PDA

Arată versiune întreagă : Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Pagini : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

daniel1976
09.03.2009, 16:35
Pompa de circulatie se monteaza oriunde in instalatie atit timp cit prin tronsonul respectiv trece toata cantitatea de apa din instalatie. Hihi.... nu cred, aici ati gresit. Mai ganditi-va.
Maestrul Max are dreptate ! Pompa se monteaza cat mai aproape de centrala , si cel mai indicat pe retur.

ambra0
09.03.2009, 17:09
Maestrul Max are dreptate ! Pompa se monteaza cat mai aproape de centrala , si cel mai indicat pe retur.

Folclor. Nu are nici o ratiune hidrodinamica. Pompa se poate pune oriunde pe conducta directa de tur sau retur (intradevar de preferat retur pentru a avea temperatura mai mica a apei) la orisice distanta. La modul absurd, la un tronson de un kilometru , se pune pompa la distanta maxima de cazan, dimensionand pompa corespunzator sa faca fata pierderilor de presiune dinamica. In situatia asta, pompa se va pune obligatoriu la inceputul tronsonului direct, pentru a inpinge coloana de apa si nu a o absorbi.
Poate sustine cineva, prin argumente de dinamica fluidelor, de ce ar trebui pusa pompa langa cazan ?.. Sigur, la o centrala termica, pompa se pune langa cazan datorita lungimii cat mai mici a tronsonului direct si datorita comenzii pompei, dar daca situatia o cere (ratiuni de estetica - nu poti pune in sufragerie langa semineu pompa) tronsonul principal va avea lungimea necesara si pompa va fi pusa la capatul tronsonului, inainte de distribuitorul catre calorifere.

DIY
09.03.2009, 18:04
Pompa de circulatie se monteaza oriunde in instalatie atit timp cit prin tronsonul respectiv trece toata cantitatea de apa din instalatie. Hihi.... nu cred, aici ati gresit. Mai ganditi-va.

Nu, nici vorba. Nu am gresit. Ideea cu pompa pe retur si aproape de centrala vine din ... obisnuinta unora. Asta-i tot.
Astept, desigur, argumentele ingineresti care sa infirme ceea ce am scris mai sus si sa demonstreze ca nu am dreptate.

ambra0
09.03.2009, 18:34
Povesti din Folclor .... Nu are nici o ratiune hidrodinamica. Pompa se poate pune oriunde pe conducta directa de tur sau retur ......
...........Poate sustine cineva, prin argumente de dinamica fluidelor, de ce ar trebui pusa pompa langa cazan ?..

Pai eu acelasi lucru l-am spus !

.

DIY
09.03.2009, 18:56
Pompa de circulatie, dupa cum am mai spus, se monteaza oriunde in instalatie, atit timp cit prin tronsonul respectiv (fie el tur, fie el retur, fie el linga centrala, fie el la 1KM, fie sub nivelul centralei si al radiatoarelor, fie deasupra - dupa necesitati!) trece toata cantitatea de agent termic din instalatie.
Caracteristicile pompei (inaltimea de pompare si debitul) se calculeaza in raport de cerintele instalatiei.
Debitul pompei se calculeaza in raport cu datele de calcul dupa care s-au ales centrala si radiatoarele: necesar de caldura (KW) si DT-ul dintre tur si retur.
Cantitatea de caldura cedata de centrala este Q=GρcDT/3.6 unde:
Q este in KW, G este debitul in mc/h, ρ este densitatea apei la temperatura medie de functionare in kg/mc, c este caldura masica a apei in W/mK. Pentru un calcul grosier se poate considera produsul dintre densitatea apei si caldura masica fiind 1. In acest fel se afla debitul pompei.
A doua caracteristica pentru alegerea pompei este inaltimea de pompare. Inaltimea de pompare trebuie sa fie egala sau mai mare cu suma tuturor pierderilor de sarcina pe traseul cel mai defavorizat din instaltie; circuit inchis!
Pierderile specifice pe fiecare element se afla in raport cu debitul prin element, viteza de curgere, dimensiunile elementului si caracteristicile materialelor.

Pompa in sine are, ce-i drept, o diferenta de presiune intre aspiratie si refulare (adica exact inlatimea de pompare) dar asta nu inseamna ca ii este mai usor sa refuleze dicti sa aspire. Pur si simplu asta-i rostul ei si, daca este aleasa corespunzator iar instalatia este, la rindul ei, dimensionata corespunzator, locatia pompei (asa cum am prezentat-o in alta replica) nu are importanta.

Pompa de circulatie, ca echipament, are o curba de functionare cu niste puncte de randament maxim. Cu cit pierderea de sarcina este mai mare, cu atit debitul (pe aceeasi pompa) este mai mic; asta ar trebui sa explice de ce unele pompe nu fac fata. Nu este vorba de distanta (liniara) si de pozitia pompei ci, pur si simplu, de o alegere necorespunzatoare a pompei.

DIY
09.03.2009, 19:00
Povesti din Folclor .... Nu are nici o ratiune hidrodinamica. Pompa se poate pune oriunde pe conducta directa de tur sau retur ......
...........Poate sustine cineva, prin argumente de dinamica fluidelor, de ce ar trebui pusa pompa langa cazan ?..

Pai eu acelasi lucru l-am spus !

.

Am vazut asta insa eu am aruncat o provocare celor care sustin varianta ... populara :wink:

ambra0
09.03.2009, 19:37
Am vazut asta insa eu am aruncat o provocare celor care sustin varianta ... populara :wink:

ok, am inteles. :lol: :lol: :lol:

daniel1976
10.03.2009, 10:48
Eu sunt de parere ca mai bine te scarpini cu mana stanga la urechea stanga , acum ce sa spun fiecare face cum crede ca este mai bine , noi , am exprimat o parere personala . Fiti siguri ca cel care isi face o instalatie de incalzire in regim propriu nu o sa calculeze dinamica fluidelor si alte amanunte ingineresti . Noi incercam sa gasim solutii cat mai simple si functionale , din experienta proprie . Ma opesc aici . Respect oamenii pregatiti. Cu stima .

daniel1976
10.03.2009, 11:42
De curiozitate , unde se poate aplica pompa de circulatie in acest caz? Sau daca se poate aplica oriunde!

Maestrul Max
10.03.2009, 16:59
Folclor. Nu are nici o ratiune hidrodinamica. Pompa se poate pune oriunde pe conducta directa de tur sau retur (intradevar de preferat retur pentru a avea temperatura mai mica a apei) la orisice distanta. La modul absurd, la un tronson de un kilometru , se pune pompa la distanta maxima de cazan, dimensionand pompa corespunzator sa faca fata pierderilor de presiune dinamica. In situatia asta, pompa se va pune obligatoriu la inceputul tronsonului direct, pentru a inpinge coloana de apa si nu a o absorbi.
Poate sustine cineva, prin argumente de dinamica fluidelor, de ce ar trebui pusa pompa langa cazan ?.. Sigur, la o centrala termica, pompa se pune langa cazan datorita lungimii cat mai mici a tronsonului direct si datorita comenzii pompei, dar daca situatia o cere (ratiuni de estetica - nu poti pune in sufragerie langa semineu pompa) tronsonul principal va avea lungimea necesara si pompa va fi pusa la capatul tronsonului, inainte de distribuitorul catre calorifere. Eu iti pun o intrebare simpla: Pompa de circulatie pentru un cartier de locuinte unde se monteaza ? Pe magistrala de distributie, in subsolul unui bloc ori in centrala termica de cartier ?

Maestrul Max
10.03.2009, 17:05
Pompa de circulatie, dupa cum am mai spus, se monteaza oriunde in instalatie, atit timp cit prin tronsonul respectiv (fie el tur, fie el retur, fie el linga centrala, fie el la 1KM, fie sub nivelul centralei si al radiatoarelor, fie deasupra - dupa necesitati!) trece toata cantitatea de agent termic din instalatie. Aproape alta mancare de peste. Mai aveti insa de complectat cateva precizari....

ambra0
10.03.2009, 20:13
Eu iti pun o intrebare simpla: Pompa de circulatie pentru un cartier de locuinte unde se monteaza ? Pe magistrala de distributie, in subsolul unui bloc ori in centrala termica de cartier ?

Se pare ca nu s-a inteles tot ce am scris, dar sa raspund la intrebare: Pompa pentru incalzirea unui bloc, cartier, oras.... se monteaza ori unde constructiv se poate pe MAGISTRALA PRINCIPALA. Evident ca constructiv, se amplaseaza in punctul termic de distributie si nu undeva aiurea in canalul termic. Deci INCA ODATA: pe teava de plecare dinspre sau sosire catre centrala, inainte de ORICE ramificatie, se pune pompa, ne contand distanta fata de centrala. ACUMA E CLAR?

ambra0
10.03.2009, 20:18
Pompa de circulatie, dupa cum am mai spus, se monteaza oriunde in instalatie, atit timp cit prin tronsonul respectiv (fie el tur, fie el retur, fie el linga centrala, fie el la 1KM, fie sub nivelul centralei si al radiatoarelor, fie deasupra - dupa necesitati!) trece toata cantitatea de agent termic din instalatie. Aproape alta mancare de peste. Mai aveti insa de complectat cateva precizari....

Adica ce? Eu am scris altceva ?

ambra0
10.03.2009, 20:40
De curiozitate , unde se poate aplica pompa de circulatie in acest caz? Sau daca se poate aplica oriunde!

Schema nu este functionala! ESTE INVARTITA APA IN CALORIFER.
Poate a-ti vrut sa faceti asa ceva?

DIY
11.03.2009, 04:43

:roll: De fapt este exact aceeasi mincare de peste, a doua oara prezentata cu mai multa emfaza.
Cit despre ... completat :wink: ... nu a fost in intentia mea sa intru in amanunte. Am prezentat niste principii de baza ale pompelor. Asta-i tot.
Oricum, chestia asta cu asteptatul pe linia de fund in speranta ca adversarul va trimite o minge in out nu aduce victoria; poate trebuie incercat jocul la fileu :wink:

Mircea G
11.03.2009, 10:42
In schema aratata daniel1976 nu este vorba de pompa de circulatie ! este vorba de pompa care asigura circulatia in cazan in perioada de incalzire a cazanului ...
Si schema aratata de ambra0 este gresita . La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...

Maestrul Max
11.03.2009, 12:16
completat v. DEX la conjugări / declinări :wink:

Oricum, chestia asta cu asteptatul pe linia de fund in speranta ca adversarul va trimite o minge in out nu aduce victoria; poate trebuie incercat jocul la fileu Eu joc in defensiva, noblesse oblige...

ambra0
11.03.2009, 15:02
La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...

:shock: adica atunci cand circuitul vanei cu trei cai este pe circuitul scurt apa nu mai este invartita prin calorifere ci numai prin cazan? :)
In schema lui daniel pompa roteste o parte din apa cazanului si o parte a apei din calorifere.... adica rau.

In legatura cu robinet cu 3 cai sau vana cu 3 cai ... e problema de semantica.

Mircea G
11.03.2009, 15:09
La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...

:shock: adica atunci cand circuitul vanei cu trei cai este pe circuitul scurt apa nu mai este invartita prin calorifere ci numai prin cazan? :)
In schema lui daniel pompa roteste o parte din apa cazanului si o parte a apei din calorifere.... adica rau.

Cind vana este deschisa pe circuitul de incalzire al cazanului , circuitul caloriferelor este inchis .
Cu schema lui Daniel , caloriferele vor ramine in veci reci !
Precizarea robinet / vana era necesara pt neavizati !

daniel1976
11.03.2009, 15:23
In schema aratata daniel1976 nu este vorba de pompa de circulatie ! este vorba de pompa care asigura circulatia in cazan in perioada de incalzire a cazanului ...
Si schema aratata de ambra0 este gresita . La schema folosita pompa se monteaza inaintea VANEI cu 3 cai ( nu robinet ) , vana comandata de un termostat ...
Punct ochit , punct lovit !
Multumesc.

daniel1976
11.03.2009, 15:26

Eu am intrebat unde se monteaza pompa de circulatie , cea care este in desen este pompa de by-pass.

ambra0
11.03.2009, 15:46
Cind vana este deschisa pe circuitul de incalzire al cazanului , circuitul caloriferelor este inchis .

Exact. Asta am scris. Circuitul lui Daniel este gresit. nu se incalzesc caloriferele. Circuitul desenat de mine functioneaza ca in schita de mai jos.
Circuitul principal: cazan, vana, pompa, calorifere, retur cazan
Recirculare: vana in pozitia recirculare, pompa, calorifere, vana

daniel1976
11.03.2009, 16:06
Variante corecte

Mircea G
11.03.2009, 16:07

Exact. Asta am scris. Circuitul lui Daniel este gresit. nu se incalzesc caloriferele. Circuitul desenat de mine functioneaza ca in schita de mai jos.
Nu va inteleg schema . Recircularea se face local , linga cazan , intre tur si retur . la schema dv ori functioneaza incalzirea , prin calorifere , ori nimic !

daniel1976
11.03.2009, 16:08

Intrebare :- cine iti face by-pass-ul in centrala ? Mai pui o pompa ?

Mircea G
11.03.2009, 16:17

Intrebare :- cine iti face by-pass-ul in centrala ? Mai pui o pompa ? Varianta cu o pompa este in poza pusa de tine -vana de amestec cu trei cai cu servomotor si o pompa.jpg- ! daca te uiti la schema pusa de ambra0 vei vedea ca este total diferit si nu functioneaza .

daniel1976
11.03.2009, 16:25
Mircea , sunt deacord cu tine!

ambra0
11.03.2009, 16:29
Intrebare :- cine iti face by-pass-ul in centrala ? Mai pui o pompa ?
Nimeni, ca nu am nevoie. Apa se incalzeste in cazan, si se opreste flacara. APA TREBUIE ROTITA IN CALORIFERE pana scade temperatura in camere si se redeschide VANA.

Punct ochit , punct lovit !
Multumesc.

Din pacate punct ochit... PUNCT RATAT !!

Schema corecta este cea de sus! Nu folositi pompa by-pas ci vana cu trei cai si pompa pe care o puneti DUPA VANA.

Prin circuitele dumneavoastra apa nu va trece prin calorifere cand comuta vana, ci se va roti in cazan.

Faceti confuzie. Mai multe pompe de circulatie folositi daca aveti un circuit format din mai multe cazane, si aveti o butelie de amestec.

daniel1976
11.03.2009, 16:37
Cum procedezi in cazul unui cazan pe lemne ? Se stie ca la acesta flacara nu se opreste asa repede si atunci face buuuuuuuuuuum!

ambra0
11.03.2009, 16:45
Cum procedezi in cazul unui cazan pe lemne ? Se stie ca la acesta flacara nu se opreste asa repede si atunci face buuuuuuuuuuum!
Nu face pt ca are protectie, si daca creste temperatura, se alimenteaza cu apa rece circuitul cazanului plus are supapa de suprapresiune. Oricum, daca invart apa in 2 metri de teava tot aia este, in schimb sa spuneti dumneavoastra cum veti recomuta vana cu 3 cai pentru a alimenta caloriferele? Atata timp cat nu exista circulatie de apa pe acest tronson, nu veti sti temperatura apei din calorifere si veti avea sansa sa va inghete o zona mai expusa la frig.

daniel1976
11.03.2009, 16:55
Ca sa intelegem toti cum functioneaza o vana cu trei cai .
O vana cu trei cai nu inchide si deschide un circuit dintr-o data . Prin urmare inchiderea se face treptat iar flacara de la lemne se reduce in intensitate in asa fel incat sa nu intre in functiune protectiile cazanului. Dupa chema postata de tine cazanul functioneaza "in suturi " cu temperaturi duse la extrem . Cand se raceste prea tare , cand se incalzeste . Acest lucru dauneaza cazanului si implicit randamentul dat de sistem scade simtitor . Este parerea mea . Astept si alte pareri .

ambra0
11.03.2009, 16:59
Schita "pompa2" este o schema simplificata care functioneaza la mine (si inca bine)

daniel1976
11.03.2009, 17:01
Si inca ceva . Asa cum spune ambra , eu inteleg ca la sistemele de protectie se apeleaza in mod sistematic si face parte din modalitatea de lucru al unui cazan . Asa o fi? Sau, acestea sunt necesare doar in cazuri extreme(pana de curent , pompa defecta , vana blocata , sau altele).

ambra0
11.03.2009, 17:05
Ca sa intelegem toti cum functioneaza o vana cu trei cai .
O vana cu trei cai nu inchide si deschide un circuit dintr-o data . Prin urmare inchiderea se face treptat iar flacara de la lemne se reduce in intensitate in asa fel incat sa nu intre in functiune protectiile cazanului. Dupa chema postata de tine cazanul functioneaza "in suturi " cu temperaturi duse la extrem . Cand se raceste prea tare , cand se incalzeste . Acest lucru dauneaza cazanului si implicit randamentul dat de sistem scade simtitor . Este parerea mea . Astept si alte pareri .

Deci domnu Daniel, daca nu vreti sa intelegeti ca nu e bine sa nu circule apa prin calorifere ,.. asta e. Sa faceti asa incalzirea la dumneavoastra si mai vedeti dupa aceea. Cautati orice schema de incalzire clasica si o sa vedeti ca e asa cum am spus eu. E mai putin importanta recircularea apei din cazan decat recircularea apei din circuitul de calorifere. Sigur la incalzirea cu lemne se mai complica un pic partea pentru protectia cazanului la supraincalzire.

DIY
11.03.2009, 17:49
<<...>> v. DEX la conjugări / declinări :wink: ...

Nu. Nu este! Nu in DEX-ul verde, cel tiparit si aprobat de catre Academia Romana.

<<...>>Eu joc in defensiva, noblesse oblige...

Au contraire! La noblesse oblige à répondre aux questions précédentes ... daca tot ne frantuzim ...

alinutza99
11.03.2009, 17:50

Se scrie "completat" nu complectat ca tataie de la amarasti de pe vremea comunistilor

Mircea G
11.03.2009, 18:01
[quote=daniel1976] E mai putin importanta recircularea apei din cazan decat recircularea apei din circuitul de calorifere. Sigur la incalzirea cu lemne se mai complica un pic partea pentru protectia cazanului la supraincalzire.
Recircularea apei in cazan are un rol clar si bine definit . Acela de a evita condensul in cazan . Recirculare prin calorifere nu exista , exista circulatia normala ! Nu inteleg eu ceva ??? :shock:

ambra0
11.03.2009, 21:00
[quote=daniel1976] E mai putin importanta recircularea apei din cazan decat recircularea apei din circuitul de calorifere. Sigur la incalzirea cu lemne se mai complica un pic partea pentru protectia cazanului la supraincalzire.
Recircularea apei in cazan are un rol clar si bine definit . Acela de a evita condensul in cazan . Recirculare prin calorifere nu exista , exista circulatia normala ! Nu inteleg eu ceva ??? :shock:

deci schematic VARIANTA MEA

ambra0
11.03.2009, 21:01
Varianta gresita

daniel1976
12.03.2009, 10:06
Mircea, nu am spus eu asa ceva! Rog adm. sa corecteze. Sunt deacord cu tine, in leg cu circulatia apei in cazan .

daniel1976
12.03.2009, 10:17
Cred ca am inteles de ce Ambra sustine acea varianta . In primul rand nu discutam despre un anumit tip de incalzire (pe gaz , pe lemn , etc) ci despre o pompa montata pe o instalatie de incalzire, care sa poata fi generalizata nu particularizata . De aici toata confuzia . Este adevarat ca ceea a prezentat Ambra poate fi functional (ma refer la instalatia dumneaei de incalzire )dar total gresit in cazul unui cazan cu combustibil solid . Ambra daca ne spui ce combustibil folosesti atunci o sa putem sa intelegem argumentele tale . Desi tot nu reusesc sa inteleg cum se face by-passul , in cazul schemelor prezentate , daca ai avea un cazan pe gazeificare (de exemplu).Nu ai specificat in schema sursa de caldura.Multumesc.

gelunechifor
12.03.2009, 12:48
youtube.com/watch?v=np3KQG4UwbU

Maestrul Max
12.03.2009, 18:58
Se scrie "completat" nu complectat ca tataie de la amarasti de pe vremea comunistilor Iote cine da lectii, una care nu stie cum se calculeaza volumul, desi zice ca e studenta. Auzi aici mei bazzz... bazzz.... COMPLECTÁ vb. I. v. completa. Sursa: Dictionar Neologisme.

DIY
12.03.2009, 19:50
<<...>> COMPLECTÁ vb. I. v. completa. Sursa: Dictionar Neologisme.

Ma intereseaza foarte tare niste amanunte (denumirea completa, editura si anul aparitiei) deoarece am intentia ferma sa le scriu o scrisoare in care sa le explic cum devine "chestiunea" cu gramatica limbii romane. Este un absolut ultragiu la adresa limbii romane faptul ca un asemenea cuvint apare intr-un dictionar! :shock:

crinaelena
12.03.2009, 19:55
<<...>> COMPLECTÁ vb. I. v. completa. Sursa: Dictionar Neologisme.

Ma intereseaza niste amanunte (denumirea completa, editura si anul aparitiei) deoarece am intentia ferma sa le scriu o scrisoare in care sa le explic cum devine "chestiunea" cu gramatica limbii romane. Este un absolut ultragiu la adresa limbii romane faptul ca un asemenea cuvint apare intr-un dictionar! :shock:

poate e in spaniola :(

DIY
12.03.2009, 20:05
<<...>>eu inteleg ca la sistemele de protectie se apeleaza in mod sistematic si face parte din modalitatea de lucru a unui cazan . Asa o fi? Sau, acestea sunt necesare doar in cazuri extreme(pana de curent , pompa defecta , vana blocata , sau altele).

Ca sa fie si mai clar, sistemele de siguranta nu sint optionale, deci nu se "apeleaza" la ele. Sistemele de siguranta sint obligatorii si, desi toate au menirea de a asigura protectia, ele se incadreaza in doua mari categorii:
1. Sisteme de siguranta in functionare, adica cele ce iau in calcul procese normale si previzibile care au loc in timpul functionarii. Din aceasta categorie cele mai cunoscute sint priza de aer proaspat, teava de by-pass, vasul de expansiune si supapele auxiliare de aerisire (aerisitoarele, cum li se spune).
2. Sistemele care asigura functionarea si/sau protectia in caz de avarie. Din aceasta categorie, cele mai des intilnite ar fi supapele de siguranta (de suprapresiune).

De fapt, daca la categoria nr. 1 este un numar realtiv limitat de pasi obligatorii, la categoria nr. 2 optiunile sint extrem de numeroase, depinzind de complexitatea instalatiei, de automatizarile integrate in sistem si, evident, de codurile din constructii si de legislatia in vigoare.

DIY
12.03.2009, 20:05
oops

Maestrul Max
12.03.2009, 20:12
Ma intereseaza niste amanunte (denumirea completa, editura si anul aparitiei) deoarece am intentia ferma sa le scriu o scrisoare in care sa le explic cum devine "chestiunea" cu gramatica limbii romane. Este un absolut ultragiu la adresa limbii romane faptul ca un asemenea cuvint apare intr-un dictionar! :shock: Puteti scrie pe adresa autorului, dl. Florin Marcu, dar nu uitati ca "Tăt Banatu-i fruncea!". :twisted:

DIY
12.03.2009, 20:28
Ma intereseaza niste amanunte (denumirea completa, editura si anul aparitiei) deoarece am intentia ferma sa le scriu o scrisoare in care sa le explic cum devine "chestiunea" cu gramatica limbii romane. Este un absolut ultragiu la adresa limbii romane faptul ca un asemenea cuvint apare intr-un dictionar! :shock: Puteti scrie pe adresa autorului, dl. Florin Marcu, dar nu uitati ca "Tăt Banatu-i fruncea!". :twisted:

Eu, persoana civilizata, nu pot sa-i scriu d-nului Florin Marcu o scrisoare fara sa vad cu ochii mei dictionarul cu pricina. In continuare, astept infomatiile (de altfel banale) pe care le-am solicitat. Deci: in ce an a fost publicat si la ce editura?!? Si care-i denumirea completa?

ambra0
12.03.2009, 21:03
IATA CE SCRIE DEX-ul:

COMPLÉT, -Ă, (1) compleţi, -te, adj., (2, 3) completuri, s.n., (4) adv. 1. Adj. Care conţine tot ceea ce trebuie; căruia nu-i lipseşte nici una dintre părţile constitutive; întreg, desăvârşit, deplin, împlinit. ♢ Opere complete = ediţie cuprinzând toate operele unui scriitor. ♦ (Despre un vehicul de transport în comun) care are toate locurile ocupate; plin. 2. S.n. (În sintagma) Complet de judecată = colectiv alcătuit din numărul legal de judecători şi asesori care iau parte la soluţionarea unui litigiu. 3. S.n. Costum de haine; obiect de îmbrăcăminte compus din două (sau mai multe) piese asortate. 4. Adv. În întregime, cu desăvârşire. [Var.: compléct, -ă adj.] – Din fr. complet, lat. completus.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de cata, 14 Nov 2003

dexonline.ro/corect.php

CORECT-------------GRESIT
Complet-----------------Complect

DEX-ul menţionează complect ca variantă acceptată a lui complet. Totuşi, dacă până acum aţi folosit complet, vă sugerăm să-l folosiţi şi în continuare. :)

Deci adevarul estea clar.

alexis
12.03.2009, 21:08
[quote="Maestrul Max"]
Mi-e teama ca nu aveti dreptate. In DEX, corect, se scrie si se citeste complet(a).

ambra0
12.03.2009, 21:15
DOOM şi DOOM2-ul nu acceptă forma complect.

vio rel
12.03.2009, 21:44
cred ca o pompa si o vana cu trei cai formeaza un landomat
atmos.cz/romania/prislusenstvi-001-laddomat-21

vio rel
12.03.2009, 22:01
si ca sa revenim la topic iata a trecut iarna iar eu am reusit sa ma incalzesc fara probleme cu o magazie de lemne care in mod normal se consuma numai pentru incalzitul unei camere
am avut probleme cu curentul dar ups-ul a facut ce trebuia sa faca
cred ca este ceavmai buna varianta pret-eficienta
ma gindesc seios sa aplic sistemul si la noua casa pe care o voi ridica sper in vara
mai am o varianta cu pompa de caldura dar ma mai gindesc
asa ca nu am sarit in aer ''mit spulberat''

ambra0
12.03.2009, 22:04
.....ma refer la instalatia dumneaei de incalzire ...........

:D :D :D DUMNEALUI !!!! :D :D :D

Mircea G
12.03.2009, 22:18
ambra0
Daca vreti sa aratati pe schema -p1x.jpg- care dvs spuneti ca este ok , unde este amplasat senzorul , ce tip , si cine actioneaza vana . Eu am niste neclaritati .

ambra0
13.03.2009, 10:41
ambra0
Daca vreti sa aratati pe schema -p1x.jpg- care dvs spuneti ca este ok , unde este amplasat senzorul , ce tip , si cine actioneaza vana . Eu am niste neclaritati .

Scuze, a ramas titlul de la p1.jpg

Deci: p1.jpg si p2.jpg sunt situatiile corecte, cu senzori, control al temperaturii ...etc. p1x.jpg si p2x.jpg sunt variantele incorecte care au fost sustinute de altii si am vrut sa arat ca nu functioneaza. Deci p1x.jpg nu poate avea senzor ca nu are ce masura!

daniel1976
13.03.2009, 11:05
Ambra daca ne spui ce combustibil folosesti atunci o sa putem sa intelegem argumentele tale . Desi tot nu reusesc sa inteleg cum se face by-passul , in cazul schemelor prezentate , daca ai avea un cazan pe gazeificare (de exemplu).Nu ai specificat in schema sursa de caldura.Multumesc.

Se poate un raspuns ? Vrem sa intelegem ce spui , inainte de a trage concluzii.

ambra0
13.03.2009, 12:59
Se poate un raspuns ? Vrem sa intelegem ce spui , inainte de a trage concluzii.
Schemele sunt de principiu, fara toate sistemele auxiliare necesare . Interventia mea a pornit de la prima schema de mai jos a d-lui Daniel care nu functioneaza. Dansul nu stia unde sa puna pompa, si acuma i-si sustine cu arddoare schita . Schitele prezentate de mine sunt scheme simple pt GAZ, dar pot fi adaptate si pe lemne tinand cont de sistemele de protectie necesare la supra incalzire. Eu argumentam doar ca pompa se pune dupa vana cu 3 cai pentru a asigura circulatia apei prin calorifere in momentul in care vana comuta pe recirculare. Daca pompa este pusa inaintea vanei, nu se mai asigura circularea apei prin calorifere, deci nici controlul temperaturii din incaperi (nu pot fi pusi senzori de temperature a camerei in fiecare spatiu.) In situatia pompei dupa vana, prin comutarea acesteia in pozitia de recirculare, apa este invartita prin calorifere, si fiecare incapere primeste caldura selectata. Cand incaperea cu necesarul cel mai mare de caldura ( unde este montat senzorul de ambient) da semnal ca a scazut temperature sub limita selectata, se comanda vana in pozitia directa si se reia circuitul prin cazan

daniel1976
13.03.2009, 13:42
Rog specialistii sa-si spuna parerea ca eu nu reusesc sa o scot la capat .

Mircea G
13.03.2009, 15:43
Deci: p1.jpg si p2.jpg sunt situatiile corecte, cu senzori, control al temperaturii ...etc. p1x.jpg si p2x.jpg sunt variantele incorecte care au fost sustinute de altii si am vrut sa arat ca nu functioneaza. Deci p1x.jpg nu poate avea senzor ca nu are ce masura!
Si daca vorbim de pozele p1.jpg si p2.jpg tot nu pricep unde si ce senzor aveti si cum funtioneaza . Acele scheme sint valabile doar cu pompa inaintea vanei si cu senzor pe bucla de preincalzire a cazanului . Ce spuneti dvs este din alt film .... daca aveti alta parere desenati pe o poza circulatia apei .

ambra0
13.03.2009, 19:25
Si daca vorbim de pozele p1.jpg si p2.jpg tot nu pricep unde si ce senzor aveti si cum funtioneaza . Acele scheme sint valabile doar cu pompa inaintea vanei si cu senzor pe bucla de preincalzire a cazanului . Ce spuneti dvs este din alt film .... daca aveti alta parere desenati pe o poza circulatia apei .

Daca nici acuma nu e clar, ma las pagubas...

Mircea G
13.03.2009, 20:11
Acum e clar ca NU INTELEG nimic . Preincalzirea cazanului se face local , imediat , linga cazan . Ce aveti dvs acolo este alta treaba , nu are legatura cu asa ceva , si nici nu aveti . La dvs , poza p22.jpg , nu inteleg ce rol are circulatia apei prin si doar prin calorifere .
Orice amarit de producator de cazan termic recomanda preincalzirea iar dvs nu aveti ....
Deci eu spuneam ca in cazul folosirii unei singure pompe , pompa se monteaza inaintea vanei pt a se asigura recircularea / preincalzirea , caznului . Asa se face corect si pt instalatie si pt cazan . Cine v-a facut dvs ...probabil un specialist , a uitat sau a confundat recircularea apei in cazan cu recircularea apei in calorifere :shock:

ambra0
13.03.2009, 21:32
Cine v-a facut dvs ...probabil un specialist , a uitat sau a confundat recircularea apei in cazan cu recircularea apei in calorifere :shock:

Am zis ca este de principiu schema. de obicei cazanele pe gaz au incorporata pompa de recirculare a apei prin cazan. Eu am insistat cu recircularea apei prin calorifere.
Oricum, nu va faceti probleme. Instalatia mea este ca cea din figura de mai jos.

ambra0
13.03.2009, 21:45
asa arata fizic

ambra0
14.03.2009, 14:12
Pentru d-ul Mircea G
Poate schemele oficiale date de producatorul de centrale va va lamurii mai bine ca pompa se pune dupa vana cu 3 cai. In rest, numai de bine. Promit sa nu mai continui pe acesta tema care este in afara subietului "Incalzire centrala home made"

i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/Scan10027.jpg
i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/Scan10026.jpg
i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/Scan10025.jpg
i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/Scan10024.jpg

Mircea G
14.03.2009, 16:52
Multumesc .
Cred ca daniel1976 a inteles tot ! :shock:

daniel1976
15.03.2009, 17:27
E greu cu instalatiile astea. Mai ales sa intelegi cum functioneaza sistemul propriu. :o

marius2212
20.03.2009, 19:08
salut pe pe toata lumea de pe aici ,sunt nou pe acest forum binenteles ca , cautam ceva documentatie pentru a construi o serpentina pentru incalzit apa menajera si uite asa am dat de voi . sau spus multe puncte de vedere pe aici si multe sunt interesante dar as dori sa va intreb cum reusiti sa aveti o temperatura constata in soba si ce faceti daca creste prea tare temperatura din soba , sobele care se gasesc prin magazine au totul pilotat chiar si temperatura din interior prin ventilatoare si stoparea se face cu niste paleti care ai opreste aerul pentru a nu mai avea flacara in soba , asa ca va intreb la o soba clasica cum face acest lucru mai ales ca de obicei sobele de teracota sunt montate in casa si din cauza calduri degajata de atatia ani de functionare sigur are crapaturi deci nu poti sai opersti fumul pentru ca nu este perfect etans si risti sa bagi tot fumul in aceea camera si stiti ce urmeaza , iar daca creste temperatura prea tare nu poti sa stai in camera . nu vreau sa va descurajez si eu sunt adeptul la cel mai bun lucru este cel facut de tine dar la o soba in casa este greu sa controlezi focul .

crystyan_76
20.03.2009, 19:58
bagi in soba putin si des. daca bagi mult si iti fierbe apa intra in actiune sistemele de siguranta.daca ai sisteme, daca nu arunci o galeata cu apa in soba :D

marius2212
21.03.2009, 08:31
asa este crystyan dar atunci care este randamentul ?

crystyan_76
21.03.2009, 12:51
de aceea se cheama improvizatie. nu cunosti ce randament are si nici ce riscuri ascunse iti asumi

marius2212
22.03.2009, 08:30
ai dreptate .

ambra0
28.03.2009, 00:16
E greu cu instalatiile astea. Mai ales sa intelegi cum functioneaza sistemul propriu. :o
Mai greu e cand crezi ca stii, dar nu intelegi nimic.

daniel1976
30.03.2009, 09:48
:lol:

vio rel
14.04.2009, 22:51
gata a trecut iarna si eu am terminat magazia de lemne
ca o concluzie te poti incalzi si ieftin
super multumit
acum vreau sa fac un panou solar
o sa revin cu amanunte

daniel1976
15.04.2009, 08:27
Salutari si stima pentru Viorel , (referitor la instalatia de incalzire ) dar si pentru toti colegii de pe forum .Daca tot a trecut iarna , hai sa tragem niste concluzii referitor la consumul de lemne al fiecaruia dintre noi, indiferent de instalatia cu care s-a incalzit . Pot spune in cazul meu , ca am trecut iarna cu 7mc de lemne ,pentru o centrala Viadrus U22 de 25kw care a deservit o casa cu suprafata de aproxinativ 100mp, un boiler de 80 de litri , 7 calorifere .

Piotr
18.04.2009, 17:07
<<...>>
Incercati sa traiti sentimentul si apoi comment !
Scuze nene Max ca am amestecat raspunsul cu niste chestii pt alti colegi forumisti .

Oricit de induiosatoare ar fi povestea de mai sus nu justifica improvizatii periculoase si ilegale! Punctul meu de vedere!!!
In afara de explozie, inundatie si ce s-a mai amentionat, vad ca nimeni nu se ingrijoreaza ca montarea serpentinei (pe care unii o vor dubla!) inseamna, in acelasi timp, modificarea tirajului prin soba initiala. Si asta in tara situata, nefericit, pe o pozitie fruntasa la numarul de intoxicatii cu monoxid e de carbon!!!

Nene "DYI", se vede clar si de la o posta treaba ca matalutza esti unul din ai "smecheri coclitzi" de rromania pe la care tre' sa treci cu spaga sa rezolvi ceva...de tot bati apa-n piua cu aspectele legale ale problemei si alte bulshit-uri de genul...lasa-ne rogu-te in pace, vezi-ti de mertzanu' lu' matale de 'shpe mii de cai putere si ia-tz fro douazeci de zile concediu-n caraibe ca te vaz cam cu stresu-n sinapsa...si-apoi, o sa-mi pun si io calorifer in soba si feri-l-ar sfantu' p'al de mi-ar bate-n poarta sa-mi ceara niscaiva autorizatii ori sa-mi bata campii despre ceva afurisite de norme ue..ca-l transez si-l bag in soba sa-mi faca apa calda... in rest, succes celorlalti care si-au construit ceva sau vor sa-si construiasca...
S-auzim de bine!

colojid
20.04.2009, 21:56
Buna seara

As dori sa va impartasesc din experienta mea cu "serpentina"dintr-o soba de teracota.In 2002,la cabana de la munte,am construit o soba de teracota 5/3 cahle.In interiorul ei am montat un recuperator de caldura de forma toroidala cu sectiunea dreptunghi.Torul se incadreaza in sectiunea canalului principal de fum.Schimbatorul l-am construit prin sudura din tabla de 7mm.La etaj am montat 5 calorifere,din tabla de otel.In instalatie am antigel.Pe returul de la recuperator,am monat o pompa mica de recirculare.Instalatia merge brici.Sincer nu stiu cand o sa se sparga torul din otel.Acest tor l-am montat pe traseul flacarilor ,dar la 1m inaltime de la gratarul sobei,stiu ca flacara de lemn este puternic reducatoare,dar sper ca cei 7mm de otel sa se consume dupa citeva sute de focuri.Am uitat sa mai spun ca in pod am un vas de expansiune deschis.N-am observat vreo modificare la tirajul sobei,practic torul de otel substituie peretii despartitori ai sobei,pe o anumita portiune.Cand se ia curentul (Arieseni,jud Alba)instalatia de incalzire"centrala"functioneaza in termosifon,dar caldura nu ajunge si in baie(pe orizontala aprox 6 m).Recunosc ca am folosit teva de cupru de 15mm pentru conducte si atit turul si returul au o gramada de coturi.

pavel.gabriel
20.04.2009, 23:14
@colojid:trebuia teava ceva mai mare ,de 25 si ar fi functionat prin sifonare foarte bine.iar la cel din baie ,coborai cu teava de la etaj si incalzea si el.Torul de tabla tine cam 10-12 ani ,asa ca mai ai

Piotr
21.04.2009, 09:07
Buna seara

As dori sa va impartasesc din experienta mea cu "serpentina"dintr-o soba de teracota.In 2002,la cabana de la munte,am construit o soba de teracota 5/3 cahle.In interiorul ei am montat un recuperator de caldura de forma toroidala cu sectiunea dreptunghi.Torul se incadreaza in sectiunea canalului principal de fum.Schimbatorul l-am construit prin sudura din tabla de 7mm.La etaj am montat 5 calorifere,din tabla de otel.In instalatie am antigel.Pe returul de la recuperator,am monat o pompa mica de recirculare.Instalatia merge brici.Sincer nu stiu cand o sa se sparga torul din otel.Acest tor l-am montat pe traseul flacarilor ,dar la 1m inaltime de la gratarul sobei,stiu ca flacara de lemn este puternic reducatoare,dar sper ca cei 7mm de otel sa se consume dupa citeva sute de focuri.Am uitat sa mai spun ca in pod am un vas de expansiune deschis.N-am observat vreo modificare la tirajul sobei,practic torul de otel substituie peretii despartitori ai sobei,pe o anumita portiune.Cand se ia curentul (Arieseni,jud Alba)instalatia de incalzire"centrala"functioneaza in termosifon,dar caldura nu ajunge si in baie(pe orizontala aprox 6 m).Recunosc ca am folosit teva de cupru de 15mm pentru conducte si atit turul si returul au o gramada de coturi.

Colojid, felicitari pentru realizare! Pe cand si niste poze?

colojid
21.04.2009, 20:07
Buna seara

Sincer nu cred ca merit felicitari,desi orice apreciere cade bine.Eu unul zic ca n-am facut decit sa pun cap la cap niste lucruri arhicunoscute.Revin cu poze cit de curind.Defapt toata casa am construit-o singur din temelii s-am aplicat o gramada de solutii curioase,toate dictate de crezul meu:cu bani multi stie oricine,cu bani putini...
Numai bine,Dan

Piotr
21.04.2009, 20:41
Buna seara

Sincer nu cred ca merit felicitari,desi orice apreciere cade bine.Eu unul zic ca n-am facut decit sa pun cap la cap niste lucruri arhicunoscute.Revin cu poze cit de curind.Defapt toata casa am construit-o singur din temelii s-am aplicat o gramada de solutii curioase,toate dictate de crezul meu:cu bani multi stie oricine,cu bani putini...
Numai bine,Dan

Daca ati ridicat o casa din temelii singur, singurel...iar meritati felicitari!
Stima.
Piotr.

Seni
21.04.2009, 22:10
ceva poze?

colojid
27.04.2009, 21:24
Buna seara

Am ramas dator cu ceva poze.Scuze pentru calitate,dar chiar nu ma pricep sa fotografiez interiorul unei sobe.Revin cu expicatii,numai intrebati.

colojid
27.04.2009, 21:27
Soba

colojid
27.04.2009, 21:29
Torul de otel,foarte "gudronat",are cam 7 ani de folosire(nu prea intensiva,max 50 focuri/an)

Piotr
28.04.2009, 09:33
Soba

Si unde-s pozele, pana la urma? :D

colojid
28.04.2009, 21:50
Se pare ca n-am reusit sa le atasez.Ajutor?

Piotr
28.04.2009, 22:09

Cand scrieti un nou mesaj, mai jos apare o ferestra cu nume fisier..acolo dati click pe browse, va selectati din comp dv poza, apoi apasati pe adauga atasament. Asteptati sa ataseze poza, apoi dati click pe trimite si gata.
Succes!
P.S. Deasupra la "nume fisier" scrie "extensii si marimi aprobate". Dati click acolo ca sa vedeti daca formatul si dimensiunea pozelor dv. corespund regulilor forumului.

daniel1976
29.04.2009, 12:43
Nu puteti atasa poze daca nu le aveti comprimate la o anumita marime , asa ca am sa va explic pasii pe care trebuie sa ii faceti .
1. Desktop- start - program - microsoft office-microsoft office tules- microsoft office picture manager - deschideti programul
2.In stanga va aparea o ferestra de unde puteti selecta foto pe care vreti sa o atasati. Selectati foto . In dreapta sus , selectati ,, edit pictures"- compres picturess - Web pages - OK. Apoi mergeti in stanga sus si dati click pe discheta (salvati )
3. Abia acum puteti atasa foto pe forum urmand pasii colegului nostru PIOTR.
Mult succes . Asteptam foto.

ear1976
29.04.2009, 17:50

Citi si acest topic, aveti mai multe informatii cum sa atasati poze:
http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=12485&start=0

colojid
30.04.2009, 21:55
Buna seara

Tot nu mi-ati spus ceva ce n-am incercat.Sigur ceva gresesc.Forumul spune,marime nelimitata la jpg.Rog un membru mai intelept ca mine sa-mi dea adresa lui de mail,ii trimit pozele si le posteaza in numele meu.Multumiri de p-acum.Salutari la tatzi,Dan

danut81
01.05.2009, 11:02
Incerc eu sa le urc pe forum. Aceasta este adresa de mail :danut_popa81@yahoo.com

danut81
01.05.2009, 15:23
Au venit si pozele de la colegul nostru "colojid":

colojid
01.05.2009, 17:09
Pentru danut81
Multumesc,Colojid

danut81
02.05.2009, 00:54
Sunt curios daca asa arata soba in sectiune si in vedere de sus.Poti sa imi explici pe poze unde am gresit.

colojid
02.05.2009, 23:42
Buna seara

Sincer n-am inteles schitele.Concret torul de otel cu sectiune dreptunghiulara,"sta" pe directia fumului principal.Sub capacul sobei fumul se desparte in doua,coboara,si mai "linge"torul,acum pe exteriorul lui,in fata ,in spate si pe cele doua laterale,apoi urca iarasi,se intilnesc(cele patru fumuri)sub capac si d-acolo ies spre horn.Ce se vede gudronat,este otel si ce se vede mai bej ,este caramida.
Practic torul se poate inlocui cu orice tip de schimbator de caldura.Un prieten a montat elemente de calorifer de fonta,care nu-i deloc o prostie avind in vedere reducerea fierului sub flacara(caloriferul fiind de fonta)ieftin,usor de gasit,rezistent,suprafata mare de schimb de caldura.
S-auzim numai de bine,Dan

Victorine
12.05.2009, 10:09
Ce parere aveti de o serpentina din teava de cupru in focarul sobei? La fel ca si la centralele termice pe gaz. Ma rog, confectionata artizanal dintr-o singura bucata de teava îndoita sub forma de S, cu 4 su 6 portiuni drepte. Distanta de la gratar la podul focarului unde as vrea s-o fixez este de cca, 35-40 cm. Cu foc mic si des ar merge asa ceva? Ce caracteristici ati recomanda pentru teava (diametru, grosime perete, tip de aliaj Cu - dur, semidur, moale) astfel incat sa poata fi si indoita cu ajutorul unei scule de mana sau masini de tras speciale? In centrala mea termica pe gaz serpentina e confectionata din teava de Cu de diametru 15 mm si grosimea peretelui de 1mm. Aceasta e dotata si cu niste aripioare care preiau caldura de la arzator si optimizeaza transferul la apa din interiorul tevii. Valorile sunt aproximative. La suprafata serpentina din centrala e acoperita cu un strat gri-cenusiu, de oxid as zice.

colojid
12.05.2009, 18:01
Pentru Victorine

Sincer nu sunt specialist.Va pot raspunde numai din experienta mea.Caracteristicile focului de lemne,in soba,pintre altele,sunt:foarte inconstant,puternic reducator(oxideaza metalele).Recomand cu caldura elementi de calorifer din fonta,pozati cit mai sus in focarul principal.Manopera mica de montaj,durabilitate f.mare,cost f.mic,randament bun.In cazul unei spirale din cupru,la o palalaie,poate fierbe apa.Imbinarea la teava de cupru o puteti face numai cu alama.Va doresc "succesuri",Dan

MrAmStaff
13.05.2009, 20:29
saltare oameni buni, am citit astanoapte tot topicul asta, atat pareri pro cat si cele contra ! am o casuta de 80 mp, fara etaj sau mansarda, izolatie interior cu rigips si vata minerala, intentionez sa pun si pe exterior. problema mea este incalzirea cat mai eonomica, si anume am o teracota destul de mare si vreau sa o montez din nou insa de data asta in zid ! si as incerca sa fac la focar o soba sa am si in ea un cuptor de copt paine, pizza :P si in cealalta camera sa i mai dau cateva fumuri ! intrebare, pot face eu din caramida aparenta acest cuptor ? ma framanta lucru asta, m-am cam saturat de standardul pietrelor de teracota ! intreb de randament, si eventual ce caramida as putea folosi in loc de piatra de teracota !

m0a0r0i0a0n
29.06.2009, 14:41
Am sa fac o schita de principiu ca sa sa iti dai seama ce trebuie sa modifici.

Buna ziua , am citit si eu tot topicul acesta, si am cam inteles despre ce este vorba si cam la ce sa ma astept cu exceptia vasului de expansiune deschis(rezervorul de wc), si anume cum se leaga turul la el??? returul am inteles , dar turul nu imi pot da seama...

coyote_coitus
29.06.2009, 18:45
In zona asta a tarii unde locuiesc, Dobrogea, se face de peste 25 de ani un tip de soba- centrala: teracota cu plita, iar in plita pun doua bazine unite intre ele cu tevi. Se mai adauga pompa electrica, vas de expansiune, calorifere, si gata! incalzirea. Cunosc persoane care incalzesc si 3-4 camere cu astfel de soba. Daca sunteti interesati va trimit si poze, ma documentez, fac si schite, deoarece colegul cu care lucrez in amenajari face astfel de sobe.

m0a0r0i0a0n
29.06.2009, 21:05
BUNA ZIUA
Tare m-ar interesa pe mine ,cat si pe ceilalti membrii, cred ca este singurul site cu un topic asa complex ca acesta dar , totusi putine cazuri concrete, de aceea cred ca este foarte interesant daca faceti poze si va documentati, pentru toata lumea.

coyote_coitus
30.06.2009, 07:31
ok! zilele astea voi da curs solicitarilor.

iondan80
08.07.2009, 13:07
Consider ca pentru multi romani modificarea unei sobe si realizarea unui sistem de incalzire centrala folosind calorifere, pompa de recirculare, serpentina, vas de expansiune, etc, asa cum au fost prezentate aici este singura solutie de reducere a costurilor cu incalzirea si prepararea apei calde. Am cateva intrebari pentru cei care au construit deja asa ceva:
- nu apar probleme cu dilatarile longitudinale la folosirea serpentinei?
- amplasarea serpentinei in focar nu este un dezavantaj tinand cont ca focarul este prima zona a sobei care se raceste? Nu ar fi mai bine daca serpentina ar fi montata in zona fumurilor pentru a prelua din caldura acumulata in peretii sobei dupa ce focul se stinge in focar?
- poate aparea condens pe serpentina care sa distruga soba?
- la sistemele cu vas de expansiune deschis, nu apar probleme cu evaporarea apei si aparitia vaporilor in spatiul unde este montat vasul de expansiune?

chirac
09.07.2009, 00:11
Un mic sfat vasul de expansiune vasul de WC are si rol de a prelua aerul de pe instalatie daca e montat la inalimee, asa ca e recomandat pe tur a se monta!
da am constatat si eu lucru asta dupa un timp :wink: Daca vasul ar fi pe tur ,ce spuneti, nu cumva apa din instalatie o ia de-aiurea Sa deverseze?Pompa trage din instalatie si duce in vas care fiind deschis ce face?

chirac
09.07.2009, 00:21
[ ?
- la sistemele cu vas de expansiune deschis, nu apar probleme cu evaporarea apei si aparitia vaporilor in spatiul unde este montat vasul de expansiune?[/quote]Nu apar probleme findca in vas apa este la temperatura camerei.

iondan80
23.07.2009, 15:30
Consider ca pentru multi romani modificarea unei sobe si realizarea unui sistem de incalzire centrala folosind calorifere, pompa de recirculare, serpentina, vas de expansiune, etc, asa cum au fost prezentate aici este singura solutie de reducere a costurilor cu incalzirea si prepararea apei calde. Am cateva intrebari pentru cei care au construit deja asa ceva:
- nu apar probleme cu dilatarile longitudinale la folosirea serpentinei?
- amplasarea serpentinei in focar nu este un dezavantaj tinand cont ca focarul este prima zona a sobei care se raceste? Nu ar fi mai bine daca serpentina ar fi montata in zona fumurilor pentru a prelua din caldura acumulata in peretii sobei dupa ce focul se stinge in focar?
- poate aparea condens pe serpentina care sa distruga soba?
- la sistemele cu vas de expansiune deschis, nu apar probleme cu evaporarea apei si aparitia vaporilor in spatiul unde este montat vasul de expansiune?
Legat de problema evaporarii apei am inteles faptul ca apa din vasul de expansiune este in mod normal rece. Rog pe cei mai experimentati in domeniu sa incerce sa raspunda si la celelalte probleme ridicate si in mod special la cea legata de dilatarea longitudinala a serpentinei si amplasarea ei in zona fumurilor

vasile m
27.07.2009, 19:47
mai baieti fac si eu sobe cu serpentina cam de vreo 10ani si mereu mi/am inbunatatit sistemul acum am ramas la doua modele iata unul din ele care functioneaza de 10ani fara probleme..

vasile m
27.07.2009, 19:49
zece ani fara probleme

vasile m
29.07.2009, 07:45
referitor la dilatarea serpentinei un meserias tre sa tina cont de acest lucru deoarece daca nu este lasat spatiu ptr dilatare se creaza singur :lol: este de asteptat cit despre deversarea apei prin vasul de expansiune ? aceasta s/r produce doar daca sistemul s/ar infunda pe undeva si nici atunci nu ar pleca toata apa ca pompa nu ar avea d.unde sa ieie apa pe care s/o dea afara :roll:

vasile m
29.07.2009, 07:53
daca serpentina se instaleaza doar in zona fumurilor atunci in celelalte incaperi caldura va veni cam mai tirziu si cam mai putina (daca totusi doriti caldura dupa ce se stinge focul in soba ....................... nu stiu sunt mai multe variante???????????? fiecare are varianta proprie...)

cicero69ro
03.08.2009, 20:36
sigur ce vrei sa stii? salutare am si eu nevoie de indrumare vreau sa imi ,,bricolez si eu asa ceva la parintii mei la tzara.. soba inca nu este facuta da-mi si mie un sfat pt ca sunt perfect pe din afara... de ce sus serpentina? cit de groasa teava? circuit inchis?4 calorifere intr-o casa bine izolata de 400 m cubi suficient pt 20 grade?
pot vb si la tel va rog ma intereseaza subiectul

cicero69ro
03.08.2009, 20:39
mai baieti fac si eu sobe cu serpentina cam de vreo 10ani si mereu mi/am inbunatatit sistemul acum am ramas la doua modele iata unul din ele care functioneaza de 10ani fara probleme.. ma poti ajuta cu un tel?
da-mi beep si sun eu te rog0721446733

vasile m
04.08.2009, 14:33
atasam si un alt model
.................................................. ...............
fiecare cu gusturile lui................

cicero69ro
04.08.2009, 21:20
atasam si un alt model
.................................................. ...............
fiecare cu gusturile lui................ cred ca nu gusturile le pot discuta...pina la urma este o soba de teracota... modelul nu conteaza din punctul meu de vedere conteaza functionalitate si randamentul,eu care sunt pe din afara complet astept un ajutor de la voi cei ce construiti sau dispuneti de asa ceva gata montat

danut81
04.08.2009, 22:22
Domnule vasile m pe noi ne intereseaza daca puteti sa puneti niste poze cu serpentina care o bagati in soba si cateva explicatii legate de executia acesteia.
Cu respect,

vasile m
05.08.2009, 07:41
conteaza foarte mult necesitatile ..una este soba de bucatarie unde poti sa faci si o mincare ..,, cu un cuptor unde poti sa/ti faci o pita ,iar cea lalta este soba de incalzit unde doar te poti incalzi soba de incalzit care o vedeti mai sus incalzeste un atelier de croitorie cam30m2,un hol3/3m ocamera4/4, 2bai,si o bucatarie 3/3 referitor la randament.

vasile m
05.08.2009, 07:48
Domnule vasile m pe noi ne intereseaza daca puteti sa puneti niste poze cu serpentina care o bagati in soba si cateva explicatii legate de executia acesteia.
Cu respect, am mai spus pe acest forum ca am incercat sa fac o schita (eu nu prea le am cu calculatoarele) inPAINTam executat/o dar cind s/o pun pe forum mi/a aparut ca nu permite extensia .........nu mai stiu ce acolo daca ma puteti ajuta in aceasta privinta eu cu viitoarea ocazie va arat serpentina .........aceasta se face din tevi trase si poate fii executata de orce sudor bun......

danut81
06.08.2009, 21:54
Asteptam cu interes poza cu serpentina care o bagati in soba.Schita are rezolutia prea mare si de asta nu merge.Mi-o trimiteti mie pe email sau pe messenger si o urc eu pe forum.
danut_popa81@yahoo.com sau messenger danut_popa81

silg80
04.09.2009, 10:29
Buna ziua!

Din mesajele si schitele anterioare am observat ca pompa de circulatie se monteaza ba pe tur, ba pe retur .

La mine acasa este montata pe retur, exact inainte de intrarea in centrala. Instalarea a fost executata de o firma specializata.

Nu ma pricep, dar vroiam sa inteleg de ce sunt lucrurile asa cum sunt.

Am gasit 3 motive pentru care pompa nu s-ar monta pe tur:

- pompa se raceste cu apa (cel mai rece punct din instalatie este pe retur inainte de intrarea in centrala/soba) ;
- in cazul in care instalatia "prinde" aer rotorul nu mai este complet imersat in lichid si se poate arde sau degrada mai rapid;
- tot in cazul prezentei aerului in instalatie apare fenomenul de cavitatie in pompa.

In cazul sistemelor prezentate mai devreme cu vana/valvula cu 3 cai si cu recircularea numai in centrala sau numai in calorifere. Daca s-a atins temperatura necesara in camerele respective nu se poate comanda oprirea pompei si a centralei (flacara) ?! De ce sa mearga pompa in continuu ?

Victorine
04.09.2009, 12:20
Deci cum arata serpentina aia, domnule vasile m ? E pozitionata in fumul principal, care urca pe verticală până sus la capac sau intre podurile 1 si 2, sau cum ? Cam ce lungime si ce diametru de teava s-a folosit? Sudarea se face in atmosfera protejata? Cum ati verificat apoi etanseitatea serpentinei? Nu puteti pune o poza cu rezolutie ceva mai mare a instalatiei dumneavoastra, eventual si cu partea inferioara unde ati montat pompa? Ati putea descrie mai exact elementele care se vad in poza, la iesirea din soba si rolul lor? In afara de termometru, care e evident.
Cu multumiri.

vilica
28.09.2009, 21:59
Ma intereseaza si pe mine daca cineva poate sa-mi construiasca si mie o soba cu tot cu serpentina din interior, contra cost bineinteles, sau macar daca puteti sa-mi recomandati pe cineva care a mai facut asa ceva poate ma ajuta cu ceva sfaturi.
Multumesc.

vasile m
29.09.2009, 21:08
Ma intereseaza si pe mine daca cineva poate sa-mi construiasca si mie o soba cu tot cu serpentina din interior, contra cost bineinteles, sau macar daca puteti sa-mi recomandati pe cineva care a mai facut asa ceva poate ma ajuta cu ceva sfaturi.
Multumesc. depinde de locatia unde doriti sa fie instalata soba

vasile m
29.09.2009, 21:21
Deci cum arata serpentina aia, domnule vasile m ? E pozitionata in fumul principal, care urca pe verticală până sus la capac sau intre podurile 1 si 2, sau cum ? Cam ce lungime si ce diametru de teava s-a folosit? Sudarea se face in atmosfera protejata? Cum ati verificat apoi etanseitatea serpentinei? Nu puteti pune o poza cu rezolutie ceva mai mare a instalatiei dumneavoastra, eventual si cu partea inferioara unde ati montat pompa? Ati putea descrie mai exact elementele care se vad in poza, la iesirea din soba si rolul lor? In afara de termometru, care e evident.
Cu multumiri. am mai pus pe topicul ,, soba de teracota,, serpentina vine pusa la focar ,mai precis imprejurul focarului aici am postat doua modele de sobe cu doua serpentine total diferite, in spate aveti pompa, termometru, plus tevile de alimentare pentru apa menajera si bineinteles pentru circuitul de la calorifere saptamina aceasta am sa pun pe forum o poza cu serpentina. tevile din care estefacuta: tevi trase luate de la un magazin de praofil numele? ... nu stiu daca pot spune?.. sudat de mine acasa in aer liber :lol: etanseitatea?.. la ce va referiti... probabil daca nu are pori sau ce?

n/am inteles....

Victorine
30.09.2009, 08:47
Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?...

vasile m
30.09.2009, 19:31
Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?... nunu draga serpentina vine in focar exact unde bate mai tare focul crezi ca in zidarie ce efect ar avea?
cind s/ar incalzi ?caloriferele,,,,

Victorine
30.09.2009, 22:09
Oau, ce lucrare.... ati sudat cu flacara oxiacetilenică? Se poate si niste dimensiuni?

vasile m
01.10.2009, 12:30
cind proiectezi soba vezi si dimensiunile

vio rel
06.10.2009, 08:06
salut ,am revenit, ieri am pus in probe din nou sistemul pe cate l-am upgradat cu un regulator de tiraj care vad ca isi face treaba bine
o sa revin cu detalii

P.S. Imi cer scuze celor care nu au primit raspunsuri din partea mea nu prea am avut timp

b30kdt
06.10.2009, 09:54
mai multe detalii?

@vasile m : ce tip de teava ai folosit?,vad si niste patrati,ce dimensiuni are teava ,grosime,diametru,ce tip de sudura ,care este suprafata incalzita

2vio rel : ce regulator de tiraj?sistemul tau cum arata?

Alecu_
10.10.2009, 20:31
Mulțumiri pentru răspuns. Să înțeleg că serpentina e prinsă în zidăria din jurul focarului, deci flacăra nu bate direct pe ea. Da, la pori în sudură m-am referit, mai ales că spuneți că ați efectuat sudurile în aer - credeți că pot apărea probleme în timp? Ați putea pune o schemă sau dacă aveți o imagine cu serpentina înainte de montare? Dacă nu e prea mult, și din timpul construcției?... nunu draga serpentina vine in focar exact unde bate mai tare focul crezi ca in zidarie ce efect ar avea?

offtopic

Foarte strajnice lucrarile realizate, mie personal mi-ar face mare placere sa ne impartasiti etapele, pasii urmati pt a realiza o astfel de soba. Vechea soba e deja depasita iar modul ca care se pune problema acum, prin folosirea unui singur foc pt a incalzii o suprafata cat mai mare, chiar mai multe camere prin imbinarea a ceea ce este vechi cu noul este de actualitate mai ales pt cei care locuiesc la casa.

Alecu_
10.10.2009, 20:34
ok! zilele astea voi da curs solicitarilor.

Asteptam...cu mare nerabdare.....(cel putin eu, desii cred ca "estem" mai multi)

gagoi
11.10.2009, 13:05
in loc de serpentina nu se paote folosi o butelie de gaz, bineinteles, imbtacata in samota sau piatra de rau? cred ca ar rezolva si problema timpului dintre focuri, odata incalzita piatra de rau..... tine caldura multe ore. toata aceasta instalatie poate fi adaugata la incalzirea pe gaz - centrala termica? ca supliment sau ajutor.

m0a0r0i0a0n
15.10.2009, 23:29
parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile.

dumitrescu
16.10.2009, 07:59
parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile.

Da dar serpentina de cupru are o durata de viata mult mai mica decit cea de teava de fier sudata.

vasile m
16.10.2009, 17:13
parerea mea, este ca mai bine ar nerge o teava de cupru pusa deasupra focarului in primul pod, decat sa te chinui cu sudatul la serpentina domnului Vasile. hai draga nu e nici o problema ma chinui eu pentru cine o vrea numai aloca banii,
vezi ce simplu? :lol:

m0a0r0i0a0n
16.10.2009, 23:55
da , dar numai pentru cine aloca banii, si cuprul cred ca are durata de viata destul de mult....., repet serpentina, sa fie dupa primul pod, nu in focar,deasupra lui, sa fie protejata de flacara directa
Era doar o idee, ma gandeam daca ar avea destula putere sa incalzeasca apa undeva, la 40-50 grade

dummy_
17.10.2009, 22:59
mai baieti fac si eu sobe cu serpentina cam de vreo 10ani si mereu mi/am inbunatatit sistemul acum am ramas la doua modele iata unul din ele care functioneaza de 10ani fara probleme..

da poate fara probleme dar si fara randament , si solutile artizanale inprovizate pot sfarsii prost

dummy_
17.10.2009, 23:41

pacat de materialul stricat si timpul pierdut cu efectuarea serpentinei , dupa cum arata cred ca va luat mai mult de 1 zii sa o faceti , suprafata de incalzire e mult prea mica pentru a avea un randament corespunzator , da va va functiona , puteti sa ii bagati si pompa , vas de expansiune , clapete de sens , supape de siguranta vana cu 3 cai etc , randamentul va fii minim , consumul de lemne va fii ridicat , suntem prea saraci pentru a ne carpii cu inprovizatii , decat o solutie de conpromis cu rezultate incerte , mai bine cine doreste mai strange ceva bani , scoate un car si is cunpara o centrala ,randament ridicat 75-80% siguranta , elementi de fonta - rezista mult peste 10 ani , garantie , confort in expluatare , consum redus de lemne , se poate adapta un boiler pentru apa calda , - lucrand intrun domeniu care are legatura cu ocupatia dumneavoastra si avand acces si vizitand cateva mii de case am intalnit printre altele si modalitatea de incalzire propusa de dumneavoastra , iar afirmatile de mai sus le fac in cunostinta de cauza , si mai sustin ca unele inprovizatii si solutii artizanale se pot sfarsii grav , ex ce se poate intampla daca sistemul dumneavoastra dintro soba de teracota pe care propietarul din comoditate a trecuto pe gaz i se obtureaza unul dintre fumuri datorita expluatarii necorespunzatoare sau datorita cedarii unei suduri din serpentina , apa va stinge flacara si gazele vor iesii in soba si in camera , ce sa va intampla daca vor fii victime , - va zic eu procuratura , declaratii , caz penal .... am vazut de mai multe ori aceste lucruri si tocmai constinta ma indeamna sa scriu aceste randuri am vazut copii asficsiati si tineri casatoriti morti tot in urma inprovizatilor , fiinca au vrut sa iasa cat mai ieftin dar nu sau gandit la siguranta proprie , poate am deviat putin de la topic dar eu cand fac o lucrare vreau sa dorm linistit

vasile m
18.10.2009, 15:20
[

pacat de materialul stricat si timpul pierdut cu efectuarea serpentinei , dupa cum arata cred ca va luat mai mult de 1 zii sa o faceti , suprafata de incalzire e mult prea mica pentru a avea un randament corespunzator , da va va functiona , puteti sa ii bagati si pompa , vas de expansiune , clapete de sens , supape de siguranta vana cu 3 cai etc , randamentul va fii minim , consumul de lemne va fii ridicat , suntem prea saraci pentru a ne carpii cu inprovizatii , decat o solutie de conpromis cu rezultate incerte , mai bine cine doreste mai strange ceva bani , scoate un car si is cunpara o centrala ,randament ridicat 75-80% siguranta , elementi de fonta - rezista mult peste 10 ani , garantie , confort in expluatare , consum redus de lemne , se poate adapta un boiler pentru apa calda , - lucrand intrun domeniu care are legatura cu ocupatia dumneavoastra si avand acces si vizitand cateva mii de case am intalnit printre altele si modalitatea de incalzire propusa de dumneavoastra , iar afirmatile de mai sus le fac in cunostinta de cauza , si mai sustin ca unele inprovizatii si solutii artizanale se pot sfarsii grav , ex ce se poate intampla daca sistemul dumneavoastra dintro soba de teracota pe care propietarul din comoditate a trecuto pe gaz i se obtureaza unul dintre fumuri datorita expluatarii necorespunzatoare sau datorita cedarii unei suduri din serpentina , apa va stinge flacara si gazele vor iesii in soba si in camera , ce sa va intampla daca vor fii victime , - va zic eu procuratura , declaratii , caz penal .... am vazut de mai multe ori aceste lucruri si tocmai constinta ma indeamna sa scriu aceste randuri am vazut copii asficsiati si tineri casatoriti morti tot in urma inprovizatilor , fiinca au vrut sa iasa cat mai ieftin dar nu sau gandit la siguranta proprie , poate am deviat putin de la topic dar eu cand fac o lucrare vreau sa dorm linistit cred ca la frica care o ai in tine ar trebui sa nu mai umblii pe strada sa stai doar in beci sau sa/ti faci un buncar antii atomic
ca am vazut multe cazuri de accidente foarte grave copii mortii mame accidentate de drobul de sare e.t.c. e,t.c da mai departe.
sa mai continui?
am vazut si eu centrale care consuma foarte putin cu randament maxim 35 m3 de lemne de fag pe ntru 4 luni ce sa mai spunem de elementii renumiti de fonta care crapa dupa 4 ani de exploatare imediat ce trece perioada de garantie .... oi fi vazut tu multe nu neg dar sa nu te gindesti ca cailalti sunt nascuti ieri si inca sunt cu ochii inchisi...referitor la cantrala cine are banii cu gramada si nu mai are ce face cu ei isi ia centralla ''e foarte buna si aia ca si o masina care o cumperi daca o conduci cu atentie s/ar putea sa nu ti se intimple nimic,
deci s/ar putea ...iar daca nu cu tot cu garantie primul plop,sant este al tau fratioare................
.................................................. ......................................
recunosc ca acest comentariu este in afara topicului

dummy_
18.10.2009, 18:15
sa nu fim sarcastici , supozitile facute asupra mea sunt nerealiste si nefondate , iar faptul ca am o experienta si am vazut destul de multe lucruri , si unele care au mers cam prost ma face sa iau in considerare si alte posibilitati pe care altii nu sau gandit sau nu vor sa le vada , cat despre centrale pe lemne am nontat cateva zeci cu puteri cuprinse intre 26-120 kw dar la absolut nici unu nu au avut probleme structurale , elementi crapati , suduri care sa cedeze , de ce ??? pentru ca pentru a fi comercializate ele trebuie sa indeplineasca anumite norme si sunt supuse unui control al calitatii , ceea ce nu pot spune despre sistemul dezvoltat de dumneavoastra
de ce sa folosesc un sistem de incalzire invechit si cu un randament indoielnic conceput si realizat dupa standardele si materialale de acum 30 de ani acuma in perioada in care au aparut noi sisteme si tehnologii , care ar trebui sa ne faca viata mai usoare si sa ne ofere confort si siguranta in expluatare /cel putin in domeniul instalatilor saltul tehnologic este semnificativ iar cei care nu tin pasul atat pe partea teoretica cat si cu scule echipamente utilaje raman pe langa ,
Mai cunosc pensionari care si-au cunparat masini auto acum 30 de ani si care inca sustin ca masinile lor sunt cele mai bune , consuma putin , nu polueaza , functioneaza fara probleme etc ... asta e parerea lor si nu poti sa le-o schimbi , ce rost are azi sa imi cunpar un trabant ( probabil made in germany ) cand mai pot pune ceva si sa imi iau o masina noua ce imi ofera confort , siguranta costuri mici de expluatare :D daca gresesc va rog sa ma contraziceti

vasile m
18.10.2009, 18:18
sa nu fim sarcastici , supozitile facute asupra mea sunt nerealiste si nefondate , iar faptul ca am o experienta si am vazut destul de multe lucruri , si unele care au mers cam prost ma face sa iau in considerare si alte posibilitati pe care altii nu sau gandit sau nu vor sa le vada , cat despre centrale pe lemne am nontat cateva zeci cu puteri cuprinse intre 26-120 kw dar la absolut nici unu nu au avut probleme structurale , elementi crapati , suduri care sa cedeze , de ce ??? pentru ca pentru a fi comercializate ele trebuie sa indeplineasca anumite norme si sunt supuse unui control al calitatii , ceea ce nu pot spune despre sistemul dezvoltat de dumneavoastra
de ce sa folosesc un sistem de incalzire invechit si cu un randament indoielnic conceput si realizat dupa standardele si materialale de acum 30 de ani acuma in perioada in care au aparut noi sisteme si tehnologii , care ar trebui sa ne faca viata mai usoare si sa ne ofere confort si siguranta in expluatare /cel putin in domeniul instalatilor saltul tehnologic este semnificativ iar cei care nu tin pasul atat pe partea teoretica cat si cu scule echipamente utilaje raman pe langa ,
Mai cunosc pensionari care si-au cunparat masini auto acum 30 de ani si care inca sustin ca masinile lor sunt cele mai bune , consuma putin , nu polueaza , functioneaza fara probleme etc ... asta e parerea lor si nu poti sa le-o schimbi , ce rost are azi sa imi cunpar un trabant ( probabil made in germany ) cand mai pot pune ceva si sa imi iau o masina noua ce imi ofera confort , siguranta costuri mici de expluatare :D daca gresesc va rog sa ma contraziceti

vasile m
18.10.2009, 18:21
aici discutam draga poate ca nu ai observat , despre sobe de teracota nu despre masini nici despre centrale pentru masini sunt alte forumuri iar pentru centralele dv. aveti un alt topic..puteti sa va spuneti parerile si acolo ..va urez succes!

dummy_
18.10.2009, 18:29
aici discutam draga poate ca nu ai observat , despre sobe de teracota nu despre masini nici despre centrale pentru masini sunt alte forumuri iar pentru centralele dv. aveti un alt topic..puteti sa va spuneti parerile si acolo ..va urez succes!
cred ca se incadreaza in topic cand sustin ca sobele de teracota cu serpentina -home made - sunt cu un randament scazut , fara siguranta in explotare , destul de greu de construit si intretinut , si sunt de parere ca viitorii utilizatori ai acestui sistem ar trebui sa i se prezinte avantajele dar si dezavantajele pentru asi face o imagine de ansanblu

vasile m
18.10.2009, 19:34
bag de seama ca ai asa ceva acasa si pe semne ca ti/a facut figuri.si vorbesti in cunostinta de cauza
cit despre mine eu o am de zece ani si inca functioneaza si da si randament si la citi am pus nu mi s/a plins nimeni inca
cine stie ce meserias de doi bani ti/o fi montat/o oricum probabil ca a gresit ceva?
nu stiu la ce te referi cind spui ca sunt greu de intretinut
de taiat lemne sau ce?
cit priveste siguranta la fel nu inteleg fii mai explicit

dummy_
18.10.2009, 20:45
bag de seama ca ai asa ceva acasa si pe semne ca ti/a facut figuri.si vorbesti in cunostinta de cauza
cit despre mine eu o am de zece ani si inca functioneaza si da si randament si la citi am pus nu mi s/a plins nimeni inca
cine stie ce meserias de doi bani ti/o fi montat/o oricum probabil ca a gresit ceva?
nu stiu la ce te referi cind spui ca sunt greu de intretinut
de taiat lemne sau ce?
cit priveste siguranta la fel nu inteleg fii mai explicit

nu am soba de teracute acasa , ar fi si culmea , montez centrale sa sa stau cu sobe de teracota , am una pe gaz si alta pe lemne
spunemi te rog ce sisteme de siguranta folosesti pentru montarea serpentinei care ded fapt functioneaza dupa principiul unei centrale chiar daca este artizanal facuta , fiinca din pozele pe care le-ai postat inafara de o pompa de recirculatie montata gresit si un aerisitor automat nu prea am vazut ceva , spunemi te rog ce masuri ai adaptat sistemului de incalzirein in cazul supraincalzirea serpentinei , sa spunem ca utilizatorul sobei de teracota a bagat prea mult pe foc in soba de teracota si apa din serpentina sa supraincalzit , ce masuri ai luat ca sa preintimpini acest lucru ?
Instalatia facuta cu legaturi de ppr la caldura cu sau fara insertie o sa se indoaie ca un furtun ar trebui sa sti ca nu rezista la temperaturi prea mari , o sa iti cedeze la lipituri in caz de supraincalzire mai ales ca nici macar nu e consolidata in bratari sau console deci daca se poate cateva sfaturi
- daca tot aplici sistemul executa partea de instalatie in otel ,si cu fitinguri ol se lucreaza mai greu dar consolideaza instalatia , ii ofera rezistenta in Cu e mult mai scump si nu este asa de rigida
-monteaza pompa , filtrele , clapetele de sens si alte elemente conponente asfel incat sa ia aces la ele in caz de defectiune sau revizie
- invata principile de functionare la o centrala finca se aplica si la tine si foloseste elemente de siguranta
inca ceva ce mi-a atras atentia , ai facut serpentina din teava de ol , boon , functioneaza , ok , in sobele de teracota se baga si carbuni datorita puterii calorice mai mari decat lemnele , spunemi care e fenomenul ce se poate intampla ?? hai ca til spun eu , serpentina si restul instalatiei este rece , fiinca nu ai montata o vana cu 3 cai o sa condenseze la punerea in functiune , carbunii prin ardere degaja printre altele si dioxid de sulf , care in conbinatie cu apa formeaza H2SO4 acid sulfuric de concentratie slaba , care in timp o sa atace serpentina de ol , deci aste e unul din motivele pentru care fonta e mai buna si in centralele pe lemne de ol nu se baga carbuni
nu contest ca sistemul artizanal aplicat de tine functioneaza , dar incearcal sa il adaptezi si sa il inbunatatesti finca din cate observ eu are cateva lacune destul de serioase si e loc de mai bine

dummy_
23.10.2009, 15:24
nici un raspuns ??? eram chiar curios

vio rel
24.10.2009, 19:03
domnilor eu ce pot sa va spun este ca acest sistem este fiabil daca faci focul intr-o singura soba ,de ce?Pentu ca aceeasi cantitate de lemne cu care incalzeam soba pentru o singura camera acum incalzesc toata casa
ca si obsevatie am oprit pompa accidental si temperatura a depasit 120 grade la iesirea din serpentina prima data am pornit pompa din nou si a sarit o legatura sin spatele sobei .
a doua oara nu am mai pornit pompa si atunci apa a crescut dar a borborosit in vasul de expansiune ce a borborosit si atit ,probabil a evaporat apa din serpentina si gata dar nu am bagat pompa pina nu s-a racit soba
ca si paguba daca se distruge serpentina mea 3 m de teava citeva suduri doua filete si gata s-a rezolvat
cu fumurile se intimpla si fara serpentina accidente asa ca o curatare temeinica a sobei in toamna previn astfel de accidente

si mai presus de toate vorbeste pretul redus al instalatiei asa ca pentru pritenul de mai devreme care cred ca are ca masina un mercedes in loc vro amarita de dacie cu cre poti sa iti faci linistit treaba
vorbim de alte mentalitati
apropo nevoia e mama inventiilor

P.S. regulatorul de tiraj merge brici (apa la 60)

ovidiu_seran
29.10.2009, 11:13
Vio rel spune-ne si noua cum se monteaza si cum functioneaza acel regulatorde tiraj.

Pune si niste poze te rog, cu el si montarea.

Un pret??

ghe_val_iri
29.10.2009, 15:05
Buna ziua !Am si eu mai multe curiozitati ,daca este cineva dispus!
- am vazut ca multi se descurca cu incalzirea pe baza sobei !Eu am luat,acum 3 ani , o casuta la tara (60 mp),dar nu are nici macar un cos ,nu mai zic de soba!De-a lungul timpului am renovat-o si nu am rezolvat cu incalzirea ,deoarece avem posibilitatea sa stam si la oras!Fiind obisnuiti sa platim gazul si toate cele ,de la oras ,ma intreb daca este posibila incalzirea pe baza unui boiler de 100 L!Fara soba ,pentru ca sincer nu vreau sa demolez casa si nici sa ma chinui cu lemne ,alimentare ,samd!Va intreb daca poate sa faca fata un boiler electric!Eu m-am gandit ca daca ar merge si se incadreaza in pretul incalzirii de la oras (fara subventii) ,eventual cu 100 Ron in plus ,ar merita ,in schimbul lemnelor si a muncii depuse !La boiler stiu ca este controlata temperatura !Cineva mi-a mai spus ca trebuie sa mearga pompa de circulatie in continuu ,dar daca in camera am temperatura dorita ,atunci termostatul din camera ar trebui sa porneasca/opreasca pompa !Va rog ,daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce parere aveti !Este realizabila varianta ?Multumesc anticipat!

ggelu
29.10.2009, 19:07
Da' nu-i mai simplu cu un ( sau mai multe ) calorifer electric ? Nu mai ai pompa, randamentul e mai bun....

dummy_
29.10.2009, 19:49
Buna ziua !Am si eu mai multe curiozitati ,daca este cineva dispus!
- am vazut ca multi se descurca cu incalzirea pe baza sobei !Eu am luat,acum 3 ani , o casuta la tara (60 mp),dar nu are nici macar un cos ,nu mai zic de soba!De-a lungul timpului am renovat-o si nu am rezolvat cu incalzirea ,deoarece avem posibilitatea sa stam si la oras!Fiind obisnuiti sa platim gazul si toate cele ,de la oras ,ma intreb daca este posibila incalzirea pe baza unui boiler de 100 L!Fara soba ,pentru ca sincer nu vreau sa demolez casa si nici sa ma chinui cu lemne ,alimentare ,samd!Va intreb daca poate sa faca fata un boiler electric!Eu m-am gandit ca daca ar merge si se incadreaza in pretul incalzirii de la oras (fara subventii) ,eventual cu 100 Ron in plus ,ar merita ,in schimbul lemnelor si a muncii depuse !La boiler stiu ca este controlata temperatura !Cineva mi-a mai spus ca trebuie sa mearga pompa de circulatie in continuu ,dar daca in camera am temperatura dorita ,atunci termostatul din camera ar trebui sa porneasca/opreasca pompa !Va rog ,daca ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce parere aveti !Este realizabila varianta ?Multumesc anticipat!
solutia la cere vati gandit nu cred o sa mearga , serpentina boilerului nu a fost calculata pentru a incalzii un volum mai mare de apa decat cel care este in boiler , ( in varianta electrica la un boiler de 180 l si 3000w ii trebuie 3-4 ore pentru a ajunge la 60-70 de grade )in plus recirculand apa prin calorifere aceasta va avea temperatura mai scazuta datorita transferului termic cu camera , boilerul va functiona incontinu si in tot sistemul depinde de nr de calorifere nu cred ca temperatura va depasi 30 de grade dupa 5-6 ore de functioanre , in plus suprasolicitati boilerul si reteaua interioara de curent , va puteti trezii orcand cu un incendiu mai ales daca este veche , nu am incercat dar am vazut la cineva un sistem de incalzire artizanal pe baza de curent electric si cu rezistente care nu faceau fata fiinca apa recirculata se racea prea repede

marcoos
02.11.2009, 09:41
Buna sunt nou inscris pe acest forum dar ,asta nu inseamna ca nu am citit cu interes tot ce s-a scris pana acum.Referitor la subiectul topicului,pot sa va spun ca am o astfel de instalatie de care ma folosesc de 6 ani fara probleme si sunt foarte multumit de ea.Adevarul este ca am conceput-o singur si am dezvoltat-o in timp.(asta pt ca nu aveam acces la net in vremea aceea).Eu,am in momentul de fata o serpentina de cupru dintr-o teava de o lungime de 13m pe care am asezat-o in focar chiar deasupra usii de la soba Serpentina am realizt-o prin mularea ei in jurul unei conducte de 4 sau de 6 toli nu mai retin exact.La iesire din soba (ambele capete ies pe aceasi gaura ,data in lateralul sobei) am montat un termostat de teava, pe turul serpentinei acesta fiind cel care vine din partea de sus a serpentinei (apa calda tinde sa urce) Rolul termostatului este de a cupla pompa cand temperatura apei ajunge la 30-40 de grade.Pentru situatia in care se ia curentul am mai pus si un ups care asigura functionarea pompei inca aprox 20-30 de min. timp suficient pt a stinge focul sau revenirea curentului.Pe instalatie am trei calorifere si un cazan de baie cu serpentina si electric. Legat de cazan: pe timpul cat merge focul se incalzeste de la serpentina si cand nu, de la curent.De la serpentina apa calda ajunge la 50 de grade in cazan cu ajutorul rezistentei pe care am lasat-o pe 5o de grade De remarcat este ca rezistenta cupleaza doar cand uit sa pun pe foc adica cand este aproape stins.Asa ca celor care doresc sa faca asa ceva acasa , pot sa le spun ca asa ceva nu am inventat noi ci se practica de poate nici nu ne imaginam cand.Ca daca stai sa te gandesti toate lucrurile noi au evoluat din concepte vechi.Cat despre pesimisti ,si ei dreptul la opiniile care le apartin .Ce am uitat sa specific ,incalzesc doua camere + una in mansarda cu aprox 9-12 m stern de lemn la Cavnic Maramures unde este iarna aproape 6 luni pe an.Iar casa izolata termic.

ovidiu_seran
02.11.2009, 12:39
Salutare.

Eu unul (si cred ca mai sunt si altii) sunt interesat de instalatia dvs.
Puteti sa ne postati aici niste imagini cu instalatia, o schema de functionare, si o lista cu componentele pe care le-ati pus in instalatie. Mai dati-ne niste informatii despre serpentina eventual o schema trimdimensionala cu amplasarea ei in soba, ca sincer eu unul nu am prea inteles.

Sunt tare interesat de acest subiect, mai ales ca ma o soba in constructie, si m-am oprit cu zidirea ei fiindca nu stiam exact cum sa fac serpentina.

Apropo: serpentina este direct in foc sau ingropata?

Multumesc anticipat.

Astept (-am) cu interes raspuns.

marcoos
02.11.2009, 12:46
Spira serpentinei este paralela cu gratarul de la cenusar si are focul sub ea Cat despre poze o sa fac cateva si o sa le postez pt edificare.Iar serpentina am reusit sa o introduc pe usa sobei,deci nu a fost nevoie de nimic special la construirea sobei.Poate doar sa fie inaltimea putin mai mare in focar.

ovidiu_seran
02.11.2009, 13:04
Inaltimea focarului este suficienta de o samota si jumatate, iar pe lungime la fel. Am facut-o asa ca sa pot pune in ea lemne mai lungi.

Astept pozele .

Apropo serpentina este ceva de genul cum este in desenul alaturat?

Da mai multe detalii. PLS.

Mersi.

vio rel
02.11.2009, 19:01
la mine asa este poate cu mai multe spire pa serpentina

m0a0r0i0a0n
02.11.2009, 20:36
Buna sunt nou inscris pe acest forum dar ,asta nu inseamna ca nu am citit cu interes tot ce s-a scris pana acum.Referitor la subiectul topicului,pot sa va spun ca am o astfel de instalatie de care ma folosesc de 6 ani fara probleme si sunt foarte multumit de ea.Adevarul este ca am conceput-o singur si am dezvoltat-o in timp.(asta pt ca nu aveam acces la net in vremea aceea).Eu,am in momentul de fata o serpentina de cupru dintr-o teava de o lungime de 13m pe care am asezat-o in focar chiar deasupra usii de la soba Serpentina am realizt-o prin mularea ei in jurul unei conducte de 4 sau de 6 toli nu mai retin exact.La iesire din soba (ambele capete ies pe aceasi gaura ,data in lateralul sobei) am montat un termostat de teava, pe turul serpentinei acesta fiind cel care vine din partea de sus a serpentinei (apa calda tinde sa urce) Rolul termostatului este de a cupla pompa cand temperatura apei ajunge la 30-40 de grade.Pentru situatia in care se ia curentul am mai pus si un ups care asigura functionarea pompei inca aprox 20-30 de min. timp suficient pt a stinge focul sau revenirea curentului.Pe instalatie am trei calorifere si un cazan de baie cu serpentina si electric. Legat de cazan: pe timpul cat merge focul se incalzeste de la serpentina si cand nu, de la curent.De la serpentina apa calda ajunge la 50 de grade in cazan cu ajutorul rezistentei pe care am lasat-o pe 5o de grade De remarcat este ca rezistenta cupleaza doar cand uit sa pun pe foc adica cand este aproape stins.Asa ca celor care doresc sa faca asa ceva acasa , pot sa le spun ca asa ceva nu am inventat noi ci se practica de poate nici nu ne imaginam cand.Ca daca stai sa te gandesti toate lucrurile noi au evoluat din concepte vechi.Cat despre pesimisti ,si ei dreptul la opiniile care le apartin .Ce am uitat sa specific ,incalzesc doua camere + una in mansarda cu aprox 9-12 m stern de lemn la Cavnic Maramures unde este iarna aproape 6 luni pe an.Iar casa izolata termic.

salut, as dorii si eu un raspuns, te rog frumos, serpentina ta este de cupru dar ce dimensiune are teava , este sau nu in bataia directa a flacarii? multumesc si astept raspuns

valiu
02.11.2009, 23:03
Ma intereseaza si pe mine pentru socrii mei,mai ales ca sunt din zona-DANESTI.
Poate ne intalnim sa stam de vorba.

ovidiu_seran
03.11.2009, 08:17
Salutare.

Am vorbit ieri cu "marcoos" si am aflat ce va intereseaza si pe voi.

#m0a0r0i0a0n: serpentina este din teava de cupru de diametru 16, teva de la colac, moale, si este direct in bataia focului. Este situata sub primul pod si are forma unui arc de masina cu diametru ext de cca. 25 cm, cu spirele cat se poate de apropiate. :D

:!: :?: Sper sa nu se supere "marcoos" :?: :!:

elixir
03.11.2009, 09:53
http://i460.photobucket.com/albums/qq327/riki_e/centrala2-2.jpg

Experienta proprie: in urma cu 4 ani am gasit intamplator centrala asta, pe care am dat un pret ce sfida concurenta!
functioneaza, este la iarna a 4-a deja(la mine). inainte a fost folosita pe gaze, cu un simplu arzotor de soba. eu a trebuit sa maresc evacuarea.
este racordata la un cos tip,,effe" de doar 5 m inaltime, 180 mm diam, fara nici o ,,palarie", la cca 5m de coama casei.
instalatia este simpla, cu o singura pompa pe retur si cu vana cu 3 cai, manuala, inaintea pompei
-eficienta:incalzeste 7 calorifere si ACM, la discretie.
-dezavantaje(inca lucrez la corectarea lor): etanseitatea usii si de aici tiraj prea mare si comsumul de lemne in timp scurt, adica dupa 4 ore centrala e pe la 70 grade inca si in casa e cald, dar lemnele sunt arse aproape complet, se consuma si jarul.ptr asta am facut ieri un fel de obturator pe evacuarea fumului, similar celor de la centralele din comert, asta ptr timpul cand e cineva acasa/noaptea. ptr a pastra jarul mai mult timp.

dummy_
03.11.2009, 20:10
http://i460.photobucket.com/albums/qq327/riki_e/centrala2-2.jpg

Experienta proprie: in urma cu 4 ani am gasit intamplator centrala asta, pe care am dat un pret ce sfida concurenta!
functioneaza, este la iarna a 4-a deja(la mine). inainte a fost folosita pe gaze, cu un simplu arzotor de soba. eu a trebuit sa maresc evacuarea.
este racordata la un cos tip,,effe" de doar 5 m inaltime, 180 mm diam, fara nici o ,,palarie", la cca 5m de coama casei.
instalatia este simpla, cu o singura pompa pe retur si cu vana cu 3 cai, manuala, inaintea pompei
-eficienta:incalzeste 7 calorifere si ACM, la discretie.
-dezavantaje(inca lucrez la corectarea lor): etanseitatea usii si de aici tiraj prea mare si comsumul de lemne in timp scurt, adica dupa 4 ore centrala e pe la 70 grade inca si in casa e cald, dar lemnele sunt arse aproape complet, se consuma si jarul.ptr asta am facut ieri un fel de obturator pe evacuarea fumului, similar celor de la centralele din comert, asta ptr timpul cand e cineva acasa/noaptea. ptr a pastra jarul mai mult timp.
e o modalitate sinpla pentru a vedea daca centrala ta are randament , in timpul functionarii vezi ce temperatura are cosul de evacuare a fumului cat mai aproape de centrala , daca are in jur de 40-60 de grade si poti sa tii mana ai facut afacere , centrala are randament , daca ti se lileste pieea de burlan 200-300 de grade schinbo sau modifico , si eu am acasa o centrala home made facuta din elementi de calorifer 400/400 mm conectati pe 4 randuri , arzatorul este luat de la o centrala pe gaz si automatizarea din comert cu termostat si flacara de veghe randamentul este bunisor ( nu se conpara insa cu o centrala de firma ) nu prea o mai folosesc finca mai am un buderus de 38 kw cu gazefiere ( ca si pret cu lemne iesi cam la jumatate , in plus te mai incalzesti si cand le tai )

m0a0r0i0a0n
03.11.2009, 22:13
Salutare.

Am vorbit ieri cu "marcoos" si am aflat ce va intereseaza si pe voi.

#m0a0r0i0a0n: serpentina este din teava de cupru de diametru 16, teva de la colac, moale, si este direct in bataia focului. Este situata sub primul pod si are forma unui arc de masina cu diametru ext de cca. 25 cm, cu spirele cat se poate de apropiate. :D

:!: :?: Sper sa nu se supere "marcoos" :?: :!:'
Multumesc foarte mult pentru raspuns, sper si cred ca nu o sa se supere nimeni de pe forum pe tine, fiindca nu ai facut nimic rau.
multumesc inca odata si spor la caldura! :P

Victorine
09.11.2009, 21:39
As vrea sa folosesc la o instalatie de incalzire centrala home made cu soba de teracota un vas de expansiune deschis la inaltime (un bazin de apa pentru wc) pus pe retur. Are vreo importanta locul in care il instalez (distanța pe traseu fată de pompă)? Din motive estetice as vrea sa il amplasez in baie. Pompa de recirculare va fi amplasată langa soba de teracota, tot pe retur, astfel incat sa bage apa rece in serpentina. Distanta intre pompa si vasul de expansiune ar fi astfel de cca. 15m pe traseu.
Care este principiul dupa care functioneaza un vas de expansiune deschis, astfel ca pompa nu il goleste cand e in functiune, ci trage apa doar din calorifere?
Inca ceva: din cauza ca unele incaperi in care vreau sa pun calorifere au usi pe mai multe laturi, sunt nevoit sa duc traseul de tevi tur-retur pe deasupra usilor si sa cobor cu tevile la calorifere. Am exclus din start varianta tevilor ingropate in dreptul usilor. In aceste conditii, de la tevile suspendate si pana la tavan mai raman vreo 70-80 cm. In baie pot coborî cu tevile si merge perimetral pe jos (cam 25cm) pana la calorifer, dar vasul de expansiune ar fi situat doar cu vreo 20cm mai sus decat pozitia cea mai inalta la care ajung tevile in alte incaperi. O sa-si faca treaba?
Daca are cineva ceva documentatie cu privire la acest subiect (functionarea si pozitionarea unui vas de expansiune deschis intr-o instalatie de incalzire), sau ma puteti indruma unde pot gasi mai multe informatii, sau - in sfarsit - ma puteti ajuta cu un raspuns/ sfat din experienta voastra, v-as fi recunoscator.

Later edit: am ales varianta cu vas de expansiune deschis deoarece e mai simpla constructiv, mai ieftina, imi confera un plus de siguranță la exploatarea instalației (in lipsa unei supape de siguranță pe serpentina) si vreau sa-l folosesc si ca sa umplu tot traseul.

vio rel
10.11.2009, 21:20
eu am serpentina de la boiler la 10 cm mai jos decit vasul de expansiune
si nu am probleme ,apa urca impinsa de pompa(atita timp cit pompa are apa)

marcoos
13.11.2009, 11:06
asa cum am proomis va pun pozele cu serpentina din soba te teracota

marcoos
13.11.2009, 11:39
nu stiu de ce nu o arata :(

Victorine
13.11.2009, 15:56
Poate e prea mare...
Voiam sa ii intreb be cei care au realizat instalatia in sistem deschis daca trebuie completat des cu apă în vasul de expansiune. Asta in cazul in care nu folosesc un vas de tipul rezervor WC cu alimentare cu plutitor.

Victorine
13.11.2009, 16:59
Inca ceva, (nu stiu de ce nu-mi pot edita mesajul...), rezista un rezervor de WC la temperatura apei de pe retur? E foarte caldă?

valiu
13.11.2009, 17:05
Nu vad de ce nu ar rezista :shock:

Victorine
13.11.2009, 17:06
Pentru ca nu-i conceput sa functioneze cu apa calda/ fierbinte?

valiu
13.11.2009, 17:10
Ai dreptate, nu e concep pt asta,dar nu cred ca temp apei pe retur e fffmare si in cele din urma nu cred ca apa de pe retur intra in vas

valiu
13.11.2009, 17:35
pozele colegului marcoos cu spirala

vio rel
14.11.2009, 13:27
bazinul wc rezista deoarece apa nu e circulata prin el ,apa ramine rece

de completat nu prea des fiindca se pierde decit prin evaporare(daca nu sunt alte gauri prin instalatie)

mitica_nicu
06.12.2009, 01:26
bazinul wc rezista deoarece apa nu e circulata prin el ,apa ramine rece

de completat nu prea des fiindca se pierde decit prin evaporare(daca nu sunt alte gauri prin instalatie)

Asa este apa ramane rece si nici nu se evapora prea curand.
Folosesc si eu de ceva vreme o astfel de inst si merge cat de cat binisor.

mitica_nicu
06.12.2009, 01:52
Am rugamintea la cei ce se pricep sau au facut o instalatie asemanatoare cu a mea, sa ma ajute in a o perfectiona putin. Am cateva lucruri pe care nu le inteleg.
-1 in momentul in care porneste pompa, apa merge spre calorifer dar si spre vasul de expansiune ( adica apa fiarta din serpentina urca la 2m unde este vasul ) in momentul in care pompa s-a oprit apa care a urcat spre vas coboara in jos. Mentionez ca vasul este deschis.
-2 Pe instalatie am montat un man, acesta daca-mi indica 0,5bar, oare de ce?
-3 Nu inteleg de ce se aude cum vine apa in calorifer, de incalzit se incalzeste bine pot spune, aerisit este asa ca nu-mi explic de ce!

Am sa postez si ceva poze pt a fi mai usor de inteles.

Stima.

mitica_nicu
06.12.2009, 01:57
Poza1

mitica_nicu
06.12.2009, 02:07
Poza1

Poza nr1

Victorine
06.12.2009, 09:08
1 -cred ca vasul de expansiune ar trebui instalat pe retur, nu pe tur, adica daca nu ai gresit cumva desenul, tevile alea ar trebui sa fie exact invers legate la vasul de expansiune.

vasile m
06.12.2009, 19:45
1 -cred ca vasul de expansiune ar trebui instalat pe retur, nu pe tur, adica daca nu ai gresit cumva desenul, tevile alea ar trebui sa fie exact invers legate la vasul de expansiune. bag de seama ca asa s/ar parea la prima vedere )aici in schita bag de seama ca ati facut o mica mare greseala,mai puneti va rog odata schita si faceti cu rosu tevile de tur si albastru pentru retur ca sa vad daca ce am inteles eu e corect apoi vom vedea evident greseala

mitica_nicu
06.12.2009, 23:38
1 -cred ca vasul de expansiune ar trebui instalat pe retur, nu pe tur, adica daca nu ai gresit cumva desenul, tevile alea ar trebui sa fie exact invers legate la vasul de expansiune.

Salut,

Pai vasul este deschis! am preferat aceasta varianta pt a evita supapa de siguranta. Imi era teama sa nu deschida candva si sa nu ma prinda prin zona :D
Ce am uitat sa precizez mai sus este faptul ca apa urca spre vas si pe retur, se simte teava calduta daca tii mana pe ea. Sus in vas pica cate o picatura cand si cand.

stima.

mitica_nicu
07.12.2009, 00:02
1 -cred ca vasul de expansiune ar trebui instalat pe retur, nu pe tur, adica daca nu ai gresit cumva desenul, tevile alea ar trebui sa fie exact invers legate la vasul de expansiune. bag de seama ca asa s/ar parea la prima vedere )aici in schita bag de seama ca ati facut o mica mare greseala,mai puneti va rog odata schita si faceti cu rosu tevile de tur si albastru pentru retur ca sa vad daca ce am inteles eu e corect apoi vom vedea evident greseala

Va salut,

Am mai lecturat putin si se pare ca aveti dreptate, dar totusi, avand in vedere ca apa calda tinde sa urce in sus si neavand vasul in felul cum l-am conectat nu l-ar umple cu apa calda? ( eu ma gandeam ca, cantitatea de apa din vasul de expansiune va apasa in jos apa calda) ma gandeam eu! tocmai de aceia intreb pe cei ce au oarecare experienta in domeniu.

Va atasez poza, nu desenul.

Cu respect,

mitica_nicu
07.12.2009, 00:04
Nu stiu de ce n-o arata :(

mitica_nicu
07.12.2009, 00:09
Nu stiu de ce n-o arata :(

Jpg, tif etc, n-a vrut. Am reusit arhivata rar.

Stima.

Victorine
07.12.2009, 12:23
Imi mentin parerea ca problema este de la legarea vasului de expansiune pe tur, insa astept sa mai confirme si altii. Oricum, puteti incerca sa schimbati pozitia acestuia pe retur. Practic nu aveti mari modificari de facut din moment ce oricum urca tevi la inaltime si de pe retur si de pe tur.

As avea si o rugaminte la dumneavoastra: Am aceleasi modele de termostat de contact si pompa de recirculare ca si dumneavoastra. Ma ajutati cu o schema de montaj a acestora, astfel incat termostatul de teava sa comande pornirea/ oprirea pompei la o anumita temperatura setata? Sau oricine altcineva poate sa ma ajute cu o schema, v-as fi recunoscator. O sa atasez in curand si poze cu prospectele celor doua, respectiv cu ele desfacute ca sa se vada contactele.

Cu multumiri...

mitica_nicu
07.12.2009, 13:56
Imi mentin parerea ca problema este de la legarea vasului de expansiune pe tur, insa astept sa mai confirme si altii. Oricum, puteti incerca sa schimbati pozitia acestuia pe retur. Practic nu aveti mari modificari de facut din moment ce oricum urca tevi la inaltime si de pe retur si de pe tur.

As avea si o rugaminte la dumneavoastra: Am aceleasi modele de termostat de contact si pompa de recirculare ca si dumneavoastra. Ma ajutati cu o schema de montaj a acestora, astfel incat termostatul de teava sa comande pornirea/ oprirea pompei la o anumita temperatura setata? Sau oricine altcineva poate sa ma ajute cu o schema, v-as fi recunoscator. O sa atasez in curand si poze cu prospectele celor doua, respectiv cu ele desfacute ca sa se vada contactele.

Cu multumiri...

Pai este forte simpla conectarea intre ele, pompa are doua fire si masa. Termostatul are trei contacte, com, normal deschis si normal inchis, nu trebuie decat sa inseriezi pompa cu contactele termostatului, atasez si schema, sper sa fiu explicit. Diseara am sa ma uit si eu in prospect si-ti spun exact care si cum se leaga, acolo au niste nr 1, 2 si com nu stiu cum este notat eu am masurat sa fiu sigur cum este normal deschis.

Cele bune!

vasile m
07.12.2009, 18:39
da greseala mare vasul de expansiune se pune pe retur turul vine pus deasupra in vasul de expansiune
aici nu merge cum gindeste fiecare ci doar asa cum trebuie
schimba si ai scapat de probleme :wink: succes si astept sami spui care este rezultatul

mitica_nicu
07.12.2009, 21:49
da greseala mare vasul de expansiune se pune pe retur turul vine pus deasupra in vasul de expansiune
schimba si ai scapat de probleme :wink: succes si astept sami spui care este rezultatul

Buna seara,

De acord cu d-voastra dar daca nu va mai fi coloana de apa care sa apese prin greutatea ei pe tur ( asa cum am eu facuta schema acum ) apa nu va circula mai mult prin vas decat prin calorifere?

P.S. Restul instalatiei vi se pare ok? Credeti ca ar fi mai bine sa schimb teava care vine de la tur serpentina, in teu. Adica ma gandesc s-o cobor direct jos in teava de tur a instalatiei principale, in ideea ca nu va mai urca in vas jumatatea din apa incalzita de serpentina, asa cum se intampla acum. Oare daca fac aceasta modificare,va mai urca la fel ca si cantitate?

Cu respect.
Cu respect,

Victorine
08.12.2009, 08:27
Multumesc pentru schema. Sa inteleg ca daca vreau ca in mod normal pompa sa fie oprita (sub temperatura setata), inseriez termostatul legand firele la com si normal deschis, nu? La atingerea temperaturii prestabilite bimetalul actioneaza inchizand contactul si pornind astfel pompa, corect?
Termostatul are de asemenea si posibilitatea reglarii diferentiale a temperaturii, adica - inteleg eu - zona de temperatura sub si peste valoarea prescrisa, definita de temperaturile la care decupleaza/cupleaza termostatul. Cat este setata din start aceasta diferenta (5 grade?) si ati mai modificat-o?
Poate pun o intrebare stupida, va rog sa nu radeti. Modul de legare al pompei nu va afecta sensul de rotatie al acesteia, nu? Nu am curent trifazic.

mitica_nicu
08.12.2009, 11:20
Multumesc pentru schema. Sa inteleg ca daca vreau ca in mod normal pompa sa fie oprita (sub temperatura setata), inseriez termostatul legand firele la com si normal deschis, nu? La atingerea temperaturii prestabilite bimetalul actioneaza inchizand contactul si pornind astfel pompa, corect?
Termostatul are de asemenea si posibilitatea reglarii diferentiale a temperaturii, adica - inteleg eu - zona de temperatura sub si peste valoarea prescrisa, definita de temperaturile la care decupleaza/cupleaza termostatul. Cat este setata din start aceasta diferenta (5 grade?) si ati mai modificat-o?
Poate pun o intrebare stupida, va rog sa nu radeti. Modul de legare al pompei nu va afecta sensul de rotatie al acesteia, nu? Nu am curent trifazic.

Salut,

Sincer la reglajul din interiorul termostatului nu am umblat, am considerat ca este mai bine asa ( ii poti mari eroarea in plus sau in minus, ceea ce la noi nu este cazul ) de ex: la mine eroarea termostatului fata de termometru este de 8-10 grade, nu ma deranjeaza il tin setat din rotita de afara la 60 astfel dupa termometru el porneste pompa la 68-70 grade. Legat de intrebarea cu sensul pompei: tu nu ai cum sa-i schimbi sensul alimentand-o la priza curent alternativ, daca nu-ti cade bine pe instalatie ( ma refer la sensul in care misca apa in inst ) trebuie sa demontezi corpul pompei din cele 4 suruburi si sa-l intorci invers ( fa-i un semn, asta ca sa nu-l pui la fel ). Am uitat sa mentionez ca ai descris mai sus exact asa cum trebuie sa functioneza termostatul impreuna cu pompa.

Stima.

Victorine
08.12.2009, 12:16
Multumesc de confirmare.

vasile m
08.12.2009, 16:35
Salut,

Sincer la reglajul din interiorul termostatului nu am umblat, am considerat ca este mai bine asa ( ii poti mari eroarea in plus sau in minus, ceea ce la noi nu este cazul ) de ex: la mine eroarea termostatului fata de termometru este de 8-10 grade, nu ma deranjeaza il tin setat din rotita de afara la 60 astfel dupa termometru el porneste pompa la 68-70 grade. Legat de intrebarea cu sensul pompei: tu nu ai cum sa-i schimbi sensul alimentand-o la priza curent alternativ, daca nu-ti cade bine pe instalatie ( ma refer la sensul in care misca apa in inst ) trebuie sa demontezi corpul pompei din cele 4 suruburi si sa-l intorci invers ( fa-i un semn, asta ca sa nu-l pui la fel ). Am uitat sa mentionez ca ai descris mai sus exact asa cum trebuie sa functioneza termostatul impreuna cu pompa.

Stima.[/quote]probabil se scimba sensul de circulare dar daca priviti cu atentie in interior veti descoperi acolo ca sunt niste locasuri pe unde circula apa si daca o impinge altfel ii obtureaza din debit si nici nu cred ca ar functiona asa ceva :lol: e o mare greseala pompa trage apa pe centru si o0 impinge pe lateral deci daca demontezi din cele 4 suruburi scoti motorul cu turbina poti sa/l invirti cit poftesti faci doar sport si atit..... mai ginditi inainte sa vorbiti ..astept rezultatul chiar sunt foarte curios

marius_lmd
08.12.2009, 17:16
nu se intampla absolut nimik cu sensul de circulatia al apei prin pompa, doar motorul se rasuceste, atat...

Victorine
09.12.2009, 10:22
Revin cu imagini ale legaturilor de la pompa respectiv termostat si instructiunile de instalare.

Victorine
09.12.2009, 10:47
Sper ca reusesc acum...

Victorine
09.12.2009, 11:21
Cum fac montajul, daca am pompa si sursa neintreruptibila de tensiune + alimentarea la retea intr-o incapere si termostatul in alta la 8-10 m distanta? Cine ma ajuta cu o schema asa ca pentru ... unul care nu se pricepe?

mitica_nicu
09.12.2009, 11:27
Salut,

Stima.probabil se scimba sensul de circulare dar daca priviti cu atentie in interior veti descoperi acolo ca sunt niste locasuri pe unde circula apa si daca o impinge altfel ii obtureaza din debit si nici nu cred ca ar functiona asa ceva :lol: e o mare greseala pompa trage apa pe centru si o0 impinge pe lateral deci daca demontezi din cele 4 suruburi scoti motorul cu turbina poti sa/l invirti cit poftesti faci doar sport si atit..... mai ginditi inainte sa vorbiti ..astept rezultatul chiar sunt foarte curios[/quote]

Toata stima, dar si in manualul pompei arata acest lucru! nu contest faptul ca la unele pompe model vechi se intampla ceea ce spuneti d-voastra, d-le Vasile M.

Cu respect,

mitica_nicu
09.12.2009, 11:30
Salut,

Stima.probabil se scimba sensul de circulare dar daca priviti cu atentie in interior veti descoperi acolo ca sunt niste locasuri pe unde circula apa si daca o impinge altfel ii obtureaza din debit si nici nu cred ca ar functiona asa ceva :lol: e o mare greseala pompa trage apa pe centru si o0 impinge pe lateral deci daca demontezi din cele 4 suruburi scoti motorul cu turbina poti sa/l invirti cit poftesti faci doar sport si atit..... mai ginditi inainte sa vorbiti ..astept rezultatul chiar sunt foarte curios

Toata stima, dar si in manualul pompei arata acest lucru! nu contest faptul ca la unele pompe model vechi se intampla ceea ce spuneti d-voastra, d-le Vasile M.

Cu respect,[/quote]

Nu reusesc sa atasez jpg-ul, imi merge decat arhivat. Daca are cineva vre-un sfat ? multumesc anticipat.

Victorine
09.12.2009, 11:34
Absolut, am considerat ca nu mai are rost sa raspund la partea aceea de mesaj. Rotirea motorului pompei prin desfacerea suruburilor n-are nici o treaba cu aspiratia si refularea pompei. Asta serveste doar la repozitionarea cutiei cu contacte, in cel mai bun caz. Intrebarea mea se referea la sensul de rotatie al rotorului pompei (de ex. in sensul acelor de ceasornic sau invers) in cazul in care schimbi intre ele firele de la bornele de alimentare, insa intre timp s-a raspuns si m-am edificat ca in curent alternativ aceasta nu are importanta.

marius_lmd
09.12.2009, 11:59
oricum ai lega firele rotorul se invarte la fel, in sensul indicat de sageata

mitica_nicu
09.12.2009, 12:13
Cum fac montajul, daca am pompa si sursa neintreruptibila de tensiune + alimentarea la retea intr-o incapere si termostatul in alta la 8-10 m distanta? Cine ma ajuta cu o schema asa ca pentru ... unul care nu se pricepe?

Salut,

Nu prea ai cum decat cu fire! sau o alta investitie si renunti la termostatul pe care-l ai acum: Termostat ambient whireless, se gaseste in comert dar cam scump. Acum nu stiu si daca acesta este si peste 50C ( mai bine treci cu doua fire dintr-o camera in alta ).

mitica_nicu
11.12.2009, 16:07

Va salut,

Am refact desenul, va rog sa-mi edificati greseala.

Multumesc anticipat.

vasile m
13.12.2009, 13:16
pai intii sa ne lamurim ...
mai sus in topic ai o cu totul alta schita nu stiu acuma ce incerci tu sa faci ori ne probezi cita minte avem ori vrei sa vezi cit e de slaba..mintea... daca cu adevarat vrei sa aflii ceva hotaraste/te la care figura sa edific greseala ca schitele sunt total diferite............. :shock:

mitica_nicu
13.12.2009, 16:10
mai sus in topic ai o cu totul alta schita nu stiu acuma ce incerci tu sa faci ori ne probezi cita minte avem ori vrei sa vezi cit e de slaba..mintea... daca cu adevarat vrei sa aflii ceva hotaraste/te la care figura sa edific greseala ca schitele sunt total diferite............. :shock:

Va salut,

Scuze daca v-am indus in eroare, nu testez pe nimeni! apelez pur si simplu la cineva cu experienta. Revin la problema mea: asa cum spuneti d-voastra am postat doua poze diferite, una ( poza2 ) arata instalatia la momentul actual, functioneaza. Nemultumirea mea este ca desi am aerisit pompa si caloriferele de le-am zapacit, tot se aude apa circuland prin calorifere. Dupa care am descoperit ca aproximativ jumatate din apa incalzita de serpentina urca in vasul de exp, asta in momentul cand functioneaza pompa, la oprirea pompei apa calda care a urcat in vas de exp coboara pe inst si in serpentina.
Acum a doua poza/desen postat ( incalzire serpent home ) face referire la cum as vrea sa modific instalatia ( am vazut un desen asemanator pe net ). Tot acolo mai spunea ca se poate renunta la turul care urca deasupra vasului de exp, se taie teava la o distanta 25-30cm deasupra T-ului in care intra serpentina si se monteaza un aerisitor manual, din acela de calorifer.

Multumesc.

vasile m
13.12.2009, 18:28
bun 1 sper ca ne/am lamurit a doua imagine,.. adica ultima care ai postat/o este perfecta fa asa si nu vei avea probleme,pe tur inainte de vasul de expansiune poti eventual monta un robinet ,il deschizi din cind in cind pentru a aerisi mai usor instalatia la mine sta opturat tot timpul.. adica lasat intredeschis s/a intimplat de nenumarate ori sa se ia curentul si atunci apa circula in voie ...succes.....!

mitica_nicu
13.12.2009, 18:49
bun 1 sper ca ne/am lamurit a doua imagine,.. adica ultima care ai postat/o este perfecta fa asa si nu vei avea probleme,pe tur inainte de vasul de expansiune poti eventual monta un robinet ,il deschizi din cind in cind pentru a aerisi mai usor instalatia la mine sta opturat tot timpul.. adica lasat intredeschis s/a intimplat de nenumarate ori sa se ia curentul si atunci apa circula in voie ...succes.....!

Va salut si multumesc ca m-ati inteles.
Inainte de a ma apuca de treaba, vreau sa va mai intreb cateva aspecte: 1 va rog sa revedeti poza postata ( imagine curenta ) si sa-mi spuneti daca tevile tur si retur care urca din instalatie spre vasul de exp pot ramane asa cum sunt conectate la instalatie. ( voi inversa turul si returul vasului in pod, fiindu-mi mai usor).
2 Daca nu am niciodata probleme cu tensiunea 220v, pot lasa inchis robinetul indicat de catre d-voastra ( pe tur inainte de vasul de expansiune ) ? spun asta pt ca am in permanenta un UPS ce asigura 220V pompei, aproximativ 20-24h.
3 Puteti preciza ordinea si modul in care se face aerisirea inst si caloriferelor ( aici vreau sa ma verific, pt ca sincer am facut-o dupa ureche ).

Multumesc pt timpul acordat!

nelycosteanu
15.12.2009, 23:40
aa ieu chestia cu serpentina am fumato demult ,vara trecuta am facut o centrala pe lemne si functioneaza ffb,am facuto din teava de 90mm an teava de 100mm diferenta de grosime rep, peretele de apa iam facut tiraj fortat care functioneaza doar la aprindere dupa care merge natural tiraju iam pus pompa de recirculare cu termostat, termometru ancalzeste 120mp pereti nu sant izolati termopane nu am casa ie batraneasca din obleti de stejar. materialele nu au costat mai mult de 10mill si cam o saptamana de munca

nelycosteanu
15.12.2009, 23:50
aa ieu chestia cu serpentina am fumato demult ,vara trecuta am facut o centrala pe lemne si functioneaza ffb,am facuto din teava de 90mm an teava de 100mm diferenta de grosime rep, peretele de apa iam facut tiraj fortat care functioneaza doar la aprindere dupa care merge natural tiraju iam pus pompa de recirculare cu termostat, termometru ancalzeste 120mp pereti nu sant izolati termopane nu am casa ie batraneasca din obleti de stejar. materialele nu au costat mai mult de 10mill si cam o saptamana de munca

Victorine
16.12.2009, 09:00
Fain!
Pacat insa ca numai tu stii si intelegi ce-ai facut... am citit postul de 3 ori ca sa pricep cat de cat... si in final concluzia principala pe care am desprins-o este ca ai postat doar ca sa te lauzi, nu sa impartasesti din experienta. Sau doar atat ma duce pe mine mintea.

mitica_nicu
16.12.2009, 19:14

Felicitari pt ceea ce ai realizat pana acum!
Legat de fumat.... greu de crezut! si sa spun si de ce: pt ca nu am vazut nici un post cu numele nelycosteanu, care sa ateste cele afirmate!

Stima.

Dan_Daniel
16.12.2009, 19:22
Fain!
Pacat insa ca numai tu stii si intelegi ce-ai facut... am citit postul de 3 ori ca sa pricep cat de cat... si in final concluzia principala pe care am desprins-o este ca ai postat doar ca sa te lauzi, nu sa impartasesti din experienta. Sau doar atat ma duce pe mine mintea.Hai pariu ca nu esti singurul care nu ai inteles lucrarea descrisa de Nelycosteanu.

valiu
16.12.2009, 19:24

Felicitari pt ceea ce ai realizat pana acum!
Legat de fumat.... greu de crezut! si sa spun si de ce: pt ca nu am vazut nici un post cu numele nelycosteanu, care sa ateste cele afirmate!

Stima.

Poate s-a lasat de fumat :lol: :lol: :lol: :lol: :!:

nelycosteanu
17.12.2009, 14:11
nu am facut-o sa ma laud adevarul e ca am dat prea putine detali poate ca o foto. va face mai mult .daca reusesc sa trimit

valiu
17.12.2009, 17:10
nu am facut-o sa ma laud adevarul e ca am dat prea putine detali poate ca o foto. va face mai mult .daca reusesc sa trimit

Gasesti pe forum indrumator pentru micsorare si postare :wink:

tanasie
17.12.2009, 17:13
Indrumar (http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=12485)

nelycosteanu
17.12.2009, 19:46
ami pare rau dar nu reusesc sa postez foto

valiu
17.12.2009, 22:28
ami pare rau dar nu reusesc sa postez foto

mai incearca :wink: ......si vei reusi

nelycosteanu
17.12.2009, 22:39
o sa ancerc explic mai pe anteles ,imaginativa o teava de 10cm d an care am bagat alta teava mai subtire sa zicem de 9cm d an diferenta de 1cm dintre tevi intra apa [toate tevile sant conectate antre ele] lungimea 50cm lea-m sigilat la capete[sudat] teava din mijloc [9cm]ramanand deschisa am facut 8buc identice ca lunime alte 4buc de 80cm dispuse-n forma de .u. pe verticala stanga-dreapta teava de 50cm partea din spate teava de 80cm an partea din fata usa pt alimentare jos cenusaru si asa a rezultat focaru partea de sus am facut o specie de bolta binenteles ca trece apa si pri ea. ps. focul arde undeva la mijloc se ridica coboara prin tevile ,,stanga-dreapta"si urca prin tevile,,spate" an felu acesta apa e ancalzita mai eficient.......etc..sper sa antelegeti principiul.

Dan_Daniel
17.12.2009, 22:57
o sa ancerc explic mai pe anteles ,imaginativa o teava de 10cm d an care am bagat alta teava mai subtire sa zicem de 9cm d an diferenta de 1cm dintre tevi intra apa [toate tevile sant conectate antre ele] lungimea 50cm lea-m sigilat la capete[sudat] teava din mijloc [9cm]ramanand deschisa am facut 8buc identice ca lunime alte 4buc de 80cm dispuse-n forma de .u. pe verticala stanga-dreapta teava de 50cm partea din spate teava de 80cm an partea din fata usa pt alimentare jos cenusaru si asa a rezultat focaru partea de sus am facut o specie de bolta binenteles ca trece apa si pri ea. ps. focul arde undeva la mijloc se ridica coboara prin tevile ,,stanga-dreapta"si urca prin tevile,,spate" an felu acesta apa e ancalzita mai eficient.......etc..sper sa antelegeti principiul.Trimite dom'le o poza, mama ei de poza, sau un desen, ceva, ca din descrierea asta nu stiu cati au inteles mare lucru. Poate ai facut treba buna si functioneaza, nu zic nu.

valiu
17.12.2009, 23:11
Toate bune pana aici,dar cat credeti ca o sa reziste caloriferele?,pompa?

Pun pariu ca apa din inst e "rosie" :!: si plina de impuritati

Oricum ati sudat buc de cond electric sau autogen tot se oxideaza in int

Doamne fereste sa nu fie cineva pe aproape cand cedeaza o sudura sau apare o fisura,por , ceva :!: :!: :!:

nelycosteanu
18.12.2009, 00:22
sa fim seriosi [valium] agentu de racire an instalatie ie apa ,instalatia ,circuit deschis (cu rezervor de expansiune)

valiu
18.12.2009, 09:35
sa fim seriosi [valium] agentu de racire an instalatie ie apa ,instalatia ,circuit deschis (cu rezervor de expansiune)

ok :wink:

Victorine
18.12.2009, 09:42
O intrebare pentru cei care au facut instalatia de incalzire cu serpentina in teracota: cat este de important ca serpentina sa se afle in bataia focului? Am terminat instalatia mea si nu da randamentul asteptat... Serpentina este confectionata din cca 3,5 m de teava Cu 15mm are forma de spirala dreptunghiulara si am amplasat-o in fumul principal imediat deasupra nivelului focarului (cam la randurile de placi 4 si 5). Instalatia functioneaza din punct de vedere al circularii agentului termic, comanda pompa, aerisire (cu vas de expansiune deschis) DAR nu reusesc sa incalzesc caloriferele... Acestea sunt in numar de 5 dispuse in 3 camere + baie si au o lungime totală de 440 cm (x60x11). In instalatie intra cca 30L apa. Pompa este Grundfos UPB 25-5.

Victorine
18.12.2009, 09:58
Problema este ca apa nu ajunge sa se incalzeasca in serpentina, tin mana pe tur imediat la iesirea din soba si apa iese calduta doar. Asta cu pompa functionand incontinuu. Daca fixez termostatul la 60 de grade apa ajunge sa fiarba imediat in serpentina dar cand porneste pompa in cateva secunde turul este iarasi rece la iesirea din serpentina. Care e problema? Serpentina subdimensionata sau faptul ca nu sta in bataia directa a focului? Eu am pus-o in fumul principal, la iesirea din focar tocmai ca s-o protejez de actiunea directa a focului dar si pentru a fi spalata de gazele de ardere care in zona aceea sunt foarte fierbinti si au viteza mare, deci sansele ca serpentina rece sa afecteze tirajul ar fi mai mici. Va rog dati-mi un sfat, ca vine inghetul.... As vrea sa gasesc o solutie care sa nu presupuna demontarea sobei.

valiu
18.12.2009, 11:12
Problema este ca apa nu ajunge sa se incalzeasca in serpentina, tin mana pe tur imediat la iesirea din soba si apa iese calduta doar. Asta cu pompa functionand incontinuu. Daca fixez termostatul la 60 de grade apa ajunge sa fiarba imediat in serpentina dar cand porneste pompa in cateva secunde turul este iarasi rece la iesirea din serpentina. Care e problema? Serpentina subdimensionata sau faptul ca nu sta in bataia directa a focului? Eu am pus-o in fumul principal, la iesirea din focar tocmai ca s-o protejez de actiunea directa a focului dar si pentru a fi spalata de gazele de ardere care in zona aceea sunt foarte fierbinti si au viteza mare, deci sansele ca serpentina rece sa afecteze tirajul ar fi mai mici. Va rog dati-mi un sfat, ca vine inghetul.... As vrea sa gasesc o solutie care sa nu presupuna demontarea sobei.

Vezi pag 29 din topic,colegul marcoos are niste poze cu serpentina in focar

Ia legatura cu el si cred ca iti va explica cum a reusit el sa o faca sa dea randament :wink:

nelycosteanu
18.12.2009, 13:35
ie foarte important ca focu sa bata direct an serpentina .mai indicat ar fi copiati principiul cazanului de baie pe lemne dar binenteles ca trebuie focut la o dimensiune sa se ancadreze an soba, si foarte important sa aiba cat mai multe tevi(cazanul de baie are 1-3 tevi pe interior prin care trece focu ) circuitul trebuie prevazut cu vas de expansiune(nu circ.anchis)

vasile m
18.12.2009, 15:08

Doamne fereste sa nu fie cineva pe aproape cand cedeaza o sudura sau apare o fisura,por , ceva :!: :!: :!: iti dai seama ce se poate intimpla ?
cade drobul de sare pe soacra :lol: apoi mai ales ca ai luat apa din balta normal ca e plina de impuritati si mai trece si prin masina de spalat cartofi apoi vezi acolo ce de impuritati.... apoi daca cedeaza sudura ce mai nici nu/ti imaginezi ce se intimpla hirosima in romania :shock: unde locuiesti domle ca sa ma asigur daca esti la o distantacare sa nu ma afecteze cumva si pe mine.....auleu ce le mai vine la unii in cap :idea:

vasile m
18.12.2009, 15:20
Problema este ca apa nu ajunge sa se incalzeasca in serpentina, tin mana pe tur imediat la iesirea din soba si apa iese calduta doar. Asta cu pompa functionand incontinuu. Daca fixez termostatul la 60 de grade apa ajunge sa fiarba imediat in serpentina dar cand porneste pompa in cateva secunde turul este iarasi rece la iesirea din serpentina. Care e problema? Serpentina subdimensionata sau faptul ca nu sta in bataia directa a focului? Eu am pus-o in fumul principal, la iesirea din focar tocmai ca s-o protejez de actiunea directa a focului dar si pentru a fi spalata de gazele de ardere care in zona aceea sunt foarte fierbinti si au viteza mare, deci sansele ca serpentina rece sa afecteze tirajul ar fi mai mici. Va rog dati-mi un sfat, ca vine inghetul.... As vrea sa gasesc o solutie care sa nu presupuna demontarea sobei. nu cred ca ai sa gasesti o solutie fara sa demolezi soba daca te uiti in topic mai sus sa zicem la pagina 26 vei observa acolo o serpentina care ti/ar prinde excelent la suprafata care o ai de incalzit tiar functiona foarte bine si ai fi si foarte multumit daca esti curios vino si vezi vreo 20 in plina actiune la suceava pentru cei interesati ii astept sa se convinga

elixir
18.12.2009, 15:41
@ victorine: daca in instalatie ai cca 30 l apa, asa cum zici tu, serpentina ar trebui sa aiba si ea macar vreo10l. in plus, nu este expusa direct focului.
eu vad 2 variante:
a- refaci la alte dimensiuni..
b- e mai delicata, dar poate da rezultat: un temporizator pe pompa: sa lucreze cu intermitenta(ex: sta 1-2 minute, timp in care apa din serpentina se infierbanta, apoi merge 2-3 minute) nu este greu de realizat, eu am asa ceva la pompa, la o centrala artizanala!

valiu
18.12.2009, 17:46

Doamne fereste sa nu fie cineva pe aproape cand cedeaza o sudura sau apare o fisura,por , ceva :!: :!: :!: iti dai seama ce se poate intimpla ?
cade drobul de sare pe soacra :lol: apoi mai ales ca ai luat apa din balta normal ca e plina de impuritati si mai trece si prin masina de spalat cartofi apoi vezi acolo ce de impuritati.... apoi daca cedeaza sudura ce mai nici nu/ti imaginezi ce se intimpla hirosima in romania :shock: unde locuiesti domle ca sa ma asigur daca esti la o distantacare sa nu ma afecteze cumva si pe mine.....auleu ce le mai vine la unii in cap :idea:

:roll:

nelycosteanu
20.12.2009, 21:51
astept idei sau comentari(nu acide)

Dan_Daniel
20.12.2009, 22:01
astept idei sau comentari(nu acide)Parerea mea este ca te-ai complicat prea mult la realizarea acestui "incalzitor de apa", dar daca functioneaza cu atat mai bine.

nelycosteanu
20.12.2009, 22:08
astept idei sau comentari(nu acide)Parerea mea este ca te-ai complicat prea mult la realizarea acestui "incalzitor de apa", dar daca functioneaza cu atat mai bine. (nu anteleg cuvantu ancalzitor) credeam ca am facut ocentrala oricum foto postat nu ie produsu final(doa85%) pt ca nu am facut cu cent, terminata

Dan_Daniel
20.12.2009, 22:15
Daca spui dumneata centrala atunci centrala sa fie, cu toate ca tot pe acolo era si sub denumirea de incalzitor de apa. Sa o folositi sanatos. :wink:

mitica_nicu
20.12.2009, 23:39

Salut,

Chiar daca flacara nu bate direct in serpentina, tot ar trebui sa-ti mearga la un randament mai scazut. Noi am mai discutat despre instalatia care mi-am facut-o eu, serpentina mea are 8m din teava de 18 in care intra 1,5l de apa si este bagata intr-o soba pe motorina si nu am avut posibilitatea s-o pun exact in flacara, cu toate acestea instalatia merge acceptabil pe doua radiatoare 120/60. Daca folosesc un singur radiator este boierie! nu pot spune ca sunt multumit in totalitate, inca mai studiez la timpul de functionare al pompei ( cred ca aici este si problema ta, avand acelasi termostat ca al meu ). Mai exact unde ai pus termostatul? daca pompa iti merge mult este normal ca apa incalzita din serpentina sa iasa rapid. Cred ca ai nevoie de un alt tip de termostat! nu stiu cum se numeste, dar ar trebui sa deschida sa zicem la 80grade si sa inchida la 40-50grade,. La mine de ex termostatul este fixat pe 80grade, porneste pompa si in loc sa se opreasca cand se termina apa incalzita din serpentina, mai merge putin pana ce termostatul opreste pompa.

Stima.

nelycosteanu
21.12.2009, 11:56
Fain!
Pacat insa ca numai tu stii si intelegi ce-ai facut... am citit postul de 3 ori ca sa pricep cat de cat... si in final concluzia principala pe care am desprins-o este ca ai postat doar ca sa te lauzi, nu sa impartasesti din experienta. Sau atat ma duce pe mine mintea. ai dreptate sa nu antelegi ,viziteaza pag.33 sa vezi foto

Victorine
21.12.2009, 23:00
Am rezolvat, oarecum... In sensul ca am facut alta serpentina din teava de 15 mulata pe o teava cu diametrul exterior de 10cm. Serpentina cilindrica are o lungime de cca 5m si am amplasat-o intr-un colt al focarului, asadar in zona cea mai calda a sobei. Insa modificarea decisiva a fost sa pun un dop de cauciuc la teava de pe tur care venea deasupra in vasul de expansiune si prin care curgea un jet continuu si constant de apa calda. Se pare ca mare parte din energia pompei si din caldura se risipea in felul asta. Acum apa din vas nu mai este calda, iar caloriferele se incalzesc uniform indiferent de distanta fata de pompa. Uniform adica sus mai calde, jos mai reci, dar e o mare diferenta in bine fata de inainte cand abia puteam spune ca se dezmortesc in partea de sus. O sa masor chiar temperatura la calorifere, de curiozitate. Are cineva o explicatie pentru chestia cu teava de pe tur? In principiu am aplicat intocmai teoria de realizare a unui vas de expansiune deschis (mai putin alimentarea cu robinet cu plutitor).
Am constatat totusi ca serpentina e mult subdimensionata pentru cele 5 calorifere pe care le deserveste. Insa la primavara am in plan o soba noua, mai mare, in care voi putea amplasa inca din faza de constructie o serpentina mai mare si mai solida, asa am fost mult restrictionat de dimensiunile usii sobei... Casa este din pamant iar una din camere construita mai recent - din boltari de beton si izolata la nord cu 8cm polistiren. Stiu - nu trebuie sa-mi vorbiti de eficienta zidariei din beton... nu e casa mea si eu n-as folosi asa ceva. Ca fapt divers, unul din peretii neizolati avea astazi cristal minuscule de gheata PE INTERIOR... camera e si foarte mare si mai are la nord si o suprafata vitrata (pana jos) de cca 8mp!!! Ma rog, fudulia... Cum ziceam, eu nu mi-as face asa o casa... Eh, si in camera asta sunt doua radiatoare cu o lungime totala de 2m.
O sa pun poze cu planul instalatiei si cu instalatia in sine, functionala (chiar daca cu un randament slabut, speram la zile mai caldute, ca -15 a fost chiar extrem pentru Timisoara, n-am mai vazut asa zapada de la Lovilutie...)

pavel.gabriel
22.12.2009, 21:48
trebuie sa aiba minim 50 (cincizeci) de metri ,preferabil de 18 mm ca sa-ti duca toate caloriferele si faci soba dupa centrala,adica o parte din serpentina in focar (35%) iar restul in podul de deasupra.Apa in vas baga fiinca tevile sunt subdimensionate fata de pompa (pun pariu ca sunt de 15-16 mm) ,pompa are 1 toll.

Victorine
23.12.2009, 09:18
Am inteles treaba cu pompa si tevile subdimensionate. E rezonabil. Sunt intr-adevar de 15mm. Dar care este relatia intre volumul de apa din serpentina si cel din radiatoare + tevi? 50m mi se pare imens... Daca aveti o astfel de relatie de dimensionare, as fi curios.
E drept ca nu am experienta in domeniu, insa in ignoranta mea, neavand alt termen de comparatie, m-am gandit ca daca centrala termica pe gaz de la mine de-acasa are o serpentina de Cu 15mm cu lungimea de 1m! si poate incalzi 8 radiatoare, atunci e de ajuns o serpentina de cca 5m in soba de teracota. E drept ca in centrala pe gaz apa mai trece printr-un schimbator de caldura in placi, dar ...
Oricum, cu termostatul la 50 de grade se incalzesc toate caloriferele binisor. Nu chiar ca cele de acasa, unde la 60 de grade temperatura agentului termic furnizat de centrala pe gaz nu poti tine mana pe ele prea mult, insa totusi, sunt fierbinti. Asta de la jumatate in sus. Spre baza temperatura scade sensibil. Sunt tot calde, dar se simte diferenta. Oare cum se explica?

vio rel
25.12.2009, 18:55
parerea mea ca temperatura din calorifere depinde si de calitatea lemnului ars(daca e ud,e nasol)

mitica_nicu
28.12.2009, 11:42

Va salut,

Scuze daca v-am indus in eroare, nu testez pe nimeni! apelez pur si simplu la cineva cu experienta. Revin la problema mea: asa cum spuneti d-voastra am postat doua poze diferite, una ( poza2 ) arata instalatia la momentul actual, functioneaza. Nemultumirea mea este ca desi am aerisit pompa si caloriferele de le-am zapacit, tot se aude apa circuland prin calorifere. Dupa care am descoperit ca aproximativ jumatate din apa incalzita de serpentina urca in vasul de exp, asta in momentul cand functioneaza pompa, la oprirea pompei apa calda care a urcat in vas de exp coboara pe inst si in serpentina.
Acum a doua poza/desen postat ( incalzire serpent home ) face referire la cum as vrea sa modific instalatia ( am vazut un desen asemanator pe net ). Tot acolo mai spunea ca se poate renunta la turul care urca deasupra vasului de exp, se taie teava la o distanta 25-30cm deasupra T-ului in care intra serpentina si se monteaza un aerisitor manual, din acela de calorifer.

Multumesc.

Va salut d-le Vasile M,

Revin cu o alta intrebare la care doresc un sfat de la d-voastra sau cei ce au facut asa ceva sau macar au incercat, vreu sa folosesc incalzitorul instant pe gaz gpl in locul serpentinei pe care am introdus-o in soba pe motorina, nu prea am cine stie ce randament, asa cum ma asteptam ! ( cred ca este din cauza volumului mic de apa din serpentina, acesta fiind doar 1,5l ).
Ma gandeam daca as putea sa folosesc instantul pe post de centrala ( doar pt incalzire, nu si pt apa menajera ).
Oare va functiona serpentina instantului daca la intrare ( tur ) nu-i ofer o anumita presiune, banuiesc ca are nevoie de acea presiune!

Cu stima.

f_huba
28.12.2009, 17:50
interesanta e metoda homemade propusa (cele de la inceputul topicului) ... stau si ma gandesc ce randament r fi in cazul in care stau la bloc ... suprafata ~75m2 ... dar cel mai grav ca stau in "polul frigului" la Toplita (HR) ... unde mai prindem si -25 grade ... anul acesta am avut de 2 ori -18-19 ... ore arface fata ... mai les ca suntem acasa de la ora ~20- 06 dimineta ... deci numai in aceasta perioada se poate alimenta "centrala"/soba
momentan am o teracota mare cu plita intre bucatarie si hol care face fata cu brio ...

vasile m
03.01.2010, 21:13
interesanta e metoda homemade propusa (cele de la inceputul topicului) ... stau si ma gandesc ce randament r fi in cazul in care stau la bloc ... suprafata ~75m2 ... dar cel mai grav ca stau in "polul frigului" la Toplita (HR) ... unde mai prindem si -25 grade ... anul acesta am avut de 2 ori -18-19 ... ore arface fata ... mai les ca suntem acasa de la ora ~20- 06 dimineta ... deci numai in aceasta perioada se poate alimenta "centrala"/soba
momentan am o teracota mare cu plita intre bucatarie si hol care face fata cu brio ... super eu sunt la celalalt pol ,,suceava"am avut temperaturi si mai jos -24 simerge bine cit faci foc ai caldura ai nevoie de caldura pui pe foc nu ai nevoie nu pui la o centrala e putin mai altfel.....

vasile m
03.01.2010, 21:15
domnule mitica_nicu eu nu stiu daca ar renta ceea ce vreti sa faceti dv. cu instantul dar o imcercare nu strica niciodata chiar daca te frigi....

Victorine
05.01.2010, 22:07
Am incheiat si eu lucrarea inainte de Craciun si sunt multumit de realizare, mai putin de randament. Datele sunt urmatoarele:
- 5 radiatoare de otel 22*600*lungime totala 4400cm
- instalatie Cu 15*0.7 mm
- pompa Grundfos UPB 25-50
- serpentina in soba, teava Cu moale 15*1mm lungime totală cca 5m
- vas de expansiune deschis instalat pe retur pe aspiratia pompei
- termostat de contact cu bimetal IMIT BRC
- sistem de rezerva de alimentare cu energie alcatuit dintr-un UPS vechi de 600VA al carui acumulator epuizat l-am inlocuit cu unul auto de 55Ah

Constatari:
Dupa punerea in functiune am constatat ca radiatoarele se incalzesc foarte putin, in schimb pe conducta care urca de pe tur deasupra vasului de expansiune venea un jet continuu de apa calda. A doua zi am decis sa pun un dop de cauciuc, de proba, si surpriza - instalatia a inceput sa functioneze normal.

Insa radiatoarele sunt calde in partea de sus si aproape reci la baza. Asta pentru ca dupa parerea mea serpentina este subdimensionata. Practic, termostatul este setat la 45 de grade si la cateva secunde dupa ce porneste pompa apa din serpentina se schimba cu alta rece, se simte tinand mana pe teava inainte de termostat... Abia daca are capacitate de 1L, insa e tot ce am putut sa fac fara sa demontez soba de teracota.

Apa din vasul de expansiune a devenit foarte murdara in cca. 2 saptamani de la punerea in functiune. Stiu ca sistemul este deschis, dar chiar asa? E normal? Aveti vreun sfat pentru cresterea randamentului instalatiei? Eventual in ceea ce priveste turatia pompei (momentan este pe treapta a 2-a), reglarea robinetilor de tur si retur la radiatoare, reglarea termostatului, ca serpentina nu pot sa introduc alta in soba... O sa fac alta soba mai mare la vara (plasata intr-o camera mai mare, in mijlocul casei) si atunci o sa introduc alta serpentina mai mare inca din timpul constructiei, asta lasa loc la mai multe posibilitati de proiectare a serpentinei.

Casa este din pamant si odata ce s-a incalzit tine foarte cald, cu exceptia camerei situate la N sia baii, care sunt facute din boltari de beton si cu suprafata vitrata foarte mare (chiar la N !!) si neizolate, cu exceptia peretelui figurat in schita.

Atasez schita instalatiei si cateva poze reprezentative.

In final va multumesc pentru toate lucrurile scrise din experienta proprie - lucruri care m-au ajutat sa realizez singur instalatia in casa socrilor mei (chiar daca aceasta nu are randamentul asteptat... important e sa stiu unde am gresit).

termoadi
05.01.2010, 22:40
astept idei sau comentari(nu acide)
uite pe cineva care chiar se straduieste ,bravo astept si alte foto ,

Victorine
06.01.2010, 09:41
ăăă... sunt mai multi care ”chiar se straduiesc”, atât pe forumul acesta, cat si pe altele. Se straduiesc sa realizeze ceva si sa deschida mintile celor care sunt mai putin priceputi sau n-au experienta in directia asta si ii incurajeaza.

pavel.gabriel
06.01.2010, 10:31
este laudabila stradania dumneavoastra , va felicit ,dar ce incercati sa faceti cu serpentina de 5 m echivaleza cu incalzitul a 10-15 litri de apa (o galeata) cu o lumanare.... nici macar de nunta.Pompa pe care o folosesti este pt teava de 1 tzoll,adica de ~4 mai mare decit ai tu,apa circula cu viteza mare prin serpentina si nu are timp de incalzire.Pt. proba: lasa cel mai mic calorifer (0.5-0.8 m) deschis si inchidele pe celelalte si vezi daca "ala micu`" se incalzeste bine....si trage concluziile....si sa ne spui si noua.