Mansardare casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #16
    Mentionez ca nu aveam de unde sa stiu inaltimea la care se afla planseul deasemeni nu aveam de unde sa stiu ce tip de mansardare doriti.
    Cu stima.

    Comentariu

    • s3bi
      Membru
      • 08.oct.2006
      • 119

      #17
      Aveti perfecta dreptate
      Aveti idee cam cat ma poate costa o expertiza?
      Sa va povestesc mai exact. Am hotarat impreuna cu parintii mei ca in primavara sa vindem un apartament (aprox 30000EUR) iar cu banii obtinuti ei sa ridice o castua mica din lemn (4 camere) iar eu sa-mi construiesc mansarda. Dupa multele calcule ale tatalui meu casa l-ar cam costa aprox. 12000 (asta fara manopera deoarece are de gand in mare parte s-o faca singur) iar din cealalta parte de bani sa fac mansarda. Problema e ca inca nu detinem banii pentru expertize si proiecte cum ar fi fost ideal astfel in primavara sa incepem direct constructiile nu sa alergam cu hartoage.
      Sunt tare speriat ca nu-mi vor ajunge banii si ca visul meu de a avea o casa se va spulbera cel mai frica imi este de consolidari caci restul nu-i atat de costisitor (compartimentarea, modificarile acoperisului pentru ferestre si finisajele).
      Mai astept parerile dvs. cu sufletul la gura iar d-lui MaistrulMax ii multumesc din suflet pentru interesul acordat.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #18
        Ca sa prindeti doi iepuri deodata luati legatura cu o firma de proiectare. Va vor face si expertiza si proiectul.
        Cu stima.

        Comentariu

        • KATALIN
          Membru marcant
          • 25.ian.2006
          • 405

          #19
          acoperisul este intradevar inaltat fata de tavane dar la forma pe care o are sunt sigur ca inauntru are scaune si popi la care nu se pot renunta pentru o compartimentare de mansarda.
          nu vreau sa va dezamagesc dar cred ca fara decopertare,turnarea unei centuri din beton armat, refacerea si reprofilarea in totalitate a plafonului si acoperisului nu s-ar putea face o mansardare in conditii de siguranta.
          oricum cred ca solutiile de consolidare interioara sau exterioara vor fi mai costisitoare decat refacerea in totalitate a acoperisului.
          sa mai auzim si alti colegi.
          asta este doar parerea mea.
          KATA

          Comentariu

          • s3bi
            Membru
            • 08.oct.2006
            • 119

            #20
            Nu prea se intelege insa atasez o poza din interiorul podului pacat ca pot fi puse doar poze de max 100kb.
            Am inteles ca exista o metoda de consolidare cu plasa de Buzau pe amble fete ale peretelui, ce parere aveti?

            Comentariu

            • Robert C.
              Incepator
              • 07.oct.2006
              • 37

              #21
              Cit de veche e casa si unde-i situata? V-ati uitat cum sunt legate caramizile? Cu mortar sau cu lut? Fundatia cit de adinca este si din ce? Caramizi, pietre, dispusa pe grinzi?



              ------------------

              Comentariu

              • s3bi
                Membru
                • 08.oct.2006
                • 119

                #22
                inca o poza

                Comentariu

                • s3bi
                  Membru
                  • 08.oct.2006
                  • 119

                  #23
                  Casa este situata in orasul Pucioasa, jud. Dambovita. Caramizile sunt legate cu mortar. La intrebarile celelalte o sa ma interesez si am sa va raspund cat pot de curand. Nu stiu ce inseamna fundatie dispusa pe grinzi si cum as putea afla daca e asa si cat de adanca este. Ma puteti sfatui?

                  Comentariu

                  • KATALIN
                    Membru marcant
                    • 25.ian.2006
                    • 405

                    #24
                    metoda cu plasa de buzau este folosita in majoritatea cazurilor pt.consolidarea peretilor din chirpic,vaiugi,paianta.
                    in cazul dvs.casa este din caramida eficienta daca nu ma insel,ori aceasta alcatuieste zidarie portanta deci,nu cred ca sunt probleme cu portanta peretilor.prin refacerea fatadelor si repararea zonelor fisurate eu cred ca rezolvati problema casei in sine.DAR,dvs.doriti o mansardare a acesteia ceea ce presupune incarcari suplimentare ale peretilor pe care plasa de buzau nu le poate prelua.
                    incercati sa postati o schita sau un plan al casei cu dimensiunile aferente.
                    KATA

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      #25
                      In prima poza, grinzile tradversale au fost intarite cu grinzile acelea longitudinale ?
                      Daca da, asi exclama: "s3bi avem o problema".
                      Unde ziceam si eu ca peretele era mai solid si nu este fisurat deasupra este subred.

                      Casa este, cred eu, din caramida plina ca pe vremea cand a fost construita nu se faceau caramizi eficiente.
                      A fost construita cam prin ani 1930-1940 dupa aprecierea mea.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • s3bi
                        Membru
                        • 08.oct.2006
                        • 119

                        #26
                        Nu acolo este prima camera (cea cu peretii fisurati). Camera respectiva este o idee mai inalta, nu-s intarite grinzile ci sunt dispuse longitudinal dar la o inaltime mai mare.
                        Acum lucrez la "o schita" daca se poate numi asa in paint sper sa iasa ceva postez cand termin.

                        Comentariu

                        • s3bi
                          Membru
                          • 08.oct.2006
                          • 119

                          #27
                          poze cu veranda + curte, veranda si schita
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Maestrul Max
                            Living Legend
                            • 28.iul.2006
                            • 6920

                            #28
                            Spatele casei este Ok, nu se vede fisuri sau ceva. Problema este in fata unde este beciul.
                            Hmm... demolat fatada, astupat beciul, turnat fundatie, rezidit cu material recuperat. Nu cred ca o sa depasiti suma alocata.
                            Cu mansarda depinde de starea grinzilor, cat de afectate sunt de putregai.
                            Si aia se poate vedea numai la fata locului.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • s3bi
                              Membru
                              • 08.oct.2006
                              • 119

                              #29
                              In afar de fisurile peretilor camerei de deasupra beciului restul casei nu are absolut nimic.
                              Cat despre grinzi nu stiu ce sa zic. Va pot spune doar ca la o cercetare "in mare" se prezinta bine (1-2 sunt putrede) restul au doar mici gauri provocate de carii.

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6920

                                #30
                                Posteaza maine un detaliu de la o grinda buna, preferabil din lateral de la nivelul planseului si una de sus de la aceasi grinda.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...