Cunostinte instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Cunostinte instalatie electrica

    Ce trebuie sa sti......pt a realiza instalatia electrica...
    As dori sa ma auto evaluez intr un fel ,as dori sa stiu daca pot realiza instalatia electrica la casa pe care recent am construit o.
    Pt asta am decis sa platesc un proiectant care sa imi execute schita, dar executia lucrari doresc sa o fac eu.
    Acum problem apare :
    familia spune ca nu ar trebui sa ma apuc singur pt ca nu am mai facut as ceva....(dar am mai facut una alta pe langa casa ),deci nu sunt pe langa situatie) si pe langa asta lucrez ca ing. electronist ..

    Intreba mea este:

    Ce trebuie sa sti ca sa poti realizarea instalatiei?????

    VA multumec mult .
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    #2
    Imi cer scuze pt unele greseli de scriere.

    Comentariu

    • DM7
      Membru
      • 13.apr.2006
      • 290

      #3
      Ai pm....

      Comentariu

      • crib
        Incepator
        • 07.apr.2007
        • 22

        #4
        Postat în original de DM7
        Ai pm....
        si noi ?? ne intereseaza si pe noi

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          Re: Cunostinte instalatie electrica

          Postat în original de Vinga64
          deci nu sunt pe langa situatie) si pe langa asta lucrez ca ing. electronist ..

          Intreba mea este:

          Ce trebuie sa sti ca sa poti realizarea instalatiei?????
          Presupunand ca lucrati in bransa, ar trebui sa fie usor (la nivel teoretic).

          Cunostintele de electrocinetica de liceu sunt suficiente. Legea lui Ohm, Kirchhoff, puterea si energia electrica electrica etc Atentie: acestea nu pot inlocui cunostintele practice si know-howul.

          Apoi trebuie stiut cate ceva despre implementare, chestii specifice din bransa. Ce e aia faza, impamantare etc Cum se realizeaza instalatia - tipurile de conductor, curentii maximi admisi (sunt tabelati - vezi normativul I7), cate prize se pot pune pe circuit.

          Sa cititi despre sigurante diferentiale, disjunctoare, tipuri de curbe, protectie la supratensiune etc De exemplu ar trebui sa aveti in minte ce face o siguranta si de ce nu e bine sa o puneti prea mare

          Sunt si unele chestii practice, pe care le veti invata pe parcurs, pana va faceti mana.

          Eu zic sa cititi de forum si sa vedeti normativul I7, acolo unde va trebuie date exacte.

          Totusi daca nu ati prelungit macar un circuit existent, nu va sfatuiesc sa incercati din prima.

          Comentariu

          • gogu_ologu
            Membru marcant
            • 11.nov.2006
            • 421

            #6
            Re: Cunostinte instalatie electrica

            Postat în original de gogu_ologu
            Postat în original de Vinga64
            deci nu sunt pe langa situatie) si pe langa asta lucrez ca ing. electronist ..

            Intreba mea este:

            Ce trebuie sa sti ca sa poti realizarea instalatiei?????
            Presupunand ca lucrati in bransa, ar trebui sa fie usor (la nivel teoretic).

            Cunostintele de electrocinetica de liceu sunt suficiente. Legea lui Ohm, Kirhhoff, puterea si energia electrica electrica etc Atentie: acestea nu pot inlocui cunostintele practice si know-howul. Ca sa intekegeti, puteti fi electronist la NASA, insa va veti balbai teribil cand sunteti pusi sa faceti practic un circuit pe care face zi de zi un masitru cu 10 clase.

            Apoi trebuie stiut cate ceva despre implementare, chestii specifice din bransa. Ce e aia faza, impamantare etc Cum se realizeaza instalatia - tipurile de conductor, curentii maximi admisi (sunt tabelati - vezi normativul I7), cate prize se pot pune pe circuit.

            Sa cititi despre sigurante diferentiale, disjunctoare, tipuri de curbe, protectie la supratensiune etc De exemplu ar trebui sa aveti in minte ce face o siguranta si de ce nu e bine sa o puneti prea mare

            Sunt si unele chestii practice, pe care le veti invata pe parcurs, pana va faceti mana.

            Eu zic sa cititi de forum si sa vedeti normativul I7, acolo unde va trebuie date exacte.

            Totusi daca nu ati prelungit macar un circuit existent, nu va sfatuiesc sa incercati din prima.
            Post dublu - scuze

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Re: Cunostinte instalatie electrica

              Ca sa completez: dvs, ca inginer, puteti contribui la cresterea gradului de siguranta, dar asta dupa ce studiati bine cum se fac instalatiile. De ex puteti cere sa va puna 2 diferentiale, sau mai multe circuite de putere mai mica in loc de unul mai mare etc Muncitorii sunt oameni practici si nu prea stau sa se gandeasca mult la aceste aspecte (parerea mea, pot fi contrazis)

              Comentariu

              • ear1976
                Living Legend
                • 09.aug.2007
                • 1008

                #8
                Re: Cunostinte instalatie electrica

                Postat în original de Vinga64
                Ce trebuie sa sti......pt a realiza instalatia electrica...
                As dori sa ma auto evaluez intr un fel ,as dori sa stiu daca pot realiza instalatia electrica la casa pe care recent am construit o.
                Pt asta am decis sa platesc un proiectant care sa imi execute schita, dar executia lucrari doresc sa o fac eu.
                Acum problem apare :
                familia spune ca nu ar trebui sa ma apuc singur pt ca nu am mai facut as ceva....(dar am mai facut una alta pe langa casa ),deci nu sunt pe langa situatie) si pe langa asta lucrez ca ing. electronist ..

                Intreba mea este:

                Ce trebuie sa sti ca sa poti realizarea instalatiei?????

                VA multumec mult .
                Incepeti prin a citi normativul I7 - il gasiti postat pe undeva pe acest forum.

                Mai gasiti una-alta aici:
                casa.schneider-electric.ro/cat_electricianului/2008/01_CAP_J.pdf
                pe care l-am luat de aici:
                casa.schneider-electric.ro/catalogul-electricianului.html

                Mai sunt si alte chestii care merita stiute:
                electrical-installation.schneider-electric.com/ - dati click pe linkuri si descarcati pdf-urile.

                Multe sfaturi practice gasiti pe acest forum.

                In rest...spor la treaba, nimeni nu s-a nascut invatat.
                ratzele se trag din camioane

                Comentariu

                • negre dan
                  Incepator
                  • 14.dec.2008
                  • 9

                  #9
                  pt vinga 64...instalatie electrica

                  pt circuite 220V folosesti sirma cupru de 1,5...exeptie faci la masina de spalat,boiler unde folosesti sirma cupru de 2,5(consumatori mari).
                  pt circuite 380v folosesti sirma cupru de 2,5( fara exceptii )
                  incearca sa legi o camera sau max 2 camere pe o siguranta de 13 amperi
                  masina de spalat -leaga direct din panou cu siguranta de 16 A
                  boiler electric-idem(ca la masina de spalat...legi cu sirma de 2,5)
                  foloseste sigurante automate cu 2 pol (faza si nul )
                  culori pt sirma cupru..internationale : pt nul- albastru,pt pamintare-verde/galben, pt faza negru sau maro ,si restul la alegere.....
                  incerca sa faci cit mai putine doze de legatura(estetica sau la un deranjament ai mai putin de cautat)...aragaz electric se leaga la 380v
                  baia separat(pe o siguranta 13 A),garajul - separat ,daca se poate 380 v,
                  centrala termica -separat,bucataria-separat-16A....nu te chinui sa montezi pre multe prize intr-o camera....vor fi intodeauna prea putine si vei cumpara prelungitoare ! foloseste furtun de inst. electrice pt becuri de 12mm,la prize de 16mm,la circuite 380 v de 20mm
                  fati pamintare buna(cel putin 3m adincime pt fierbton de24mm),se leaga
                  de afara pina la panou sirma de 16mm (verde/galben)si de la potential-egalizator legi toate tevila de apa si incalzire...............

                  Comentariu

                  • xena
                    Membru Marcant
                    • 05.aug.2007
                    • 786

                    #10
                    Mama ce amestecatura de sfaturi bune si rele; poti sa citesti postul de mai sus doar ca divertisment nicidecum sa urmezi acele sfaturi.
                    1. Treaba cu 220 si 380 si cu sectiunea cablurilor e o copilarie sa nu zic mai urat; sectiunea cablurilor se dimensioneaza dupa curentul suportat nu dupa tensiune
                    2.Sigurante de 13 A eu inca n-am vazut dar mai stii?!
                    3.Cuptoarele electrice nu se conecteaza la 380 V ci la 220 V. Sunt modele (mai rar) intr-adevar care suporta ambele tensiuni.
                    4. Furtun de instalatii=copex ? . Se dimensioneaza dupa numarul de fire care trebuiesc introduse si sectiunea lor.
                    5. Sunt norme de stabilire a necesarului de prize intr-o camera (ex. norma franceza e foarte buna) si nu vei ajunge la prelungitoare
                    6. Partea cu pamantarea; In nici un caz nu se foloseste fier beton (rugineste) ci otel zincat platbanda si teava. 3 m adancime? de ce nu la 5 sau 10 m. E de ajuns si la 1 m adancime cu teava batuta in pamant inca 1 m, dar aceste lucruri nu se fac dupa ureche.

                    In rest iti spun sa ai incredere in tine, sa aplici lucrurile ce le-ai invatat in scoli, si sa te documentezi foarte bine (netul sa traiasca).

                    Comentariu

                    • ghimpe--
                      Membru Marcant
                      • 22.iun.2008
                      • 400

                      #11
                      Postat în original de xena
                      5. Sunt norme de stabilire a necesarului de prize intr-o camera (ex. norma franceza e foarte buna) si nu vei ajunge la prelungitoare
                      Unde pot citii despre aceasta norma? sau o scurta descriere se poate? Mie niciodata nu-mi ajung prizele
                      It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                      Comentariu

                      • xena
                        Membru Marcant
                        • 05.aug.2007
                        • 786

                        #12
                        Postat în original de ghimpe--
                        Postat în original de xena
                        5. Sunt norme de stabilire a necesarului de prize intr-o camera (ex. norma franceza e foarte buna) si nu vei ajunge la prelungitoare
                        Unde pot citii despre aceasta norma? sau o scurta descriere se poate? Mie niciodata nu-mi ajung prizele
                        "Unde pot citi despre...." se scrie corect.
                        Sincer nu mai tin minte pe ce forum am gasit-o, am sa o caut. Tin minte ca se calculau in functie de suprafata incaperii, lungimea peretilor si destinatia camerei.

                        Comentariu

                        • ghimpe--
                          Membru Marcant
                          • 22.iun.2008
                          • 400

                          #13
                          Multumesc, atat pentru corectarea gramaticala cat si pentru informatiile pe care o sa le postati referitor la aceasta tema.
                          It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            #14

                            Schneider- electric vine cu cateva “solutii” in acest sens:
                            casa.schneider-electric.ro/solutii-locuinta.html
                            - alegeti tipul incaperii
                            - actionati butonul- PLANUL CAMEREI

                            Comentariu

                            • Vinga64
                              Incepator
                              • 13.iul.2008
                              • 68

                              #15
                              multumesc pt raspunsurile voastre insa aceste cunostinte le cam am si anume ,cu sa dimensionezi un conductor ,cum sa pui niste sigurante,si ...
                              Intrebare mea era legata mai multe de chestile ascunse care pot exista dar pe care nu le am luat in calcul...

                              Saptamana viitoare sper sa ma apuc , is voi face poze la fiecare etapa.





                              Va doresc tuturor sarbatori fericite si la multi ani

                              Comentariu

                              Procesare...