Valoare de intrerupere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sebica79
    Membru
    • 17.ian.2008
    • 143

    Valoare de intrerupere

    Buna ziua,

    Doresc sa dezbatem putin un aspect legat de consumul maxim care este acceptat de o siguranta bipolara de o anumita valoare.
    Ca sa fiu mai exact. Am montat o siguranta bipolara de 10 A pe un circuit construit cu un conductor de 2,5 mm ...
    La o siguranta de 10 A consumul maxim "acceptat" este de 2200 W corect? La ce consum ar trebui ca aceasta siguranta sa decupleze? Se poate ca inainte de decuplare sa se incalzeasca fireele in asa fel inacat sa se topeasca?

    Conteaza si dimensiunea conductorului din siguranta bipolara de 10 A mai departe in cea de 25 A (in cazul meu reprezinta siguranta mare pe tot apartamentul). IN cazul de fata acest conductor este de 2.5 mm.

    Exista ceva formula de calcul pentru a putea determina sectiunea conductorului in functie de consumator si valoarea sigurantei ce se recomanda?

    Astept cu interes interventiile voastre.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    10A ~ 2200W corect!
    Siguranta decupleaza cand se atinge pragul de curent la care a fost calibrata.
    Daca firele au sectiunea necesara sau mai mare pentru curentul care trece prin ele nu trebuie sa se incalzeasca excesiv, in nici un caz sa se topeasca. Chiar daca au sectiunea necesara insa exista un contact imperfect undeva pe circuit, local se poate produce o incalzire puternica care sa duca la topirea izolatiei sau chiar a materialului conductorului.

    Sectiunea conductorului din siguranta de 25A mai departe in cea de 10A (si nu invers cum ati scris dvs!) conteaza. Sigurantele se pun in cascada adica de la valoare mare catre valori mai mici altfel nu are sens. Daca spuneti ca cea de 25A este generala banuiesc ca este cum am zis eu si ca doar exprimarea a fost incorect


    Sectiunile conductorilor se aleg tinand cont de tabelul urmator:
    Fișiere Atașate
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • sebica79
      Membru
      • 17.ian.2008
      • 143

      #3
      Va multumesc pentru raspuns, insa as mai dori sa vad daca am inteles perfect un anumit aspect legat de diametru conductorului de la siguranta mare de 25A la cele ce urmeaza si ordinea lor ...
      Daca bine imi aduc aminte, acuma, de la cea de 25A, pleaca o faza spre un rand de bipolare (lumina si cateva prize in 2 camere) si inca o faza spre un rand de bipolare diferentiale ce sunt toate pe circuite separate pentru consumatorii mai mari. Binenteles ca si nul-ul corespondent este prezent pentru cele doua grupuri de sigurante.

      Ordinea in primul grup este urmatoarea: doua de 10 A si mai apoi inca doua de 16 A ... sa inteleg ca trebuia prima data sa fie cele de 16A si mai apoi cele de 10A ?

      La celalalt grup sunt toate diferentiale, asa cum spuneam, si in valoare de 16 A, aici nu mai conteaza

      Intre cea de 25A si cele doua grupuri sunt conductori de 2,5 mm, iar in fiecare grup, intre sigurantele ce compun grupurile, este tot de 2,5mm toate.

      Este corect asa ... ?

      Montaj realizat de subsemnatul ...

      Astept in continuare un raspuns ...

      Comentariu

      • liviu2004
        Membru marcant
        • 03.ian.2007
        • 508

        #4
        Daca sunt de aluminiu, esti la limita.

        Sa raspund pe rand la ce ai intrebat:

        - ce curent sustine o siguranta automata de 10A. Depinde de temperatura mediului ambiant. Stiu ca nu-ti place raspunsul dar asta e adevarul. Putin cunosc si mai putin aplica. In poza doar niste indrumari, pentru informatii exacte intreaba producatorul produsului tau.



        - de ce se incalzeste conductorul. De ce nu? Daca arunci o privire atenta, dar atenta rau la tabelul de mai sus, ai sa observi ca acel curent maxim inseamna o temperatura de 70 grade pentru PVC si 60 pentru cauciuc. Ce zici? Pui mana pe fire? De ce se topesc? Pentru ca e izolatia proasta si nu tine temperatura metalului cum ar trebui in mod normal. Aici vezi diferenta intre produse.

        ps: scuze de sarcasm, e stilul meu.

        Comentariu

        • sebica79
          Membru
          • 17.ian.2008
          • 143

          #5
          @liviu2004

          Nu este nici o problema ... la cati vizitatori sunt pe acest forum si la cate intrebari mai mult sau mai putin bune se pot pune, te inteleg pe undeva

          Este clar ca este direct proportional cu temperatura mediului ambiant ... cu cat e mai cald in interior cu atat s-ar declansa mai repede, mai exact, ar junge firul la o temperatura de "prag". Nu doresc sa stiu exact valoarea curentului de "varf" care ar trece la 22-23 de grade C prin acel conductor pentru a declansa siguranta ... Doar informativ, pentru ca pe acea siguranta va fi doar centrala termica si emitatorul pentru controlul wireless al temperaturii. Insa as vrea, poate sa mai scot o priza din acel circuit pentru a putea fi folosita si la alte intrebuintari prin bucatarie (cele de "ocazie" ... ) si vroiam sa vad daca are rost sa o mai scot sa nu acea priza suplimentara.

          Legat de calitatea produselor, ce sa mai zic, constructii in Ro si de aici se pot deduce multe. Ce a depins de mine am facut, mai exact, am facut eu tabloul (cu sigurante LeGrand si toata bucataria pe diferentiale cu circuite separate cat mai multe), insa firele deja erau trase prin pereti de electricieni.

          Insa as dori sa va mai captez atentia totusi si cu intrebare pusa mai sus, legata de ordinea sigurantelor in tablou plecand de la cea de intrare in apartament (in cazul meu una de 25A diferentiala). Pe moment, dupa cea mare, urmeaza doua de 10A (lumina si circuitul separat de centrala) si doua de 16A (pentru prizele din dormitoare si living). Diferentialele din bucatarie si pentru consumatorii mari, sunt in paralel cu cele amintite mai sus, insa fiind toate de 16A, nu mai conteaza ordinea in acest caz.

          P.S. Firele sunt pe Cu banuiesc ca mai bine decat pe Al.

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            #6
            Daca din cea de 25A ai mers cu conductor neintrerupt prin toate celelalte de 10A si 16A atunci e bine. Daca ai facut-o din bucati, mai bine nu.

            Comentariu

            • sebica79
              Membru
              • 17.ian.2008
              • 143

              #7
              Din cea de 25 in primele din fiecare grup, este intrerupt, dupa care, din prima siguranta pana la ultima din fiecare grup, conductorul este continu . Am avut ceva probleme si a trebuit sa tai legaturile de la cele 2 grupuri spre cea de intrare de 25A.

              Crezi ca ar trebui sa refac sa fie continu din cea de 25A sau e suficient cum este acuma?

              Comentariu

              • sebica79
                Membru
                • 17.ian.2008
                • 143

                #8
                Si care ar fi explicatia pentru a fi continu ... daca se poate, bineteles.

                Comentariu

                • embedded
                  Membru
                  • 08.iun.2006
                  • 160

                  #9
                  Siguranta decupleaza cand se atinge pragul de curent la care a fost calibrata, dar numai dupa cateva secunde!

                  Postat în original de Consultant electrice
                  10A ~ 2200W corect!
                  Siguranta decupleaza cand se atinge pragul de curent la care a fost calibrata.
                  Daca firele au sectiunea necesara sau mai mare pentru curentul care trece prin ele nu trebuie sa se incalzeasca excesiv, in nici un caz sa se topeasca. Chiar daca au sectiunea necesara insa exista un contact imperfect undeva pe circuit, local se poate produce o incalzire puternica care sa duca la topirea izolatiei sau chiar a materialului conductorului.

                  Sectiunea conductorului din siguranta de 25A mai departe in cea de 10A (si nu invers cum ati scris dvs!) conteaza. Sigurantele se pun in cascada adica de la valoare mare catre valori mai mici altfel nu are sens. Daca spuneti ca cea de 25A este generala banuiesc ca este cum am zis eu si ca doar exprimarea a fost incorect


                  Sectiunile conductorilor se aleg tinand cont de tabelul urmator:

                  Comentariu

                  • razvyyc
                    Membru Marcant
                    • 04.ian.2008
                    • 450

                    #10
                    Postat în original de embedded
                    Siguranta decupleaza cand se atinge pragul de curent la care a fost calibrata, dar numai dupa cateva secunde!
                    Esti foarte departe de adevar. Iti recomand o parcurgere mai atenta a acestui topic.

                    Comentariu

                    • embedded
                      Membru
                      • 08.iun.2006
                      • 160

                      #11
                      Postat în original de razvyyc
                      Postat în original de embedded
                      Siguranta decupleaza cand se atinge pragul de curent la care a fost calibrata, dar numai dupa cateva secunde!
                      Esti foarte departe de adevar. Iti recomand o parcurgere mai atenta a acestui topic.
                      daca ai putea fi mai exact, ti-as fi recunoscator

                      Comentariu

                      • gogu_ologu
                        Membru marcant
                        • 11.nov.2006
                        • 421

                        #12
                        Postat în original de razvyyc
                        Postat în original de embedded
                        Siguranta decupleaza cand se atinge pragul de curent la care a fost calibrata, dar numai dupa cateva secunde!
                        Esti foarte departe de adevar. Iti recomand o parcurgere mai atenta a acestui topic.
                        Pai, din cate stiu eu, siguranta declanseaza dupa cateva minute bune, zeci de minute sau chiar ore la depasirea usoara a curentului scris pe ea (o depasire cu 5-10%) Vezi curbe si tipuri de sigurante (de obicei se folosesc B si C)

                        Eu oricum in casa imi pun sigurante de 16A pentru fire de 2.5mm2 si de 20A pt fire de 4mm2, ceea ce deja e mult zic eu pt apartament.

                        In primul rand, curentii aia sunt dati pt temperatura ambianta de 25C pare-mi-se. Pentru temperaturi de 40C se aplica un coeficient de 0.8.
                        Al doilea, prizele din casa sunt facute pt 16A.
                        Al 3-lea, nu vreau sa ajung la 60-70C pe conductor.
                        Al 4-lea, nu prea am ce sa fac cu 20A pe un circuit. Daca intr-o bucatarie am un fier, un boiler si un prajitor pe acelasi circuit, ele vor functiona bine mersi, chiar daca consuma sa zicem 5000W impreuna, iar siguranta e de 20A. Asta pt ca pur si simplu prajitorul si fierul cupleaza doar 1-2 minute (au termostat), iar dupa 1-2 minute o siguranta normala nu declanseaza.
                        Al 5-lea, la cum se fac legaturi acum (cleme si nu cositor), e cam riscant sa treci 25A printr-o clema (pe cele mai multe nu scrie nimic sau scrie 10A, dar ce mai conteaza daca intra firele, nu? )
                        Al 6-lea, sigurantele mai mari declanseaza la curenti de scurt mai mari si nu-mi plac flamele prea mari Am gasit la niste sigurante de 16A puse pe jumatate de apartament, pt alimentarea a 4 becuri economice! Ca daca merge nu strica, nu?

                        Comentariu

                        • DM7
                          Membru
                          • 13.apr.2006
                          • 290

                          #13
                          Si aici

                          cred ca vei gasi multe raspunsuri la intrebarile tale legate de sigurante.

                          Comentariu

                          • embedded
                            Membru
                            • 08.iun.2006
                            • 160

                            #14
                            e adevarat pot fi si minute bune, depinde de curent si poate si de producator; atasez un fisier cu o anumita marca de sigurante, de la Merlin Gerin (asta se recomanda aici pe site)nu am gasit


                            Postat în original de gogu_ologu
                            Postat în original de razvyyc
                            Postat în original de embedded
                            Siguranta decupleaza cand se atinge pragul de curent la care a fost calibrata, dar numai dupa cateva secunde!
                            Esti foarte departe de adevar. Iti recomand o parcurgere mai atenta a acestui topic.
                            Pai, din cate stiu eu, siguranta declanseaza dupa cateva minute bune, zeci de minute sau chiar ore la depasirea usoara a curentului scris pe ea (o depasire cu 5-10%) Vezi curbe si tipuri de sigurante (de obicei se folosesc B si C)

                            Eu oricum in casa imi pun sigurante de 16A pentru fire de 2.5mm2 si de 20A pt fire de 4mm2, ceea ce deja e mult zic eu pt apartament.

                            In primul rand, curentii aia sunt dati pt temperatura ambianta de 25C pare-mi-se. Pentru temperaturi de 40C se aplica un coeficient de 0.8.
                            Al doilea, prizele din casa sunt facute pt 16A.
                            Al 3-lea, nu vreau sa ajung la 60-70C pe conductor.
                            Al 4-lea, nu prea am ce sa fac cu 20A pe un circuit. Daca intr-o bucatarie am un fier, un boiler si un prajitor pe acelasi circuit, ele vor functiona bine mersi, chiar daca consuma sa zicem 5000W impreuna, iar siguranta e de 20A. Asta pt ca pur si simplu prajitorul si fierul cupleaza doar 1-2 minute (au termostat), iar dupa 1-2 minute o siguranta normala nu declanseaza.
                            Al 5-lea, la cum se fac legaturi acum (cleme si nu cositor), e cam riscant sa treci 25A printr-o clema (pe cele mai multe nu scrie nimic sau scrie 10A, dar ce mai conteaza daca intra firele, nu? )
                            Al 6-lea, sigurantele mai mari declanseaza la curenti de scurt mai mari si nu-mi plac flamele prea mari Am gasit la niste sigurante de 16A puse pe jumatate de apartament, pt alimentarea a 4 becuri economice! Ca daca merge nu strica, nu?
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • pruny
                              Incepator
                              • 26.aug.2008
                              • 7

                              #15
                              O intrebare pentru cunoscatorii din acest topic:
                              Are vreo importanta modul de conectare a circuitelor pe bornele sigurantelor automate?
                              Recte in loc sa intru prin borna 1 (de sus) si sa ies spre consumator prin borna 2 (de jos) sa procedez invers (intru pe jos si ies pe sus). Am auzit pareri ca in acest mod pragul de declansare ar fi redus cu 30 %.
                              E adevarat ?

                              Comentariu

                              Procesare...