Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • body76
    Membru
    • 18.nov.2008
    • 179

    #31
    Eu ma gandeam la un acumulator de minim 1000 de litri pe care sa ii duc la 85 - 90 de grade. Nu stiu insa sa calculez puterea acumulata in el ca sa imi dau seama daca v-a functiona corect.

    Comentariu

    • vio rel
      Incepator
      • 13.sep.2008
      • 77

      #32
      da dar cred ca e foarte greu da incalzesti 1000 l apa doar la un foc in soba(nu cred ca are putere asa mare doar o simpla serpentina in soba)
      parerea mea

      Comentariu

      • body76
        Membru
        • 18.nov.2008
        • 179

        #33
        E posibil sa ai dreptate, dar avand in vedere ca e vorba de un circuit inchis iar temperatura din focar trece lejer de 500 de grade nu cred ca e imposibil. As incerca o serpentina pe doua nivele cat mai lunga posibil.

        Comentariu

        • movidium
          Membru
          • 08.mar.2006
          • 268

          #34
          daca va intereseaza vase de acumulare caldura va recomand dzd.ro

          Comentariu

          • body76
            Membru
            • 18.nov.2008
            • 179

            #35
            vio rel, camera in care faci foc nu se supraincalzeste?

            Comentariu

            • vio rel
              Incepator
              • 13.sep.2008
              • 77

              #36
              usa intre camere sta aproape mereu deschisa
              daca ar sta inchisa ar fi mai cald acolo
              oricum este si un pic aiurea pt ca prima oara se incalzesc camerele cu calorifer

              Comentariu

              • body76
                Membru
                • 18.nov.2008
                • 179

                #37
                La mine va fi si mai aiurea pt ca soba cu serpentina va fi in bucatarie. Cred ca voi folosi alta soba, eventual pe cea din camera cu cei mai multi pereti exteriori.

                Comentariu

                • vio rel
                  Incepator
                  • 13.sep.2008
                  • 77

                  #38
                  si inca o problema daca racesc apa din boiler (fac o baie) atunci nu prea mai pot sa fac focul in soba deoarece deja aceasta a foarte calda
                  apa se incalzeste de la flacara si jar nu de la soba propriu zisa

                  Comentariu

                  • body76
                    Membru
                    • 18.nov.2008
                    • 179

                    #39
                    Asta e o problema mare. De aia vreau puffer cu boiler sau puffer si boiler separat. Dar nu imi dau seama cat foc trebuie sa fac pt a incalzi apa din puffer.

                    Comentariu

                    • vio rel
                      Incepator
                      • 13.sep.2008
                      • 77

                      #40
                      depinde de eficacitatea serpentinei dar cred din experienta mea ca va fi foarte fierbinte soba ta

                      Comentariu

                      • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                        Membru marcant
                        • 26.dec.2005
                        • 584

                        #41
                        "Am vazut la TV cum unii si-au construit o motocicleta si vreau sa-mi fac si eu una,cine ma ajuta cu sfaturi"
                        Cam asa suna,si informatia d-tra.OAMENI BUNI hai sa lasam pe cei care STIU cu ce se maninca instalatiile de incalzire,caci este prea periculos sa facem experiente pe pielea noastra.
                        LA MULTI ANI pe 2009

                        Comentariu

                        • vio rel
                          Incepator
                          • 13.sep.2008
                          • 77

                          #42
                          corect este periculos daca nu ai idee trebuie sa fii un pic nebun sa faci asa ceva
                          oricum orice alta schita sau model de instalatie eu nu am incercat asa ca nu pot spune daca merge sau cit de sigura este
                          am mai spus si eu am avut probleme pe care le-am rezolvat intrun fel sau altul
                          sfatul meu este sa va cumparati o centrala gata facuta daca aveti bani

                          Comentariu

                          • RaduCA
                            Living Legend
                            • 09.oct.2005
                            • 6360

                            #43
                            Postat în original de vio rel
                            [...] sfatul meu este sa va cumparati o centrala gata facuta daca aveti bani
                            Bravo Dle vio rel! Totuşi se pare că sînteţi mai "cu picioarele pe pămînt" decît alţii.
                            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                            Comentariu

                            • movidium
                              Membru
                              • 08.mar.2006
                              • 268

                              #44
                              Apropozito de nebuni.
                              In copilarie aveam un vecin care a inventat soba de teracota alimentata cu motorina.Linga soba avea o canistra cu motorina de la care era trasa o teava subtire de cupru ce intra in soba si de la o oarecare inaltime picura cam la 2-3 secunde cite o picatura de motorina.Desi facea o caldura fenomenala si un zgomot cam sinistru si batrinul s-a incalzit cu chestia asta mult timp (facea rost de motorina de la tractoristi) si nu a explodat niciodata
                              Un cunoscut al meu a avut in noaptea de Craciun un mare necaz.O ultraperformanta centrala cu gazeifiere marca Wiessman a luat foc , cu toate ca era montata de o firma specializata si avea toate sistemele de siguranta si securitate montate, a luat foc si a facut explozie.! mare noroc ca era undeva in afara casei si nu a afectat prea mult, oricum paguba se apropie de 50000 roni.......

                              Comentariu

                              • danM
                                Membru
                                • 11.feb.2008
                                • 199

                                #45
                                A luat foc am inteles,dar ce a explodat?

                                Comentariu

                                Procesare...