Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #76
    Postat în original de DIY
    Oricit de induiosatoare ar fi povestea de mai sus nu justifica improvizatii periculoase si ilegale! Punctul meu de vedere!!!
    Hait ca pic acusi pe spate, auzi aici cica ....ILEGALE.

    Imi aduc aminte ca acu 30 ani, cand bantuiam pe la graniceri, ca in fiecare pichet de graniceri, la bucatarie, in soba de gatit erau montate cate o serpentina pentru incalzirea apei calde. Incalzea serpentina din soba aproape 1000 L de apa in fiecare zi. Mda dar pe vremea aceea erau legale acu in iepoca moderna nu mai sunt. Nu mai sunt deoarece au aparut alte chestii mai moderne si de cateva ori mai scumpe.

    Cateva precizari:
    -serpentina se confectioneaza din teava de mare presiune. Eu le confectionam din teava luata de la sonde deoarece erau de 8 mm grosime in carne.
    -se monteaza un vas de expansiune dedicat doar serpentinei
    -se monteaza un ventil de siguranta care la o depasire a temperaturii de lucru pur si simplu sa inunde focarul ori serpentina cu apa rece.
    -pompa de recirculare montata pe retur

    Cu dotarile de mai sus instalatia nu mai este o improvizatie ci o instalatie de incalzire in toata regula.
    Cu stima.

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #77
      Este evident ca punctul meu de vedere este complet diferit de ceea ce participantii la acest topic doresc sa vada ... oare zecile de lucrari de I&R care (toate!) au inceput cu o evaluare a conditiilor existente si a motivelor care au dus la caderea (mai mult sau mai putin ... spectaculoasa) a sistemelor sa fie cauza?!? Eu numesc asta experienta, altii numesc asta negativism ... dupa cum spuneam, cine are ochi sa vada ...

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #78
        Adevarata cauza de decadere a acestor sisteme a fost economia de piata care promoveaza produsele scumpe.

        In alta iepoca se promova ideia de recuperare si de economie.
        Cu stima.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #79
          Hai ca ati luat-o pe garla!

          Totusi progresul tehnic, echipamentele mult mai eficiente, exploatarea sigura, miniaturizarea, confortul oferit si toate celelalte aspecte ce deriva din fiecare caracteristica net superioara anilor trecuti trebuie sa aiba si un pret. Ce ar fi daca pe Statia din Ceruri ar utiliza o tehnologie cu serpentina.

          Sa punem fiecare echipament acolo unde ii este locul, fara a cadea in extreme in mod gratuit.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1736

            #80
            Postat în original de Maestrul Max Fery
            Adevarata cauza de decadere a acestor sisteme a fost economia de piata care promoveaza produsele scumpe.

            In alta epoca se promova ideea de recuperare si de economie.
            Asta-i culmea! Consideri, deci, ca ai putea sti la ce lucrari m-am referit eu?!? Ce situatii am evaluat si reparat?!? Asta da, clarviziune ! Sincer, cum poti sa te risti cu o asemenea interventie?!?
            Cit despre substanta comentariului ... ce simplu ar fi daca la asta m-as fi referit si ce simplu ar fi sa gasesc solutia si concluzia aici, pe forum ...

            Postat în original de Maestrul Max Fery
            Hait ca pic acusi pe spate, auzi aici cica ....ILEGALE.

            Imi aduc aminte ca acu 30 ani, cand bantuiam pe la graniceri, ca in fiecare pichet de graniceri, la bucatarie, in soba de gatit erau montate cate o serpentina pentru incalzirea apei calde. Incalzea serpentina din soba aproape 1000 L de apa in fiecare zi. Mda dar pe vremea aceea erau legale acu in iepoca moderna nu mai sunt. Nu mai sunt deoarece au aparut alte chestii mai moderne si de cateva ori mai scumpe. .

            Sa nu confundam notiunea de ilegal cu cea de de facto:

            ILEGÁL, -Ă adj. 1. care nu este în conformitate cu legea; nelegal. 2. care nu este recunoscut, admis de lege; (p. ext.) clandestin, conspirativ. (< fr. illégal, lat. illegalis)

            DE FÁCTO loc. adv. formulă diplomatică pentru recunoaşterea unei anumite situaţii, care nu a dobândit şi consacrarea juridică necesară. (< lat. de facto, de fapt)

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #81
              Vio si eu sunt pentru progresul tehnologic insa nu toti isi pot permite pasul cu tehnologia moderna.

              Daca eu vreau sa ma incalzesc toata iarna cu doar 4 kg de lemne cine ar avea ceva impotriva ori cine ma poate obliga sa cumpar mai multe kilograme de lemne ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #82
                Postat în original de Maestrul Max Fery
                Vio si eu sunt pentru progresul tehnologic insa nu toti isi pot permite pasul cu tehnologia moderna.

                Daca eu vreau sa ma incalzesc toata iarna cu doar 4 kg de lemne cine ar avea ceva impotriva ori cine ma poate obliga sa cumpar mai multe kilograme de lemne ?
                Rusu!

                Dar nici sa fim disperati de profitul altora ... altceva nu mai vedem decat bani si bani si bani si mama ei de viata!
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #83
                  Recomand si desfintarea bicicletei care desi asigura deplasarea ca si masina , nu are ABS si catalizator.
                  Recomand si interzicerea oalelor sub presiune pe motiv ca nu au autorizatie ISCIR. Accidente produse cu oalele sint mult mai multe decit cu sobele !
                  Recomand si autorizarea ISCIR a cazanelor de tuica deoarece functioneaza aproape ca o centrala , in condensatie si sub presiune !
                  Putem fi ridicoli sau sa ne amuzam dar nu cred ca este cazul sa acuzam pe cineva care foloseste un sistem de incalzire aparent rudimentar dar bun in exploatare .
                  In definitiv soba cu incalzire este veche ..... http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...723&highlight= postul 2 de pe pagina
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • vio rel
                    Incepator
                    • 13.sep.2008
                    • 77

                    #84
                    mai nou am gasit niste carbuni pentru seminee 25 kg cu 230 mii mai buni ca brichetii ard pina dimineata
                    dimineata decit pun lemne si iau foc singure

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1736

                      #85
                      Postat în original de Mircea G
                      Recomand si desfintarea bicicletei care desi asigura deplasarea ca si masina , nu are ABS si catalizator.
                      Recomand si interzicerea oalelor sub presiune pe motiv ca nu au autorizatie ISCIR. Accidente produse cu oalele sint mult mai multe decit cu sobele !
                      Recomand si autorizarea ISCIR a cazanelor de tuica deoarece functioneaza aproape ca o centrala , in condensatie si sub presiune !
                      Putem fi ridicoli sau sa ne amuzam dar nu cred ca este cazul sa acuzam pe cineva care foloseste un sistem de incalzire aparent rudimentar dar bun in exploatare .
                      Eu vin cu argumente profesioniste, tu cu argumente populiste; fiecare are fanii proprii

                      Postat în original de Mircea G
                      In definitiv soba cu incalzire este veche ..... http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...723&highlight= postul 2 de pe pagina
                      Gre-sit!!!
                      Cele doua de sus sint boilere cu acumulare iar cele de jos sint cazane de incalzire cu flacara deschisa. Am avut ocazia, la un moment dat, sa inlocuiesc niste cazane vechi de 63 de ani care aratau exact precum cel din mijloc jos; functionau bine merci (constructie robusta si simpla) dar total ineficient.
                      Respectivele cazane, din anuntul postat si recomandat de tine, erau vindute de catre un IN-GI-NER!!! Ca sa vezi ...

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #86
                        Postat în original de DIY
                        Cele doua de sus sint boilere cu acumulare iar cele de jos sint cazane de incalzire cu flacara deschisa. Am avut ocazia, la un moment dat, sa inlocuiesc niste cazane vechi de 63 de ani care aratau exact precum cel din mijloc jos; functionau bine merci (constructie robusta si simpla) dar total ineficient.
                        Respectivele cazane, din anuntul postat si recomandat de tine, erau vindute de catre un IN-GI-NER!!! Ca sa vezi ...
                        Desi n-am vrut sa raspund ....
                        Eu doar am vrut sa destind atmosfera si sa arat ca daca judecam " oblu " cadem in ridicol. Nu v-am atacat si nu m-am adresat dvs deoarece v-am inteles si va respect sensibilitatile . Fani ? Deocamdata sint anonim asa ca nu cred sa am si n-am nevoie de fani . Pt mine toti sint colegi si prieteni .
                        Pina una alta am evitat sa raspund in contre ( sa va raspund ) desi chiar si dvs ati mai scapat erori sau raspunsuri pe linga subiect .
                        Despre poza veche ...daca stiti ce erau , mai precis , puteti sa ne explicati . Eu le-am vazut interesante si atit .
                        In 1925 nu credeti ca era normal sa le vinda un inginer ??? Cine sa le vinda , taranii care foloseau plugul de lemn . ...si nici macar nu era roman !
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • DIY
                          Living Legend
                          • 07.sep.2007
                          • 1736

                          #87
                          Postat în original de Mircea G
                          <<...>> desi chiar si dvs ati mai scapat erori !
                          ...hmm ma cam indoiesc dar, in fine ... arata-mi-le, ca sa nu repet greseala

                          Postat în original de Mircea G
                          sau raspunsuri pe linga subiect . <<...>>
                          Asta da! Cu siguranta! Atit intentionat si neintentionat.

                          Noapte buna.

                          Comentariu

                          • body76
                            Membru
                            • 18.nov.2008
                            • 179

                            #88
                            Deja topicul a luat-o razna, culmea, din cauza lui "DIY" care stim cu toti ce inseamna.

                            Oameni buni credeti ca putem discuta mai la subiect?
                            Cum putem mari randamentul, daca putem folosi un puffer...

                            Comentariu

                            • Lucian__
                              Incepator
                              • 28.dec.2008
                              • 6

                              #89
                              Ce treaba are isciru' cu ce vreau sa-mi fac eu in casa?! Stau la casa, la tara. Nu dau nimanui socoteala. Pun vas de expansiune, supapa de 2 bar si supapa de 3 bari (una tre' sa declanseze bine, in caz ca , cealalta da kix). Pun detector de monoxid de carbon. Daca e nevoie- pun vas de expansiune deschis. In felul asta NU are ce sa se intample0 decat cel mult o inundatie in casa.
                              Maestrul Max- multumesc pentru sprijinul oferit celor intreprinzatori si mai economisti, sa zicem. Confortul costa, insa daca ai ceva idei, scule si suport tehnic (de pe forum )- tre' sa iasa treaba buna. A- sa nu uit: materiale de calitate.

                              Comentariu

                              • DIY
                                Living Legend
                                • 07.sep.2007
                                • 1736

                                #90
                                Postat în original de body76
                                Deja topicul a luat-o razna, culmea, din cauza lui "DIY" care stim cu toti ce inseamna.

                                Oameni buni credeti ca putem discuta mai la subiect?
                                Cum putem mari randamentul, daca putem folosi un puffer...
                                ... body76 ... body76 ... pentru tine, topicul a luat-o razna. Pentru mine, a fost asa de la-nceput

                                P.S. Ca sa nu te las total cu ochii in soare si fiindca vad ca nimeni dintre cei cu care simpatizezi nu-ti raspunde la intrebarea pe care in mai multe rinduri ai adresat-o ... puffer-ul mareste autonomia da' nu si eficienta; au contraire ...
                                Noapte buna si tie.

                                Comentariu

                                Procesare...