Instalatie eoliana

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vendeta2008
    Incepator
    • 20.iul.2008
    • 9

    Instalatie eoliana

    Am inteles ca de la 1 ianuarie intra in vigoare o lege prin care statul subventioneaza 90 % daca achizitionez o instalatie eoliana, asa zisul proiect CASA VERDE.
    Va rog daca eveti detalii despre asa ceva si daca stiti ce trebuie sa fac (conditii) si daca aveti informatii sau adrese de firme care comercializeaza asa ceva.
    Multumesc
  • stefanev
    Membru marcant
    • 05.iul.2007
    • 437

    #2
    dupa parerea mea, instalatia eoliana e putin cam ... riscanta?
    ce faceti in zilele toride de vara unde abea abea bate o adiere de vant? Totusi in aceleasi conditii altceva functioneaza la capacitate maxima... panourile solare.

    Bine, acum depinde si in ce zona stati, insa dupa parerea mea e mai rentabila energia solara pt ca indiferent de vremea de afara, tot este lumina afara.

    Comentariu

    • razvyyc
      Membru Marcant
      • 04.ian.2008
      • 450

      #3
      Linistiti-va, nimeni nu va aproba fonduri fara un studiu bine documentat al IMMH cu circulatia curentilor de aer din zona, facandu-se o prognoza, cam cat timp dintr-un an curentul de aer se va pastra in limitele de functionare a centralei eoliene. Doar nu o sa finanteze proiecte paguboase?

      Comentariu

      • sprite75
        Incepator
        • 12.iun.2007
        • 90

        #4
        OK dar la panourile solare sau fotovoltaice de unde vor aprobare? Cred ca doar smecherii vor putea lua aceste fonduri.
        Salut sunt un tip curios din fire.

        Comentariu

        • Skyworker
          Incepator
          • 04.apr.2008
          • 71

          #5
          Panourile solare nu sant rentabile daca nu functioneaza in sistem integrat, adica atunci cand nu consumi curentul produs de panouri, sa poti sa-l vinzi la ENEL.
          Romania nu are reglementat asa ceva deocamdata.
          ________________________________________
          Pentru visatori ca mine, o poza:



          Tipul are 10 000 de panouri solare, fiecare de cate 800 W fiecare, si vinde curent de 600 000 dolari pe an.
          O investitie foarte rentabila intr-o perioada de criza.

          Si asta-i small scale farm.
          Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

          Comentariu

          • totolino
            Membru
            • 02.sep.2008
            • 201

            #6
            in ce tara...?

            Comentariu

            • stefanev
              Membru marcant
              • 05.iul.2007
              • 437

              #7
              asa este !!!

              daca intr-o zi de vara tu produci energie electrica mai multa decat necesarul tau, atunci surplusul se "pompeaza" in reteaua electrica. Asa ceva sunt deja in alte tari si beneficiile se vad foarte clar la facturi.

              totusi, cum am mai spus, eu nu consider rentabila energia solara din cauza preturilor foarte mari si putere destul de mica pe element. Intradevar daca achizitionezi 10000 de panouri de 800W iti poti face o afacere... dar NU in Romania deocamdata... pana ce se vor reglementa legile.

              PS: daca s-ar adopta legea, oare nu se poate obtine o finantare din programe europene? eu cred ca da...

              Comentariu

              • Armand_h
                Membru
                • 14.feb.2009
                • 242

                #8
                Re: Instalatie eoliana

                Postat în original de vendeta2008
                Am inteles ca de la 1 ianuarie intra in vigoare o lege prin care statul subventioneaza 90 % daca achizitionez o instalatie eoliana, asa zisul proiect CASA VERDE.
                Legea respectiva nu numai ca nu a aparut dar nici nu va mai aparea vreodata. A fost o gogoasa electorala. Parerea mea este ca pentru orice investitie trebuie sa ne bazam pe surse proprii de la inceput pana la sfarsit.

                Parcuri eoliene vor aparea o sumedenie in Dobrogea, care este o zona cu potential eolian foarte mare in Romania. Eu zic sa asteptam sa vedem ce se realizeaza acolo si mai ales cu ce rezultate si apoi sa vedem.
                Graba strica treaba !

                Comentariu

                • Skyworker
                  Incepator
                  • 04.apr.2008
                  • 71

                  #9
                  Postat în original de stefanev
                  asa este !!!

                  daca intr-o zi de vara tu produci energie electrica mai multa decat necesarul tau, atunci surplusul se "pompeaza" in reteaua electrica. Asa ceva sunt deja in alte tari si beneficiile se vad foarte clar la facturi.

                  totusi, cum am mai spus, eu nu consider rentabila energia solara din cauza preturilor foarte mari si putere destul de mica pe element. Intradevar daca achizitionezi 10000 de panouri de 800W iti poti face o afacere... dar NU in Romania deocamdata... pana ce se vor reglementa legile.

                  PS: daca s-ar adopta legea, oare nu se poate obtine o finantare din programe europene? eu cred ca da...
                  Nici in Germania de unde este imaginea nu ar fi rentabil daca statul nu ar subventiona producerea de energie verde, platind-o cu de doua pana la trei ori mai mult decat cea livrata pe piata.
                  Investitie ca cea de mai sus nu e la indemana oricui (tipul are o mare ferma de porci) preturile sant destul de mari, iar amortizarea in zece ani, dupa care incepe sa aduca bani, teoretic pe inca alti 10 - 15 ani, (20-25 ani se estimeaza durata de viata a unui panou solar)



                  ______________________
                  Pentru oamenii de rand casa cu instalatia solara arata cam asa:


                  Instalatia care face casa independent energetic (legata la retea bineinteles) costa la vre-o 15mii euro cu acelasi ciclu de amortizarea.
                  Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                  Comentariu

                  • Skyworker
                    Incepator
                    • 04.apr.2008
                    • 71

                    #10
                    Re: Instalatie eoliana

                    In legatura cu energia eoliana am tradus ceva:

                    Totul despre aerogeneratori ( in a nut shell):

                    - Energia cinetica a vantului e absorbita de pale in proportie de 59.3 % dupa teoria lui Betz. (100 % ar fi daca viteza vantului in spatele elicei ar fi 0).

                    - Turbinale actuale sant foarte sielnzioase. Se considera ca puse la o inaltine de 200 m zgomotul aerodinamic cat si cel mecanic se confunda cu cel pe care vantul il face trecand prin vegetatie inconjuratoare.

                    - Energia eolica a devenit cea mai putin costisitoare. In 15 ani si-a redus costui cu 85%

                    - Se estimeaza ca in Europa costul unui Kwh de energie eolica este egal cu cel al kwh produs de o centrala pe carbone prevazuta cu epurator de gaz, adica 0,04 dolari. In SUA guvernul a prevazut reducerea costului la 0,015-0,03 dolari /kw, iar in siturile cu viteza medie anuala a vantului de 7 m/s a prevazut reducerea costului la 0,025 dolari.
                    __________________________
                    Si totusi sant unii care spun ca instalatiile nu se amortizeaza niciodata??? Oare de ce?
                    __________________________
                    -Turbinele eolice produc energie numai cand viteza vantului e superioara a 10-12 m/s si ies automat din functiune cand viteza depaseste 20-25 m/s.

                    -Turbinele eolice moderne au un ciclu operativ de 120 000 ore ( 14 ani ) cu fiabilitate de 98% ( superior oricarei alte aparaturi pentru productia de energie electrica)

                    - Este necesar un control periodic de intretinere la fiecare 6 luni.

                    - Terenul pe care-l ocupa este foarte limitat.De fapt un teren este ocupat in proportie de 1% restul ramanand complet disponibil pentru agricoltura sau pasunat.

                    - Facand comparatie: un aerogenerator ocupa 0,0036 Ha pentru a produce 1,2 – 1,8 milioni Kwh/ an , pe cand unul cu biocombustibili are nevoie de 154 de padure ( fosilizata) pentru a produce 1,3 milioni kwh/an, iar cel fotovoltaic de 1,4 ha pentru aceiasi cantitate.

                    - Numarul de persoane angajate in eolic industries, in lume, sant 50 000 ( din care 20 000 numai in Danemarca). Turbinale daneze sant cele mai competitive din lume

                    -Aerogeneratorii sant modulari si se instaleaza in timp foarte scurti, ( doua zile + fundatia ).

                    - Puterea aerogeneratorilor difera de la cativa watt la 4 500 Kw ( un singur prototip in functiune in Germania)

                    - Se considera aerogeneratori de putere mica cei pana la 100 de kw, si putere mare cei peste 1000 kw.


                    __________________________________________________ ___________
                    In Dobrogea vantozitatea este foarte buna, dar si in Apuseni sant multe locuri unde ar putea fi instalate.
                    Parcul eolic de langa Viena e cel mai mare de acest gen dupa Spania si Germania, m-i se pare, si se extinde acum si in Ungaria.
                    Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                    Comentariu

                    • Skyworker
                      Incepator
                      • 04.apr.2008
                      • 71

                      #11
                      Re: Instalatie eoliana

                      Am gasit si foto:
                      Fișiere Atașate
                      Cititi semnati si dati mai departe. http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html

                      Comentariu

                      • Armand_h
                        Membru
                        • 14.feb.2009
                        • 242

                        #12
                        Extras din Agenda Constructiilor 3 Martie 2009:

                        Aglomerare in Dobrogea
                        In zona Dobrogei, Transelectrica a dat pana in prezent avize pentru racordare a 2.700 MW putere instalata in parcurile eoliene. Potrivit lui Baicusi, compania mai poate da avize pana la 4.000–4.500 MW, dupa aceea fiind necesare investitii in reteaua de transport, iar cererile sunt de peste 17.000 de MW instalati in turbine eoliene. "In Dobrogea va fi un exces de putere, dar multe dintre proiectele eoliene nu sunt fezabile, sunt doar pe hartie si au caracter de speculatie", a declarat Baicusi. Cel mai avansat proiect eolian din Dobrogea este in acest moment ferma de la Fantanele, de aproape 350 MW, dezvoltata de compania CEZ din Republica Ceha.
                        Graba strica treaba !

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Astea cu zeci de mii de MW sunt texte literare.

                          Lasand la o parte ca nu ai pe unde sa ii transporti, voi stiti cat este productia si consumul actual de energei electrica in Romania? Imie teama ca undeva la jumatate din cei 17.000
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • razvyyc
                            Membru Marcant
                            • 04.ian.2008
                            • 450

                            #14
                            Postat în original de VYS
                            Astea cu zeci de mii de MW sunt texte literare.

                            Lasand la o parte ca nu ai pe unde sa ii transporti, voi stiti cat este productia si consumul actual de energei electrica in Romania? Imie teama ca undeva la jumatate din cei 17.000
                            VYS are perfecta dreptate. Undeva la 17-19.000 MW reprezinta puterea instalata in Romania, cum naiba sa racordeze 6.000 MW fara a face modificari majore in instalatiile de transport? Energia eoliana este vazuta ca si energie perturbanta, in consecinta puterea sarcinii perturbatoare trebuie racordata la un nod in care puterea de scurtcircuit a retelei este cu mult mai mare. In prezent nu prea exista solutii rapide de racordare a CAMPURILOR de eoliene, poate doar individual, sub forma de surse de energie distribuite.

                            Comentariu

                            • Armand_h
                              Membru
                              • 14.feb.2009
                              • 242

                              #15
                              Postat în original de VYS
                              Astea cu zeci de mii de MW sunt texte literare.

                              Lasand la o parte ca nu ai pe unde sa ii transporti, voi stiti cat este productia si consumul actual de energei electrica in Romania? Imie teama ca undeva la jumatate din cei 17.000
                              Nu stiu daca chiar sunt texte literare pentru ca datele sunt extrase din caracteristicile constructive ale turbinelor care deja au obtinut aprobare de constructie. Poate sa fie o marja de eroare insa nu prea mare.

                              Referitor la transport, probabil au luat in calcul acest aspect din moment ce exista companii dispuse sa construiasca. S-au avut la baza studii de fezabilitate si planuri de afaceri pe multi ani de zile. Iar referitor la vanzare, cine a zis ca aceasta energie este destinata exclusiv Romaniei ? Poate se doreste exportul ei.
                              Graba strica treaba !

                              Comentariu

                              Procesare...