Platforma beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danielptq
    Incepator
    • 18.sep.2008
    • 6

    Platforma beton

    Sunt fortat de imprejurari sa torn in aceasta perioada rece o platforma de beton de 6mx3m.In exterior in fata bucatariei de vara.Platforma va fi supusa unui trafic usor,pietonal si in primavara va beneficia de un acoperis .Practic va fi o terasa.Va rog sa-mi dati raspuns la urmatoarele:
    1.Trebuie sa folosesc aditivi contra posibilului inghet care poate sa apara in urmatoarele nopti?Daca da,sugerati-mi cel putin unul impreuna cu pretul lui aproximativ si consumul specific.Sau alt gen de aditivi care ar trebui sa-i folosesc.
    2.Deoarece configuratia terenului i-mi genereaza o cota finala a sapei de cca.22cm asi dori sa stiu daca pot reduce grosimea stratului de beton adaugand agregat (de max.10mm )in amestec cu nisip,ca umplutura, intre baza veche si noua sapa.
    Mentionez ca baza veche e solida si stabila, constituita din dale de beton de 1mx1mx0.08m.
    3.In cazul in care se poate adauga acest material de umplutura,cat ar fi grosimea minima a betonului din sapa si cum i-mi recomandati sa-l armez?
    4.Deoarece nu sunt expert in turnat sape,dar am oarece dexteritate in lucrul manual,care e varianta cea mai recomandata pentru a obtine o planeitate cat mai aproape de perfectiune?Sa-mi construiesc fasii de ghidaj la nivel si sa torn ulterior intre ele,sau sa ma ghidez doar dupa reperele trasate pe cladire si dupa bula nivelei de la dreptar?(...sau indreptar?)
    5.Ce fel de beton sa folosesc?B75,B100 sau B150?Am retetele de preparare si in mare,cu betoniera sper sa fiu pe aproape cu ele.
    6.Cum sa finisez suprafata?Nu-mi permit financiar sa plachez cu nimic,deocamdata.Metoda cu sclivisitul ulterior ma c-am dispera.N-as putea sclivisi in acelasi timp cu netezirea finala a sapei adaugand praf de ciment si netezindu-l cu o gletiera pana se umezeste si devine lucios?
    Merci mult celor ce se vor stradui sa-mi raspunda strict la obiect!
  • Florian S
    Incepator
    • 02.nov.2008
    • 2

    #2
    De aditivi inca nu se pune problema, daca se ajunge la 22cm si e doar trafic pietonal sau trafic usor e bine sa mai adaugi umputura

    Comentariu

    Procesare...