Acte electrician autorizat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    Acte electrician autorizat

    Buna ziua! Sunt electrician autorizat ANRE gr. II si mi-am facut o firma de instalatii electrice. Ma intereseaza sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru a face instalatii electrice interioare. Nu sunt interesat sa fac bransamente sau altceva ci doar instalatii electrice interioare. Ce acte trebuie sa depun la cei de la CEZ cand ii fac cuiva o instalatie electrica? Banuiesc ca trebuie sa ii dau omului o factura si o chitanta pentru ceea ce fac nu? Multumesc pentru orice raspuns si astept ajutor de la cei care au trecut prin asa ceva.
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1658

    #2
    Re: Acte electrician autorizat

    Postat în original de bassu
    Buna ziua! Sunt electrician autorizat ANRE gr. II si mi-am facut o firma de instalatii electrice. Ma intereseaza sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru a face instalatii electrice interioare. Nu sunt interesat sa fac bransamente sau altceva ci doar instalatii electrice interioare. Ce acte trebuie sa depun la cei de la CEZ cand ii fac cuiva o instalatie electrica? Banuiesc ca trebuie sa ii dau omului o factura si o chitanta pentru ceea ce fac nu? Multumesc pentru orice raspuns si astept ajutor de la cei care au trecut prin asa ceva.
    Cred ca mai intii trebuie sa va constituiţi in PFA, persoana fizica autorizata. Asta va permite conform Legea 82, legea contabilitaţii, sa ca scadeţi cheltuielile din sumele incasate, asa cum cere Legea %30, legea fiscului. Daca va faceţi o firma, e mai complicat, caci vă va trebui si un contabil. In principiu pentru o lucrare trebuie un deviz de manopera, si de materiale, apoi faceţi o factură şi cind sunteţi plătit eliberaţi şi o chitanţă. E bine de facut devizul mai ales pentru a sti cum staţi: daca preţul pe care il primiţi este acoperitor, sau faceţi munca voluntară.

    Asta asa, in modul cel mai succint.
    Sal'tare!
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • razvyyc
      Membru Marcant
      • 04.ian.2008
      • 450

      #3
      Nu ati specificat decat gradul (II), nu si grupa (A, B).
      Pentru instalatiile electrice realizate in cladiri noi ce vor fi racordate ulterior, dar pentru care s-a aliberat ATR: declaratia executantului si copie dupa legitimatia ANRE. Daca aveti ambele grade, atat pentru executie cat si pentru proiectare si sunteti proiectantul, -> proiectele pentru instalatia ce urmeaza a se ececuta.

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        #4
        Re: Acte electrician autorizat

        Postat în original de bassu
        Ma intereseaza sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru a face instalatii electrice interioare.
        Eu am interpretat a face cu a executa....
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          #5
          Am grupa II A+B. Ma interesa sa stiu ce forma este mai convenabila. Va multumesc ptr raspunsuri. Acuma, citind postul dvs dl baboo realizez ca nu am gandit asa de bine faza cu firma. Dar m-am gandit ca sotia fiind contabil autorizat poate imi face ea actele si atunci... dle razvyc respectivele declaratii sunt generale sau se fac in functie de fiecare lucrare? Ma refer la declaratia executantului si la cealalta. Puteti eventual sa postati o versiune demonstativa a ceea ce as avea nevoie?

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            #6
            Postat în original de bassu
            Am grupa II A+B. Ma interesa sa stiu ce forma este mai convenabila. Va multumesc ptr raspunsuri. Acuma, citind postul dvs dl baboo realizez ca nu am gandit asa de bine faza cu firma. Dar m-am gandit ca sotia fiind contabil autorizat poate imi face ea actele si atunci... dle razvyc respectivele declaratii sunt generale sau se fac in functie de fiecare lucrare? Ma refer la declaratia executantului si la cealalta. Puteti eventual sa postati o versiune demonstativa a ceea ce as avea nevoie?
            Daca e contabil autorizat, e bine. Numai ca trebuie sa aiba drept de stampila, pentru ca bilanţurile se depun numai sub semnatura de contabil autorizat. Exista pe un sait, SQL, un progam de conta care este free, fara bani, prin care se poate ţine o singura firma. Depinde cum aveţi firma: la profit sau la cifra de afaceri . Daca e la cifra de afaceri nu e nicio sfiriiala pentru ca nu conteaza cit de mari sunt cheltuielile. Daca e la profit, puteţi sa mai scoateţi din cheltuieli. Dar si aici, intre cele doua e dicutabil din punctul de vedere al cifrei de afaceri: cum e mai avantajos sa fiţi pe profit sau pe cifra de afaceri.
            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • Habib
              Membru
              • 23.mai.2007
              • 195

              #7
              Buna ziua,ca sa nu mai deschid alt topic, si vad ca se discut despre ce vreau eu sa aflu,am un PFA si as dori sa va intreb:am gasit o lucrare putzi mai mare si proprietarul a zis ca nu imi da banii fara factura si ca imi trebuie un cont bancar unde sa-mi vireze banii,vreau sa va intreb 2 lucruri care sunt actele care trebuie sa ii le dau beneficiarului(contract de prestari servici,deviz etc?)si inca ceva proprietarul a facut lucrare cam 80%eu ramanad sa fac restul si ce e mai important si pe acte,cea ce mi sa parut dubios pt ca cine a lucrat a lucrat la negru si acum pe mine ma forteaza sa finalizez cu acte.Daca ii dau acte factura si ce mai trebuie,cat imi impoziteaza statul fondul de somaj si tot ce treb sa platesc?si daca a-s putea sa pun clauza pe ce fac eu acum nu pe ce a fost facut?

              Comentariu

              • alex virtual
                Living Legend
                • 19.mai.2007
                • 1363

                #8
                Sa nu te puna draq sa dai factura pe ce nu faci ! Cum platesti statul ?
                Eu am taxa pe venit fixa . Nu am nevoie de contabil sau altceva ! Pana acum pe unde am lucrat cu factura am facut un mic contract "de mana " .

                Pentru el e bine daca tu ii dai factura mare pentru ca (sigur propietarul are firma) si el isi scoate bani ! Tu sa cauti sa dai factura cu un pret cat mai mic pe ea !

                Comentariu

                • Habib
                  Membru
                  • 23.mai.2007
                  • 195

                  #9
                  pai eu am negociat un pretz asa extimativ pt ca nu am un catalog sau ceva pt instalati electrice.Cred ca aia a fost si ideea lui el a lucrat la negru si eu acum in loc sa scriu ca facut jumate sa trec in suma asta ca a facut tot...pretzul este cel corect pt ca nu o sa-mi dea banii,banii ii iau prin banca si mi-a zis ca nu imi poate da nici un leu fara facutura....proprietarul este un italian si cred ca si firma sa fie din italia....asa ca ma gandesc ca daca ii dau facutura si tot ce vrea el eu nu o sa raman cu mare lucru ce solutzie avetzi?

                  Comentariu

                  • bassu
                    Membru Marcant
                    • 25.nov.2008
                    • 475

                    #10
                    Pai in primul rand in ceea ce priveste factura mi se pare normal ca le sa vrea sa aiba ceva documente legale pe lucrare, ca se scade cu ea pe investitii dar nu e ok la tine. Stabileste cu el ca in pretul final sa intre si cat o sa platesti tu impozitul si asa e ok. Adica la suma finala, adauga si impozitul tau la intreaga suma si asa e ok. Dar atentie! Odata cu factura vin si responsabilitatile juridice. Asa ca...
                    Inca astept de la razvyc actele de care aminteam mai sus. Multumiri anticipate!

                    Comentariu

                    • Habib
                      Membru
                      • 23.mai.2007
                      • 195

                      #11
                      pai am drept doar pt executzie.... sincer e o idee buna aia sa includ in pretul final impozitele..pt ca la banca e comison daca scot de acolo impozit pe venit o sa platesc...sa vedem buna idee bassu sper sa nu imi zic ala e preciul care l-am negociat si gata...multumesc inca o data

                      Comentariu

                      • ear1976
                        Living Legend
                        • 09.aug.2007
                        • 1008

                        #12
                        Postat în original de Habib
                        pai am drept doar pt executzie.... sincer e o idee buna aia sa includ in pretul final impozitele..pt ca la banca e comison daca scot de acolo impozit pe venit o sa platesc...sa vedem buna idee bassu sper sa nu imi zic ala e preciul care l-am negociat si gata...multumesc inca o data
                        Daca esti la norma de venit (taxa fixa) ca alex impozitul este tot ala.
                        Daca esti cu impozit pe profit, trebuie sa ii dai factura cat mai mica.
                        Ca sa iti iei banii, trebuie sa ii dai factura si chitanta, devizul este doar un act justificator, detaliaza cheltuielile, daca ti-l cere il faci, daca nu, nu.
                        Contractul il faci pentru tine, ca sa fii sigur ca iti iei banii, inainte de a te apuca de lucrare (poate fi "de mana").
                        Contul in banca ai grija sa il deschizi pe PF persoana juridica, nu ca persoana particulara. Iti trebuie stampila cand te duci la banca.
                        Cine a cumparat materialele? daca le-ai cumparat tu, le bagi la cheltuieli si te scazi la impozit. Mai bagi la cheltuieli orice altceva - scule, materiale, facuturi de telefon (abonamentul trebuie sa fie pe numele tau), chitante de benzina (pentru asta daca ai masina trebuie sa faci contract de inchiriere intre tine ca persoana fizica si tine ca PF persoana juridica)
                        ratzele se trag din camioane

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          #13
                          Postat în original de Habib
                          Buna ziua,ca sa nu mai deschid alt topic, si vad ca se discut despre ce vreau eu sa aflu,am un PFA si as dori sa va intreb:am gasit o lucrare putzi mai mare si proprietarul a zis ca nu imi da banii fara factura si ca imi trebuie un cont bancar unde sa-mi vireze banii,vreau sa va intreb 2 lucruri care sunt actele care trebuie sa ii le dau beneficiarului(contract de prestari servici,deviz etc?)si inca ceva proprietarul a facut lucrare cam 80%eu ramanad sa fac restul si ce e mai important si pe acte,cea ce mi sa parut dubios pt ca cine a lucrat a lucrat la negru si acum pe mine ma forteaza sa finalizez cu acte.Daca ii dau acte factura si ce mai trebuie,cat imi impoziteaza statul fondul de somaj si tot ce treb sa platesc?si daca a-s putea sa pun clauza pe ce fac eu acum nu pe ce a fost facut?
                          Legea contabilitaţii prevede modul de desfasurare a relaţiilor economice intre doi parteneri. In principiu, persoanei in cauză, daca trebuie sa-i daţi factură, ori va face o comnada ferma(daca e persoana fizica) ori faceţi un contact de prestari servicii. Un model de astfel de contract exista aici: http://mesterucasei.com/prestari-ser...l-de-contract/. Mai pomeneam mai sus si despre un deviz de lucrari, care in mod normal ar rebui sa vi-l faceţi ca sa vedeţi cum staţi, cit va ramine din suma ceruta.Un model de deviz aţi putea gasi aici: http://mesterucasei.com/devizul-unei-lucrari/. Pentru suma pe care trebuie sa daţi factura trebuie sa platiţi statului 35% (pe impozit pe profit si pe TVA, fara alte procente din recapitulaţia devizului) din valoarea ei, fara a socoti cheltuielile indirecte. Dacă daţi factură pe lucrarea facuta, trebuie verificata, pentru ca responsabilitatea asupra ei va va reveni. Primul lucru pe care l-aş verifica, este separarea nulului de serviciu faţă de pământare: daca sunt unite, acestea nu vor permite funcţionarea BMP-ului, sau mai bine zis BMP-ul va declanşa la depăşirea curentului de protecţie al diferenţialei.
                          Sal'tare
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • Habib
                            Membru
                            • 23.mai.2007
                            • 195

                            #14
                            Multumesc foarte mult celor care m-au ajutat pana acum o sa incerc daca o sa dau factura sa trec un pretz cat mai mic pt ca nu am taxa pe venit fix....dintr-e suma reala si suma care o sa o trec eu pe factura ramane o diferenta sa vad daca o sa accepte pt ca banii aia ar veni la negru si mi-a zis ca imi da banii numai cu factura si nu stiu cum sa procedez in cazul asta....Multumesc inca o data!

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              #15
                              Dle Baboo, va multumesc ptr detaliile oferite. M-ar interesa daca stiti cumva despre ce acte vorbeste razvyc? Adica exista niste formulare pe care le completezi in functie de fiecare lucrare sau sunt niste tipizate standard? Am citit ce aveti dvs pe pagina si mi s-a parut interesant. Multumiri anticipate!

                              Comentariu

                              Procesare...