Vas de toaleta suspendat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladk2k
    Incepator
    • 19.nov.2008
    • 63

    Vas de toaleta suspendat

    Am vazut de cumparat si m-ar atrage un vas de toaleta care se prinde in perete.
    As dori sa stiu mai multe despre acesta, in special urmatoarele detalii
    • Cum se prinde acest vas in perete? Exista sisteme care sa aiba o ranforsare ce se monteaza in spatele faiantei?
    • Ce greutate (maxima) suporta un astfel de vas?
    • Care sunt problemele (functionale sau de alta natura) ale unui astfel de vas?
    • Se poate folosi un astfel de vas cu un rezervor aflat in afara peretelui? (sa fac teava de admisie a apei partial in perete)

    Multumesc anticipat
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Astea?



    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • vladk2k
      Incepator
      • 19.nov.2008
      • 63

      #3
      Postat în original de VYS
      Astea?
      Nu... vasul de toaleta, nu rezervorul. Acela numit popular WC

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Pai sistemel respective sunt cu tot cu rezervor si asigura prinderea vasului WC pe peretele finisat, exact in acele structuri metalice.

        Altfel, daca vrei doar vas pe perete ar trebui sa ai scurgerea deja in perete iar rezervorul de apa (separat, de tip clasic) nu vad unde il pui.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • stefanev
          Membru marcant
          • 05.iul.2007
          • 437

          #5
          Altfel, daca vrei doar vas pe perete ar trebui sa ai scurgerea deja in perete iar rezervorul de apa (separat, de tip clasic) nu vad unde il pui.
          doar alaturi sau incastrat in perete

          Comentariu

          • vladk2k
            Incepator
            • 19.nov.2008
            • 63

            #6
            scurgerea este in perete (nu in podea) iar rezervorul ma gandeam sa il pastrez pe cel clasic (la inaltime, cu lant) intrucat am avut experiente neplacute cu rezervoarele acestea joase, in sensul ca apa nu avea suficienta forta sa ajunga nici macar in partea opusa a vasului (nu mai vorbesc de curatat)

            Pentru amplasarea aceasta a rezervorului, m-am gandit sa merg cu teava de admisie a apei prin perete pana langa rezervor, apoi sa ies din perete, cu 2 coturi de 45 de grade, pentru a o conecta la acesta.

            Am intrebat o duduie la Hornbach daca vasul vine cu rezervor si cadrul acela metalic, si a zis ca acel cadru este numai pentru prezentare, iar vasul s-ar prinde in perete (cu dibluri), ceea ce nu mi se pare prea sigur pentru persoane mai masive

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Nu are cum sanu reziste mai ales ca sarcina nu este chiar o consola pura avand in vedere ca spatele se muleaza pe zid si impreuna cu diblurile fac posibila sustinerea.

              Important este sa stea bine prinse diblurile, in perete - probabil merge cel mai sigur cu o ancora chimica.

              Nu vad cum va functiona vasul tau cu acel rezervor vechi ce va dirija apa pe acel traseu care aduce pierderi hidraulice insemnate.
              Daca nu esti convins de rezistenta vasului suspendat da o fuga intr-un supermarket si urcate in picioare pe vas - in cel mai rau caz va cadea suportul de pe peretele fals, vasul nu se rupe asa usor.

              Poti opta pentru un vas wc cu rezervor pe el, sunt ok dupa mine daca mecanismul de eliberare a cantitatii de apa este de tipul fara STOP.
              Fișiere Atașate
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • whitewolfcata
                Incepator
                • 26.iun.2008
                • 33

                #8
                Vreau sa-mi montez un vas WC suspendat.
                Am gasit unele care par destul de bune la pret, din gama Cersanit.
                Intrebarea e: sunt fiabile, sau putin dai, putin fac?

                As dori ceva raspunsuri de la cineva care are montat asa ceva, nu de la "parerologi"... , ca asa puteam sa-mi dau cu parerea si eu...

                Comentariu

                Procesare...