Lumina cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Habib
    Membru
    • 23.mai.2007
    • 195

    Lumina cu probleme

    Am si eu o probleam de ceva timp becurile din casa ii cam"falfaie",am montat de ceva timp un descarcator de tensiune si ma gandesc ca ar avea vreun efect pt ca inainte sa-l pun nu facea asa; in casa tensiunea am verificat-o si era 228-229V,un contact iimperfect nu stiu unde sa fie ca instalatie e noua si pana acum nu a avut problema de genul asta.Care sa fie probelema?vre-un sfat?Va salut!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Banuiesc ca este vorba de becuri cu incandescenta nu economice si problema apare cand sunt aprinse in sensul ca variaza intensitatea luminoasa? Ce tip de descarcator este si unde a fost intercalat in circuit?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Habib
      Membru
      • 23.mai.2007
      • 195

      #3
      da becurile sunt in general cu incandescentza si mai mereu cand sunt aprinse, descarcatorul este pus pe general si este cel de la schneider:

      ref16612

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Cea mai tare treaba ar fi ca lucrarea sa coincida cu bransarea altui vecin pe faza dvs .....evident mai solicitata .....iar respectivul sa se ocupe cu sudura ! Atunci sa vedeti filfiieli la becuri ....Eu am patit asa si nu gaseam cauza , m-am uitat daca sudeaza cineva si nu vedeam , pina la urma era un prieten care suda intr-o magazie .....ziua , noaptea , cind avea timp ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Habib
          Membru
          • 23.mai.2007
          • 195

          #5
          si mai e ceva descaractorul ala de tensiune l-am legat si la impamantare care vine din tablou si la centura de impamanatare a casei,o fi vre-o problema asta?

          Comentariu

          • DM7
            Membru
            • 13.apr.2006
            • 290

            #6
            Raspunsul meu este Nu
            Problema este variatia de tensiune....
            Am mai intalnit probleme de genul acesta
            Asa cum a spus Mircea G sudatul prin vecini, sau era mai la capat de retea unde erau dealfel si multi vecini gospodari care aveau banalele siguarante fuzibile si care ba macinau, ba taiau lemne erau bine mersi si pe omul meu care dorise toate protectiile posibile tot il lasa in intuneric

            Comentariu

            • alex virtual
              Living Legend
              • 19.mai.2007
              • 1363

              #7
              Postat în original de Habib
              si mai e ceva descaractorul ala de tensiune l-am legat si la impamantare care vine din tablou si la centura de impamanatare a casei,o fi vre-o problema asta?
              Daca nu il legi la impamantare mai bine nu il pui .

              Comentariu

              • Habib
                Membru
                • 23.mai.2007
                • 195

                #8
                pai care e problema daca l-am legat la centura de impamantare?ce inflentza poate sa aive?si oricum firul de impamantare e mult mai subtzie decat cel de la centura de impamnatare si la un flger sau ceva sincer nu stiu cum ar rezista.....

                Comentariu

                • alex virtual
                  Living Legend
                  • 19.mai.2007
                  • 1363

                  #9
                  Nu e nici o problema ca e legat la centura . eu am zis ca fara impamantare nu are nici un efect .

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    Descarcatorul este minunat atunci cand avem o supra-tensiune dar partea proasta la el este ca dupa 1 incident, maxim 2 trebuie sa il schimbati. De fapt, banuiesc ca stiti deja acest lucru inca de cand l-ati cumparat si l-ati montat. E bine ca l-ati legat la centura de pamantare ptr buna lui functionare. Referitor la defectul semnalat de dvs cred mai degraba ca e din cauza unui vecin. Din pacate distributia la distribuitor nu se face corect ci mai degraba la intamplare.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • Habib
                      Membru
                      • 23.mai.2007
                      • 195

                      #11
                      are vreo problema daca l-am montat in partea dreapata ,ca am vazut ca se monteaza dinspre stanga spre dreapta......pt ca firele nu mi-au permis sa-l pun n stg si l-am montat unde au ajuns firele...

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        Nu. Atata timp cat l-ati legat asa cum este descris in schema de montaj. Dupa cum ati citit si dvs ati vazut ca nu trebuie sa depasiti distanta specificata de producator.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        Procesare...