Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #16
    Centrala termica home made

    Postat în original de RaduCA
    Postat în original de Mircea G
    [...] poate reusim sa punem un "lipicios" topicului. [...]
    Dacă apuc să văd şi aşa ceva...
    Cred ca eu ma voi infuria !
    Care ar fi motivul sa nu fie lipicios topicul acesta ???
    Colegul a facut o instalatie de incalzire functionala , ieftina , sigura ....ce a gresit sau ce contravine " normelor"?
    Faptul ca nu a platit sume uriase pe un cazan cu lemne ???
    Chiar nu inteleg de ce sa nu promovam ceva bun si eficient !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • movidium
      Membru
      • 08.mar.2006
      • 268

      #17
      Postat în original de daniel1976
      6mc de lemne ,pentru ce suprafata ?
      Cam 100 mp apx 250 mc izolata exterior polistiren de 8 rigips plus vata la interior termopane de cele scumpe!

      Centrala termica home made

      In loc de serpentina se poate folosi foarte bine un calorifer de fonta ingropat in soba.

      Comentariu

      • vio rel
        Incepator
        • 13.sep.2008
        • 77

        #18
        Da, si asta e o varianta, dar cum faci conexiunile fara ca sa curga (daca bate flacara)?
        Probabil o sudura in autogen sau electric, insa ma gindesc ca teava e mai ieftina si mai groasa.
        Dar daca faci soba de noua cred ca e cea mai buna solutie

        Comentariu

        • danM
          Membru
          • 11.feb.2008
          • 199

          #19
          Centrala termica home made

          Sunt interesat daca ar merge ca serpentina sa fie legata direct la incalzirea centrala existenta (pe gaz), adica fara vas de expansiune deschis.
          M-am gandit ca returul instalatiei sa intre prin serpentina din soba inainte de a intra in CT.
          Venind returul mai caldut nu mai consum atata gaz ca sa ridice temperatura de tur.
          Pareri??

          Comentariu

          • vio rel
            Incepator
            • 13.sep.2008
            • 77

            #20
            Centrala termica home made

            Merge, dar eu am adoptat cu circuit deschis din motive de siguranta
            banuiesc ca centrala are sisteme de siguranta proprii (supapa de presiune) si nu cred ca ar fi o problema, totusi trebuie urmarit o perioada pentru a fi sigur ca nu exista pericole.
            Eu, la inceput stateam cu galeata de apa linga soba.

            Comentariu

            • luciann
              Incepator
              • 12.oct.2007
              • 18

              #21
              Centrala termica home made

              Pot folosi in loc de teava de fier o teava de cupru pentru serpentina? Ce dimensiune imi recomanzi, 20 mm sau 25 mm?
              Urmeaza sa-mi fac o soba noua si m-am gandit ca nu ar fi rau da bag in timp ce o construiesc si o serpentina de cupru pe unul din focare sau sa fac o serpentina dreptunghiulara care sa stea in cele 3 focare?

              Comentariu

              • vio rel
                Incepator
                • 13.sep.2008
                • 77

                #22
                Centrala termica home made

                Poti folosi si cupru, dar sa nu fie cositorit eventual sudat tot cu cupru prinsa in samota acesta ar prelua treptat caldura din aceasta, iar cu cit suprafata de contact este mai mare cu atit este mai bine.
                O varianta mai buna este folosirea unui bazin prin care se practica niste fumuri (niste tevi sudate din baza bazinului pina in capacul de deasupra prin care sa treaca fumul pe principiul locomotivelor pe aburi).

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #23
                  Centrala termica home made

                  Pentru cei interesati de un asemenea sistem de incalzire daca nu se pricep sau nu vor sa bricoleze , exista pe piata si varianta _ soba de incalzit si/sau gatit + incalzire centrala .
                  Este o soba pe lemne care permite racordarea la o mica instalatie de incalzire .
                  Ideala pentru case mici , economice , ...bla, bla...!
                  In tot cazul e o solutie eleganta si mult mai practica decit cu sobe in fiecare camera si muuuult mai ieftina .
                  Daca socotim ca aceasta soba duce , sa zicem 4 calorifere inseamna ca economisim 4 cosuri + 4 sobe sau min 2 cosuri si 2 sobe daca s-ar fi mers pe sobe duble .
                  Deci se face aceasta economie , eliberam camerele de sobe care ocupa un spatiu important , eliminam posibilitatea de accidente ...
                  Deci centrala termica home made facuta de colegul VIO REL este ok !
                  Avind in vedere ca nicaieri n-am gasit pe acest forum o discutie despre aceste sisteme de incalzire cred ca " lipiciosul " este meritat de catre acest subiect !

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	soba__incalzire_centrala_631.jpg 
Afișări:	15513 
Mărime:	34,3 KB 
ID:	569768
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • vio rel
                    Incepator
                    • 13.sep.2008
                    • 77

                    #24
                    Centrala termica home made

                    O completare la ce am spus trebuie sa va spun ca pompa de recirculare functioneaza continuu.
                    Alta problema ar fi in momentul in care nu este nimeni acasa sa faca focul.
                    Eu am facut un compromis si anume dau drumul pe electric la boiler astfel evit inghetul apei in instalatie.

                    Comentariu

                    • danM
                      Membru
                      • 11.feb.2008
                      • 199

                      #25
                      Postat în original de Mircea G
                      Pentru cei interesati de un asemenea sistem de incalzire daca nu se pricep sau nu vor sa bricoleze , exista pe piata si varianta _ soba de incalzit si/sau gatit + incalzire centrala .
                      Este o soba pe lemne care permite racordarea la o mica instalatie de incalzire .
                      Ideala pentru case mici , economice , ...bla, bla...!
                      Am vazut si eu pe Ebay la nemti dar costa peste 2000 Euro !
                      Mai scumpa ca o centrala termica!

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #26
                        Postat în original de Mircea G
                        Am vazut si eu pe Ebay la nemti dar costa peste 2000 Euro !
                        Cred ca ati vazut altceva ! Soba din poza costa cca 27mil fara kitul de centrala ! In totalitate nu cred ca ajunge la aceasta suma de 2000 E .
                        Soba cu incalzire este alternativa la sobele multiple din locuinta , nu la o centrala termica . Sint lucruri total diferite .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • danM
                          Membru
                          • 11.feb.2008
                          • 199

                          #27
                          Asta am vazut eu si costa 1990 Euro
                          centrala termica

                          Ca si date tehnice: 22 Kw putere de incalzire totala din care 15 Kw in apa (instalatia de incalzire) si 7 Kw in aer(ca si soba normala).
                          Lungimea lemnelor de max. 40 cm.
                          Soba are incorporata si serpentina de racire in caz de supraincalzire.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #28
                            In concluzie , este mai ieftin in Ro .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • body76
                              Membru
                              • 18.nov.2008
                              • 179

                              #29
                              Urmaresc de ceva timp aceasta discutie si am cateva intrebari.
                              Locuiesc la curte, am doua camere, baie, bucatarie. Incalzirea este asigurata de trei sobe iar apa calda de un boiler cu lemne.
                              Nu ma pot plange de sobe sau de boiler. Confortul termic este foarte bun si apa fierbinte si multa.
                              Problema apare cand trebuie sa fac 4 focuri pe zi... Mizerie prea multa nu se face (ard doar brichete de rumegus) dar e greu sa faci 4 focuri.
                              M-am hotarat ca in primavara sa montez in una din sobe o serpentina si caloriferele aferente in camere. Dar...
                              Nu vreau sa fac prea multe focuri. As dori sa montez un acumulator de caldura (puffer). Nu stiu insa cum sa il dimensionez si mi-ar place sa aiba incorporat si un boiler pt. prepararea ACM. Stiu ca exista asa ceva. Am vazut undeva dar nu mai stiu exact unde.
                              Revenind la intrebarea mea, cum dimensionez acumulatorul? Doresc o autonomie de minim 8 ore dar daca se poate mai mult ar fi excelent.
                              Casa are o suprafata de 45 mp cu inaltimea de 2.6 m adica 117 mc. Peretii sunt din paianta imbracata la interior cu vata minerala + rigips. Cred ca 8 Kw ar fi suficienti sa o incalzesc.

                              Va multumesc.

                              Bogdan

                              Comentariu

                              • vio rel
                                Incepator
                                • 13.sep.2008
                                • 77

                                #30
                                ceea ce pot eu sa spun este ca la 100 l apa din boiler in circca 8 h apa scade de la 70-80 grade la 30 asta fara ca sa folosesc acm la o temperatura ext de -5 grade

                                Comentariu

                                Procesare...