Traseu cablu TV/telefonie/LAN, paralel cu cel electric.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vodaro
    Incepator
    • 30.iul.2008
    • 17

    Traseu cablu TV/telefonie/LAN, paralel cu cel electric.

    Intentionez sa-mi refac instalatia electrica. Exista vreun risc daca paralel cu tubul pentru firele electrice trag si un tub in care bag cablurile pentru TV, telefon si LAN(STP) ?
  • liviu2004
    Membru marcant
    • 03.ian.2007
    • 508

    #2
    Daca pui cabluri ecranate si legi ecranul numai intr-o singura parte la impamantare nu cred ca ai probleme.

    Comentariu

    • vodaro
      Incepator
      • 30.iul.2008
      • 17

      #3
      Este necesar inclusiv pentru cablul coaxial TV ?

      Comentariu

      • razvyyc
        Membru Marcant
        • 04.ian.2008
        • 450

        #4
        Neaparat. Daca cu atenuarea si amplificarea semnalului mai poti jongla, cu perturbatiile induse de retelele electrice este o alta distractie.
        Ati ales aproape bine tipul de cablu de date (STP), eu as recomanda in cazul dvs. cablu S/STP. Acesta din urma are si o tresa in plus, pentru reducerea interferentelor externe. La acet tip de cablu mai aveti FOLIE de ecranare pe fiecare pereche de fire, in acest mod puteti duce pe un singur cablus/stp atat internetul cat si telefonia, folia respectiva reducand interferentele si diafonia.
        In acest caz recomand legarea la pamant atat a tresei exterioare cat si a foliei de ecranare de pe fiecare pereche de fire.
        Totusi, daca inca sunteti in faza de constructie, daca nu presupune efort financiar sau fizic prea mare(nu aveti de spart betoane, etc) va recomand ca macar in cazul in care circuitele merg foarte mult in paralel sa lasati o distanta de minim 10 cm intre cele 2 tipuri de retele.

        Comentariu

        • vodaro
          Incepator
          • 30.iul.2008
          • 17

          #5
          Multumesc pentru raspuns. Pentru a evita orice problema ulterioara, voi trage un traseu la cel putin 10 cm distanta de cel electric.

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #6
            In plus, va recomand achizitionarea unui cablu coaxial foarte bun, cu tresa dubla din cupru, respectiv folie din cupru, RG7 sau RG11

            Comentariu

            • Ranettius
              Membru Marcant
              • 18.oct.2005
              • 592

              #7
              Am si eu o intrebare asemanatoare..

              As vrea sa montez in casa sisteme modulare TEM (cam ca http://www.bricoshop.ro/Electrice-ra...producator.tem. As vrea sa montez de ex intr-un modul 3 prize+cablu TV+2 prize internet. Prizele sunt UTP, deci ne-ecranate. Intrebari:
              1. Cablurile de curent vor fi la cel putin 10-15 cm de celelalte. Insa cablul TV trebuie sa fie si el separat mult de cele 2 UTP?

              2. Bun, cablurile sunt separate, dar ce fac la priza, unde vor fi apropiate unul de celalalt? Se poate, sau voi avea interferente mari?

              Multumesc.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                In legatura cu problema ta, noi am refacut instalatia la o firma care avea un sediu pe 3 nivele. Ei se ocupau de IT ( programare, etc) . Firma care a preluat spatiul a introdus circuite separate pentru incalzirea electrica. Ne-am fi asteptat sa gasim instalatia facuta profesional la acea firma dat fiind ca ei au functionat acolo cca 7 ani. Nu pot sa va spun cum erau cablurile trase...ca si cum ar fi venitr cineva si le-ar fi tras unele peste altele. Culmea este ca nu au avut niciodata o problema cu interferentele sau cu altceva. Si asta pe parcursul a 7 ani. Ce am vazut acolo..mi-a stricat cam tot ce stiam eu despre izolare, separare de circuite, etc. Nu pot sa postez fotografii pentru ca acum au acolo o firma de supraveghere sinu ne-au lasat sa facem fotografii. dar inclusiv cablurile pentru camerele video...cca 120 de bucati, erau trase de-a valma. Zidurile erau facute din rigips si in spatele lor...era ....crancen. Noua ne-a luat cca 2 zile ca sa le repunem pe toate in ordine. Repet..dupa ce vezi asa ceva..te intrebi daca respectivii stiau despre ecranare ceva sau... Culmea este ca firma care are supravegherea video este renumita la nivel national si nici "baietii " ei nu aveau habar de ce le vorbeam noi.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Sunt cazuri cand o instalatie este facuta aiurea si functioneaza in conditii ok si exista instalatii la care te chinui sa respecti reguli, sa faci pe cat poti ca la carte si in final sa ai diverse probleme la care nu te asteptai...
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    Mare adevar!
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • triumph
                      Membru
                      • 08.iul.2007
                      • 162

                      #11
                      buna ziua ,ca sa nu mai deschid alt topic vin cu o problema aici..am cumparat un televizor nou(din alt oras) si scrisul nu este paralel cu tv ul,zici ca tubul e rasucit putin...stie cineva ce ar putea sa aiba ??

                      Comentariu

                      • cyclyman
                        Incepator
                        • 02.mar.2008
                        • 29

                        #12
                        Postat în original de triumph
                        buna ziua ,ca sa nu mai deschid alt topic vin cu o problema aici..am cumparat un televizor nou(din alt oras) si scrisul nu este paralel cu tv ul,zici ca tubul e rasucit putin...stie cineva ce ar putea sa aiba ??
                        Se poate roti 'bobina' din 'coada' tubului.

                        Comentariu

                        • triumph
                          Membru
                          • 08.iul.2007
                          • 162

                          #13
                          multumesc mult!!

                          Comentariu

                          • vigeak
                            Membru Marcant
                            • 22.oct.2007
                            • 408

                            #14
                            sigur nu are o functie in meniu ,,rotire imagine,, de la -5 la +5 ?
                            eu asta am gasit la tv-ul meu.
                            nimic nu-i este imposibil celui ce nu are nimic de facut!

                            Comentariu

                            • triumph
                              Membru
                              • 08.iul.2007
                              • 162

                              #15
                              e un tv sport NEO la 2 mil ..nu cred ca are asa ceva!

                              Comentariu

                              Procesare...