Scurtcircuit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Trei
    Incepator
    • 02.nov.2008
    • 6

    Scurtcircuit

    ajutati-ma si pe mine, va rog, cu niste explicatii ca pt cineva care chiar nu stie

    o sa vina un electrician, dar as vrea si eu sa inteleg ce naiba se intampla.
    cronologic:

    electrica imi schimba contorul vechi cu unul nou, electronic.
    la prima folosire masina spalat, in jurul contorului astuia miroase a ars.
    trec vreo ... 3 sapt cred.
    spal iar la masina - se arde siguranta pt prize + (pt prima oara in viata mea) siguranta de apartament (nici nu stiam ca exista asa ceva pana atunci). schimbam ambele.
    termin de spalat, raman consumatorii obisnuiti - frigider, tv, lampa, lampa, lampa, calculator.
    intr-o sapt:
    se arde iar siguranta de aparatament (de vreo 5 ori)
    prelungitorul frigiderului se arde (se topeste!)
    priza frigider se arde
    priza in care mut frigiderul se arde
    si a treia priza in care mut frigiderul se arde.

    de la electrica mi s-a spus ca n-are nicio problema contorul/montarea lui, ca am un 'scurt la un aparat'.
    acum tind sa cred ca are intr-adevar ceva frigiderul - si ca mirosul ala de ars la contor si inceputul problemelor cand am folosit masina de spalat sunt doar niste coincidente diabolice.

    sigurantele le schimb dupa indicatiile scrise de un electrician pe cutie 25mA afara, aia pt apartament; 16mA in casa (am si de 20 in cutie);

    cred ca e posibil ca priza frigider a inceput sa se arda de cand am pus siguranta de 10mA la unul din circuitele pt lampi; stg sus, ma rog. nu mai stiu de ce am pus-o pe aia. sunt multi sfatuitori la mine'n bloc. restul sunt de 16. las asa?


    mesterul ala o sa vina si o sa faca ce-o sa faca; sper ca o sa si rezolve; pe mine ma doare ca nu pricep. ma ajuta cineva sa pricep? in cuvinte obisnuite. multumesc frumos!
  • stefanev
    Membru marcant
    • 05.iul.2007
    • 437

    #2
    sigurantele sunt de 16, 20, 25, 32 A (amperi) si nu mA (miliamperi).

    Eu sunt de parere ca aveti de furca la un contact imperfect si se incing firele.

    Comentariu

    • Trei
      Incepator
      • 02.nov.2008
      • 6

      #3
      multumesc frumos!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Eu cred ca ar fi indicat sa chemati electricianul sa monteze el sigurantele si sa vada despre ce e vorba decat sa va scrie "sfaturi" pe cutiile produselor Nu e de joaca cu asa ceva!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...