cablu normal ca pret se preteaza la mansarda mea , de ex MYYM ,iar la copex as dori unul sa fie cit mai ignifug nu e musai sa fie metalic ,recomandati-mi care este cel mai potrivit.De asemenea as vrea sa stiu diametrul al copex ,mai ales ca nu stiu nici diametrele cablurilor de ex 3x2.5;2x2.5 si 2x1.5 ca sa calculeze cit de groasa vine instalatia pe unele portiuni,avind si trasee comune iluminare cu circuit de prize,ca sa stiu cit de gros sa fie copexul.

                              Comentariu

                              Procesare...