Bransare curent electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Bransare curent electric

    respect pt toti utilizatori

    Am si eu o problem ,nu stiu daca este necesar sa merg la Electrica pt a solicita mutarea contorul de pe casa veche pe casa noua(este in rosu).
    sau poate orice firma autorizata sa imi faca lucrarea, mentionez ca doresc si schimbarea cablului de la stalp la contor.

    Si daca puteti sa imi faceti o estimare de cost(distanta de la stalp la casa este de 25ml)

    Va multumesc.
  • siven01
    Membru
    • 24.mar.2006
    • 245

    #2
    Cred ca orice contoar este sigilat . Deci trebuie sa l gasesti pe stapanul sigiliului . Eu am fost nevoit sa schimb siguranta si a venit de la Interventii electrica , a facut lucrarea si a pus sigiliul .

    Comentariu

    • dudelia37
      Membru
      • 16.sep.2008
      • 132

      #3
      ????

      electrica sau unul din "concureti" ii gasesti pe site la ei- te sfatuiesc sa apelezi la o companie din provincie, IN NICI UN CAZ la Bucuresti!!!!!!!!!

      Comentariu

      • razvyyc
        Membru Marcant
        • 04.ian.2008
        • 450

        #4
        casele figureaza la exact aceiasi adresa?

        Comentariu

        • Vinga64
          Incepator
          • 13.iul.2008
          • 68

          #5
          casa noua este exact la acelas numar cu casa veche,practic sunt una langa alta.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Sigilarea si desigilarea se face de catre Electrica sau compania la care aveti abonament. In caz contrar pot aparea probleme.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • stefanev
              Membru marcant
              • 05.iul.2007
              • 437

              #7
              pentru a face situatia clara, va spun ce am auzit si de la altii (si probabil asa este). Pe sigilii (mai ales cele noi) sunt trecute niste cifre. Acel cifru "arata" celor de la Electrica cine a pus sigiliul la montaj.
              Daca nu este adevarat, va rog sa ma corectati.
              Daca este adevarat, atunci interventia la contuar nu e asa simpla precum crede lumea...

              Comentariu

              • razvyyc
                Membru Marcant
                • 04.ian.2008
                • 450

                #8
                Da, cam de 1 an se folosesc doar sigilii de unica folosinta. Acestea au inserata o serie, care va va spune ulterior toate datele aferente montarii ei.

                Comentariu

                • DanielF_67
                  Membru marcant
                  • 22.mar.2007
                  • 336

                  #9
                  bransare

                  Postat în original de razvyyc
                  Da, cam de 1 an se folosesc doar sigilii de unica folosinta. Acestea au inserata o serie, care va va spune ulterior toate datele aferente montarii ei.

                  Se folosesc SUF uri de cativa ani [nu cam de un an].

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    #10
                    Locuim in zone diferite ale tarii. In alte zone sau alte domenii poate se folosesc de 12 ani.

                    Comentariu

                    • razvyyc
                      Membru Marcant
                      • 04.ian.2008
                      • 450

                      #11
                      Casa veche se demoleaza sau ramane in folosinta? S-ar putea ca treaba asta sa fie mult mai complicata, deoarece potrivit voilor reglementari Blocul de protectie si masura sa fie pozitionat la limita de proprietate, bransamentul sa se realizeze cu cablu coaxial CBYCY in loc deTYIR, disjunctor dif., DPS, PP artificiala, etc, etc, etc.

                      Comentariu

                      • Vinga64
                        Incepator
                        • 13.iul.2008
                        • 68

                        #12
                        casa veche va fi demolata.Dardin moment ce eu am curent in curte de ce ar mai fi necesara o alta bransare, e doar mutarea contorului si schimbarea cablului ,eu consider ca nu ar fi normal sa mai platesc bransarea.

                        Va multumesc

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #13
                          Pentru ca probabil aveti alta putere instalata, pentru ca intre timp s-au schimbat normativele si odata cu acestea conditiile de racordare. Oricum, ceea ce spun eu este doar o parere, solutia o dau cei ce administreaza reteaua respectiva.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Postat în original de Vinga64
                            .... e doar mutarea contorului si schimbarea cablului ,eu consider ca nu ar fi normal sa mai platesc bransarea.
                            Nu aveti nevoie de o bransare iar lucrarea va va costa foarte putin . Cautati niste baieti de le electrica din zona dvs si vorbiti cu ei cum se poate face acest lucru . O lucrare de genul acesta a costat anul trecut in Bucuresti , cca 2 mil lei + cablul de la stilp la bmp . Cum se face " LEGAL " ? se inregistreaza ( reclamati )la dispeceratul local ca aveti o defectiune ( ca filfiie lumina , ca sare siguranta si sinteti sigur ca in casa nu sint probleme ...bla , bla ..).In urma reclamatiei se va deplasa o echipa care este chiar cea formata din baietii cu care ati vorbit ( caz in care va spun ei cind trebuie sa faceti reclamatia pt a o prelua ) sau si alta echipa , nu are importanta . Cind vin, ei fac lucrarea care dureaza foarte putin , si apoi dau la dispecerat rezolvarea ca ati avut un fir slabit ...prostii minore . De ce trebuie reclamatie inregistrata ? Pentru a putea desigila si justifica schimbarea sigiliului . E foarte simplu , asa se face pe aici .ROMANIA !!!
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • Seni
                              Living Legend
                              • 05.mar.2006
                              • 3481

                              #15
                              mircea, te pricepi ......

                              Comentariu

                              Procesare...