Instalatie de 24V - curenteaza?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danyc
    Incepator
    • 21.ian.2008
    • 14

    Instalatie de 24V - curenteaza?

    Buna ziua,

    Am si eu o mica nelamurire: instalatia din beciul blocului e de 24V; vreau sa montez un intrerupator si ma intereseaza daca exista riscul electrocutarii .
    Teoretic ma gandesc eu ca nu, dar practic ... cine stie?
    Desigur ca pot lucra cu un patent izolat si multa grija ... dar m-as simti mai bine sa stiu exact la ce risc ma supun.

    Multumesc,
    Daniel
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Pai teoretic, nu v-ar fi mai usor daca ati intrerupe alimentarea?
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Poti testa cu dosul palmei - daca ai curaj.

      Din cate imi amintesc nu curenteaza (am legat, acum 2 ani, un bec in beci si nu m-am fript).
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • ear1976
        Living Legend
        • 09.aug.2007
        • 1008

        #4
        Daca sunteti sigur ca e 24 V nu e nici o problema, acesta este unul din motivele pentru care se utilizeaza aceasta tensiune in spatii cu umiditate ridicata - pentru a reduce riscul de electrocutare. Daca nu sunteti sigur ca este vorba de 24 V, verificati cu un aparat de masura.
        ratzele se trag din camioane

        Comentariu

        • alex virtual
          Living Legend
          • 19.mai.2007
          • 1363

          #5
          Re: Instalatie de 24V - curenteaza?

          Postat în original de danyc
          Buna ziua,

          Am si eu o mica nelamurire: instalatia din beciul blocului e de 24V; vreau sa montez un intrerupator si ma intereseaza daca exista riscul electrocutarii .
          Teoretic ma gandesc eu ca nu, dar practic ... cine stie?
          Desigur ca pot lucra cu un patent izolat si multa grija ... dar m-as simti mai bine sa stiu exact la ce risc ma supun.

          Multumesc,
          Daniel
          Daca instalatia e "pura" de 24 V atunci nu e nici o problema . Insa te poti electrocuta daca transformatorul nu functioneaza corespunzator iar aici fac referire la impamantarea acestuia (transformatorului) . e posibil sa apara scurgeri (de curent) intre "primar-ul "si "secundarul" transformatorului daca nu e pus "la pamant" sau daca bobina de ecranare e defecta .
          Cel mai bine e sa testezi cu un creion de tensiune conductori cu care vei umbla .

          Comentariu

          Procesare...