Probleme cu teava de scurgere WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Robert25buc
    Incepator
    • 07.iun.2008
    • 8

    Probleme cu teava de scurgere WC

    Buna ziua,


    Va scriu in legatura cu o problema pe care o am si anume, la teava de scurgere de la WC s-a format la o imbinare o zona in care a inceput sa picure apa, cred ca am observat destul de tarziu deoarece dupa cum vedeti si din poze pare ca e destul de avansata problema.
    Va rog sa ma ajutati iar daca mai sunt intrebari pe care le aveti le astept pt a lamuri problema.
    Va multumesc.
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Ala e un capac care ar trebui sa fie infiletat. Incearca sa uil desfaci, poate gasesti si ceva mizerie acolo si verifica garnitura interioara (daca are).
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Robert25buc
      Incepator
      • 07.iun.2008
      • 8

      #3
      Postat în original de VYS
      Ala e un capac care ar trebui sa fie infiletat. Incearca sa uil desfaci, poate gasesti si ceva mizerie acolo si verifica garnitura interioara (daca are).
      Am inteles. Dar totusi de ce curge apa pe acolo? Asta nu prea pot sa inteleg. Mentionez ca stau la et 10!

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Postat în original de Robert25buc
        Postat în original de VYS
        Ala e un capac care ar trebui sa fie infiletat. Incearca sa uil desfaci, poate gasesti si ceva mizerie acolo si verifica garnitura interioara (daca are).
        Am inteles. Dar totusi de ce curge apa pe acolo? Asta nu prea pot sa inteleg. Mentionez ca stau la et 10!
        Daca stai la ultimul etaj acolo nu ar trebui sa fie apa . Sint doua posibilitati :
        1. aerisirea de pe terasa este modificata si pe ea se scurge si apa de ploaie
        2. capacul acela este desfacut si vine aer rece care face condens ( cel mai probabil )
        Asa cum spunea si colegul VYS , trebuie desfacut capacul si eventual schimbata garnitura . Ca optional , izolati conductele !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Robert25buc
          Incepator
          • 07.iun.2008
          • 8

          #5
          Postat în original de Mircea G
          Postat în original de Robert25buc
          Postat în original de VYS
          Ala e un capac care ar trebui sa fie infiletat. Incearca sa uil desfaci, poate gasesti si ceva mizerie acolo si verifica garnitura interioara (daca are).
          Am inteles. Dar totusi de ce curge apa pe acolo? Asta nu prea pot sa inteleg. Mentionez ca stau la et 10!
          Daca stai la ultimul etaj acolo nu ar trebui sa fie apa . Sint doua posibilitati :
          1. aerisirea de pe terasa este modificata si pe ea se scurge si apa de ploaie
          2. capacul acela este desfacut si vine aer rece care face condens ( cel mai probabil )
          Asa cum spunea si colegul VYS , trebuie desfacut capacul si eventual schimbata garnitura . Ca optional , izolati conductele !
          Va multumesc mult pentru sfaturi, insa acel capac este intepenit si nu pot sa il dau jos sa schimb garnitura.
          Alta solutie nu exista? Un adeziv care sa izoleze zona respectiva? Numai ca acolo este mai tot timpul umed si se formeaza acele picaturi de apa de care va spuneam.

          Comentariu

          • klaus
            Membru Marcant
            • 24.iun.2005
            • 959

            #6
            Si tot ca optional faceti o vizita pe terasa sa vedeti in ce stadiu e capacul de aerisire de la coloana. Aveti grija sa nu infundati aerisirea coloanei de pe terasa, ca asa e conceputa instalatia!
            Verificat doar daca acea coloana are un "acoperis" (aerisitor coloana) pe ea, daca nu, puneti-i unul.

            PS: capacul puteti sa incercati sa-l desurubati cu o cheie de filtru de masina (pe lant, pe banda). E intepenit de la vopsea si de la imbatranirea si "sudarea" eventualei garnituri de cauciuc sau a mizeriilor depuse.
            Solutia finala este inlocuirea acelei bucati de acces la coloana cu una noua, mai ales ca nu e asa dificil, dvs. fiind la ultimul etaj.
            Viata e complexa si are multe aspecte...

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Coloana aia e de fonta sau gresesc eu?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Robert25buc
                Incepator
                • 07.iun.2008
                • 8

                #8
                Postat în original de VYS
                Coloana aia e de fonta sau gresesc eu?
                Teava nu este de fonta, este de cand a fost facut blocul. Cred ca este PPR daca nu ma insel.
                Am reusit sa dau capacul acela jos, dupa cum vedeti in poza acel capac are 4 incrustatii. Am reusit sa dau capacul jos cu un fier, a fost destul de intepenit.
                Spre marea mea surprindere acel capac si garnitura chiar nu aratau rau, in sensul ca nu pareau "mancate".
                Pt moment am pus niste canepa si am infiletat din nou capacul, daca vor mai fi probleme voi lua o garnitura noua.
                Este bine cum am procedat?

                Comentariu

                • stefanev
                  Membru Marcant
                  • 05.iul.2007
                  • 437

                  #9
                  trebuia totusi sa fi schimbat si garnitura. Nu era o operatie costisitoare, insa una noua e mai buna decat una veche.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Este doar PVC .
                    Probabil este doar condens daca nu vine apa de sus.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    Procesare...