Distante montaj prize intrerupatoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaiben28
    Incepator
    • 22.sep.2008
    • 9

    Distante montaj prize intrerupatoare

    Salutare!
    1. Va rog sa-mi spuneti, care stiti, la ce distante de usa, pardoseala se monteaza intrerupatoarele conform noilor normative.
    2. La fel as dori sa stiu la ce distanta se monteaza prizele fata de pardoseala?
  • stefanev
    Membru marcant
    • 05.iul.2007
    • 437

    #2
    inainte intrerupatoarele se montau la 150cm inaltime si 15-20 cm distanta de tocul usii, iar prizele la 40cm daca nu sunt probleme cu umezeala. Asa se proceda inainte, sunt si eu foarte curios daca s-a mai schimbat ceva.

    PS: Acum fiecare am observat ca le monteaza asa cum vrea fiecare

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Normativul spune asa:
      Prizele se monteaza pe pereti la urmatoarele inaltimi masurate de la axul aparatului pana la nivelul pardoselii finite:
      - peste 2,0m la scoli, in clase;
      -peste 1,5m in camerele de copii din crese, gradinite, camine, spitale de copii si cladiri similare;
      -peste 0,1m in alte incaperi decat grupuri sanitare, dusuri, bai, spalatorii si bucatarii, indiferent de natura pardoselii.

      In cazul intreruptoarelor, comutatoarelor si butoanelor de lumina, acestea se monteaza la inaltimea de 0,6...1,5m, masurata de la axul aparatului pana la nivelul pardoselii finite.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • razvyyc
        Membru Marcant
        • 04.ian.2008
        • 450

        #4
        Postat în original de Consultant electrice
        Normativul spune asa:
        ......-peste 0,1m in alte incaperi decat grupuri sanitare, dusuri, bai, spalatorii si bucatarii, indiferent de natura pardoselii.
        Am cautat aceasta afirmatie dar nu am gasit aceleasi rezultate ca dvs.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Eu unul montez prizele la 0.40 fata de sol si intrerupatoarele la 0.95 fata de sol si la 20 cm fata de tocul usii. Folosesc 0.40 la prize si 0.95 cm la intrerupatoare atunci cand inca este constructia la "rosu" ptr ca se mai toarna o sapa, etc. La fel si 20 cm la intrerupatoare ptr ca de regula tocul usii o sa mai acopere o parte din zid si atunci risti sa ramaii cu o parte din intrerupator sub el. In plus intrerupatorul montat la 0.95 este util si copiilor care nu te mai striga de fiecare data sa aprinzi lumina sau ...sa fie nevoiti sa foloseasca o coada de la matura ptr a aprinde lumina.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Vin si eu cu o intrebare mai mult retorica; cum montati intrerupatoarele, cu ledul in sus sau in jos?
            Cum montati intrerupatoarele fara leduri; pentru aprindere apesi pe partea de jos sau de sus a butonului?
            In ultima vreme am vazut in 2 case intrerupatoare cu leduri montat cu ledul in sus, dar mie mi se pare total aiurea.
            Exista vreo indicatie de montaj sau vreo norma sau fiecare face cum doreste?

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              @razvyyc: Cauta la 5.2.19

              @xena Din cate am vazut eu majoritatea intreruptoarelor cu "led" arata bine cu lampa in jos.

              Legat de partea pe care apesi sa se aprinda...cred ca e in functie de cum i se pare fiecaruia mai comod. Eu parca as inclina sa fie montat incat sa se aprinda cand apesi pe partea de jos.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #8
                din cate cunosc, pentru intrerupatoare se apasa pe partea de sus pentru a aprinde lumina!!
                orice comutator electric se cupleaza prin ridicarea clapetei...

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #9
                  Postat în original de raducu_ilie
                  Eu unul montez prizele la 0.40 fata de sol si intrerupatoarele la 0.95 fata de sol si la 20 cm fata de tocul usii. Folosesc 0.40 la prize si 0.95 cm la intrerupatoare atunci cand inca este constructia la "rosu" ptr ca se mai toarna o sapa, etc. La fel si 20 cm la intrerupatoare ptr ca de regula tocul usii o sa mai acopere o parte din zid si atunci risti sa ramaii cu o parte din intrerupator sub el. In plus intrerupatorul montat la 0.95 este util si copiilor care nu te mai striga de fiecare data sa aprinzi lumina sau ...sa fie nevoiti sa foloseasca o coada de la matura ptr a aprinde lumina.
                  Cel mai frumos in aceasta situatie este momentul in care copiii prind gustul jocului cu intrerupatorul.Sa te tii atunci "orga de lumini " in casa !
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice
                    @razvyyc: Cauta la 5.2.19
                    Citez I7:
                    5.2.19. Prizele trebuie montate pe pereţi la următoarele înălţimi măsurate de la axul aparatului până la nivelul pardoselii finite:
                    - peste 2,0 m, la şcoli, în clase;
                    - peste 1,5 m în camere de copii din creşe, grădiniţe, cămine, spitale de copii şi alte clădiri similare;
                    - peste 1,0 m, în alte încăperi decât grupuri sanitare, duşuri, băi, spălătorii şi bucătării, indiferent de natura pardoselii.

                    Comentariu

                    • razvyyc
                      Membru Marcant
                      • 04.ian.2008
                      • 450

                      #11
                      Consultant electrice: Dati-mi sursa de unde aveti I7, caci am cautat in 3 locatii diferite si am gasit neconcordanta intre ce spuneti dvs. si ce spune normativul la punctul respectiv.

                      Comentariu

                      • disperat
                        Membru
                        • 21.mai.2007
                        • 133

                        #12
                        Postat în original de Consultant electrice
                        @razvyyc: Cauta la 5.2.19

                        @xena Din cate am vazut eu majoritatea intreruptoarelor cu "led" arata bine cu lampa in jos.

                        Legat de partea pe care apesi sa se aprinda...cred ca e in functie de cum i se pare fiecaruia mai comod. Eu parca as inclina sa fie montat incat sa se aprinda cand apesi pe partea de jos.
                        La mine acasa e foarte interesant, am avut 2 electricieni care mi-au montat intrerupatoarele unul la parter si unul la etaj. Va las pe voi sa ghiciti cum a iesit.

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #13
                          Montaj corect: lumina sa se aprinda cand apesi in partea de jos. Majoritatea firmelor executa corpul intrerupatorului cu ledul jos.

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #14
                            Ar trebui ca electricienii de la studiourile ProTv -ului sa afle si ei ce si cum. Cam in toate productiile lor intrerupatoarele cu LED sunt montate cu susul in jos. Adica cu ledul in partea de sus.
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #15
                              @razvyyc - minim 1 metru pentru inaltimea de montare a prizei? Pai asta ar insemna ca nu prea poti ascunde o priza in spatele unei noptiere care are mai putin de 1 metru inaltime
                              Normativul pe care m-am uitat eu este 1.7 - 98
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...