Calcul consum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kristina_racoasa
    Membru marcant
    • 18.oct.2007
    • 403

    Calcul consum

    Cum pot afla ce consum casnic am? Vreau sa imi modific tipul de abonament si nu stiu ce sa aleg. Ma refer la cel tip CTP.Daca adun tot ce scrie pe etichete la consumatori (watti), trebuie sa mai las o marja ceva in plus sau ajunge?
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Ceea ce scrie pe eticheta inseamna puterea (W), consumul de energie electrica este puterea raportata la unitatea de timp (h) - kWh.
    Ar trebui sa sti cat timp functioneaza acele aparate pentru a ajunge la consumul de energie iar unele nu lucreaza permanent la sarcina nominala - ex. masina de spalat.
    Este destul de dificil sa estimezi un consum astfel.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • kristina_racoasa
      Membru marcant
      • 18.oct.2007
      • 403

      #3
      Un consum de maxim 6 kw ar fi de ajuns? Consumatori ar fi: 2 masini de spalat, 2 frigidere, 4 televizoare, 3 receptoare semnal tv, un cuptor cu microunde, 2 boilere(30l si 50 l), un hidrofor, un calculator, becuri vreo 10-12. Toate acestea nu functioneaza in acelasi timp.

      Comentariu

      • codreanu
        Membru
        • 18.sep.2006
        • 263

        #4
        6 kw /h? Cel mai simplu e sa va uitati pe contor iar peste o luna sa faceti diferenta de kw

        Comentariu

        • razvyyc
          Membru Marcant
          • 04.ian.2008
          • 450

          #5
          Cel mai simplu: daca citirea contorului se face lunar, puteti observa asta direct in factura furnizorului. Daca citirea se face la 6 luni, puteti face o medie/luna intre citirile efective, sau chiar sa va faca acest lucru personalul de informatii. Sau, cel mai simplu, sa tineti cont de propunerea colegului codreanu, doar ca in acest caz sunteti nevoit(a) sa asteptati 1 luna.

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Re: Calcul consum

            Postat în original de kristina_racoasa
            Cum pot afla ce consum casnic am? Vreau sa imi modific tipul de abonament si nu stiu ce sa aleg. Ma refer la cel tip CTP.Daca adun tot ce scrie pe etichete la consumatori (watti), trebuie sa mai las o marja ceva in plus sau ajunge?
            Tu consumi si faci abonamentul in functie de cata energie ai nevoie. Asta platesti la sfarsit de luna, energia, masurata in kWh.

            Poti afla cam cata energie consumi citind astazi (sa zicem) contorul, consumand apoi (consum tipic!) cateva zile, si apoi citind din nou. Vei obtine un numar de kWh (sa zicem 10 kWh in 3 zile). Intr-o luna vei consuma deci 100 kWh.

            Puterea pe care o ai tu inscrisa pe aparate e utila pentru a afla cata energie se consuma in unitatea de timp, sau cat de repede iti mananca aparatul curent de la priza.

            Exemple:
            1. un bec de 100W (scrie pe el) iti va consuma in 10 ore 1kWh, pt care vei plati 0.3lei
            2. un radiator de 1000W (scrie pe el si merge incontinuu la 1000W) iti va consuma in 1 ora tot 1kWh, pt care vei plati tot 0.3 lei.

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Postat în original de kristina_racoasa
              Un consum de maxim 6 kw ar fi de ajuns? Consumatori ar fi: 2 masini de spalat, 2 frigidere, 4 televizoare, 3 receptoare semnal tv, un cuptor cu microunde, 2 boilere(30l si 50 l), un hidrofor, un calculator, becuri vreo 10-12. Toate acestea nu functioneaza in acelasi timp.
              Probabil ca veti consuma vreo 2-300Kwh pe luna. Cel mai mult consuma aparatele de incalzit - boilere si masinile de spalat.

              Comentariu

              Procesare...