PDA

Arată versiune întreagă : Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Pagini : 1 2 3 4 5 6 7 [8]

FilipT
14.03.2013, 07:19
Ai pus doua intrebari. Se pot face sobele din teracota si caramida cu ardere performanta -cu gezeificare- adica cu aer primar, secundar tertiar.

Se pot face sobele cu schimbator_bazin,serpentina, registru- bagate in teracota direct in focar sau intr-un fum lateral, aceste fiind facute tot cu ardere superioara sau normala,dar la care trebuie caloriferee,tevi, pompa sau termosifon, manotermometru,supapa siguranta, vas expansiune. Cu acestea poti incalzi pina la 100 mp si casa izolata.Faci un foc si incalzesti 5-6 camere cu baie si bucatarie la un loc.

Da, deci am deja in toate camerele sobe de teracota, dar sunt normale, si ma intereseaza sa le imbunatatesc(gazeificare) dar nu prea stiu cum, de ce diametru sa fie teava pt aer primar? Aerul secundar si tertiar tot cu acelasi diametru sau mai mici? La o soba gata facuta cum se procedeaza pt gaurirea ei ca sa pot introduce aerele?

cheluakame
14.03.2013, 09:20
Cum spuneam , cea mai simpla imbunatatire este aprinderea focului de sus. Asa nu mai este nevoie de nicio alta modificare.

Daca se doreste alte imbunatatiri, inseamna etansarea usilor pentru a nu trage aer rece in focar. Micsorarea / marirea gratarului in functie de debitul de aer primar necesar. Din cenusar, iesit cu o teava pana la 3/4 din focar cu admisia de aer secundar preincalzit.
La iesirea din focar (intrarea in fumuri), orificiul iar trebuie calculat.
Trebuie recalculata viteza in fumuri, sa nu fie prea mica / mare si deasemenea iesirea fumului spre cos, orificu care trebuie iar calculat.

Modificarea fumurilor in clopote este deasemenea o alta imbunatatire.

FilipT
14.03.2013, 20:26
Cum spuneam , cea mai simpla imbunatatire este aprinderea focului de sus. Asa nu mai este nevoie de nicio alta modificare.

Daca se doreste alte imbunatatiri, inseamna etansarea usilor pentru a nu trage aer rece in focar. Micsorarea / marirea gratarului in functie de debitul de aer primar necesar. Din cenusar, iesit cu o teava pana la 3/4 din focar cu admisia de aer secundar preincalzit.
La iesirea din focar (intrarea in fumuri), orificiul iar trebuie calculat.
Trebuie recalculata viteza in fumuri, sa nu fie prea mica / mare si deasemenea iesirea fumului spre cos, orificu care trebuie iar calculat.

Modificarea fumurilor in clopote este deasemenea o alta imbunatatire.

Va multumesc pt raspuns, inteleg ca trebuie facute unele calcule, dar cum? Aveti si ceva formule ?

cheluakame
14.03.2013, 22:20
Vedeti ca este un forum dedicat sobelor si nu numai. Acolo sunt prezentate chiar si calculatoare EXCEL pentru focare si sobe. Cautati pe google "caldura caminului tau" .

FilipT
15.03.2013, 06:35
Multumesc!

old-men
16.03.2013, 11:17
Buna ziua ,
am si eu o propunere de ''centrala home-made'' , daca in loc de un registru in soba am baga un boiler de inox nu ar avea un randament mai bun . Zic asta in ideea ca ar incalzi mai multa apa (100 litri/ boiler -circa 40 l continuu ) si ar mentine si apa calda mai mult timp . Ce parere aveti?

old-men
16.03.2013, 11:20
Ma gandeam la un boiler de inox din comert care este deja testat la presiune , risc si totate cele.....

cheluakame
16.03.2013, 11:29
Domnule, am explicat si eu si alti cativa colegi cu cateva pagini mai in urma.
Nu cantitatea de apa conteaza, ci suprafata ce are contact cu focul / gazele calde.
Daca puneti un boiler in soba pentru ca toti vaporii de apa din lemne si carbuni or sa condenseze pe acesta, fiind mai rece. Si partea cea mai proasta este ca acei vapori condensati or sa coboare in focar si or sa slabeasca arderea.

bvc1
17.03.2013, 09:09
Am finalizat instalarea cazanului,conducte, calorifere si am pus soba in functiune.
rezultat= maerge mai bine decit ma asteptam,dar sa recapitulez componeneta instalatiei.
1.Soba tip cizma cuplita sau cum i-o mai spune ca au denumiri diferite,depinde de rgiunea unde locuim,plita in bucatarie si soba teracota in alta camera.
2.Cazanull-am bagat sub plita,lasind spatiu intre peretele sobei si cazan atit in laterale,dar am avut ideea sa ii las spatiu si dedesupt,adica am asezat cazanul pe 4 jumatati de caramida
739487394973950

in poza returul este mai mic,dar am fost atentionat de un coleg si l-am schimbat ,am sudat tot unul de 3/4,la fel cu turul.
Spatiul lasat intre tevile din partea superioara,corespunde cu locul unde plita are cercul mare,pentru a putea sa pun un ceaun pe plita.
3.Conducte PPR compozit de 25 pentru coloanele de tur si retur,racordurile la calorifere PPR compozit de 20.
4.6 calorifere;2 de 1200x600x22;2 de 1000x600x22;2 de 500x600x22.
5.vas de expansiune deschis(vas wc),conectat intre ultimele 2 calorifere(in baie).
6. termostat cu colier,pompa DAB VA 35/130,robineti PPR,filtruYtot din ppr.
Cu toate astea asamblate am facut focul ,am aerisit caloriferele si pompa,dar cind au inceput sa sa incalzeasca s-a intrerupt curentul.PROBLEMA.in mai putin de 1 minut apa a inceput sa curga din vasul de expansiune, si a curs pina am stins focul cu apa(nici asta nu mai curgea,lipsa curent hidrofor).Cum pot evita asemenea incidente la penele de curent?daca se poate.
partea frumoasa este ca apa se incalzeste in cca 20 de minute, iar plita se poate folosi dar,nu cu acelasi randament ca inainte.
Am avut sansa ca afara sa fie ger chiar ieri si azi cind sint inca in teste(-6 grade afara ), si caldura din casa suficienta sa stau in tricou. eu sint multumit,mai ales ca nu trebuie sa fac si al doilea foc pentru camera copiilor si baie.

cheluakame
17.03.2013, 09:53
Cea mai simpla este sursa neintrerupta de curent (UPS) dar costa ceva.
Alta putin mai complicata ar fi regandirea circuitului astfel incat sa poata functiona in termosifon cu cel putin un calorifer.

De functionat, functioneaza, pentru ca aveti foc, aveti apa, pompa, calorifere, etc. Dar pentru unii dintre noi este mai important randamentul.
Oricum, felicitari pentru reusita.

bobon
17.03.2013, 10:45
Bvc.... Nu stiu cit esti de multumit dar nu este in regul pozitiea turului la serpentina aia ca ramine aer in tevi.O sa auzi cum fierbe apa in tevi. Tevile de deasupra orizontale cu apa sunt de culoare neagra, cele fara apa sunt maronii. Turul trebuia pus invers ca sa permita iesirea aerului din registru. Pentru lipsa curent trebui un UPS eventual cu baterie de masina sau tractor, cu modificarea curentului sa il faca sinusoidal pur un electronist, dar se gasesc si facute gata dar te costa cam 5 mil sau poate mai mult. Cit despre termosifon este greu de realizat pentru ca ar fi nevoie ca soba sa o ai la un nivel inferior fata de calorifere.

cheluakame
17.03.2013, 10:56
A, sau inca o varianta mai ieftina ar fi folosirea unei baterii si a unui invertor (eu am facut teste cu un Tripp Litte de 375 wati si a functionat, iar pretul de achizitie a fost in jurul a 100 ron, nu mai stiu exact cat).
Dar dezavantajul este ca trebuie comutat manual si bateria trebuie reincarcata din cand in cand (in functie de folosirea ei).

bvc1
17.03.2013, 20:07
Bvc.... Nu stiu cit esti de multumit dar nu este in regul pozitiea turului la serpentina aia ca ramine aer in tevi.O sa auzi cum fierbe apa in tevi.
sint la a 3 zi de functionare,deocamdata nu am auzit niciun zgomot in tevi si nici in calorifere.turul l-am asezat asa in limita spatiului disponibil,si este asezat in diagonala cu returul.

(eu am facut teste cu un Tripp Litte de 375 wati si a functionat, iar pretul de achizitie a fost in jurul a 100 ron, nu mai stiu exact cat).
Dar dezavantajul este ca trebuie comutat manual si bateria trebuie reincarcata din cand in cand (in functie de folosirea ei).
e bine de stiut, eu ma gindeam pentru iarna urmatoare la un generator pe benzina .tot pe comutare manuala,dar emai scump decit solutia dumneavoastra. ne mai gindim.UPS-ul ,la fel scump am vazut preturile si costurile suplimentare

cum am mai spus nu am termometru de camera sau ambiental, dar cum afara e tot ger(nu stiu cum dar parca s-a mutat polul frigului la vaslui)dar pot sta in tricou si in hol(spatiu neincalzit pina acum)si in sufragerie unde nu am avut caldura niciodata de la vreo sursa .
Sa cred ca norocul incepatorului in instalatii?Ori am nimerit toate calculele ?
MULTUMESC PENTRU SUPORT.Cred ca nu reuseam singur,"IMPREUNA ,DA"

stefan1
17.03.2013, 22:05
@bvc1, ne poti spune cam cate lemne consumi pe zi si la cat timp alimentezi ?

bvc1
18.03.2013, 09:02
@bvc1, ne poti spune cam cate lemne consumi pe zi si la cat timp alimentezi ?

nu am cintarit sau masurat niciodata cantitatea de lemne consumate,dar pot sa descriu consumul de ieri:am o cutie de carton,cea in care sint ambalate bananele,e destul de marisoara,am umplut-ocu lemn de salcim si frasin si am consumat-o dimineata de la 9 pina la 12- 12,30,dupa care am lasat sa se stinga focul si l-am facut din nou seara la 6 tot cu aceesi cutie de lemne ,iar la culcare in jur de ora 22-23 mai bag un butuc rotund .Cam asa, dar am sa fiu atent astazi si am sa te anunt.
Ideea e ca inainte consumam cam 4cutii la o singura soba,+ a doua soba

cheluakame
18.03.2013, 10:45
Maestre, sincer, mie mi se pare enorm de mult. Parerea mea, daca nu aveti termoizolatie, incercati sa aplicati ceva anul acesta. Daca aveti si termoizolatie si aveti consumul acesta, cu parere de rau va recomand sa schimbati sursa de caldura, caci are randament prea mic ...

moisemoise
04.04.2013, 15:52
Buna...as putea sa pun un schimbator ca in poza in focar, sa bata focul fix in el?74330

constantin57
04.04.2013, 17:52
Buna...as putea sa pun un schimbator ca in poza in focar, sa bata focul fix in el?74330

Eu am un schimbator de la o centrala pe gaz in soba dar are numai o intrare si o iesire.
Merge foarte bine.

http://www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php?15568-Totul-despre-SOBA-CU-SERPENTINA&p=536508&viewfull=1#post536508

piciu
04.04.2013, 17:55
-Nu merge sa bagi in focar schimbatorul ala pentru ca il infunzi cu funingine din primul foc, daca vrei sa cureti in fiecare zi la el poti s-o faci.
-Asa schimbator se foloseste la gaze, motorina, in niciu-n caz la lemne, pentru ca nervurile se vor astupa cu funingine repejor si funinginea va izola schimbatorul de foc,in consecinta vei baga multe lemne si incalzire pauza.
-Daca ai avea o ardere curata (completa) atunci merge pus, dar in afara focarului.

moisemoise
04.04.2013, 19:10
-Nu merge sa bagi in focar schimbatorul ala pentru ca il infunzi cu funingine din primul foc, daca vrei sa cureti in fiecare zi la el poti s-o faci.
-Asa schimbator se foloseste la gaze, motorina, in niciu-n caz la lemne, pentru ca nervurile se vor astupa cu funingine repejor si funinginea va izola schimbatorul de foc,in consecinta vei baga multe lemne si incalzire pauza.
-Daca ai avea o ardere curata (completa) atunci merge pus, dar in afara focarului.

Eu vroiam sa incerc asa ceva defapt dar cineva mi-a spus de acel schimbator....
74331

cheluakame
04.04.2013, 21:18
Este o varianta buna. La focar cateva modificari pentru a avea o ardere performanta si iese ceva bun.
Acum mai conteaza si puterea pe care trebuie sa o aiba pentru a calcula toate cele necesare (orificii aer, fum, dimensiuni focar, suprafata schimbator).

bobon
05.04.2013, 10:21
Eu vroiam sa incerc asa ceva defapt dar cineva mi-a spus de acel schimbator....
74331

Are dreptate Cheluakame cu o ardere cu gazeificare, dar nu stiu daca va merge avind in vedere ca schimbatorul este chiar in focar. Totusi efortul mic financiar si de munca merita incercat. Dar, ca sa ii maresti puterea trebuie sa o indepartezi de peretii sobei, jos in spate sa ii faci un orificiu prin care sa treaca fumul iar peretii trebuiesc captusiti cu samota de 32 sau 65 mm .Impune o soba mai lunga .Daca nu faci orificiu la mijloc sa o pui pe 2 caramizi -bucati si lasi 12/12 cm.Distanta in spate sa fie de 5-8 cm iar deasupra de asemenea sa faci un clopot -departata de acoperis - care sa coboare apropape la nivelul din fata al schimbatorului doar pe o jumatate iar resul faci fumul pe care acest fum inconjoara acest clopot bazin si fumul de sub acest clopot ,Cum ai facut tu se incalzeste bazinul decit in interior si partea din fata iar restul cam 40 % nimic. Eu fac ceva aproximativ in L nu in U cu latura redusa si pus invers. Cu un L de aproape 1 mp se poate incalzi 80-100 mp daca ai si casa putin aranjata-termopane,izolatie cit de cit. Asa ceva ce vrei tu am vrut sa fac si am cerut parerea unui meserias -meserias si mi-a spus ca este contra naturii pentru ca nu permite o ardere eficienta, dar sa nu uitam ca noi cu asa ceva ne incalzim si pentru o casa pina la 80 mp este mai rentabil decit o CT.

moisemoise
08.04.2013, 21:07
Are dreptate Cheluakame cu o ardere cu gazeificare, dar nu stiu daca va merge avind in vedere ca schimbatorul este chiar in focar. Totusi efortul mic financiar si de munca merita incercat. Dar, ca sa ii maresti puterea trebuie sa o indepartezi de peretii sobei, jos in spate sa ii faci un orificiu prin care sa treaca fumul iar peretii trebuiesc captusiti cu samota de 32 sau 65 mm .Impune o soba mai lunga .Daca nu faci orificiu la mijloc sa o pui pe 2 caramizi -bucati si lasi 12/12 cm.Distanta in spate sa fie de 5-8 cm iar deasupra de asemenea sa faci un clopot -departata de acoperis - care sa coboare apropape la nivelul din fata al schimbatorului doar pe o jumatate iar resul faci fumul pe care acest fum inconjoara acest clopot bazin si fumul de sub acest clopot ,Cum ai facut tu se incalzeste bazinul decit in interior si partea din fata iar restul cam 40 % nimic. Eu fac ceva aproximativ in L nu in U cu latura redusa si pus invers. Cu un L de aproape 1 mp se poate incalzi 80-100 mp daca ai si casa putin aranjata-termopane,izolatie cit de cit. Asa ceva ce vrei tu am vrut sa fac si am cerut parerea unui meserias -meserias si mi-a spus ca este contra naturii pentru ca nu permite o ardere eficienta, dar sa nu uitam ca noi cu asa ceva ne incalzim si pentru o casa pina la 80 mp este mai rentabil decit o CT.

Va multumesc pentru raspuns si ajutor...
Pentru ceva ca in poza, care ar fi cea mai buna (ieftina) solutie.Toate incaperile sunt izolate la exterior cu polistiren de 5 iar podul cu vata minerala de 5. In camera este un calorifer de 17 elementi, in bucatarie unul de 10 elementi iar in baie de 7 elementi (caloriferele sunt din fonta)...Pentru ACM o sa vina un boiler cu o serpentina de 80 L.
Nu stiu cum sa fac serpentina, registru orice ca sa fie cat mai ieftin si sa am caldura. Am facut calcule dupa raportul 6:1 si imi trebuie cam 8-10 litri in registru.
Ma puteti ajuta cu un desen, idee?!
Va multumesc...numai bine
74407

cheluakame
08.04.2013, 22:43
Trebuiesc mai multe date pentru un calcul precis.
Peretii din ce sunt facuti si ce grosime au?
Tavanul din ce este facut si ce grosime are?
Pardoseala este termoziolata? Din ce este facuta, ce grosime are?
Ce fel de geamuri aveti si ce dimensiune au?
Ce dimensiuni au camerele (lungime, latime)?

"Ochio-metric" ar fi un necesar termic cam de 5 kw.

Serpetina nu se calculeaza la cantitatea de apa, ci se calculeaza la suprafata de contact cu focul/fumul. In cazul amplasarii in focar aveti nevoie cam de 0.6-0.7 mp (caldura + ACM) ori, daca este amplasata in fumuri (unde si recomand) aveti nevoie cam de 2-2.5 metri patrati de schimbator.

Insa, cum am specificat, sunt nevoie de mai multe date pentru un raspuns mai exact.

In cazul de fata aveti doua optiuni, fie in camera din mijloc folositi soba sa va incalziti, fie izolati soba (adica faceti un cazan de zidarie) si va incalziti de la caloriferul pe care vreti sa il montati.

Un exemplu simplu de soba cu schimbator ar fi ca in desen.74408

bobon
09.04.2013, 12:28
Trebuiesc mai multe date pentru un calcul precis.
Peretii din ce sunt facuti si ce grosime au?
Tavanul din ce este facut si ce grosime are?
Pardoseala este termoziolata? Din ce este facuta, ce grosime are?
Ce fel de geamuri aveti si ce dimensiune au?
Ce dimensiuni au camerele (lungime, latime)?

"Ochio-metric" ar fi un necesar termic cam de 5 kw.

Serpetina nu se calculeaza la cantitatea de apa, ci se calculeaza la suprafata de contact cu focul/fumul. In cazul amplasarii in focar aveti nevoie cam de 0.6-0.7 mp (caldura + ACM) ori, daca este amplasata in fumuri (unde si recomand) aveti nevoie cam de 2-2.5 metri patrati de schimbator.

Insa, cum am specificat, sunt nevoie de mai multe date pentru un raspuns mai exact.

In cazul de fata aveti doua optiuni, fie in camera din mijloc folositi soba sa va incalziti, fie izolati soba (adica faceti un cazan de zidarie) si va incalziti de la caloriferul pe care vreti sa il montati.

Un exemplu simplu de soba cu schimbator ar fi ca in desen.74408

Faci o serpentina ca in desenul lui Cheluakame din teava turnata de 1,5" daca gasesti sau un calorifer de vrea 7 elementi pe care le montezi intr-un fum lateral de focar. Focarul poti sa il faci cu gazeificare. Fumul iese din focar spala coborind serpentina(registrul) apoi urca printr-un canal (fum) deasupra unde se fac fumuri sau clopot pentru incalzirea teracotei. Daca il pui lateral si nu in focar iti trebui intradevar aproape dublu sau mai mult ,deci cum spune Chelu.

moisemoise
09.04.2013, 14:02
cheluakame ,Bobon va multumesc enorm pentru raspunsuri si ajutor!
Chiar acum mi-am luat un 1 calorifer de 25, 1 de 18 si 1 de 7 elementi(de fonta).saptamana viitoare o sa imi mai iau cateva printre care pot sa iau si unu de 7 elementi ca sa il pun in soba.
Treaba cu gazeificarea si clopote nu prea am inteles eu cum vine dar mai deseara ma apuc sa citesc pe forum...
Va multmesc inca odata si o zi buna sa aveti!

cheluakame
09.04.2013, 20:58
Dupa cum am spus, trebuiesc facute niste calcule inainte pentru a fi sigur ca va da rezultate.
Apoi, focar cu gazificare, este un focar in care are loc si arderea gazelor eliberate de lemn in timpul arderii cat si monoxidul de carbon (CO) in unele cazuri.
Pentru asta este nevoie de aer secundar si temperatura mare (mai mare de 650*C). Aici se poate vizualiza un astfel de focar http://www.youtube.com/watch?v=tRmeGNxA4t8 si aici http://www.youtube.com/watch?v=rD85WJnmoGs
Sistemul clopot este asemanator cu "fumurile" de la soba clasica doar ca mult mai performant. La clopot, si intrarea fumului din focar si iesirea lui se face prin partea inferioara a acestuia. Astfel are loc o separare a gazelor. Cele reci aleg calea scurta si ies pe cos, cele calde urca in clopot unde raman "captive" pana sa racest si ies pe cos. In desen se poate vedea mai bine.74430

moisemoise
09.04.2013, 21:18
Dupa cum am spus, trebuiesc facute niste calcule inainte pentru a fi sigur ca va da rezultate.
Apoi, focar cu gazificare, este un focar in care are loc si arderea gazelor eliberate de lemn in timpul arderii cat si monoxidul de carbon (CO) in unele cazuri.
Pentru asta este nevoie de aer secundar si temperatura mare (mai mare de 650*C). Aici se poate vizualiza un astfel de focar http://www.youtube.com/watch?v=tRmeGNxA4t8 si aici http://www.youtube.com/watch?v=rD85WJnmoGs
Sistemul clopot este asemanator cu "fumurile" de la soba clasica doar ca mult mai performant. La clopot, si intrarea fumului din focar si iesirea lui se face prin partea inferioara a acestuia. Astfel are loc o separare a gazelor. Cele reci aleg calea scurta si ies pe cos, cele calde urca in clopot unde raman "captive" pana sa racest si ies pe cos. In desen se poate vedea mai bine.74430
Acum am inteles...nu am decat sa ma apuc de calculat, caci de prin iunie vreau sa ma apuc de treaba...
Multumesc pentru ajutor!

bosbiciu
17.04.2013, 08:36
Am citit cele scrise despre soba cu serpentina aici pe forum. Vreau sa va spun ca am construit si eu o soba de teracota in care am montat o asa zisa serpentina. Despre ce este vorba:
O casa din caramida, p+1, tencuita interior exterior, neizolata, cu doua camere de 4.5x4.5 m, un fel de living cu bucatarie de 6x4 m, o baie de 3x2 m, acestea la parter si la fel nivelul de sus. Am construit o soba de teracota tip gospodina, sau cum i s-o zice (tip cizma) pe 7 randuri cu plita destul de mica ( 40x55 cm) , sub care am montat serpentina, confectionata din teava neagra de 4 cm, 6 bare cu lungimea de 85 cm fiecare, iesirea cu teava de un tol. Focul bate direct in tevi si merge spre turnul sobei incalzind toata suprafata tevilor. Serpentina este asezata la 3 cm sub plita. Nu am fost interesat de a gati pe acea plita, rolul ei este de a produce caldura in living instantaneu la aprinderea focului, avand in vedere ca teracota se incalzeste mai greu. Am montat in cel doua cameri cate un Calorifer din otel Dunaffer D-EG LUX-N 22/600x2000 , am montat o serpentina sub gresia din living, am montat un Calorifer din otel D-EG LUX-N 22/600x2000, intr-o camera de la etaj si un Calorifer din otel D-EG LUX-N 22/400x1400, asezat in picioare , in baie, si tot in baie un boiler Eltim cu doua surse si doua circuite, serpentina din boiler legand-o la instalatia de incalzire. Pe retur langa serpentina am montat o pompa de recirculare Willo, setata pe viteza cea mai mica, o supapa de presiune de 2.5 bar,un termomanometru, iar in podul casei, la inaltimea de 5 m deasupra serpentinei, un vas de expansiune deschis, de 60 l, montat pe tur, in care nivelul apei este la jumatate. Nu am avut sursa de apa in pod , pentru ai pune un robinet flotor. Presiunea din instalatie este de 0.5 bar. Alimentarea cu apa am facut-o prin robinetul de scurgere, care este asezat la nivelul cel mai jos al instalatiei, incet pana s-a ajuns la jumatatea vasului de expansiune.
REZULTATUL:
Dupa 40 minute de ardere a focului, ( apa din instalatie avea cam 7 grade) un foc normal, cu lemn uscat , apa din instalatie a ajuns la 55 grade,toate caloriferele calde, apa din boiler la 35 grade. Dupa inca 50 minute, apa din boiler la 60 grade, caloriferele fierbinti, gresia s-a incalzit, apa din instalatie 60-65 grade si in continuare aramas asa. Se pune pe foc la aproximativ 1 ora si jumatate 3 buc lemn cu dimensiunile de 30cm x 10cm x8cm. Caldura in cameri de 23-24 grade, temperatura de afara de 5-7 grade ( asta era la realizarea instalatiei, la inceputul lunii martie). De atunci totul e ok, acum cu venirea caldurii facem doar un foc dimineata si unul seara. Sunt foarte multumit de instalatie, singurul lucru care ma deranjeaza este ca la 4-5 zile trebuie sa aerisesc caloriferul de sus, pentru ca se face aer. Am inteles ca din cauza temperaturii ridicate se fac vapori si se duc in locul cel mai de sus, acesta fiind caloriferul de la etaj si vasul de expansiune. O sa incerc sa pun ceva poze cu instalatia. Am uitat sa mentionez ca instalatia am facut-o din teava de cupru de 18.

bosbiciu
17.04.2013, 08:37
Am uitat sa mentionez ca dupa ce gresia se incalzeste, opresc circuitul de sub gresie. Am observat ca cel mai mult consuma serpentina din boiler. Apa intra fierbinte in serpentina boilerului si iese rece, iar la calorifere diferenta de temperatura intre tur si retur este insesizabila.

iulian72
23.04.2013, 14:27
Montaj schimbatorului de caldura in clopot este o idee foarte buna.
Pentru mentinerea caldurii in clopot pe termen indelungat trebuie ca teracota sa fie samotata de jur-imprejurul clopotului.
Ma gandesc in mod special la sobele cu teracota fara plita la care pot fi atasata un schimbator cu serpentina..
.
Intrebarea mea ar fi: in zona clopotului se formeaza grudon?
http://www.youtube.com/watch?v=LetjYYLnySs&feature=g-user-u
http://www.youtube.com/watch?v=t5T2uzkb7xs
.
.
.

Vorbim impreuna si ne intelegem separat.
Eu nu recomand montarea unui schimbator de caldura deasupra sau pe langa foc, pentru ca scade calitatea arderii.
...........
Si as modifica fumurile, pentru a construi unul sau doua clopote, in functie de situatie.

Uitati aici un desen despre cum as modifica eu o soba cizma pentru a o imbunatati.
73696
73697

iulian72
23.04.2013, 15:47
Soba cu 12 clopote in 2 etaje asa cum se face la rusi:
.
http://www.youtube.com/watch?v=vDfGFKPgnpU&feature=endscreen&NR=1
.

cheluakame
23.04.2013, 15:48
In orice zona a sobei se formeaza gudron daca avem un corp rece si arderea nu este performanta. De aceea se pune accentul pe montarea acestora in clopot si construirea de focare performante (cu aer secundar preincalzit, calculate, etc).
Odata ce serpentina este montata in focar, temperatura aici nu va creste mai mult de 600-800*C, pe cand in cazul unei constructii "profi", temperatura poate ajunge si la 1200-1400*C (se lasa cu samota inrosita, gratare deformate, etc).
Orice fel de caramida este mai buna decat sparturile folosite la sobele de teracota.
Ideal ar fi ca soba sa fie construita cu 2 clopote paralele si unul sa fie izolat cu vata minerala si sa aiba amplasat schimbatorul in el, iar celalat sa incalzeasca incaperea.

Insa nu multi se pricep si nici multi nu au rabdare sa invete. Toti doresc mura-n gura ...

iulian72
24.04.2013, 12:30
Poti sa-mi recomanzi vreo documentatie privind construirea unei sobe cu clopot (-e).
Vreau sa ma documentez mai mult inainte de a incepe lucrarea (prin vara-toamna).
.
Multumesc anticipat!

[QUOTE=cheluakame;540385]In orice zona a sobei se formeaza gudron daca avem un corp rece si arderea nu este performanta. QUOTE]

Consultant climatizare
27.04.2013, 05:37
Poti sa-mi recomanzi vreo documentatie privind construirea unei sobe cu clopot (-e).
Vreau sa ma documentez mai mult inainte de a incepe lucrarea (prin vara-toamna).
.
Multumesc anticipat!

[QUOTE=cheluakame;540385]In orice zona a sobei se formeaza gudron daca avem un corp rece si arderea nu este performanta. QUOTE]

Mai gasiti ceva informatii si aici :

http://www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php?27487-Soba-cu-clopote

cheluakame
27.04.2013, 09:00
Problema aici este prea putin aprofundata. Nu se gasesc formule pentru dimensionari, viteze ale fumului, suprafete radiante, etc.

Consultant climatizare
29.04.2013, 04:57
Problema aici este prea putin aprofundata. Nu se gasesc formule pentru dimensionari, viteze ale fumului, suprafete radiante, etc.

O sa caut si va promit ca daca gasesc revin cu ceva informatii suplimentare.

lisapet
29.04.2013, 11:12
O sa caut si va promit ca daca gasesc revin cu ceva informatii suplimentare.
Astept si eu cu mare interes si multumesc anticipat.:smile:

iulian72
01.05.2013, 13:29
Am gasit ceva care v-ar interesa si pe voi:
http://www.youtube.com/watch?v=vDfGFKPgnpU
.
in total 25 prezentari video
http://www.youtube.com/channel/UCvPQ_smL5PxxY54pLIZXv0g/videos
.
.

.
.....

cheluakame
01.05.2013, 22:22
Constructia in sine, fara dimensiuni este egala cu 0. Soba trebuie construita in functie de necesitati. Anterior prezentasem un site unde se ofereau toate cele, dar probabil s-a considerat reclama si a fost sters ...

Consultant climatizare
02.05.2013, 16:30
Constructia in sine, fara dimensiuni este egala cu 0. Soba trebuie construita in functie de necesitati. Anterior prezentasem un site unde se ofereau toate cele, dar probabil s-a considerat reclama si a fost sters ...

Ok il mai puteti pune odata.

cheluakame
02.05.2013, 21:29
Nu ma intelegeti gresit, dar in privinta sobelor si nu numai, forumul respectiv este cel mai vast. Probabil persoanele cu adevarat interesate stiu deja de el.
Adresa este saconstruim.ro , acolo gasim toate informatiile necesare.

Din nou, daca se considera reclama, mesajul poate fi sters. Eu unul nu am niciun castig si nicio pierdere din cauza asta. Dar ma gandesc ca poate prinde bine si celorlalti.

wagner
02.05.2013, 22:44
Tocmai am trecut aceasta iarna care s-a dovedit a fi cam lunga cu un termosemineu Zvezda cumparat din Ambient.Deoarece facturile la gaz in iarna 2011-2012 au fost cam mari m-am hotarat sa montez un termosemineu pe reteaua de calorifere pe care o foloseam la centrala pe gaz.Incalzesc cu termosemineul aprox 100 m2, si costurile au fost destul de mici, aprox. 1600 Ron (lemne si brichete) pt toata iarna. Termosemineul a fost destul de ieftin aprox 1800 Ron, si au mai costat tevile fitingurile si pompa aprox 2000 Ron.

cheluakame
03.05.2013, 14:20
Va recomand sa achizitionati lemne din timp pentru a se putea usca si sa renuntati la brichete, caci costul de incalzire v-a fi mai mic.

Deasemenea va recomand sa studiati adaugarea de aer secundar preincalzit pentru a mari randamentul termosemineului.

Consultant climatizare
04.05.2013, 07:51
In ritmul in care se defriseaza padurile in romania cred sunt sanse ca in cativa ani sa devina cea mai scumpa solutie de incalzire, haideti sa incercam sa mai folosim si brichete sau peleti din reziduuri de lemn ca astdel sa incercam fiercare sa protejam cat de putin natura.

cheluakame
04.05.2013, 11:14
Cu alte cuvinte sa folosim si combustibili de doua ori mai scumpi, cand materia prima este "aproape gratis" ...

Ideal ar fi sa invatam sa folosim rational combustibilii, sa nu mai ardem lemne pline de apa in sobe si seminee "oarbe". Sa apelam la specialisti pentru instalatii de incalzire cu randament cat mai bun, sa avem puffere in instalatii, sa avem panouri solare pentru ACM si aport la incalzire, sa folosim pompe de caldura, sa avem si una-doua turbine eoliene, etc.

lisapet
04.05.2013, 15:22
In ritmul in care se defriseaza padurile in romania cred sunt sanse ca in cativa ani sa devina cea mai scumpa solutie de incalzire,
Sunt deacord ca padurile se defriseaza in bataie de joc, insa cu toate acestea lemnele intotdeauna vor fi printre cei mai ieftini combustibili. Si atata timp cat in tara exista aceasta resursa "pe toate drumurile" (cu factura si fara factura) - nu avem altceva de facut decat de influentat mentalitatile.. Din pacate o foarte mica parte din detinatorii de incalzire cu sobe - au acces la internet si se informeaza de pe forumuri.. O alta parte din detinatorii de sobe care incearca sa atraga atentia ca exista sobe performante care consuma si polueaza putin sunt luati in ras de majoritatea "inteligentilor din Romania", care se dau drept stiutori de hi-tec in orice domeniu, inclusiv in acesta - care nu se invata si nu cred ca s-a invatat vre-o data in aceasta tara la nivel corespunzator (nu ma refer la nivel de scoala de meserie, ci ceva mai superior) . Asta o spun ca o persoana din afara Romaniei care a incercat sa gaseasca literatura de specialitate in domeniul sobelor, avand ca autori vre-un colectiv de savanti romani si inca nu am reusit.. Mi-as fi dorit in urma acestui mesaj sa ma navaliti cu bibliografii ale savantilor romani. Nu o spun cu vre-o rautate, ci cu durere privind atata nepasare si risipa de resurse..:sad:

.. haideti sa incercam sa mai folosim si brichete sau peleti din reziduuri de lemn ca astdel sa incercam fiercare sa protejam cat de putin natura.
Daca acestea s-ar obtine ca produse secundare (din reziduuri, cum spuneti dvs) - atunci de ce pretul lor este cca de 3 ori mai mare in comparatie cu materia prima? Se pare ca e un non-sens??
Am o presimtire ca producatorii straini cumpara paduri in Romania si toaca la greu materia prima producand peleti si brichete vanzandu-le si aici (pentru cei comozi) la pret de export pentru tarile dezvoltate. Sa dea Dumnezeu sa gresesc.. dar dupa cum stau lucrurile - preturile vorbesc de la sine..

lisapet
04.05.2013, 15:45
Ideal ar fi sa invatam sa folosim rational combustibilii, sa nu mai ardem lemne pline de apa in sobe si seminee "oarbe".
Discutam cu o persoana din zona de munte interesata de o soba performanta.. Eu il intreb despre casa, cum este termoizolata la pereti, tavane, pardoseli, ce tamplarie are..
Omul imi raspunde cu o intrebare:
- Da la ce ma intrebi d-ta de atatea, caci eu doresc o soba nu o alta casa?
- Pentru a face o socoteala cate lemne veti consuma dvs pentru un sezon de incalzire si poate reusim sa reducem din consumuri reabilitand termic ceva din suprafete.:)
- Lasa d-le, ca consumul de lemne nu este problema d-tale! Are cine sa puna pe foc si pica padurea peste mine...
In acest caz de raspuns ce poti sa-i mai "povestesti" omului?

Un alt sobar imi povesteste ca a facut o soba cuiva si acel beneficiar nu vroia sa-l plateasca, caci soba nu duduia.. De ars- ardea, caldura dadea, fum nu scotea.. dar uite problema - nu duduia...

Atata timp cat in Romania meseria de sobar va fi considerata o meserie rusinoasa - vom avea de suferit cu totii si acei ce au pompe de caldura, si cei ce se incalzesc doar electric, si cei ce au case pasive - deoarece nu traim pe planete diferite, avem acelas mediu in care existam.

cheluakame
04.05.2013, 16:09
Un alt sobar imi povesteste ca a facut o soba cuiva si acel beneficiar nu vroia sa-l plateasca, caci soba nu duduia.. De ars- ardea, caldura dadea, fum nu scotea.. dar uite problema - nu duduia...

Mai in gluma, mai in serios, daca soba este facuta de cine cred eu (adica o constructie complexa), putea sa-i recomande propietarului sa deschida calea directa de fiecare data cand avea chef de "duduieli" :D. Dupa doua - trei astfel de duduieli si dupa ce ii duduia 1-2 metri cubi de lemne se satura sigur si o accepta asa cum este :))

lisapet
04.05.2013, 16:27
...putea sa-i recomande propietarului sa deschida calea directa de fiecare data cand avea chef de "duduieli" :D. Dupa doua - trei astfel de duduieli si dupa ce ii duduia 1-2 metri cubi de lemne se satura sigur si o accepta asa cum este :))
Nu dle, din pacate acela era un sobar care a incercat prima data sa realizeze o astfel de soba si chiar daca i-a reusit cu bine (caci mi-a aratat poze) - nu a avut si putere de convingere suficienta si deoarece are si el "copii acasa" - a refacut soba asa ca ea sa duduie si sa se vada fumul - dupa cum a cerut beneficiarul, altfel nu putea sa-si primeasca onorariul.. Insa i-a ramas un gust amar dupa o astfel de experienta.

"Cel mai performant calculator in mainele unui "salbatic" - nu este decat un morman de fiare"..:sad:
Acesta e un pamflet si trebuie tratat ca atare..

bobon
06.05.2013, 10:51
Nu dle,a onorariul..
"Cel mai performant calculator in mainele unui "salbatic" - nu este decat un morman de fiare"..:sad:
Acesta e un pamflet si trebuie tratat ca atare..

Cut am fost la tara pentru vie, am facut o soba de bucatarie din caramida fara gazeificare, cu cuptor si cu clopot. Iesirea din clopot am facut-o jos (pentru prima oara nu am facut canal interior pentru a ridica sus fumul) ,prietenul meu nu s-a mirat sau mirat vecinii dar cind i.am facut focul duduia de parca era locomotiva, dar neavind cos. /.Vazind ca trage prea tare in cos acolo la un metru inaltime de la sol i-am introdus o caramida ,cosul urmind sa fie facut ulterior. Asa ca duduitul este o obtiune privata care este proasta. .Era frumos aluia sa nu ii dea caldura, ca isi merita soarta cu duduitul. De facpt eu am intilnit mai muti dar nu mi-au spus de neplata serviciului. Sanatate Andrei. Vad ca au inceput sa apara si pe acest forum sobele rusesti de care itit povesteam de acum o jumatate de an , unclusiv aia de 1880,640 cu fumul pe sub cenusar care nu are cale directa.De fapt sunt expuse pe Youtube

danielman
09.08.2013, 15:26
salut,te rog sa postezi niste poze daca se poate.multumesc!

Consultant climatizare
11.08.2013, 10:01
Cut am fost la tara pentru vie, am facut o soba de bucatarie din caramida fara gazeificare, cu cuptor si cu clopot. Iesirea din clopot am facut-o jos (pentru prima oara nu am facut canal interior pentru a ridica sus fumul) ,prietenul meu nu s-a mirat sau mirat vecinii dar cind i.am facut focul duduia de parca era locomotiva, dar neavind cos. /.Vazind ca trage prea tare in cos acolo la un metru inaltime de la sol i-am introdus o caramida ,cosul urmind sa fie facut ulterior. Asa ca duduitul este o obtiune privata care este proasta. .Era frumos aluia sa nu ii dea caldura, ca isi merita soarta cu duduitul. De facpt eu am intilnit mai muti dar nu mi-au spus de neplata serviciului. Sanatate Andrei. Vad ca au inceput sa apara si pe acest forum sobele rusesti de care itit povesteam de acum o jumatate de an , unclusiv aia de 1880,640 cu fumul pe sub cenusar care nu are cale directa.De fapt sunt expuse pe Youtube

Puteti posta link-ul cu filmuletul de pe Youtube.

slanic
03.09.2013, 17:00
Salut As avea si eu intrebare La o soba cu serpentina este obligatoriu vasul de expansiune
Multumesc

cheluakame
03.09.2013, 17:09
Da, fie ca aveti un circuit inchis sau deschis, este nevoie de vas de expansiune.

Consultant climatizare
04.09.2013, 05:57
Salut As avea si eu intrebare La o soba cu serpentina este obligatoriu vasul de expansiune
Multumesc

Pentru orice instalatie in care temperatura agentului termic variaza este obligatoriu vasul de expansiune.

pompey
07.09.2013, 16:54
Salutare tuturor.Stie cineva la ce temperatura rezista caramida refractara cu specificatiile: 28A JR32 .Este luata de la Fieni de la un cuptor dezafectat,si eu nu reusesc sa-mi dau seama. Toate cele bune

lisapet
07.09.2013, 19:37
.. la ce temperatura rezista caramida refractara cu specificatiile: 28A JR32 .Este luata de la Fieni de la un cuptor dezafectat...
:-D Sperati sa obtineti temperaturi ca in acel cuptor intr-o simpla "teracota"?:-D

pompey
07.09.2013, 23:13
Nu maestre lisapet,incerc sa adaptez o soba cu plita din teracota.Cu unele modificari sper sa obtin in focar temperaturi peste 800 grade.De fapt de la vechia soba voi recupera teracota,urmand (soba) sa primeasca tot ce e necesar pentru o ardere performanta: focar din samota, cale directa, rost uscat, aer secundar, izolatie cu vata ceramica, usa cu geam termorezistent si un clopot cu dimensiunea de h-90 l-20 L 40 in care voi monta un registru din teava de cca 2 m patrati. Proiectul e inceput de ceva vreme dar din unele lipsuri a tot fost amanat,tot raul spre bine caci am avut timp sa studiez mai in profunzime discutiile de pe acest forum.Tin sa va multumesc d-voastra, csomi,bobon ciine, etc si tuturor celor ce ne-au ajutat pe noi cei mai putin priceputi, caci iata iarna iarasi bate la usa.Intreb de temperatura samotei pentru ca eu stiu ca rezista la 1200 grade, ceea ce cred ce e ok, altcineva spune ceva de 800 grade, o parere de specialist ar fi tare binevenita.Oricum voi posta si eu toata experienta mea cu soba poate va mai trage si altcineva ca mine ceva concluzii din ea.Toate cele bune

cheluakame
08.09.2013, 11:39
Sortiment : 28A
Temperatura maxima de lucru : 1250°C
Densitate : 2.1 g/cm3
Porozitate maxima : 22%
Rezistenta la compresiune minim : 20 N/mm2
Trioxid de fier (Fe2O3) maxim : 3%
Trioxid de aluminiu(Al2O3) minim : 28%

pompey
08.09.2013, 13:10
multumesc cheluakame,nu e prima data cand ma ajuti.Atunci corespunde se pare cerintelor mele.Toate cele bune

cheluakame
08.09.2013, 13:19
Numai bine, succes cu proiectul.

lisapet
08.09.2013, 16:27
Nu ...incerc sa adaptez o soba cu plita din teracota.Cu unele modificari sper sa obtin in focar temperaturi peste 800 grade....sa primeasca tot ce e necesar pentru o ardere performanta: focar din samota, cale directa, rost uscat, aer secundar, izolatie cu vata ceramica, usa cu geam termorezistent si un clopot cu dimensiunea de h-90 l-20 L 40 in care voi monta un registru din teava de cca 2 m patrati.
Aveti tot respectul din partea mea.:) Ma bucur ca acest subiect a inceput sa se bucure de popularitate si in Romania.

Proiectul e inceput de ceva vreme dar din unele lipsuri a tot fost amanat,tot raul spre bine caci am avut timp sa studiez mai in profunzime discutiile de pe acest forum.
Foarte bine faceti ca studiati.

Tin sa .. multumesc ..tuturor celor ce ne-au ajutat pe noi cei mai putin priceputi, caci iata iarna iarasi bate la usa.
Nu sunt deacord cu cele subliniate. Noi nu suntem mai putin priceputi, ci poate am fost mai putin informati.. caci "numai unii aveau voie sa decida "ce vrea poporul" si "ce nu vrea".".. Timpul ne obliga sa ne debarasam de aceasta mentalitate de sclavi.. si sa actionam spre binele viitorului si copiilor nostri.

Intreb de temperatura samotei ...
Multumesc si eu colegului @cheluakame pentru ajutor.

Oricum voi posta si eu toata experienta mea cu soba poate va mai trage si altcineva ca mine ceva concluzii din ea.Toate cele bune
Doamne Ajuta!
"Dar din dar se face Rai".. si cum spune Igor Kuznetsov " Lumanarea se pune nu sub masa, ci pe masa, ca sa lumineze cat mai bine."

Consultant climatizare
09.09.2013, 19:52
Nu maestre lisapet,incerc sa adaptez o soba cu plita din teracota.Cu unele modificari sper sa obtin in focar temperaturi peste 800 grade.De fapt de la vechia soba voi recupera teracota,urmand (soba) sa primeasca tot ce e necesar pentru o ardere performanta: focar din samota, cale directa, rost uscat, aer secundar, izolatie cu vata ceramica, usa cu geam termorezistent si un clopot cu dimensiunea de h-90 l-20 L 40 in care voi monta un registru din teava de cca 2 m patrati. Proiectul e inceput de ceva vreme dar din unele lipsuri a tot fost amanat,tot raul spre bine caci am avut timp sa studiez mai in profunzime discutiile de pe acest forum.Tin sa va multumesc d-voastra, csomi,bobon ciine, etc si tuturor celor ce ne-au ajutat pe noi cei mai putin priceputi, caci iata iarna iarasi bate la usa.Intreb de temperatura samotei pentru ca eu stiu ca rezista la 1200 grade, ceea ce cred ce e ok, altcineva spune ceva de 800 grade, o parere de specialist ar fi tare binevenita.Oricum voi posta si eu toata experienta mea cu soba poate va mai trage si altcineva ca mine ceva concluzii din ea.Toate cele bune

Sper ca ne tineti si pe noi la curent cu evolutia lucrarilor.

pompey
11.09.2013, 16:26
Cu siguranta va voi tine.Din pacate viteza de inaintare a proiectului e destul de lenta,astazi am curatat o parte din caramizile de samota si am facut o macheta la scara reala a focarului si partea de jos a clopotului (atata samota am avut, voi mai cumpara) .Ma puteti ajuta cu o formula de dimensionare a orificiului de evacuare din focar in clopot,din clopot pe cosul de fum,a aerului primar si secundar caci cam dau din colt in colt.Focarul are L-50, l-30,h-68 (dictata de dimensiunea placilor de teracota) usa alimentare 22/20 atasez cateva poze sper sa se inteleaga 77812778137781477815778167781777818

cheluakame
11.09.2013, 18:09
Ce putere ar trebui sa dezvolte focarul?

Puterea sa, trebuie sa fie "Putere degajata de invelisul de teracota" + "Puterea captata de schimbator" + "Pierderi la cos" .

Ati spus de 2 mp schimbator in clopot, asta inseamna 6 kw.

pompey
11.09.2013, 18:27
[QUOTE=cheluakame;551448]Ce putere ar trebui sa dezvolte focarul?
DA ,6 kw preluat de schimbator si 2 kw degajati de teracota ,pierderile la cos vor fi minime ,are 5 metri si este din caramida tiganesaca anul asta ramane asa anul viitor il stric si-l fac din refractara

cheluakame
11.09.2013, 18:46
Acum am vazut ca este si cu plita, asta inseamna ca trebuie sa luati in considerare si pierderile la nivelul plitei si anume ~7kw/mp :)

Abductiune de aer secundar preincalzit nu va avea?

pompey
11.09.2013, 19:09
Plita va fi placata cu samota de 6 cm,(va multumesc, ideea va apartine)peste ea voi pune o a 2 plita pentru estetic,dar locul ochiului mare va fi detasabil adica se va pregati o mamaliguta sau altceva 2-3 ore pe zi ulterior urmand sa fie astupat cu ''dopul de samota''.Pe stanga si dreapta focarului la 5 cm de la podea,voi face cate un canal prin samota pe toata lungimea focarului,dus-intors si iarasi dus urcand progresiv pana la 30-40 cm unde voi face orificiile aer secundar. Va fi preincalzit de temperatura samotei iar reglajul se va face cu 2 robinete la intrare(iesire) soba

cheluakame
11.09.2013, 19:15
Plita, pentru un randament mult mai mare, as pozitiona-o deasupra unor catalizatori printre care as injecta aerul secundar preincalzit, astfel incat flacara ce o "loveste" sa fie rezultatul arderii secundare.

Pentru un randament mai bun, nu as apela la samota sub plita (desi anterior oferisem un astfel de exemplu), ci as realiza un "invelis" din fibra ceramica cu care sa acopar plita cand nu se gateste pe ea, astfel plita va reactiona ea insasi ca un catalizator cand este acoperita.

Daca am timp, poate "zidesc" ceva in Sketch-up ca exemplu. ;)

pompey
11.09.2013, 19:25
Am omis sa spun ca am destula banda de fibra ceramica de 7/0,5 cm cu care sa fac izolatia intre plita si samota. Ma incurca dimensionarea orificiilor si pozitionare optima a lor.Multumesc,e ar fi binevenit exemplul

dan_alin2003
15.09.2013, 00:20
77894Salutare tuturor!Vreau sa imi fac acasa o serpentina in soba,din discutiile voastre am inteles cum trebuie facuta serpentina insa am o dilema legata de piesele necesare pentru tur respectiv retur.Vreau sa stiu daca pot urma schema din imagine sau daca mai este nevoie de ceva?!Va mutumesc si astept cu placere sfaturile voastre!

Salut!'Bosbiciu' poti pune si ceva poze te rog,exact acelasi lucru vreau sa il fac si mi-ar fi de mare ajutor sa vad si ceva poze.Cu stima!

cheluakame
16.09.2013, 13:28
Fiind teracota, recomand ca in locul vasului de expansiune inchis sa folosesti unul deschis. Astfel poti renunta la supapele de siguranta si instalatia este mult mai "sigura".

Consultant climatizare
16.09.2013, 20:06
Si eu va recomand un vas de expansiune deschis dar nu sustin neaparat sa renuntati la supapele de sens.

cheluakame
17.09.2013, 00:51
Eu m-am referit la cele de siguranta, nu cele de sens :)
Ba chiar as pune un actuator care sa opreasca circulatia spre boiler cand temperatura in instalatie scade sub 60-65*C (pentru a pastra apa calda in el).

Consultant climatizare
18.09.2013, 18:06
Eu m-am referit la cele de siguranta, nu cele de sens :)
Ba chiar as pune un actuator care sa opreasca circulatia spre boiler cand temperatura in instalatie scade sub 60-65*C (pentru a pastra apa calda in el).

Din neatentie am scris sens oricum nici pe cele de siguranta nu as recomanda sa nu fie puse, absolut nici un echipament (piesa) ce ajuta la o functinare sigura a instalatiei nu putem spune ca este inutila.

lisapet
18.09.2013, 18:17
... nici pe cele de siguranta nu as recomanda sa nu fie puse, absolut nici un echipament (piesa) ce ajuta la o functinare sigura a instalatiei nu putem spune ca este inutila.
:D Pai dansul a specificat doar la instalatiile cu vas de expansiune deschis..?!:sad:

pompey
20.09.2013, 03:57
Va salut.Revin si eu cu o rugaminte: care dintre urmatoarele scheme credeti ca ar fi mai eficienta, eu tind sa cred ca nr.2 ar da rezultat mai bun.Multumesc toate cela bune 78109

cheluakame
20.09.2013, 18:25
Nu inteleg de ce ar fi schimbatorul atat de mare ... Ca si constructie numarul 1 ar fi ok. Numarul 2 nu are nicio noima.

stefan1
20.09.2013, 18:33
La o soba tip ,,cizma" cu schimbator de caldura in ea, ar mai fi loc si de cuptor ?

pompey
20.09.2013, 19:40
Nu inteleg de ce ar fi schimbatorul atat de mare ... Ca si constructie numarul 1 ar fi ok. Numarul 2 nu are nicio noima. Schimbatorul nu e prea mare,un paralelipiped de 30/30 /150 cm are 2 mp.Totusi varianta 2 pare ca are un traseu mai bun al gazelor,de ce credeti ca nu are noima

lisapet
20.09.2013, 19:59
Schimbatorul nu e prea mare,un paralelipiped de 30/30 /150 cm are 2 mp.
E un paralelepiped? Nu cam multa apa va fi in el? (imi iese 135litri).. Nu se poate face altfel?

Totusi varianta 2 pare ca are un traseu mai bun al gazelor,..
Nu este chiar asa..:smile: Intoarceti imaginar toata constructia cu susul in jos, si imaginati-va ca turnati in ea apa.. Veti reusi sa umpleti toata constructia, evitand formarea unor "dopuri de aer"?
In alta ordine de idei, rezistenta gazodinamica in varianta 2 este mai mare..

pompey
20.09.2013, 20:15
Da un pareleliped din 12 m teava 1" si 12 m teava 1/2, iar apa undeva la 7 litri. Dar gazele nu ar putea urma traseul trasat de sageata? tinand cont ca distanta dintre intrarea in clopot si iesire este de 30 cm?78262

lisapet
20.09.2013, 21:22
Da un pareleliped din 12 m teava 1" si 12 m teava 1/2, iar apa undeva la 7 litri.
Aha, asta schimba situatia..

Dar gazele nu ar putea urma traseul trasat de sageata? tinand cont ca distanta dintre intrarea in clopot si iesire este de 30 cm?78262
:-D Nu, nu vor putea gazele urma traseul sagetii, la fel cum nici apa nu poate sa curga in sus (daca intoarcem desenul cum am specificat in mesajul anterior - apa mai intai se va duce sub capacul clopotului, va umple tot clopotul imersand intreaga suprafata a schimbatorului si abea dupa ce totul s-a umplut va curge prin canalul ascendent spre cos.)
In Sistemul de Miscare Libera a Gazelor (care sta la baza sobelor in clopote) miscarea fumului trebuie privita ca miscarea unui jet de lichid usor intr-un volum cu lichid greu (aerul inconjurator).:smile:
Ma opres aici.. sa las loc si celor mai tineri sa continuie.:smile:

pompey
20.09.2013, 21:36
Multumesc stimati domni,(acesta fusese planul initial:lol:) atunci asa va ramane,va voi tine la curent cu mersul lucrarii. Toate cele bune

cheluakame
20.09.2013, 23:09
La o soba tip ,,cizma" cu schimbator de caldura in ea, ar mai fi loc si de cuptor ?

Depinde de marimea sobei. In acest caz insa as inversa putin lucrurile.

Pornind de la desenele prezentate anterior de colegul Pompey, as face in asa fel incat gazele din focar sa intre prima oara in clopotul superior unde s-ar afla si cuptorul. Apoi, din acest clopot, sa coboare in cel inferior unde s-ar afla schimbatorul de caldura.
Ori, daca ar fi pozitionate ambele in acelasi clopot as monta cuptorul deasupra schimbatorului.

Da un pareleliped din 12 m teava 1" si 12 m teava 1/2, iar apa undeva la 7 litri. Dar gazele nu ar putea urma traseul trasat de sageata? tinand cont ca distanta dintre intrarea in clopot si iesire este de 30 cm?
Spre deosebire de domnul @Lisapet, eu zic ca exista si aceasta posibilitate, si chiar sunt gaze care o fac, insa aceste gaze urmeaza exact calea care ne si intereseaza, de aceea s-a si vorbit pe aici de "rost uscat". Acesta ar fi descris ca o decupatura pe aproape intreaga latura a focarului, decupatura prin care gazele grele si necombustibile (vapori apa, azot, etc) sa poata parasi focarul si sa se indrepte spre cos, pentru a permite ca in focar sa ramana doar gaze ce pot arde si pot genera o cantitatea mai mare de energie, iar in clopot sa ramana doar gazele arse complet cu temperaturi inalte ce nu vor lasa depuneri pe schimbator.

pompey
21.09.2013, 00:16
Focarul are prevazut rostul uscat,de fapt peretele comun cu clopotul va avea 2 degajari stanga-dreapta pe toata inaltimea sa,de cca. 1 cm latime 68 cm inaltime. Nu consider o pierdere importanta daca gazele care le traverseaza (cele mai reci,cred ca la astea ne referim)vor merge direct la evacuare, sper ca cele f fierbinti sa urmeze traseul dorit :shock:

cheluakame
21.09.2013, 00:28
Focarul are prevazut rostul uscat,de fapt peretele comun cu clopotul va avea 2 degajari stanga-dreapta pe toata inaltimea sa,de cca. 1 cm latime 68 cm inaltime.
O singura degajare este suficienta. Insa nu porniti cu ea chiar de jos de la nivelul gratarului, ci 5-10 cm mai sus, pentru a impiedica aspiratia cenusei ori a jaratecului in clopot.

Nu consider o pierdere importanta daca gazele care le traverseaza (cele mai reci,cred ca la astea ne referim)vor merge direct la evacuare,
Exact acest lucru am subliniat. Oricum, nu va inchipuiti ca aceste gaze vor iesi din focar si gata la cos. Vor descrie si ele un arc de cerc in clopot (vor urca putin) insa avand temperaturi deja scazute vor cobora si vor merge spre cos.

sper ca cele f fierbinti sa urmeze traseul dorit :shock:
Eu zic ca nu are rost sa stati cu aceasta "frica", acest sistem este aplicat deja si functioneaza, chiar mai bine decat clasicele fumuri. Important este sa aveti un cos bun, si usi etanse pentru a controla bine focul.
Un alt lucru asupra caruia va atrag atentia caci nu vad in desen este calea "directa" si anume, la sobele in care fumul trebuie sa coboare sub nivelul focarului (iesirea fumului spre cos este mai jos decat nivelul focarului) trebuie sa prevedem un suber in parea superioara a clopotului pe care il deschidem la aprinderea focului timp de 5-10 minute pentru "amorsarea"/incalzirea cosului acestuia in vederea crearii tirajului.

Modificare ulterioara:
Desi va spusesem cu cateva mesaje in urma ca voi posta un exemplu de soba cu plita ca model, nu m-am tinut de cuvant caci a aparut intre timp o lucrare si sunt ocupat cu ea. Voi posta si pe forum ceva detalii despre ea la finalizare.

pompey
21.09.2013, 00:55
Asa am gandit ca va fi ,si pentru ca nu am gasit formula referitoare la calculul exact al orificiilor,am hotarat sa le dimensionez mai mult si anume: iesirea din focar 32/20 samota ne fiind la inceput lipita cu mortar urmand sa mai adaug sau sa mai scot caramizi cu probele de rigoare '' la cald''.Siberul 30/10 reglabil,la fel calea directa. Cred ca am inteles la ce va referiti cu modelul de soba, nu-i nimic e firesc sa nu va puteti ocupa de toate problemele. Oricum mii de multumiri pentru sprijinul acordat78263

cheluakame
21.09.2013, 01:30
Orificiile se calculeaza in functie de puterea pe focarului si a sobei. Vedeti
ca v-am trimis un mesaj privat ;)

Oricum, dimensiunea canalului ce duce spre cos nu cred ca este necesara a fi mai mare de 12x12. Iesirea focarului este insa discutabila. La o astfel de soba, calculand grosier, cred ca are o putere de ~9 kw (plita + invelis teracota + registru). La o ardere cu o durata de 2 ore (ma gandesc sa puteti avea timp sa gatiti pe plita), orificiul de iesire din focar ar trebui sa aiba intr-adevar undeva in jur de 20x30 - 30x30.

pompey
21.09.2013, 01:58
Orificiile se calculeaza in functie de puterea pe focarului si a sobei. Vedeti
ca v-am trimis un mesaj privat ;)

Oricum, dimensiunea canalului ce duce spre cos nu cred ca este necesara a fi mai mare de 12x12. Iesirea focarului este insa discutabila. La o astfel de soba, calculand grosier, cred ca are o putere de ~9 kw (plita + invelis teracota + registru). La o ardere cu o durata de 2 ore (ma gandesc sa puteti avea timp sa gatiti pe plita), orificiul de iesire din focar ar trebui sa aiba intr-adevar undeva in jur de 20x30 - 30x30.Am vazut multumesc frumos am incercat sa va raspund,nu stiu daca am reusit:oops:

linutz
29.09.2013, 17:36
http://www.youtube.com/watch?v=dQNnX6EPvnk

Constructie soba cu serpentina.
Priviti si va minunati!

FilipT
29.09.2013, 19:05

Priviti si va minunati!

Ceva explicatii nu ne dai?

cheluakame
30.09.2013, 01:37

Priviti si va minunati!

Da, pacat ca principiul este la fel de invechit ca si cel al teracotelor din Romania. Ce este de minunat?
Faptul ca a construit un schimbator si l-a instalat in focar? Dupa o iarna de alimentat incontinuu si curatat schimbatorul, piere cheful de soba cu schimbator...
Fata de teracota clasica pare un "wow", fata de alte modele de sobe cu schimbator este un rebut ...

@FilipT, daca doresti asa ceva, calculezi schimbatorul la 7 kw/mp schimbator si ai rezolvat problema.

Isac Constantin
27.10.2013, 11:26
va salut, sunt nou pe acest forum, as avea nevoie de cateva pareri, indicatii , privind un sistem de incalzire cu o soba cu serpentina care va fi montata in casa la parter in spatiul liber de sub scara care face legatura cu mansarda . La parter vo fi montate 3 calorifere: unul port-prosop pentru baie de 50/1000, unul in bucatarie de otel de 1200/600, si inca unul in living tot de otel de 1200/600; la mansarda vor fi inca 3 calorifere la fel ca lele de jos ca dimensiuni si tip, acolo fiind 2 dormitoare si o baie. Dimensiunile locului liber sunt : latimea(partea frontala) de 75cm; inaltimea maxima 1,65m , si adancimea( partea lata dinspre fata spre perete spate) 90 cm, dupa multe discutii pe care le-am urmarit privind acest subiect, sunt sigur ca aici vom gasi o solutie cat de cat eficienta .791827918379184791857918679187

Isac Constantin
27.10.2013, 11:34
791887918979190791917919279193

Astept eventuale sfaturi, indicatii. Va multumesc!!

cheluakame
27.10.2013, 11:44
Cautati un audit energetic in zona pentru calcularea necesarului termic.
Cautati un inginer termist pentru dimensionarea si proiectarea instalatiei.
Cautati un sobar bun.

Tinand cont de casa dumneavoastra, eu as incerca construirea unei sobe in sufragerie, cu usa de sticla pentru admirarea focului, si o instalatie in termosifon (fara pompa).

Ori, as construi un termosemineu, calculat pentru ardere rapida, iar sub scari as monta pufferul necesar instalatiei cu agent termic.

lisapet
27.10.2013, 11:59
..Astept eventuale sfaturi, indicatii. Va multumesc!!
Va salut si incept prin a va felicita pentru proiectul de casuta ergonomica. Acum voi trece la intrebari:
1. In ce faza sunteti cu constructia?
2. In ce judet este lucrarea?
3. Cum este prevazuta anveloparea casei (straturi si grosimi de termoizolanti)?

Daca ar fi dupa mine, as realiza o soba la Parter, amplasata astfel incat sa incalzesc toate incaperile de la Parter doar cu soba, ramanand ca doar cele trei dormitoare de la Mansarda sa fie incalzite cu calorifere legate la o instalatie cu circulatie libera. Pentru aceasta as muta usa bucatariei un pic mai departe de peretele cu baia.. As monta acolo soba cu fata orientata spre sufragerie (o usa de sticla frumoasa), spatele in bucatarie (cu o usa pentru un cuptor negru sau alb) si una din laterale sa dea in baie..
O parte din caldura degajata de masivul sobei va pleca sus pe scara si va incalzi si holul..

Ma opresc aici, ca sa nu dezvolt ideea si astfel sa incurc mai tare..:smile:

Isac Constantin
27.10.2013, 13:01
casuta este terminata "la rosu" si e la 28 km de jud. IASI, ca si termoizolatie ,pe exterior va fi un polistiren de 10 , imi puteti face o schita de amplasament, circuit al instalatiei? luand in calcul amplasarea unui termosemineu in living , sa zicem in colt cu peretele de langa hol

cheluakame
27.10.2013, 14:32
casuta este terminata "la rosu" si e la 28 km de jud. IASI, ca si termoizolatie ,pe exterior va fi un polistiren de 10 , imi puteti face o schita de amplasament, circuit al instalatiei? luand in calcul amplasarea unui termosemineu in living , sa zicem in colt cu peretele de langa hol

Data fiind pozitionarea usii, banuiesc ca termosemineul va veni pe coltul opus, lucru nu tocmai recomandat caci acolo exista un perete exterior care va avea multe pierderi.

Ciudat totusi ca nu ati mentionat nimic de izolatia pardoselii si a tavanului ...

Isac Constantin
27.10.2013, 16:32
Data fiind pozitionarea usii, banuiesc ca termosemineul va veni pe coltul opus, lucru nu tocmai recomandat caci acolo exista un perete exterior care va avea multe pierderi.

Ciudat totusi ca nu ati mentionat nimic de izolatia pardoselii si a tavanului ...
la pardoseala parterului va veni o sapa turnata de 4cm, apoi unde va fi montat parchet(living, bucatarie)va fi pus si niste polistiren extrudat de 2cm, tavanul va fi probabil tencuit doar, acum e doar placa ce s-a turnat intre nivele. Daca pe acel colt vor fi pierderi de caldura, atunci unde ar fi mai potrivit de facut acest semineu? sau se poate izola cumva peretele ca sa nu pierd caldura(intre semineu si perete)

Consultant climatizare
30.10.2013, 12:48
Daca nu aveti izolatie exterioara a peretilor atunci este recomandat sa izolati zona respectiva pe interior dar nu cu polistiren ci cu vata minerala.

eugen11
02.11.2013, 21:43
Buna seara,

Ma numesc Eugen locuiesc in Bucuresti si intentionez in anul ce vine sa ridic o casa. Din cate am observat sunt oameni bine informati pe acest forum si solicit o parere asupra sistemului de incalzire ce doresc sa-l realizez. Inainte de toate trebuie sa va spun cum construiesc casa si izolatia acesteia.
Casa are amprenta la sol de 60 m². Vom ridica si o mansarda care va avea aceasi suprafata ca pasrterul. Pereti de la exterior catre interior vor fi:
-decorativa;
-tencuiala;
-plasa vata de sticla;
-masa de spaclu;
-vata bazalitica de 10cm;
-placa OSB 10mm;
-vataminerala ce 10cm;
-rigips 12mm;
-glet si vopsea lavabila.
Aceasta configuratie va fi pastrata si la etaj. Placa de beton care va fi turnata va avea o izlatie din polistiren extrudat de 5cm. Planseul dintre parter si mansarda va fi izolat cu vata minerala de 10mm iar acoperisul va izolat cu vata bazalitica de 10cm si un strat de vata minerala de 10cm.
Geamurile vor din PVC cu geam termopan. Usa de acces in casa cat si cea care va da in terasa din spatele casei vor fi facute la comanda din fier ( la mijloc vor avea spuma poliuretanica ). Sus la mansarda vor fi 2 usi din PVC ce dau in balcoanele de la dormitoare. Toata casa este construita din lemn.....dar de asta cred ca v-ati dat seama :D.
Camerele la parter au o inaltime de 2,5 m iar mansarda pleaca de la peretii laterali exteriori de la o inaltime de 1,2 m pana ajunge la o inaltime de 2,5 m si apoi urmeaza un mic pod care nu va fi acesibil. Inaltimea totala a casei este de 7,5 m din care postamentul si placa de beton au 50 cm.
Constructia va fi ridicata in zona Afumati (la 20 de km de Bucuresti).
Am citit despre toate modalitatile de incalzire posibile dar din motive financiare sunt obligat sa aleg aceasta solutie. Din cate m-am documentat ar fi rezonabila ca investitie si cel mai important nu are costuri ridicate in producerea caldurii. Ca si soba eu am optat pentru aceasta : Soba PRITY S1 W10 (boiler incorporat). Intrebarile mele sunt:
1. Este suficienta aceasta soba pentru a produce ACM ( pe perioada ierni ) si caldura in casa care doresc sa o construiesc?
2. Ce piese sunt necesare pentru a putea creea un sistem de incalize complect( inafara de soba );
3. Cam care ar fi consum de lemn penrtu o luna de iarna;
4. Se poate creea acest sistem de incalzire fara pompa de recirculare ( am fost la cinava care are asa ceva insa nu am inceles ce trebuie sa fac ca sa pot face functional un astfel de sistem );
5. Se poate lega la instalatia de ACM pe perioada veri un instant pe gaz si daa da v-as ruga sa-mi spuneti cum as pute sa fac acest lucru.
Daca cunoasteti o alta modalitate de incalzire care sa nu aiba nevoie de o investitie mare la inceput si sa aiba un cost mic in exploatare va ascult cu cea mai mare placere. Ma gandeam ca agentul termic produs de soba sa-l consum intr-o incalzire in pardoseala, insa nu pot sa incalzesc o pardoseala la temperatura de 70°-90°. Vreau sa va spun ca pana in momentul de fata nu am lucrat in domeniul instalatiilor. Am citit aproape toate articolele insa vreau sa fiu sigur ca ceea ce urmeaza sa fac sa fie corect fara sa pun pe cineva in pericol sau sa ard sute de metri cubi de lemn inutil.Imi cer scuze pentru mesajul atat de lung care vi-l scriu dar am zis ca este necesar sa stiti toate detaliile ca sa faceti un calcul cat mai corectsi sa ma indrumati pe un drum sigur de succes si cu rezultate pozitive.
Va multumesc anticipat si va astept cu interes raspunsul dvs.

Va doresc o seara placuta in continuare,
Eugen

cheluakame
02.11.2013, 23:27
Casa are amprenta la sol de 60 m².
Total 120 mp sa inteleg.
Daca ati termoizola aceasta casa conform normelor in vigoare, consumul per sezon de incalzire pentru incalzire si ACM s-ar situa in cazul unei surse cu randament 80%, s-ar situa in jurul a 4.5 tone lemne uscate (sau altfel spus 9 metri steri, ori in bani, cam 1600 ron).

Vom ridica si o mansarda care va avea aceasi suprafata ca pasrterul. Pereti de la exterior catre interior vor fi:
-decorativa;
-tencuiala;
-plasa vata de sticla;
-masa de spaclu;
-vata bazalitica de 10cm;
-placa OSB 10mm;
-vataminerala ce 10cm;
-rigips 12mm;
-glet si vopsea lavabila.
Nu vreau sa intelegeti ca am ceva cu vata bazaltica, dar care ar fi considerentul pentru care s-a ales aceasta? Ca si izolatie, este intr-adevar buna, dar pretul este destul de piperat.
In plus, in structura dumneavoastra vad ca lipseste bariera/barierele de vapori. Sigur doar aceasta structura este trecuta in proiect?

Placa de beton care va fi turnata va avea o izlatie din polistiren extrudat de 5cm.
De ce atat de putin?
Luati in considerare faptul ca pardoseala este singura structura la care nu mai puteti face modificari fata investitii majore.Daca la un perete sau un tavan mai puteti aplica 5-10-20 cm si apoi un finisaj relativ ieftin, la pardoseala trebuie sparta placa/sapa/finisaj ...
Eu unul, as pune aici cel putin 20 cm de izolatie.

Planseul dintre parter si mansarda va fi izolat cu vata minerala de 10mm iar acoperisul va izolat cu vata bazalitica de 10cm si un strat de vata minerala de 10cm.
Eu zic sa eliminam o confuzie din start. Si vata bazaltica tot o vata minerala este.
Sunt doua produse minerale, vata minerala bazaltica si vata minerala de sticla.
Iar aici as reveni din nou cu trei intrebari.
1. De ce un strat minerala (banuiesc ca de sticla) si unul bazaltica si nu ambele minerale?
2. De ce doar 20 cm? Tineti cont ca datorita legilor fizici, aerul cald se ridica sus datorita convectiei/miscarii naturale. Daca constructia ar permite, as folosi 30-40 cm vata de sticla fara nicio problema.
3. Din nou, bariera de vapori nu este trecuta in proiect?

Geamurile vor din PVC cu geam termopan.
Aveti grija totusi ca nu orice geam termopan este si bun. Sunt si aici fel si fel de tipuri. Eu as alege cel putin profil cu 5 camere si Low-E + Argon + Clar . Daca situatia financiara ar premite, as alege in schimb 4S + Argon + Clar.

Usa de acces in casa cat si cea care va da in terasa din spatele casei vor fi facute la comanda din fier ( la mijloc vor avea spuma poliuretanica ).
Acesta este un lucru bun.

Ca si soba eu am optat pentru aceasta : Soba PRITY S1 W10 (boiler incorporat).
Sunteti sigur ca aceasta este ultima solutie?
Adica, ganditi-va. Randamentul, este cam ca al unei centralei clasice (adica in orice caz mic ...) , dar buncarul de alimentare/focarul este mult mai mic. Daca intr-o centrala de aceeasi putere ati putea baga 20 kg lemne (doar exemplu), intr-o astfel de soba intra cam jumate ...
Atentie insa, nu vreau sa credeti ca va recomand o centrala. Eu zic sa mai calculati posibilitatile.

Intrebarile mele sunt:
1. Este suficienta aceasta soba pentru a produce ACM ( pe perioada ierni ) si caldura in casa care doresc sa o construiesc?
Pai, aici trebuie stabilit un necesar termic pentru a vedea daca puterea sobei repective poate garanta cele doua doleante. Din pacate un calcul "precis" ia ceva timp ...

2. Ce piese sunt necesare pentru a putea creea un sistem de incalize complect( inafara de soba );
Depinde de instalatia pe care doriti sa o abordati, circulatie naturala/termosifon sau circulatie fortata/pompa.
Insa la comun ar fi vas de expansiune, supape de siguranta (daca se alege vas inchis), tevi, robineti, filtre.

3. Cam care ar fi consum de lemn penrtu o luna de iarna;
Din nou acest lucru se poate stabili in functie de necesarul termic. Insa un rol important il joaca si calitatea combustibilului si combustibilul in sine (lemn, carbuni, brichete, peleti, lemne ude, uscate, etc).

4. Se poate creea acest sistem de incalzire fara pompa de recirculare ( am fost la cinava care are asa ceva insa nu am inceles ce trebuie sa fac ca sa pot face functional un astfel de sistem );
Da bineinteles. Se numeste circulatie gravitationala sau popular termosifon. Aceasta circulatie tine de densitatile lichidului in functie de temperatura. Astfel apa calda "va urca" iar cea rece "va cobori".

5. Se poate lega la instalatia de ACM pe perioada veri un instant pe gaz si daa da v-as ruga sa-mi spuneti cum as pute sa fac acest lucru.
Totusi, la aceasta investitie, nu credeti ca s-ar preta mai bine un panou solar? Zic si eu ... Iar in zilele in care nu ar fi nici soare si nici foc in soba, rezistenta electrica din boilerul respectiv ar asigura ACM la acelasi pret ca si un instant pe gaz ...

Daca cunoasteti o alta modalitate de incalzire care sa nu aiba nevoie de o investitie mare la inceput si sa aiba un cost mic in exploatare va ascult cu cea mai mare placere. Ma gandeam ca agentul termic produs de soba sa-l consum intr-o incalzire in pardoseala, insa nu pot sa incalzesc o pardoseala la temperatura de 70°-90°.
Ei, asa deja intram la un alt nivel. Dar de ce ar fi nevoie sa bagati 70-90*C in instalatie?
Eu zic ca un puffer si o vana de amestec (sa nu vorbesc de GPA) ar putea asigura conditiile necesare de functionare a incalzirii prin pardoseala.
In plus, dat fiind constructia casei dvs, cred ca un sistem uscat putea fi foarte util, permitand si reglarea temperaturilor in functie de ora, prin ajutorul unui cronotermostat.

Vreau sa va spun ca pana in momentul de fata nu am lucrat in domeniul instalatiilor. Am citit aproape toate articolele insa vreau sa fiu sigur ca ceea ce urmeaza sa fac sa fie corect fara sa pun pe cineva in pericol sau sa ard sute de metri cubi de lemn inutil.

Foarte bine ca faceti acest lucru.
Eu unul nu inteleg, de ce oamenii apeleaza la proiecte pentru ridicarea casei, dar pentru incalzire, sanitare, electricitate merg pe premiza "lasa ca merge si asa" ...

elixir
03.11.2013, 09:38
@eugen 11: Soba mentionata de tine are 2 hibe: are 14l apa si focar mic! asa ca daca nu e cineva in permanenta acasa, ai o problema! daca adaugi in schema si un puffer, iar incalzirea va fi in pardoseala, atunci lucrurile se schimba..

eugen11
03.11.2013, 10:45
Total 120 mp sa inteleg.

Daca ati termoizola aceasta casa conform normelor in vigoare, consumul per sezon de incalzire pentru incalzire si ACM s-ar situa in cazul unei surse cu randament 80%, s-ar situa in jurul a 4.5 tone lemne uscate (sau altfel spus 9 metri steri, ori in bani, cam 1600 ron).
Da este vorba de 120 mp

Nu vreau sa intelegeti ca am ceva cu vata bazaltica, dar care ar fi considerentul pentru care s-a ales aceasta? Ca si izolatie, este intr-adevar buna, dar pretul este destul de piperat.
In plus, in structura dumneavoastra vad ca lipseste bariera/barierele de vapori. Sigur doar aceasta structura este trecuta in proiect?
Din ce m-am documentat polistirenul inafara faptului ca se aprinde destul de repede nu lasa peretele sa respire deloc plus ca nu este un bun izolator fonic comparativ cu vata bazalitica ( minerala ) care este ignifuga, buna izolatoare fonica, termica si lasa peretele sa respire. Bariera de vapori nu se gaseste in perete deoareec am zis ca la cum am configurat peretele cat si materialele din care va fi confectionat nu va avea nevoie de bariera de vapori din moment ce vreau ca peretele sa respire......va rog sa ma corectati daca gresesc. Preturile sunt urmatoarele: VATA MINERALA BAZALTICA ISOVER PLE-ALU 100MM 60.65 Lei 2.4mp iar POLISTIREN EXPANDAT AUSTROTHERM ECO FV 100MM 39.44 LEi 2.5mp. Preturile sunt de la acelasi distribuitor. Pentru 50% cost suplimentar se merita diferenta de pret daca cocluzia la care am ajuns eu este corecta, pe langa faptul ca nu am o suprafata atat de mare de acoperit.

De ce atat de putin?
Luati in considerare faptul ca pardoseala este singura structura la care nu mai puteti face modificari fata investitii majore.Daca la un perete sau un tavan mai puteti aplica 5-10-20 cm si apoi un finisaj relativ ieftin, la pardoseala trebuie sparta placa/sapa/finisaj ...
Eu unul, as pune aici cel putin 20 cm de izolatie.
Este adevarat ce spuneti dvs. insa pe unde am citit nu am gasit o izolatie mai mare de 5 cm de polistiren extrudat si inafara de asta este si foarte scump.

Eu zic sa eliminam o confuzie din start. Si vata bazaltica tot o vata minerala este.
Sunt doua produse minerale, vata minerala bazaltica si vata minerala de sticla.
Iar aici as reveni din nou cu trei intrebari.
1. De ce un strat minerala (banuiesc ca de sticla) si unul bazaltica si nu ambele minerale?
Da aveti dreptate...... vor fi cel putin 2 straturi de 10cm de vata minerala.

2. De ce doar 20 cm? Tineti cont ca datorita legilor fizici, aerul cald se ridica sus datorita convectiei/miscarii naturale. Daca constructia ar permite, as folosi 30-40 cm vata de sticla fara nicio problema.
Asa am citit si eu si voi incerca pe cat posibil sa fie un strat cat mai gros de izolatie.

3. Din nou, bariera de vapori nu este trecuta in proiect?
La acoperis sigur va fi bariera de vapori.....am uitat sa mentionez.

Aveti grija totusi ca nu orice geam termopan este si bun. Sunt si aici fel si fel de tipuri. Eu as alege cel putin profil cu 5 camere si Low-E + Argon + Clar . Daca situatia financiara ar premite, as alege in schimb 4S + Argon + Clar.
Din cate am citi pe un site la un producator la geamurile care contin Argon periodic trebuiesc umplute cu gaz, cam la un interval de 1-2 ani.

Sunteti sigur ca aceasta este ultima solutie?
Adica, ganditi-va. Randamentul, este cam ca al unei centralei clasice (adica in orice caz mic ...) , dar buncarul de alimentare/focarul este mult mai mic. Daca intr-o centrala de aceeasi putere ati putea baga 20 kg lemne (doar exemplu), intr-o astfel de soba intra cam jumate ...
Atentie insa, nu vreau sa credeti ca va recomand o centrala. Eu zic sa mai calculati posibilitatile.
Asta incerc acum sa fac, sa gasesc o solutie de incalzire cat mai practica si economica. Initial m-as fi orientat catre o pompa de caldura dar costurile de investitie pentru mine sunt enorme. In zona unde urmeaza sa ridic casa nu sunt gaze si atunci ca si obtiuni de incalzire raman lemnele, peleti si curentul electric. As fi mers pe o incalzire in pardoseala prin cabluri incalzitoare cu cronotermostate pe fiecare zona din casa, cu Tarif CP2 - de tip monom diferenţiat pe două zone orare. Datorita faptului ca nu ma pricep la sobe nu pot sa proiectez si sa construiesc una care sa incalzeasca toata casa. Nu sunt atehnic dar nu pot sti toate meseriile. Sunt obligat sa construiesc casa in regie propie pentru ca nu am bani.

Pai, aici trebuie stabilit un necesar termic pentru a vedea daca puterea sobei repective poate garanta cele doua doleante. Din pacate un calcul "precis" ia ceva timp ...
Asa este dureaza ceva insa eu am rugamintea sa aflu un necesar de caldura cu o marja de siguranta de 10%, cred ca este suficient.

Depinde de instalatia pe care doriti sa o abordati, circulatie naturala/termosifon sau circulatie fortata/pompa.
Insa la comun ar fi vas de expansiune, supape de siguranta (daca se alege vas inchis), tevi, robineti, filtre.
Da bineinteles. Se numeste circulatie gravitationala sau popular termosifon. Aceasta circulatie tine de densitatile lichidului in functie de temperatura. Astfel apa calda "va urca" iar cea rece "va cobori".
As dori sa fie circulatie cu termosifon.....mi se pare mai simplu de realizat.

Totusi, la aceasta investitie, nu credeti ca s-ar preta mai bine un panou solar? Zic si eu ... Iar in zilele in care nu ar fi nici soare si nici foc in soba, rezistenta electrica din boilerul respectiv ar asigura ACM la acelasi pret ca si un instant pe gaz ...
Este adevarat ce spuneti dvs. insa cum am spus nu dispun de multi bani. Casa o construiesti odata si o ai o viata, dar oricat as fi de constient de acest lucru tot nu pot inmulti banii care ii am.

Ei, asa deja intram la un alt nivel. Dar de ce ar fi nevoie sa bagati 70-90*C in instalatie?
Eu zic ca un puffer si o vana de amestec (sa nu vorbesc de GPA) ar putea asigura conditiile necesare de functionare a incalzirii prin pardoseala.
Nestiind ca pot controla temperatura agentului termic am crejut ca voi merge pe jar :D si atunci am gandit ca nu pot inlocui caloriferel din otel cu incalzirea in pardoseala.

In plus, dat fiind constructia casei dvs, cred ca un sistem uscat putea fi foarte util, permitand si reglarea temperaturilor in functie de ora, prin ajutorul unui cronotermostat.
Cred ca va referiti la incalzirea in pardoseala prin cabluri incalzitoare, nu?

Foarte bine ca faceti acest lucru.
Eu unul nu inteleg, de ce oamenii apeleaza la proiecte pentru ridicarea casei, dar pentru incalzire, sanitare, electricitate merg pe premiza "lasa ca merge si asa" ...
Pentru ca majoritatea cred ca stiu sa faca o instalatie sanitara, o instalatie electrica.......insa fiecare meserie are secretele ei care le inveti de la cineva si punand in practica.

Multumesc pentru toate sfaturile postate si astept si altele.
O zi frumoasa in continuare

cheluakame
03.11.2013, 10:47
are 14l apa
Eu zic ca acest lucru nu reprezinta o hiba, ba chiar ajuta, caci avand o cantitate mai mica de apa, incalzirea ei se va face mai repede si nu va mai avea timp sa apara condensul (evident ca la prima pornire ma refer, caci apoi dispozitivul de ridicare a temperaturii pe retur isi face treaba).

eugen11
03.11.2013, 10:50
@eugen 11: Soba mentionata de tine are 2 hibe: are 14l apa si focar mic! asa ca daca nu e cineva in permanenta acasa, ai o problema! daca adaugi in schema si un puffer, iar incalzirea va fi in pardoseala, atunci lucrurile se schimba..
Cam care ar fi costul suplimentar daca as aduga un puffer si cam cat m-ar duce costul incalziri in pardoseala cu agent termic......cu curent electric stiu cat ma costa sa o realizez, insa factura le energie nu va fi mica. Din cautari am dat peste aceasta soba......nu ma pricep sa construiesc una si sa dea si randament.

lisapet
03.11.2013, 11:40
...Din ce m-am documentat polistirenul ...nu lasa peretele sa respire deloc ..
Gresit.

Bariera de vapori nu se gaseste in perete deoareec am zis ca la cum am configurat peretele cat si materialele din care va fi confectionat nu va avea nevoie de bariera de vapori din moment ce vreau ca peretele sa respire......
Gresit.

Este adevarat ce spuneti dvs. insa pe unde am citit nu am gasit o izolatie mai mare de 5 cm de polistiren extrudat si inafara de asta este si foarte scump.
Gresit. Eugen, esti un om intelept, nu te uita prin parti, ci "lasa ochiul mintii sa-ti vorbeasca"... Unde vrei sa vezi d-ta mai mult polistiren...? Mai cauta!

...... vor fi cel putin 2 straturi de 10cm de vata minerala...
Asa am citit si eu si voi incerca pe cat posibil sa fie un strat cat mai gros de izolatie.

..La acoperis sigur va fi bariera de vapori.....am uitat sa mentionez.
Corect.:smile:

Din cate am citi pe un site la un producator la geamurile care contin Argon periodic trebuiesc umplute cu gaz, cam la un interval de 1-2 ani.
Gresit.

Asta incerc acum sa fac, sa gasesc o solutie de incalzire cat mai practica si economica. ..In zona unde urmeaza sa ridic casa nu sunt gaze si atunci ca si obtiuni de incalzire raman lemnele, peleti si curentul electric. ..
Corect.

... Datorita faptului ca nu ma pricep la sobe nu pot sa proiectez si sa construiesc una care sa incalzeasca toata casa. Nu sunt atehnic dar nu pot sti toate meseriile. Sunt obligat sa construiesc casa in regie propie pentru ca nu am bani.
.. Bate si ti se va deschide!.. Daca tare iti doresti - orice poate deveni posibil.. Se pot proiecta si sobe deosebite de cele intalnite in Romania..

Asa este dureaza ceva insa eu am rugamintea sa aflu un necesar de caldura cu o marja de siguranta de 10%, cred ca este suficient.
Nu te multumi doar cu asta, studieaza, caci ai timp.. Daca casa va fi ridicata s-ar putea sa fie deja tarziu..

Corect.

.. Casa o construiesti odata si o ai o viata, dar oricat as fi de constient de acest lucru tot nu pot inmulti banii care ii am.
Nu-i poti inmulti, insa ii poti repartiza chibzuit, incat sa-ti ajunga!

Pentru ca majoritatea cred ca stiu sa faca o instalatie sanitara, o instalatie electrica.......insa fiecare meserie are secretele ei care le inveti de la cineva si punand in practica.
Corect. Insa nu este vorba de secrete, ci de amanunte care nu pot fi tratate cu superficialitate cu care multi deja s-au obisnuit.

Cei ce au urechi - sa auda!:smile:

lisapet
03.11.2013, 11:49
@eugen 11: Soba mentionata de tine are 2 hibe:..
Doar atat?!

...si focar mic! asa ca daca nu e cineva in permanenta acasa, ai o problema!
Eu as incerca sa fiu mai direct.. Daca nu ai pe cineva sa stea in permanenta langa usa de alimentare a focarului (zi si noapte) - vei avea o mare problema.

..daca adaugi in schema si un puffer, iar incalzirea va fi in pardoseala, atunci lucrurile se schimba..
Se schimba, este adevarat, dar cu cat?! @elixir, "soba de tabla" nu este o centrala dedicata cu toate accesoriile..Poti sa-i garantezi ca va avea o functionare ca la cazanul tau?:smile:

cheluakame
03.11.2013, 11:54
Din ce m-am documentat polistirenul inafara faptului ca se aprinde destul de repede nu lasa peretele sa respire deloc plus ca nu este un bun izolator fonic comparativ cu vata bazalitica ( minerala ) care este ignifuga, buna izolatoare fonica, termica si lasa peretele sa respire. Bariera de vapori nu se gaseste in perete deoareec am zis ca la cum am configurat peretele cat si materialele din care va fi confectionat nu va avea nevoie de bariera de vapori din moment ce vreau ca peretele sa respire......va rog sa ma corectati daca gresesc. Preturile sunt urmatoarele: VATA MINERALA BAZALTICA ISOVER PLE-ALU 100MM 60.65 Lei 2.4mp iar POLISTIREN EXPANDAT AUSTROTHERM ECO FV 100MM 39.44 LEi 2.5mp. Preturile sunt de la acelasi distribuitor. Pentru 50% cost suplimentar se merita diferenta de pret daca cocluzia la care am ajuns eu este corecta, pe langa faptul ca nu am o suprafata atat de mare de acoperit.
Uitati ce spun eu, nu exista asa ceva ca "respiratia peretilor". Toata aceasta respiratie este strict capacitatea de difuzie a materialelor din care este construita o casa. Sunt materiale permisive care permit migrarea vaporilor si sunt materiale care nu permit.
Aceasta migratie trebuie insa controlata si calculata astfel incat sa nu ajunga intr-un anumit punct si sa condenseze ducand la aparitia mucegaiului, ciupercilor, degradarea structurii.
Dumneata spui ca nu ti-ai dori bariera de vapori si ca nu este nevoie. O mica simulare insa arata ca nu-i asa, si ca la configuratia mai sus mentionata, condensarea vaporilor are loc pe placa de OSB dintre izolatii. Atasez si diagrama simularii.
In plus, vata Isover PLE nu este recomandata pentru fatade tencuite. Aici se folosesc produse speciale cum ar fi Isover TF Profi, NF 333, etc.

Intr-adevar, pana acum cativa ani nici nu prea se auzea de izolarea pardoselii, si totusi acum nu cred ca nu exista persoana care sa nu-si izoleze pardoseala.
Pentru o investitie mai mica, ati putea opta pentru 10 cm XPS montat sub placa, iar peste placa puteti aplica polistiren expandat cu rezistanta la compresiune, exemplu EPS 150, 200. Ori, puteti apela la o structura portanta (asemeni dusumelelor clasice) si puteti utiliza orice tip de polistiren sau vata minerala.
In cazul in care apelati la incalzirea prin pardoseala, nu cred ca ar trebui sa aveti sub 20 cm izolatie.

Eu unul nu prea stiu de acest lucru. Ce-i drept, dupa o anumita perioada apar ceva diferente, insa pun pe uzura garniturilor nu pe a geamurilor.

Asta incerc acum sa fac, sa gasesc o solutie de incalzire cat mai practica si economica. Initial m-as fi orientat catre o pompa de caldura dar costurile de investitie pentru mine sunt enorme. In zona unde urmeaza sa ridic casa nu sunt gaze si atunci ca si obtiuni de incalzire raman lemnele, peleti si curentul electric. As fi mers pe o incalzire in pardoseala prin cabluri incalzitoare cu cronotermostate pe fiecare zona din casa, cu Tarif CP2 - de tip monom diferenţiat pe două zone orare. Datorita faptului ca nu ma pricep la sobe nu pot sa proiectez si sa construiesc una care sa incalzeasca toata casa. Nu sunt atehnic dar nu pot sti toate meseriile. Sunt obligat sa construiesc casa in regie propie pentru ca nu am bani.
Intr-adevar, o pompa de caldura bine realizata si cu randament mare nu prea scade sub 10.000 euro.
Incalzirea electrica clasica are iarasi un pret de exploatare mare.
Iar termosemineele/termosobele/seminee/sobe pe peleti au preturi destul de ridicate. Asa ca lemnele ar ramane baza.

Sa vad cum imi va permite timpul si va voi oferi un raspuns orientativ.

De parut, intr-adevar pare, dar pentru o buna functionare, sunt nevoie de calcule complexe. De obicei lucrurile simple au in spate calcule/proiecte complicate.

Este adevarat ce spuneti dvs. insa cum am spus nu dispun de multi bani. Casa o construiesti odata si o ai o viata, dar oricat as fi de constient de acest lucru tot nu pot inmulti banii care ii am.
Va inteleg perfect, si eu traiesc in Romania. Dar ma gandesc, un instant pe gaz costa 600-700 ron.
Un colector solar cam 900 ron + accesorii ajunge pe la 1500 ron.
Un panou solar cu boiler inclus, cu folosire doar primavara-toamna costa cam 1300 ron si trebuie doar urcat pe casa sau pe stativ si conectat la instalatie. Insa iarna trebuie golit de apa.

Instantul consuma cam 3 ron pentru fiecare 100 litri de apa incalziti la 40*C.
Colectorul solar consuma curent electric aferent pompei de circulatie, adica la o functionare de 8 ore/zi ar fi cam 0.12 ron/zi, in care cu ajutorul soarelui s-ar incalzi cam 200-250 litri apa la 40*C
Panoul solar cu boiler, ar avea un cost de incalzire al aceleasi cantitati de apa de 0 ron (nu exista automatizari, sau consumatori).

Nestiind ca pot controla temperatura agentului termic am crejut ca voi merge pe jar :D si atunci am gandit ca nu pot inlocui caloriferel din otel cu incalzirea in pardoseala.
Se poate, dar trebuie tinut cont ca si pretul de investitie este ceva mai mare. Spre exemplu un puffer de 1000 litri costa cam 2000-2500 ron (varianta ieftina).

Cred ca va referiti la incalzirea in pardoseala prin cabluri incalzitoare, nu?
Nu. Instalatiile de incalzire prin tavan, pardoseala, pereti pot fi de doua feluri.
Varianta umeda, adica conductele de incalzire sunt tencuite/ingropate in sapa/pereti/tavan.
Varianta uscata, aceste conducte nu sunt acoperite de nimic, incalzesc direct finisajul.
Uitati aici un exemplu de incalzire prin pardoseala varianta uscata
http://www.proidea.ro/aplicatii-produse-5/el-mont-incalzire-pardoseala-dangulv-pexgol-7175.shtml
Veti vedea ca tevile de incalzire sunt montate in niste "aripioare" metalice care ajuta distribuirea caldurii. Peste acestea se pune o folie speciala pentru parchet si apoi parchetul. Ori, se toarna sapa si se pune gresie (dar acesta este deja varianta umeda si se foloseste prin bai, bucatarii, sau unde se doreste gresie/marmura/etc).

Corect. Insa in tara in care oamenii prefera sa-si trateze bolnavii acasa ca "doctorii nu sunt in stare", aceste lucruri par marunte.

Multumesc pentru toate sfaturile postate si astept si altele.
O zi frumoasa in continuare
Cu placere, o zi buna va doresc si dumneavoastra.

Modificare ulterioara:
Am atasat diagrama. Dreptunghiul albastru din mijloc reprezinta distanta/partea unde vaporii condenseaza in structura peretilor la o temperatura interioara de 22*C, una exterioara de -12, umiditate interioara 50% si cea exterioara 70% (conditii de iarna).
Se poate face si reversul pentru vara dar nu mi-a permis timpul.
79335

lisapet
03.11.2013, 12:14
Uitati ce spun eu, ..
Subscriu..
Daca era buton de "like" - m-as fi folosit de optiunea respectiva.:smile:

Multi colegi si-ar putea pune intrebarea " Ce are izolatia - cu instalatia?", mai ales ca aici vorbim de sobe.. Dragilor - are! A venit momentul sa tratam "incalzirea casei cu soba" ca ceva indispensabil. Nu poti obtine o soba buna la o casa proasta..

iosimir
08.11.2013, 16:47
79419Salutare tuturor! Vara aceasta, in spatele casei batranesti, lipita de aceasta am ridicat o baie, hol si 2 dormitoare mici. Acum ma aflu in situatia in care trebuie cat de curand sa ma apuc de o soba iar din ceea ce am citit in paginile anterioare, m-am hotarat asupra unei sobe cu serpentina care sa ma ajute cu 4 calorifere si un boiler. Precizez ca boilerul pe care intentionez sa-l achizitionez este din 3 butoaie de bere de 50l in care sa introduc o serpentina iar sub el sa pot face si foc atunci cand nu am nevoie de caldura in soba. Rog pe cei care ma pot sfatui cu o schita eventual ceva fotografii care sa se plieze pe suprafata casei mele, sa ma ajute pentru ca am nevoie de caldura pentru gemenii mei de 1 an si 3 luni.
Detaliez: casa veche este din barna intreaga si iarna trecuta nu am avut probleme cu caldura servindu-ma de soba care este deja in camera de zi. Anexa este ridicata din BCA si izolata pe exterior cu polistiren de 8cm, pardoaseala cu xps de 3, tavanul cu vata minerala, geamurile termopan. Suprafata ce am nevoie sa o incalzesc este de 67 m patrati. Inaltimea camerelor este de 2.10m. vizualizati schita din atasament. Multumesc anticipat!

st3fan19
26.11.2013, 07:22
Vreu si eu sa imi fac o soba cu serpentina in principiu am inteles cum se face partea de calorifere pompe valve siguranta si alte alea. Dar....
Am o soba pe motorina si as vrea sa stiu daca a incercat cineva sa ii faca o automatizare de pornire.
Eu mam gandit poate merge cu o bujue incandescenta pecare sa pice motorina si in semzor de flacara sau un senzor de pemperatura care sa opreasca alimentarea la bujie dupa ce se produce aprinderea
Pe linga astea totul sa fie controlat de un termostat de ambient.
Tot termostatul sa controleze si electrovalva pentru admisie motorina.
Sau daca a incercat cineva asa ceva poate daca vrea sa imi dea si mie detalii cum ar fi ce piese a folosit si mai ales cum lea pus laolata.
Multumesc aticipat.

shurda
01.12.2013, 05:48
eugen11 am avut eu o soba prity cum vrei tu sa cumperi si am dat-o dupa un an. In focar nu iti incap mai mult de 6kg lemn ca trebuie sa mai lasi si ceva spatiu pt ardere. Casa care a fost incalzita de aceasta soba a avut doar 70m2 si este izolata cu polistiren de 10cm la exterior + vata minerala 15cm si scandura la pod. Instalatia mai contine si un boiler cu serpentina de 150l Cu toate astea pe timpul noptii, mai intra rezistenta de la boiler care era setata la 45gr. si mai consuma intre 4-10kw pe noapte in functie de cat de frig era afara.
Deci 120m2 nu prea o sa inclzesti cu modelul ala decat daca stai langa usa sobei sa bagi lemn. Nu mai vorbesc daca ai fost plecat cateva zile de acasa si se racesc peretii.
Sper sa iti fie de ajutor experianta mea si sa nu faci si tu aceiasi greseala.

dorelpc
01.12.2013, 09:29
Uitati ce spun eu, nu exista asa ceva ca "respiratia peretilor". Toata aceasta respiratie este strict capacitatea de difuzie a materialelor din care este construita o casa. Sunt materiale permisive care permit migrarea vaporilor si sunt materiale care nu permit.
Aceasta migratie trebuie insa controlata si calculata astfel incat sa nu ajunga intr-un anumit punct si sa condenseze ducand la aparitia mucegaiului, ciupercilor, degradarea structurii.
Dumneata spui ca nu ti-ai dori bariera de vapori si ca nu este nevoie. O mica simulare insa arata ca nu-i asa, si ca la configuratia mai sus mentionata, condensarea vaporilor are loc pe placa de OSB dintre izolatii. Atasez si diagrama simularii.
In plus, vata Isover PLE nu este recomandata pentru fatade tencuite. Aici se folosesc produse speciale cum ar fi Isover TF Profi, NF 333, etc.

Intr-adevar, pana acum cativa ani nici nu prea se auzea de izolarea pardoselii, si totusi acum nu cred ca nu exista persoana care sa nu-si izoleze pardoseala.
Pentru o investitie mai mica, ati putea opta pentru 10 cm XPS montat sub placa, iar peste placa puteti aplica polistiren expandat cu rezistanta la compresiune, exemplu EPS 150, 200. Ori, puteti apela la o structura portanta (asemeni dusumelelor clasice) si puteti utiliza orice tip de polistiren sau vata minerala.
In cazul in care apelati la incalzirea prin pardoseala, nu cred ca ar trebui sa aveti sub 20 cm izolatie.

Eu unul nu prea stiu de acest lucru. Ce-i drept, dupa o anumita perioada apar ceva diferente, insa pun pe uzura garniturilor nu pe a geamurilor.

Intr-adevar, o pompa de caldura bine realizata si cu randament mare nu prea scade sub 10.000 euro.
Incalzirea electrica clasica are iarasi un pret de exploatare mare.
Iar termosemineele/termosobele/seminee/sobe pe peleti au preturi destul de ridicate. Asa ca lemnele ar ramane baza.

Sa vad cum imi va permite timpul si va voi oferi un raspuns orientativ.

De parut, intr-adevar pare, dar pentru o buna functionare, sunt nevoie de calcule complexe. De obicei lucrurile simple au in spate calcule/proiecte complicate.

Va inteleg perfect, si eu traiesc in Romania. Dar ma gandesc, un instant pe gaz costa 600-700 ron.
Un colector solar cam 900 ron + accesorii ajunge pe la 1500 ron.
Un panou solar cu boiler inclus, cu folosire doar primavara-toamna costa cam 1300 ron si trebuie doar urcat pe casa sau pe stativ si conectat la instalatie. Insa iarna trebuie golit de apa.

Instantul consuma cam 3 ron pentru fiecare 100 litri de apa incalziti la 40*C.
Colectorul solar consuma curent electric aferent pompei de circulatie, adica la o functionare de 8 ore/zi ar fi cam 0.12 ron/zi, in care cu ajutorul soarelui s-ar incalzi cam 200-250 litri apa la 40*C
Panoul solar cu boiler, ar avea un cost de incalzire al aceleasi cantitati de apa de 0 ron (nu exista automatizari, sau consumatori).

Se poate, dar trebuie tinut cont ca si pretul de investitie este ceva mai mare. Spre exemplu un puffer de 1000 litri costa cam 2000-2500 ron (varianta ieftina).

Nu. Instalatiile de incalzire prin tavan, pardoseala, pereti pot fi de doua feluri.
Varianta umeda, adica conductele de incalzire sunt tencuite/ingropate in sapa/pereti/tavan.
Varianta uscata, aceste conducte nu sunt acoperite de nimic, incalzesc direct finisajul.
Uitati aici un exemplu de incalzire prin pardoseala varianta uscata
http://www.proidea.ro/aplicatii-produse-5/el-mont-incalzire-pardoseala-dangulv-pexgol-7175.shtml
Veti vedea ca tevile de incalzire sunt montate in niste "aripioare" metalice care ajuta distribuirea caldurii. Peste acestea se pune o folie speciala pentru parchet si apoi parchetul. Ori, se toarna sapa si se pune gresie (dar acesta este deja varianta umeda si se foloseste prin bai, bucatarii, sau unde se doreste gresie/marmura/etc).

Corect. Insa in tara in care oamenii prefera sa-si trateze bolnavii acasa ca "doctorii nu sunt in stare", aceste lucruri par marunte.

Cu placere, o zi buna va doresc si dumneavoastra.

Modificare ulterioara:
Am atasat diagrama. Dreptunghiul albastru din mijloc reprezinta distanta/partea unde vaporii condenseaza in structura peretilor la o temperatura interioara de 22*C, una exterioara de -12, umiditate interioara 50% si cea exterioara 70% (conditii de iarna).
Se poate face si reversul pentru vara dar nu mi-a permis timpul.
79335

Buna ziua si La multi ani Romania!
Sunt propprietarul unei case de locuit cu suprafata utila de cca 80m.p. (sufragerie,chicineta,doua dormitoare cu baie si hol).In bucatarie doresc sa fac o soba cu plita si m-ar interesa sa-i montez un registru pentru incalzirea a doua-trei calorifere.Va rog sa-mi dati concursul in realizarea acestui proiect (proiectare,executie,instalare).
Casa este construita din caramida eficienta"Phoroterm" de 25 cm grosime si intentionez sa o termoizolez cu placi de polistiren.Ferestrele sunt de termopan cu rame de lemn statificat.Podul va fi si el izolat cu vata bazaltica !
Va multumesc,Dorel

lisapet
01.12.2013, 10:05
..Casa este construita din caramida eficienta"Phoroterm" de 25 cm grosime si intentionez sa o termoizolez cu placi de polistiren.Ferestrele sunt de termopan cu rame de lemn statificat.Podul va fi si el izolat cu vata bazaltica !
:smile: Ai fi dispus sa aplici 20cm de polistiren pe pereti si 40 cm de vata pe planseul de peste Parter? Daca da, atunci cauta mai multe detalii pe net despre soba de la Poarta Alba, caci acolo acea soba incalzeste cam aceeas suprafata ca a d-tale, insa este amplasata intre sufragerie si unul din dormitoare. Sufrageria, chicineta si holul resprezinta un singur spatiu si cu calorifere sunt incalzite doar baia si un dormitor. Consum de lemne maxim 3 tone/an incluzand incalzirea si prepararea ACM.:smile:

dorelpc
01.12.2013, 17:41
Multumesc pentru indrumare .D

dorelpc
01.12.2013, 19:19
Revin la problema mea:cunosteti pe cineva dispus sa ma ajute in proiectarea si executia unei instalatii de incalzit cu serpentina ? Soba de teracota pe care intentionez sa o construiesc va avea si plita pentru gatit si va incalzi sufrageria si un dormitor,soba fiind aplasata in peretele despartitor. Caloriferele ar trebui sa incalzeasca al doilea dormitor si baia.
Multumesc,D

bvc1
03.12.2013, 18:45
Dorelpc uitate la fotografiile de la pagina 176,si poti sa-l construiesti la fel,cu exceptia conductei de tur care nu este sudata la locul ei-(ar trebui sa fie sudata deasupra ,sau cel putin in linie cu tevile din partea superioara).La mine soba era deja facuta,si l-am adaptat asa cum era construita soba,din cauza asta am dorit ca turul si returul sa fie amplasate inacelasi loc,caci altfel trebuia sa stric soba din camera alaturata.Daca nu este facuta soba,returul il pui la intrarea sub plita,jos, iar turul in camera alaturata la partea superioara a cazanului.Dimensiunile sint in functie de dimensiunile ramei de plita+latimea interioara a sobei din camera alaturata.
Calorifere am pus si in camera unde este soba (caldura de 2 surse ) ,chiar si in bucatarie unde este plita ,asa am vrut .
sper sa te poti orienta daca nu .......mesaj.
Eu,personal, sint multumit de instalatie

dorelpc
03.12.2013, 19:12
Buna seara,
Gand la gand cu bucurie....am vazut solutia propusa de tine si,in afara de faptul ca mi-a placut, eram hotarat sa-ti cer sprijinul.Zilele acestea voi face masuratori la fata locului,imi voi stabili un "gabarit" al sobei cu plita ,functie de spatiu dar si de asa-zisele date de intrare(dimensiuni,volumul spatiului de incalzit,,putere necesara si o etimare suprafetei registrului...nu am pretentia ca o pot calcula !),etc Sper ca nu te superi daca,atunci cand voi posta schite iti voi cere atat parerea cat si ajutorul.
Cu multumiri anticipate,
D.P.

bobon
04.12.2013, 16:32
Dorele,daca serpentina aia il multumeste pe respectivul totusi eu iti recomand un mic amanunt: teava de deasupra ce reprezinta turul sa nu o faci indoita in jos ci orizontala sau indoita in sus pentru a ti se incarca toata serpentina cu apa. De fapt aceasta teava se pune la punctul maxim superior al serpentinei sau bazinului schimbator de caldura pentru a scoate aerul din serpentiina in vederea bunei functionari.

dorelpc
04.12.2013, 18:26
Dorele,daca serpentina aia il multumeste pe respectivul totusi eu iti recomand un mic amanunt: teava de deasupra ce reprezinta turul sa nu o faci indoita in jos ci orizontala sau indoita in sus pentru a ti se incarca toata serpentina cu apa. De fapt aceasta teava se pune la punctul maxim superior al serpentinei sau bazinului schimbator de caldura pentru a scoate aerul din serpentiina in vederea bunei functionari.

Multumesc pentru indrumare.
Cu stima,D

dorelpc
05.12.2013, 18:30
Felicitari vio rel, si nu te lasa influentat de specialisti. Am hotarit acum ceva timp sa nu mai fac nici un fel de comentariu pe acest forum, dar acum nu ma pot abtine. Eu credeam ca aici poti invata ceva, dar constat ca '"specialistii" nu te lasa, iti impun ei ce si cum sa faci si numai cu produsele lor care sint cele mai bune. Cu alte cuvinte nu incercati sa faceti pizza in casa ca e periculos, cumparati de la restaurantul meu.
Eu am incercat mai multe variante si in final am ajuns la aceeasi instalatie ca si a ta, cu deosebirea ca am cazanul confectionat din 2 elementi de calorifer de 600 cu 6 coloane{focarul} ,partea superioara , distribuitorul si colectorul din teava trasa groasa in carne si cazanul a fost montat odata cu teracota. Randamentul este foarte bun,incalzesc cu 2 brate de lemne un living de 42 m.p., o baie si 2 dormitoare."Fochistul "este nevasta-mea iar ca siguranta am o sicla de apa linga soba in cazul in care se ia curentul si un vas de expansiune deschis in partea superiora a instalatiei, si bineinteles pompa de circulatie. In acest an vreau sa refac in sensul ca vreau sa fac instalatia din teava de metal supradimensionata, adica sa plec pe un 11/2 tioli reducind apoi ca in cazul penei de curent sa mearga pe baza termosifinului, mai cu seama ca teracota e jos si dormitoarele la mansarda. Cazanul este facut de un maistru de la termoficarea locala care are experienta de pe timpul inpuscatului si care a facut nenumarate, deci este exclus riscul iar randamentul dupa cum v-am spus este grozav. Pt cei din jurul Craiovei sint dispus oricind sa le arat instalatia, eventual va dau numarul de telefon al mesterului daca va intereseaza si orice alta informatie cu rugamintea de a fi contacta pe mail pt a nu mai deranja "specialstii". Cu respect, c. d.

Ma intereseaza, sunt din Craiova,Cum ne putem intalni ?
Dorel

bobon
06.12.2013, 11:43
Dorele,

Cind a spus pvc1 de serpentina de la 176 nu am citit ca spune si modificarea pozitiei turului.-imi pare rau-scuze ca am repetat.

Nu stiu daca am spus pe acest forum dar asa ceva aproximativ am montat doua bucati. Pe Clisura Dunarii acum 7 ani am montat o serpentina care seamana cu a ta 9o%,pusa intr-o soba de bucatarie cu plita si cuptor. Daca lasi spatiu mai mare in spatele cuptorului mai poti pune un stelaj in sus de 50 cm 4-5 spire si maresti puterea cu inca 0,5 mp. functie de grosimea tevii. Ce am montat eu avea teava de 2",Cuptorul a copt pentru ca am mincat a doua zi prajituri .Initial omul a zis ca sa incalzeasca o baie si un boiler de 8ol.I-am spus ca ii trebuie mai multe calorifere si asa incalzeste toata casa cind face mincare intr-o bucatarie vis a vis. Mi-au spus colocuitorii lui in primavara ca in acea iarna respectivul a dat lectii in sat.Serpentina a fost facuta aci la voi la Dabuleni.Incalzeste cam 90 mp si apa pentru baie.

stefan1
06.12.2013, 14:07
@bobon- urmeaza in primavara cand voi merge acasa sa-mi fac o soba in bucatarie cu plita, cuptor si serpentina, te rog daca poti sa postezi o schita pentru ami da seama unde ar trebui montat cuptorul respectiv serpentina, iti multumesc .

bobon
06.12.2013, 17:22
O soba de bucatarie cu serpentina o faci fara gaura sub focar sau faci focarul din doua placi si vine prea inalta . Fara gaura in loc de bordura pui 3 rinduri placi,Turnul din spate in care bagi cuptorul il faci de 3 placi 66 cm in continuarea plitei eventual de 3,5 =77 cm . ca in spatele cuptorului sa faci o alta latura perpendiculara.Pe net sunt poze cu sobe de bucatarie,tu trebuie sa faci soba functie de serpentina daca faci si aceaasta parte verticala.Trebuie sa faci multe masuratori.

Serpentina o faci ca cea de la 176 dar in loc de paralelipipedul ala din tabla pui tot tevi si le pui pe lung de la un capat la altul ,iar partea superioara este egala cu partea inferioara cam de la 1 m si poate mai mult de un metrudin teava buna trasa daca gasesti dar este foarte scumpa. SStudiezi deasupra cit pui tevi ca sa faci si mincare, lasi spatiu pentru orificiul mare din plita apoi mai pui 1-2 tevi, lasi spatiu pentru cuptor apoi faci ridicarea in sus prin spatele cuptorului la 5 cm departare de acesta,inalt cit vrei. In partea de jos, prin tevile pe lung faci o parte gratarul si restul il umpli cu mortar de argila(pamint cu nisip1/1)Intrarea pe jos fata ,iesirea pe sus(turul) spate Sa stii ca nu am intrebat cit consuma pentru incalzire,Daca nu pui cuptor, poti face si un bazin in forma de L si il pui in locul cuptorului ,baza de 40/40/4 si vertical 50/40/4 sau poate 38 in loc de 40.Urmeaza apoi insirarea de tevi si fixarea aparatelor necesare controlului, siguranei si functionarii,ce oface un meserias. daca nu esti centralist .Sa ai bafta,daca ai fi din zona Severinului ne-am intilni,placerea de a o face ti-o las tie eu m-am saturat .

dorelpc
06.12.2013, 19:40
O soba de bucatarie cu serpentina o faci fara gaura sub focar sau faci focarul din doua placi si vine prea inalta . Fara gaura in loc de bordura pui 3 rinduri placi,Turnul din spate in care bagi cuptorul il faci de 3 placi 66 cm in continuarea plitei eventual de 3,5 =77 cm . ca in spatele cuptorului sa faci o alta latura perpendiculara.Pe net sunt poze cu sobe de bucatarie,tu trebuie sa faci soba functie de serpentina daca faci si aceaasta parte verticala.Trebuie sa faci multe masuratori.

Serpentina o faci ca cea de la 176 dar in loc de paralelipipedul ala din tabla pui tot tevi si le pui pe lung de la un capat la altul ,iar partea superioara este egala cu partea inferioara cam de la 1 m si poate mai mult de un metrudin teava buna trasa daca gasesti dar este foarte scumpa. SStudiezi deasupra cit pui tevi ca sa faci si mincare, lasi spatiu pentru orificiul mare din plita apoi mai pui 1-2 tevi, lasi spatiu pentru cuptor apoi faci ridicarea in sus prin spatele cuptorului la 5 cm departare de acesta,inalt cit vrei. In partea de jos, prin tevile pe lung faci o parte gratarul si restul il umpli cu mortar de argila(pamint cu nisip1/1)Intrarea pe jos fata ,iesirea pe sus(turul) spate Sa stii ca nu am intrebat cit consuma pentru incalzire,Daca nu pui cuptor, poti face si un bazin in forma de L si il pui in locul cuptorului ,baza de 40/40/4 si vertical 50/40/4 sau poate 38 in loc de 40.Urmeaza apoi insirarea de tevi si fixarea aparatelor necesare controlului, siguranei si functionarii,ce oface un meserias. daca nu esti centralist .Sa ai bafta,daca ai fi din zona Severinului ne-am intilni,placerea de a o face ti-o las tie eu m-am saturat .

Buna seara,
Ma intereseaza parerea dumneavoastra,
daca am un sudor bun, pot face registrul din urmatorul material :

Teava Inox AISI304 Ø33,70x3,0mm

Prima pagina << 1 >> Ultima pagina

dorelpc
06.12.2013, 19:52
Eu sunt mai sus putin,la Craiova....
Ma intereseaza cunostintele si experienta ta in domeniu.O mana de ajutor,bineinteles in limita timpului liber ce-l ai al dispozitie mi-ar prinde bine.Fac cinste un vin bun...de Corcova !

bobon
06.12.2013, 20:13
La sudura in inox iti trebuie meseris super. Trebuie facuta proba la presiune in jur de 9 pe o perioada de citeva ore.Din ce am spus poti face lucrarea.

bvc1
08.12.2013, 11:07
Serpentina o faci ca cea de la 176 dar in loc de paralelipipedul ala din tabla pui tot tevi si le pui pe lung de la un capat la altul ,iar partea superioara este egala cu partea inferioara cam de la 1 m si poate mai mult de un metrudin teava buna trasa daca gasesti dar este foarte scumpa..

am ales sa fac bazinul paralelipiped gindinduma ca daca il faceam dintevi imi va fi greu de scos cenusa dintre ele si daca ror aveam tabla aia groasa prin curte ,am folosit-o.Referitor la pretul tevii trase nu stiu ce sa zic , mie nu mi s-a parut chiar scumpa.
Pentru dorelpc mult spor ,ca iarna bate la usa

bobon
08.12.2013, 15:47
Jos nu este nevoie sa pui tevi, gratarul pui unul original cumparat, iat serpentina sa nu aibe decit marginea ,dreptunghiul.,si asa nu contribuie prea mult. Sa nu ma iei cu jarul ca nu face cine stie ce,eu le-am acoperit cu mortar de argila.Cauta in ur,a de acum 2 ani. postarile facute de Colectionarul cu toate ca el are soba de camera.

kla
09.12.2013, 17:53
salut imi poate spune si mie cata apa trebuie sa contina o serpentina daca am 7ml de calorifer?

bobon
09.12.2013, 18:18
Intrebarea trebuie pusa altfel: cita suprafata sa aibe serpentina pentru a face fata la 7 m calorifete.volumul de apa din schimbator(serpentina ) poate fi de la 1/8 la 1/3 din volumul de apa din instalatie(calorifere si tevi)

cheluakame
09.12.2013, 18:18
salut imi poate spune si mie cata apa trebuie sa contina o serpentina daca am 7ml de calorifer?

Suficienta pentru a nu fierbe dar nici multa pentru a nu condensa :)

Mult mai importanta este suprafata schimbatorului caci aceea da puterea nu cantitatea de apa.

Exemplu, o centrala pe lemne de 25 kw are si 40 litri apa dar si 60. Un termosemineu sau termosoba de aceeasi putere are in schimb doar 10-20 litri. Insa tinand cont de temperaturile care sunt supuse, toate au cam aceeasi suprafata. ;)

kla
09.12.2013, 18:22
bobon ti-am trimis un mesaj

bobon
09.12.2013, 18:36
La mesaje private nu imi indica forumul nimic, prin nici un semn, intimplarea face ca acum am cautat acolo si am vazut. Ti-am raspuns.

dorelpc
15.12.2013, 20:12
Multumesc pentru sfaturi,prind foarte bine,ma ajuta sa.... "ard" anumite etape din documentare.Cat despre executie ,nu sunt grabit,doresc ca instalatia sa fie gata la primavara,cand voi construi si soba !
Cu stima,D.

tymotyman
27.12.2013, 21:03
Buna seara! Am construit si eu o astfel de instalatie. o cusca de teava 2 toli in focar ,pompa,supape ,filtre, vas,ups si tot ce cuprinde.Este a 2 a iarna in care functioneaza,problema pe care o am este ca raman fara caldura in calorifere dupa cateva ore cand inceteaza focul.temperatura cu care lucreaza este in tre 30 si 70 grade. anul trecut serpentina era libera in focar,ca sa prelungesc perioada de inertie termica am astupat cu pamant spatiile dintre tevile serpentinei. am constatat o prelungire a timpului de incalzire ,insa temperatura inainte ajungea si la 90 grade. o alta constatare este ca daca prelungesc alimentarea cu lemne saoba se incalzeste foarte mult in partea de sus dar in partea de focar unde am la ocolul serpentinei refractara mai putin. as dori daca aveti ceva sfaturi cu privire ,o data la sustragerea a mai multa caldura din soba si alta cu privire la prelungirea duratei de functionare a incalzirii.eu m am gandit la adaugarea unei serpentine cupru pe vatra de deasupra focarului iar pt cresterea autonomiei sa folosesc un butoi cu serpentina,autosifonare un tol jumatate,butoiul in pod. poat da si alte detalii eventual poze celor care ma pot ajuta. Multumesc

stupina
02.01.2014, 20:01
Domnule Razvan, Incepator si dornic de a citi ,cu experienta acumulata de dumneata si cu permisiunea pe care mi-o acordati doresc, raspunsul la intrebarea? a) puterea unei centrale termice intr-o soba cu plita ,depinde de : Volumul de apa din cazanul de incalzire, fierbere ( serpentina) b)Volumul instalatiei termice din locuinta, c) Valoarea termica a combustiblului folosit. Locuesc la tara si ma-m decis sa fac o soba cu plita in bucatorie care comunica si cu casa. Diferenta de nivel dintre bucatorie si casa fiind de 1-1,5o cm .As dori sa ma extind .Amplasarea sobei NORD cosul de fum , RASARIT - zidul camerii APUS = toba SUD =usa,plita e.t.c. Cred ca se poate construi bazinele din plabanda de 30cm care sa comunice intre ele de tip S 235 Volumul cazanelor fiind de 21=22 de litri Cu sinceritate , parereile si sugestiile sant bine venite Cred ca nu va deranjeaza , si ma voi adresa si cu alte si la alte intrebari Se poate face si un bazin intre soba si perete Supina ?Cu multa sanatate

FilipT
03.01.2014, 09:40
Hmmmmm, si..........traducerea? Nu sunteti vorbitor de limba romana si ati tradus cu google?

georgesecareanu
03.01.2014, 11:19
Domnule Razvan, asteptam raspunsul dumneavoastra!

Eu am intele asa: e necesara o soba cu plita, care sa fie prevazuta cu serpentina (registru) cu care se vor incalzi celelalte camere.

Raspunsul meu de amator este asa; puterea depinde de toti parametrii amintiti. Puterea acestei sobe trebuie stabilita in functie de necesarul termic al incaperilor care vor fi incalzite.

Voi incerca si o traducere cu Google Earth! :))

stupina
03.01.2014, 16:15
Din ce tabla se poate efectua un bazin?

stupina
06.01.2014, 15:21
Nu raspunde nimeni

sisica_si
06.01.2014, 16:05
Ce fel de bazin?
Pentru ce il vrei?
La asa intrebare nu te asteptat sa primesti raspuns.

Consultant climatizare
08.01.2014, 15:47
Nu mai repetati intrebarile pe toate topicurile cu subiecte asemanatoare. Pentru ca utilizatorii nu vor mai sti unde sa urmareasca discutia, va multumesc.

tymotyman
17.01.2014, 18:25
buna seara! ma poate ajuta si pe mine cineva?

Buna seara! Am construit si eu o astfel de instalatie. o cusca de teava 2 toli in focar ,pompa,supape ,filtre, vas,ups si tot ce cuprinde.Este a 2 a iarna in care functioneaza,problema pe care o am este ca raman fara caldura in calorifere dupa cateva ore cand inceteaza focul.temperatura cu care lucreaza este in tre 30 si 70 grade. anul trecut serpentina era libera in focar,ca sa prelungesc perioada de inertie termica am astupat cu pamant spatiile dintre tevile serpentinei. am constatat o prelungire a timpului de incalzire ,insa temperatura inainte ajungea si la 90 grade. o alta constatare este ca daca prelungesc alimentarea cu lemne saoba se incalzeste foarte mult in partea de sus dar in partea de focar unde am la ocolul serpentinei refractara mai putin. as dori daca aveti ceva sfaturi cu privire ,o data la sustragerea a mai multa caldura din soba si alta cu privire la prelungirea duratei de functionare a incalzirii.eu m am gandit la adaugarea unei serpentine cupru pe vatra de deasupra focarului iar pt cresterea autonomiei sa folosesc un butoi cu serpentina,autosifonare un tol jumatate,butoiul in pod. poat da si alte detalii eventual poze celor care ma pot ajuta. Multumesc

georgesecareanu
17.01.2014, 21:16
Apa din calorifere trebuie sa preia caldura din ceva. Acest ceva este focul, in timpul arderii, sau masa sobei, atata timp cat ramane calda. Daca inertia termica a sobei este mica, apa nu are de unde sa preia caldura pe care sa o transporte in calorifere.

Daca imi permiteti, va pot spune ca pozitionarea serpenrinei este gresita. In focar temperatura trebuie sa fie cat mai mare, in acest fel si arderea este mai buna. Serpentina nu face decat sa raceasca interiorul focarului.

La o ardere prelungita peretii sobei se supraincalzesc pentru ca sunt subtiri, daca aveati o soba construita din caramizi pline, aceasta se incalzea incet dar in acelasi timp s-ar fi racit incet, caloriferele ramanand calde mai mult timp.

O solutie ar fi refacerea sobei. Cea mai buna solutie! Dar viitoarea soba va trebui facuta dupa anumite calcule.

tymotyman
18.01.2014, 15:29
multumesc de raspuns.am incercat sa nu pun in partea de jos a focarului ca sa mentin o temperatura buna de ardere.cu refacerea sobei nu este o problema ca tot eu am facut o,ideea e sa stiu ce sa schimb! eu ma gandeam mai degraba sa construiesc un vas de acumulare si sa mai suplinesc cumva in podul sobei cu o serpentina de cupru.

bobon
18.01.2014, 20:26
Nu ai spus mare lucru ca face si cit face dar,, pentru ca sa iti dea caldura mai multa si sa se mentina mai mult trebuie suprafata mai mare si izolata de focar unde trebuie sa aibe loc o ardere corespunzatoare nu inconjurata de apa ce nu permite o ardere buna. Daca vei mari cu alt registru sar putea sa ai probleme cu condensul cum au patit altii. Eu tat ca tine am si am anulat partea de jos si lateralele bagind mortar de argila printre tevi.Intradevar ca nu se mai ridica rapid dar tine mai mult calda apa,numai ca al meu este mult mai mic cam la jumatate de 1" interior unde bag lemnele 20/20/40/cm

tymotyman
20.01.2014, 20:36
Pai am 3 calorifere otel ,50 cm,100 cm, 120cm. Daca bag foc puternic apa urca si la 90 grade. pompa o am setata la 35 grade si in 5 minute de cand aprind focul porneste . La cum este acum registrul dupa ce se stinge focul maxim o ora dureaza pana ajunge la 35 grade si se opreste pompa .
. Am avut si eu tevile astupate cu argila,dar am dat o jos ,adevarul este ca dura mai mult caldura, insa camera unde era soba devenea sauna ,temperatura in calorifere nu sarea de 65 grade dar soba se incalzea foarte tare si de aceea am scos argila dintre tevi.Dupa mintea mea ar trebui sa stochez caldura intr un puffer si dupa ce se trece focul sa folosesc apa incalzita.Am ajuns la concluzia ca am putere calorica deoarece temperatura pe retur este foarte ridicata ,care se pierde degeaba atata timp cat ard focul.

bobon
21.01.2014, 12:04
Poti pune un pufer dar tot consumi multe lemne, practic tot faci sauna in camera sobei si mai trebuie spatiu pentru pufer, automatizari pentru functionare.

Pentru a evita sauna daca soba este din caramida o poti izola cu vata ceramica de 3-5 cm sau alta vata ce rezista la temperatura apoi imbracata in caramida si tecuita sau lasata natur.In acest fel vei face un cazan.Temperatura care va fi acumulata de serpentina va fi mult mai mare dar mai trebuie umblat si la modul de ardere al lemnelor.(nu este obligatoriu)Initial imbraca soba cu vata si apoi te hotarasti.

silviu77
23.01.2014, 11:13
buna ziua si bine vam gasit. studiez acest forum de citeva saptamini si mi sa parut foarte interesant. pt ce? iata. Am in plan sa construiesc o serpentina din teava de presiune de 1 tol si sa o introduc intro soba de teracota pe care vreau sa o fac tot eu (din lipsa de fonduri). sa va dau citeva date ale constructiei: casa din boltari de ciment de 20/20/40 , cu geamuri termopane (6camere si tripane), izolata la exterior cu polistiren de 5 si 8 (jumate jumate), tavanul este de rigips pe schelet de lemn(o greseala a mea)captusit cu polestiren si vata de 10 la exterior, inaltimea camerelor 2,20m. Suprafata locuibila este de cca 80 mp, 2 dormitoare, 1 baie,1 living, un hol ,o bucatarie, mansarda nu este finisata.din cauza mirosului de fum pe care il degaja soba de teracota m-am gindit sa montez usa sobei in baie si soba sa fie toata intrun dormitor, astfel focarul ar fi de cca 75 cm(50 soba si 25 peretele), serpentina vreau sa o fac in forma de sanie cu dimensiunile37/37cu talpa de 50cm, am calculat si mi-ar trebui cca 9,4 ml de teava. as dori citeva pareri de la meseriasi:fiind focarul prea mare la soba nu se va incalzi mai greu in dormitor? ce calorifere sa cumpar pt a-mi fi pastrata temperatura in camere mai mult timp? sa imbrac serpentina in pamint, in bucatarie (4/2 m) vreau sa bag incalzire prin pardosea cca 25 ml (furtun de plastic sau colac de cupru?) voi mai avea nevoie de calorifer? nu cumva am conceput serpentina prea mare?si bag bani fara rost? ASTEPT PARERI SI SUGERTII (SINCERE , PRACTICE SI IEFTINE) MULTUMESC
80597

cheluakame
23.01.2014, 12:27
Pardoseala este/va fi izolata? Cu cat?

De ce doresti neaparat montarea serpentinei in focar?

silviu77
23.01.2014, 13:09
pardoseala in dormitoare este izolata cu polestiren de 3cm iar in bucatarie de 4 cm peste tot am parchet, in viitor vreau sa pun gresie in bucatarie peste incalzire.vreau sa montez o serpentina cu circuit independent pt apa menajera care sa fie amplasat pe prima vatra pe unde circula fumul.nu pot sa fac o soba mai mare de 57/67 cu 7 rinduri, si nu am unde sa montez serpentina pt incalzire. multumesc

cheluakame
23.01.2014, 13:24
3-4 cm izolatie si incalzire in pardoseala este o gluma. Participati la incalzirea globala pe banii dvs.

silviu77
23.01.2014, 14:17
sub parchet am pus polestiren extrudat de 3 cm si in bucatarie de 4, casa a fost construita in 70 si nu are elevatie si izolatie in pamint si imi facea condens intre folie si sapa

silviu77
23.01.2014, 15:02
ajutatima si pe mine, cum aflu cita apa intra intro teava metalica de 1 tol lunga de 9.5m, interiot teava 26.6mm

cheluakame
23.01.2014, 15:17
Sa o luam pe rand.
Deci, la izolatie de 3-4 cm, nu se poate incalzire in pardoseala. Sau se poate, cu riscul de a arde lemne mult mai mult decat necesar.

Apoi, cantitatea de apa ... Probabil volumul cilindrului "Pi" x R x R x H, insa nu vad la ce ar fi necesara cantitatea de apa. Dar ca idee, ar fi ~5.3 litri.

Pentru a stii dimensiunile schimbatorului, este nevoie sa stii necesarul casei, sau ce putere ai nevoie pentru a incalzi casa la 22*C interior si -12/-21*C exterior.

Dupa ce se stabileste acest lucru, se calculeaza suprafata serpentineu in functie de unde este amplasata. In focar fluxul termic este de 2-3 ori mai mare decat in "fumuri", sau altfel spus, un schimbator pus in focar va fi de 2-3 ori mai mic decat unul pus in "fumuri".

Apoi, eu unul, deasemenea as cauta sa realizez soba in asa fel incat sa nu fie nevoie de bag de mai multe de 2 ori pe zi la foc pentru a mentine o temperatura interioara constanta. Insa aici se trece la alte calcule ...

silviu77
23.01.2014, 18:34
referitor la izolatia de la pardoseala: in prezent am polistiren extrudar de 4 si parchet. o sa dau parchetul la o parte , pun folie anticondens, plasa de buzau de 3,5mm, colac de cupru sau Teava PEX-B tuborama 02 STOP D16X2 inca nu m-am hotarit torn o sapa de ciment de 2 sau 3 cm si apoi pun parchetul inapoi sau pun gresie daca mai fac rost de bani. As vrea sa stiu daca serpentina prezentata anterior ar fi de ajuns sa incalzesc 72mp sau 158mc , daca ar face fata la 1 calorifer de aluminiu de 10 elementi cu h 682 si unul de 14 elem cu aceeasi inaltime, unul pt baie de 60/120 +incalzirea din bucatarie ce o lungime de cca 20 ml

tymotyman
23.01.2014, 19:41
Poti pune un pufer dar tot consumi multe lemne, practic tot faci sauna in camera sobei si mai trebuie spatiu pentru pufer, automatizari pentru functionare.

Pentru a evita sauna daca soba este din caramida o poti izola cu vata ceramica de 3-5 cm sau alta vata ce rezista la temperatura apoi imbracata in caramida si tecuita sau lasata natur.In acest fel vei face un cazan.Temperatura care va fi acumulata de serpentina va fi mult mai mare dar mai trebuie umblat si la modul de ardere al lemnelor.(nu este obligatoriu)Initial imbraca soba cu vata si apoi te hotarasti.

soba este din teracota, e pacat de ea sa o astup.plus,vreau si caldura ei ,este intr o camera de locuit
deci in momentul d efata dupa ce am indepartat argila de pe registru nu mai se incalzeste asa tare soba, se incalzeste insa apa din instalatie,imi e teama sa nu imi dea cu vreo mufa ceva.apa urca aproape de 90 grade.de aceea ma gandeam sa incalzesc apa dintr un butoi pe care il pun in podsi lucreaza prin termosifonare cu registrul din soba. iar in acest butoi sa pun niste spire cu si sa leg la instalatie .

silviu77
27.01.2014, 08:56
buna ziua si bine vam gasit. studiez acest forum de citeva saptamini si mi sa parut foarte interesant. pt ce? iata. Am in plan sa construiesc o serpentina din teava de presiune de 1 tol si sa o introduc intro soba de teracota pe care vreau sa o fac tot eu (din lipsa de fonduri). sa va dau citeva date ale constructiei: casa din boltari de ciment de 20/20/40 , cu geamuri termopane (6camere si tripane), izolata la exterior cu polistiren de 5 si 8 (jumate jumate), tavanul este de rigips pe schelet de lemn(o greseala a mea)captusit cu polestiren si vata de 10 la exterior, inaltimea camerelor 2,20m. Suprafata locuibila este de cca 80 mp, 2 dormitoare, 1 baie,1 living, un hol ,o bucatarie, mansarda nu este finisata.din cauza mirosului de fum pe care il degaja soba de teracota m-am gindit sa montez usa sobei in baie si soba sa fie toata intrun dormitor, astfel focarul ar fi de cca 75 cm(50 soba si 25 peretele), serpentina vreau sa o fac in forma de sanie cu dimensiunile37/37cu talpa de 50cm, am calculat si mi-ar trebui cca 9,4 ml de teava. as dori citeva pareri de la meseriasi:fiind focarul prea mare la soba nu se va incalzi mai greu in dormitor? ce calorifere sa cumpar pt a-mi fi pastrata temperatura in camere mai mult timp? sa imbrac serpentina in pamint, in bucatarie (4/2 m) vreau sa bag incalzire prin pardosea cca 25 ml (furtun de plastic sau colac de cupru?) voi mai avea nevoie de calorifer? nu cumva am conceput serpentina prea mare?si bag bani fara rost? ASTEPT PARERI SI SUGERTII (SINCERE , PRACTICE SI IEFTINE) MULTUMESC
nu mai spune nimeni nici o parere? nici un comentariu, e bine ? e rau?

giorgioart
27.01.2014, 09:37
80597

Mai bine mai te documentezi inainte de-a te apuca de soba, plasarea schimbatorului in focar nu este ok. afecteaza arderea...eu am asa ceva si nu este bine, numai ca la vremea aceea cand am facut-o nu stiam mai nimic despre sistemele astea de incalzire, chiar daca este de teracota gandeste-o s-o plasezi intr-un clopot..sau gandeste-ti soba sa vie cu clopot , sa inteleg ca-ti transformi baia in ,,camera,, de alimentare?...eu unul gasesc periculos cum pui problema, in baie in general se evita plasarea unor surse de genul asta, fie gaze sau lemn..etc, pentru incalzire in pardoseala bine ar fi sa te utilezi cu un puffer, soba nu functioneaza ca o centrala pe gaze unde temperatura este constanta, daca se mai poate umbla la pereti si nu sunt finalizati, iti recomand incalizrea prin pereti, eu am asa la parter, un perete situat central, se comporta ca o soba care radiaza din mijloc catre pereti, si am de gand sa continui si cu alti pereti, pentru schimbator iti atasez un model care mie unul mi-a placut.

http://www.ecologieforum.eu/viewtopic.php?f=3&t=1878&start=150..

Bafta

silviu77
27.01.2014, 13:32
ce se poate intimpla daca schimbatorul este amplasat in focar, ue l-am conceput de4stul de mare si ma gindeam sa il captusesc pina la grosimea lui cu cu pamint , adevarat se incalzeste mai greu dar o montez calorifere din tabla iar apa din schimbator se va raci mai greu( intrun timp mai indelungat) voi folosi combustibil solid (lemn) am 40 hectare de padure si imi permit sa folosesc lemnele taiate de pe un an pe altul, lemnul uscat degaja mai repede caldura si are puterea calorica mai mare, padurea este de 60%stejar si restul fag, din punct de vedere al umiditatii din baie nu imi fac probleme am montat in cabina de dus un mic ventilator si scot aburi afara, iar in cenusar o sa montez o sursa de alimentare cu robinet, cu aer din exterior pt o mai buna oxigenare al focului,nu imi imaginez cum ar fi o soba cu clopot, casa este locuita deci sunt finisati pereti, singura posibilitate o am sa montez incalzire pe sub parchet momentan iar in viitor sa pun gresie, incalzirea in pardosea o voi monta pe retur dupa ce caldura va trece prin 2 calorifere ca sa nu imi depaseasca 65 grade la intrare ca as vrea sa o realizez prin Teava PEX-B tuborama 02 STOP D16X2 ca e mai ieftina, sau sa montez inca un calorifer(in bucatarie) dar am spatiu prea mic in bucatarie si mar cam incomoda, Daca nu voi avea dimineata cind ma trezesc minim 22 grade in bucatarie cred ca o sa pot monta puffarul si dupa ce vad cum funstioneaza? nu vreau sa am sauna in toata casa asa ca nu imi trebuie mai mult de4 25 grade in toata casa, nu am copil mic.
Dupa cum am mai spus as vrea sa mai montez inca un schimbator pe verticala pt apa calda fara legatura cu primul

lisapet
27.01.2014, 17:26
.. voi folosi combustibil solid (lemn) am 40 hectare de padure si imi permit sa folosesc lemnele taiate de pe un an pe altul,
Cate lemne rezulta din cele "taiate de pe un an la altul" din cele 40 hectare de padure?
Pentru suprafata d-tale de 80 mp incalziti ti-ar trebui doar pentru incalzire maxim 2,4 tone de lemne pe sezon daca casa este anvelopata corespunzator si folosesti un agregat de ardere performant.:smile:

silviu77
27.01.2014, 17:52
nu stiu ce inseamna agregat de ardere permanent, dar in prezent am o soba de caramida facuta de mine (a doua, ca prima nu tinea caldura)intro camera , am placato cu gresie si ard cca 4 remorcute de 750 kg luata de la dedeman caci stau la 25km de padure( acolo am bunici), nu am calculat niciodata cubajul sau greutatea lemnelor, eu le tai in vara asta si le ard peste 15 luni( anul urmator) asa ca tona difera de volum de la un an la altul

cheluakame
27.01.2014, 19:20
nu stiu ce inseamna agregat de ardere permanent,
Performant nu permanent (desi poate fi si permanent, nu exista o regula).

(a doua, ca prima nu tinea caldura)
Daca se construieste dupa urece este normal sa nu "tina" caldura ...

intro camera , am placato cu gresie si ard cca 4 remorcute de 750 kg
Sa zicem ca ar fi 4 x 500 kg lemne verzi. Ar ramane 1400 kg lemne uscate. Mult, foarte mult pentru o singura camera ... Exceptie daca ar avea cam 50 mp camera respectiva.

asa ca tona difera de volum de la un an la altul
Dumnealui facea referire la 2.4 tone lemne uscate (20% umiditate).

lisapet
27.01.2014, 20:12
.. ard cca 4 remorcute de 750 kg luata de la dedeman caci stau la 25km de padure( acolo am bunici),
Eu am crezut ca d-ta poti sa-mi spui cat lemn rezulta anual din exploatarea a 40 ha de padure..

nu am calculat niciodata cubajul sau greutatea lemnelor, ..asa ca tona difera de volum de la un an la altul
Si atunci cum le valorifici? Cum le vinzi? Adica cum iti dai seama de foloasele oferite de padurea ta?:-?

silviu77
27.01.2014, 20:12
a fost prima soba facuta de mine din niste caramida pe care o luasem de pe la demolari, dar cea dea doua (actuala) sunt foarte multumit de ea si de cea ce am realizat , fara sa fi stiut de acest sait am facuto acum 4 ani, In prezent stau cu usa deschisa la maxim si zi si noapte ca sa am caldura si in bucatarie si in baie, fac focul in jur de 5-6 dupa amiaza si nu mi se pare ca bag multe lemne in comparatie cu un vecin care a platit 25000 in 2012 pt o soba de teracota si nu ii ajung o masina de 16 msde lemn, EU sunt in cautare de solutii eficiente cu investitii minime, nu prea am multi bani.
80715

silviu77
27.01.2014, 20:19
scuzatimi inexactitatea nu vind lemnele din padure doar imi tai cit imi trebuie mie si familiei mele, vreau sa am lemne acolo li cind voi avea 90 ani:)(inca mai traieste bunicul meu care e direct propietar are 89 ani). Aduc lemnele la oras cind sunt uscate

lisapet
27.01.2014, 23:07
scuzatimi inexactitatea nu vind lemnele din padure doar imi tai cit imi trebuie mie si familiei mele, vreau sa am lemne acolo li cind voi avea 90 ani:)(inca mai traieste bunicul meu care e direct propietar are 89 ani). Aduc lemnele la oras cind sunt uscate
Silviu, nu am de gand sa cumpar lemne de la d-ta. Doar am vrut sa-ti atrag atentia la "masura". Acolo de unde provin eu, nu exista proprietari de padure si lemnele se fura "ca-n codru".. Deaceea intreb, caci daca ai o padure ai putea fi tentat sa nu duci contul de cate lemne arzi pe an, in timp ce daca ai da bani pentru ele (iar veniturile familiei ar fi modeste) s-ar putea sa te intereseze mai mult reducerea consumului de lemne.
D-ta zici ca nu ti se pare "chiar asa de mult". Dar eu te intreb: "cu ce ai comparat, cu vecinul care arde mai multe ca d-ta? Dar de ce sa nu te compari cu unul care are o casa mai mare ca a ta si cu o "soba cu serpentina" (ca sa ramanem la Tema topicului) consuma mai putin ca tine? Cine este in masura sa stabileasca un reper dupa care sa se ghideze "tot romanul" ?

silviu77
28.01.2014, 00:01
Din zona mea toti vecini au padure asa ca nu imi e frica de furtisaguri, am in proiect anul acesta sa construiesc o serpentina si sa refac soba . Deja am cumparat teava si sunt in studiu de cunoastere si aprofundare a modalitatilor de a o implementa intrun sistem de incalzire cu soba de teracota cu serpentina si cu incalzire in pardosea, astept caldura si demarez santierul in casa , nu stiu pe unde oi sta cit voi lucra. Ai dreptate nu duc dorul la lemne ci am o problema cu spatiul in camere si nu imi permit cite o soba in fiecare camera, ca la cit costa caloriferele, tevile, pompa......ies mai scump decit daca as cumpara o soba de teracota si sa o fac eu dar spatiul.......am mostenit casa nu am facuto eu, eu doar am renovato si nu am putut mari camerele.

lisapet
28.01.2014, 09:11
Din zona mea toti vecini au padure asa ca nu imi e frica de furtisaguri, ...Ai dreptate nu duc dorul la lemne...
Da, se pare ca in zone unde "toti au padure" - promovarea unor solutii eficiente energetic este o misiune extrem de dificila.. Se pare ca oamenilor le este mai simplu sa arda lemnul obtinut din exploatarea forestiera decat sa-l scoata la vanzare si sa obtina bani pe care sa-i investeasca in cele necesare.. Sa-l vanda cui? Vecinului, care are si el lemne?

..am in proiect anul acesta sa construiesc o serpentina si sa refac soba . Deja am cumparat teava si sunt in studiu de cunoastere si aprofundare a modalitatilor de a o implementa intrun sistem de incalzire cu soba de teracota cu serpentina si cu incalzire in pardosea, astept caldura si demarez santierul in casa , nu stiu pe unde oi sta cit voi lucra. ci am o problema cu spatiul in camere si nu imi permit cite o soba in fiecare camera, ca la cit costa caloriferele, tevile, pompa......ies mai scump decit daca as cumpara o soba de teracota si sa o fac eu dar spatiul....
Succes la studiu si mult curaj, caci nu-i un lucru simplu (ceea ce ti-ai propus)! :smile:

...am mostenit casa nu am facuto eu, eu doar am renovato si nu am putut mari camerele.
Nu am spus sa maresti spatiul daca iti este suficient, am vrut sa-ti dau un reper pentru consumul de lemne care este legat de termoizolatia casei si modelul sobei.

avali
02.02.2014, 15:09
Buna ziua,doresc sa-mi fac si eu o soba cu serpentina dar intre timp am gasit ceva care mi-a atras atentiasi asa ca am rugamintea la colegii de pe forum mai experimentati ca mine sa-mi spuna o parere despre centralele tip teracota comercializate pe acest site http://sobeteracotafancris.ro/centrale-termice/pe-roti/ , nu doresc sa fac vreo reclama, vreau doar o parere a celor care sunt mai familiarizati cu acest fel de teracota-centrala, singurul lucru pe care nu il inteleg este acela de cum putem tine sub control focul incat ca agentul termic sa nu depaseasca valoarea dorita de noi, stiu ca la centrale este acel reglaj care inchide sau deschide usita de admisie a aerului dar nu vad cum se poate face acest lucru la o centrala-teracota?

cheluakame
02.02.2014, 17:56
dar nu vad cum se poate face acest lucru la o centrala-teracota?

Prin supraveghere si inchiderea manuala a admisiei de aer/cenusarului.
Prin modificarea usei cenusarului si adaptarea unui sistem ca la centrala.
Prin automatizare cu motoras/electrovana/etc.
Si cred ca mai sunt variante.

avali
03.02.2014, 10:18
deci inseamna ca acele centrale-teracote nu reprezinta o solutie chiar sigura, eventual ar trebui modificata, totusi la ce pret au ar fi trebuit sa aibe acele sisteme de reglare a aerului, eventual exista cineva pe acest forum care are sau macar a vazut o asa centrala in functiune?

cheluakame
03.02.2014, 11:38
Acele sobe-centrale cat si altele (termosobe/termoseminee) din comert sunt recomandate a fi instalate cu vas de expansiune deschis, astfel, daca se "uita" focul tare si fierbe agentul termic sa nu creeze presiune in instalatie.
In plus se pot monta si aici diverse sisteme de siguranta precum supapa termica, etc, pentru a nu fi probleme.

O modificare cu termostat cu lant asemeni centralelor ar duce undeva la 200-250 ron (termostatul cu lant + modificare cenusar). Dar nu stiu cat de recomandat este asa ceva tinand cont ca totusi vorbim de o soba ce are totusi sistem convectiv si poate acumula gaze, influenta tirajul, etc.

In cazul prezentat cea mai buna solutie ar fi un puffer de acumulare, astfel, se face focul odata, soba isi pastreaza caldura, iar pufferul inmagazineaza caldura produsa de serpentina, cedand-o apoi instalatiei.

avali
04.02.2014, 10:32
Multumesc pentru raspuns, eu as fi preferat sa merg pe varianta unui vas de expansiune inchis(pentru a evita sa-mi curga apa pe pereti), as fi dorit ca aceasta teracota-centrala sa o pun in bucatarie acolo unde am si bransamentul la cosul de fum al casei (asa as fi evitat sa mai construiesc un spatiu special dedicat unei centrale termice cu tot cu un cos inalt de 6-7 m, avand in vedere costul materialelor si proiectul de costructie ar fi destul de scump) in prezent incalzirea se face cu sobe de teracota.

avali
04.02.2014, 10:34
Multumesc pentru raspuns, eu as fi preferat sa merg pe varianta unui vas de expansiune inchis(pentru a evita sa-mi curga apa pe pereti), as fi dorit ca aceasta teracota-centrala sa o pun in bucatarie acolo unde am si bransamentul la cosul de fum al casei (asa as fi evitat sa mai construiesc un spatiu special dedicat unei centrale termice cu tot cu un cos inalt de 6-7 m, avand in vedere costul materialelor si proiectul de costructie ar fi destul de scump) in prezent incalzirea se face cu sobe de teracota.

cheluakame
04.02.2014, 13:25

Asta cu apa pe pereti depinde de foarte multe situatii. Fiind bucatarie banuiesc ca exista hota ce scoate excesul de aburi cand se gateste.
Deasemenea soba functioneaza ca o hota, trage aerul din incapere.

Vasul de expansiune nu trebuie neaparat montat langa soba, deci este bine sa fie cat mai aproape. Ca urmare montarea acestuia in baie ar fi o solutie.
Sa mai punem la calcul si faptul ca vasul repectiv poate avea mai multe forme, forme ce ar putea impiedica evaporarea apei.

avali
04.02.2014, 16:18
Cautand pe net am mai gasit un model de teracota-centrala care se pare ca are si acea dotare de manometru pentru reglarea admisiei de aer, ce spuneti de aceasta varianta? http://copidem.ro/soba-teracota-tip-centrala-termica/

cheluakame
04.02.2014, 17:26
Despre ce?
Despre produs sau despre sistemul de reglaj?

Sistemul de reglaj este destul de ok. Are o anumita marja de eroare dar functioneaza. Asta daca este exact ca in cazul centralelor termice.

Despre produs ... ma abtin ... 4000 ron???

Si m-as gandi la un lucru, consum lemne sau carbuni (de parca au aceeasi putere calorifica) 4.5 kg/h.
Putere totala 33 kw?

4.5 kg lemne x 4 kwh/kg cat are lemnul uscat = 18 kw. De unde obtin ei 33?
Si as fi curios cum se comporta soba respectiva la 8-10 ore de foc ...

avali
04.02.2014, 19:09
Si eu am anumite rezerve in privinta acestor produse, de aceea am ajuns la concluzia ca pana la urma tot o centrala termica (din fabrica si fara tot felul de compromisuri) este solutia cea mai buna, acum stau si studiez centrala candle, ce parere aveti despre aceast nou sistem de incalzire?http://www.avantgardeheating.ro/?gclid=CO_ChpvmsrwCFWT4wgodOisAMg

cheluakame
04.02.2014, 20:09
Imi este cunoscut de mult acest produs, la fel ca si principiul defunctionare.
Este logic si chiar simplu. Si, din practica stiu ca acest principiu are rezultate bune.

Acest principiu trebuie normal folosit la majoritatea agregatelor de pe piata noastra (de la soba de teracota pana la seminee si centrale clasice).

Diferenta este ca la acest cazan, inaltimea stivei de lemne este mai mare decat latimea/lungimea, si aerul pentru ardere este furnizat doar pe sus, astfel neputand avea loc aprinderea de la baza stivei (ce ar duce la scaderea performantelor, etc).
La sobele/centralele clasice, aerul este furnizat pe la baza, si, daca nu sunt asezate corect lemnele exista "pericolul" de a cade bucati de jaratic la baza stivei si de a se aprinde.

O idee
http://www.youtube.com/watch?v=bHbGUeioLQY

avali
09.02.2014, 15:30
In concluzie, sa inteleg ca genul de centrale candle ar fi o solutie mai buna decat obisnuitele centrale pe gazeificare?

cheluakame
09.02.2014, 16:27
In concluzie, sa inteleg ca genul de centrale candle ar fi o solutie mai buna decat obisnuitele centrale pe gazeificare?

Si Candle tot un cazan cu gazeificare este.

Singurul dezavantaj pe care l-as vede ar fi faptul ca exista o manta de apa in jurul focarului, si acest lucru dauneaza randamentului/arderii.
Insa, un cazan Candle instalati si utilizat corect ar avea beneficii fata de centralele cu "gazeificare".
Unul din ele ar fi perioada lunga de autonomie (depinde de necesarul casei ce-i drept).
Si doi, permite modularea puterii destul de bine fara sa afecteze randamentul prea mult.

In plus, fiind independent de energia electrica, acest cazan ar putea functiona si in lipsa acesteia daca instalatia de incalzire este realizata cu circuit gravitational (termosifon).
Si specific acest lucru pentru ca la 20 metri de orasul meu, 1/4 din satul respectiv a stat in frig pentru ca avea centrale dar nu aveau curent. Iar UPS-urile nu au functionat mai mult de 4 ore. Ce-i gospodari, au folosit sobele si a fost cat de cat ok. Cei mai putin gospodari au daramat sobele cand au montat centrale.

avali
09.02.2014, 21:24
Multumesc pentru raspunsuri, intrebarea mea este ca la un cazan de tip candle atata timp cat are avantajul ca permite modularea puterii atunci nu mai este nevoie si de un puffer ca la restul centralelor?(asta in cazul in care am dori un randament mai bun si sa nu risipim lemnele care altfel ar arde mocnit si nu ar da un randament optim). Ceea ce ar duce la scutirea unor investitii. Sau si la cazanele candle, cand se ajunge la temperatura dorita, lemnele ard mocnit ca si in celalalte centrale? Daca ar fi asa inseamna ca singura diferenta ar fi o perioada mai mare de incarcare intre focuri?(dar si volumul de incarcare la aceste centrale e cu mult mai mare decat la restul centralelor.

cheluakame
10.02.2014, 12:44
Daca necesarul termic, minim si maxim al casei se incadreaza in plaja de modulare a puterii cazanului, nu, nu mai este nevoie de puffer.
Daca in schimb, necesarul termic este mai mic decat poate modula cazanul, atunci este nevoie de unul.
Acest lucru se calculeaza de la caz la caz.

sisica_si
14.02.2014, 14:37
Proiect soba...
81154
Dupa ce am citit tot topicul cap coada vad ca deja se renunta la ideea sertarelor care au o suprafata de contact mare cu flacara/fumul fierbine si la marirea eficientei arderi, se revine la clasicile cisme cu plita cu randament mic.
Recomandarea mea pentru cei care vor plita sa faca un focar mic cu plita deasupra si cateva fumuri pe stanga si pe dreapta pentru incalzirea bucatarii si pastrarea unei temperaturi mari in focar.
O idee... nu dati cu paru.
So... mai sus este cum as vedea eu o instalatie de incalzire centrala facuta in samota cu un randament mare.
Poate nejuta si gigi cu o simulare a arderii si evacuarea/curgerea fumului.
Cu negru este samota.
Verde cele trei aere pentru imbunatatirea arderii.
Albastru tevi, tur/retur si legatura intre sertare pe ambele colturi.
Legatura pleaca in zig-zag pentru a curge apa normal: vine mai rece jos si urca sus si tot asa pana la iesire pe tu... iese calda (sau asa ar trebui.)
Cu maro am facut fumurile.
Primul care iese de jos readuce gazele fierbinti in focar si celelalte ies de sus paralel cu lateralele se unesc jos... in spate in cos.
Stiu ca nu excelez la desene, dar sper sa fie usor de inteles ce am facut acolo.
Astept pareri si opinii. :)
Ar merge?

Acum ma apuc sa citesc despre tipuri de sobe.
Dupa revin poate cu o alta combinatie intre soba si registri pentru incalzire.

paul godoi
21.02.2014, 15:10
sunt nou pe acest forum si as vrea cateva informatii legate de acest subiect in vara a s vrea sa mi construiesc o soba cu serpentina am cateva nelamuriri despre instalatie . sobe de teracota si caramida am facut si eu cateva acum cativa ani ,cam stiu despre ce este votba .problema este serpentina si instalatiaca nu prea stiu mare lucru afara de ce am vazut,citit pe net si intrebari sunt destule daca este cineva care mar putea ajuta iimultumesc anticipat As vrea sa incalzesc 4 camere daca este posibil cam 80m2

bobon
21.02.2014, 20:37
[QUOTE=paul godoi;563842]sunt nou pe acest forum si as vrea cateva informatii legate de acest subiect

Da se poate sa realizezi ce vrei ,dar asta presupune sa mai si studiezi. Trebuie sa faci prima data necesarul de caldura (pierderile) apoi sa vezi cit incalzesti cu calorifere ce determina marimea schimbator,,cit mai incalzesti cu teracota, dimensionarea lor ,marime focar, model focar si teracota, si maisunt si altele. Este bine asa cum spune cineva mai sus ca schimbatorul sa il bagi intr-o camera laterala ,linga focar unde da 3 kw /mp.Daca schimbatorul il bagi in focar nu are loc arderea bine, dar daca gasesti tu sa faci ardere buna ai avea un avantaj ca puterea schimbatorului pe mp este cu mult mai mare. Daca pagi separat schimb. poti face focar performant cu gazeificare, adica cu aer primar si secundar si arde gazele de lemn si putera sistemului creste. Ca schimbator poti folosi si un calorifer de fonta sau ti-l faci calculind suprafata lui. Soba trebuie sa o faci cu cale directa si indirecta ca scoate fum pina se incalzeste bine cosul .Sunt multe de pus la punct,mai trebuie sa citesti in urma si vei cedea ce si cum. Pentru aparatura si tevaraie cred ca este un sait special.Si acolo ai mult de studiat sau iti aduci instalator centralist.Iti trebuie calorifere calculate pe camere, tevaraie, fitinguri , pompa, vas expansiune deschis sau inchis(nu recomand inchis) termomanometru, filtruYtermostat, si ce mai trebuie pe acolo vei vedea in timp. Ar fi bine sa studiezi la fata locului citeva incalziri centrale ca sa iti dai seama cevrei,

paul godoi
21.02.2014, 23:45
multumesc pentru indrumarile facute .As vrea sa detailiez putin situatia .A m mai bine de o luna de cand incerc sa ma documentez,am cititacest forum cap coada si nu numai .Dupa cum am mai spus sobe de teracota si caramida am facut si eu cateva zeci acum cativa ani,daca nu veneam in italia cred ca as fi facut si azi.Din ceea ce am vazut si citit pana acum am tras niste concluzii si m am apucat de treaba si am facut unele schite chiar si o serpentina din pacate din cupru pe care as vrea sa o pun in focar dar nu in bataia focului ci protezata de un rand de samota si sa o las libera in partea de sus . am folosit cu 22 pe 1 mmam sa incerc sa o postez numai ca nu am terminato este la jumatate 10m si as vrea sa iimai adaug alti10 m un fel de spirala dreptunghi 55-30-55 asa in cam 20 m vor intra vreo 8 l apa

paul godoi
22.02.2014, 00:06
81341 daca se poate as vrea si parera d voastra

paul godoi
22.02.2014, 00:39
la aceasta voi face unele modificari si o voi prelungi in sus cu o spirala dreptunghi alti 10 m intrebarea mea cea mai mare este lovitura de berbec daca as monta pe instalatie un amortizator lovituri de berbec mar ajuta?binenteles ca voi monta si o vana de amestec ca apa pe retur sa nu intre in registru rece .ce parere aveti va functiona va multumesc anticipat.voi incerca sa postez si cum am gandit eu schema instalatiei.Intre timp voi mai studia putin ca nu sa nascut nimeni invatat si nu as vrea sa fac cine stie ce idiotenie813428134381344813458134681347

cheluakame
22.02.2014, 09:40
O idee

81348

paul godoi
22.02.2014, 10:14
buna ideea multumesc dar cu vasul de expansiune pe tur? stiu ca se plangea cineva ca a trebuit sa i puna dop pentu ca se ducea apa calda in vas.vana de amestec inainte sau dupa pompa sau nu conteaza sau nu este obligatorie(obtional)

cheluakame
22.02.2014, 10:34
Vasul de expansiune poate fi pus si pe retur, nu conteaza. Intr-adevar, este mai recomandat pe retur (intre schimbator si primul robinet) pentru ca temperatura agentului este mai redusa si astfel se reduce si evaporarea.

Restul componentelor vin exact cum le-am asezat in desen. In cazul aratat (schimbatorul in clopot/fumuri) nu este obligatorie vana cu 3 cai, insa in cazul in care nu o puneti, trebuie sa prevedeti o tavita pentru colectarea si eliminarea condensului ce se va forma pe schimbator.

paul godoi
22.02.2014, 11:07
va multumesc ,tot respectul si va rog datimi o parere despre schitele pe care le am postat mai sus daca se poate eu sunt acum in italia abia in august vin in tara si vreau sa fac instalatia ,pina atunci am 5 luni sa ma documentz si sa procur materiale diferenta la bani nu e mare ba chiar mai scumpe in ro.Am sa postez si schita casei(izolata toata termopan peste tot)pe tru o idee a suprafetei

bobon
22.02.2014, 11:58
[QUOTE=paul godoi;563890]v

Salut Florine,, imi place circuitul, simplu si la obiect. Dupa cum am inteles Paul o vrea instalatia cu vana cu trei cai nu obtional, mai pune termoventil, si multe altele ca are cam stufoasa lucrarea de circuit termic. A ta este pe placerea mea.

Paule, daca din tur duci teava la vasul de expansiune cum are Florin nu este decit bine, ,apa nu se incalzeste decit daca mai are una si este in circuit. Eu am un fel de ciruit unit inainte de legarea de VED si nu se incalzeste apa in vas ci numai circuitul. Florin a prezentat cum ti-am spus cu schimbatorul linga focar. Asta presupune ca ce ai facut tu nu prea se pupa ,iar la tine nu stiu cum vei izola tevile orizontale cin faci teracota,si apoi pe linga ele trebuie sa aduci fumul sau crezi ca se incinta din focar captusit,eu nu prea cred.

bobon
22.02.2014, 12:26
Spuneti-mi cum sa pun o poza pe acestforum ,o schita, etc. ca nu reusesc,sa schimbat sistemul

sisica_si
22.02.2014, 12:34
Foloseste cu incredere acest buton.
81351

bobon
22.02.2014, 13:08
Foloseste cu incredere acest buton.
81351 Poate reusesc sa pun acum

cheluakame
22.02.2014, 13:37
Nea Bobo, eu unul nu prea sunt de acord cu schema respectiva. Adica, pentru a face o instalatie ca cea din poza sa functioneze in termosifon necesita niste diametre ...

Returul are o lungime dubla decat in mod normal, iar pierderile de sarcina pe acesta sunt destul de ridicate. Daca am pleca cu returul de la ultimul radiator catre cazan, conectand si celelalte radiatoare, lungimea acestui tronson ar scade.

In plus, la partea cu izolarea si ingroparea tevilor, daca eu am nevoie de presiune disponibila, automat ca voi izola conducta de tur, cea verticala ce iese din cazan, astfel agentul termic va ramane mai cald si stratificarea va avea loc mai bine.

Iar pe retur sau turul orizontal/inclinat, am nevoie ca agentul termic sa se raceasta pentru a mari presiunea dispobilita, astfel pot sa ingrop conductele respective pentru a ceda caldura peretilor, grabind astfel stratificarea.

Si nu am inteles niciodata de ce este obligatoriu sa avem vasul de expansiune deschis, sau montat in pod, cand, pe celalat forum s-au prezentat si solutii cu vasul la interior.

Dar, stiti si dumneavostra ca solutia univerala nu mai exista de ceva vreme, si pentru fiecare aplicatie in parte trebuie calculate debite, diametre, pierderi, etc 8-)

bobon
22.02.2014, 14:28
Florine cu returul dublat nu este bine, dar cu izolarea cam ar fi. Dar cum spui sunt multe model;e,eu l-am pus pentru orientare ca am mai multe si mult mai simple, cu dif. de nivek , ,, he,he doar pentru orientare. Si apai , m-am luat si eu dupa unul care pune fel si fel de intrebari pe Sp si la Caldura si vine cu multe idei din toate domeniile.ne lasa nelamuriti si schimba.

In vasul deschis cum este acum dat de tine si de mine cind porneste pompa se ridica putina apa apoi revine la loc.(circuit fortat) dar apa din VED nu s incalzeste chiar daca este pe tur. Daca am lega returul dar intre pompa si cazan tot efectula asta are loc, numai ca apa este mai rece,iar in caz de fierbere vaporii ramin in instalatie .Numai bine/

paul godoi
22.02.2014, 15:27
va multumesc pentru precizarile facute soba va fi una de caramida micuta latime60 L80H100cm samota groasa,samota sudtire, serpentina,samota subtire de la ext la int .eu cred ca se va incalzi putn mai greu dar va tine mai mult timp caldura si binenteles 2,3fumuri orizontale , siber pt direct si indirect

stefan1
22.02.2014, 16:02
Va rog sa faceti si poze in timpul executiei, poate mai ajuta si pe alti colegi !!

cheluakame
22.02.2014, 16:11
Cam de pe aici sunt prezentate cateva etape in construirea unei sobe performante din caramida. Din pacate aceasta nu este dotata cu registru, a fost proiectata fara. La cele cu trebuie luata in calcul si puterea ce trebuie sa o capteze registru, pentru a dimensiona focarul in functie de puterea totala pe care trebuie sa o aiba.

http://www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php/27487-Soba-cu-clopote/page8

paul godoi
22.02.2014, 20:07
am modificat schitele prezentate de mine mai sus si as vrea si parerea dv8135881359care din doua cu VED pe tur sau pe retur.va multumesc.

bobon
22.02.2014, 21:32
Gata filmul.. Daca instalatia merge prin termosifon legatura cu VED pleaca de la tur. si poate si de la ambele..Nu-ti mai cere scuze, ca fata de alti esti inaintat in problema. Ai primit ceva?

paul godoi
22.02.2014, 22:11
da bobo ne auzim acolo

silviu77
07.03.2014, 13:31
buna ziua . am si eu o intrebare: cum verific o serpentina confectionata din teava de presiune de 1 tol?

sisica_si
07.03.2014, 14:02
Cu aer comprimat.

silviu77
07.03.2014, 14:15
si cite atmosfere sa bag? apoi o scufund in apa?

sisica_si
07.03.2014, 15:06
Nu o tii cateva ore sub presiune cu un manometru montat pe ea.
Cauta mai in spate la cate atomosfere tre testata ca nu mai stiu. :)

Consultant climatizare
11.03.2014, 20:21
ideal ar fi sa o testati la presiune dubla fata de cea de utilizare normala.

iulian72
19.03.2014, 18:53
Si apai , ... vine cu multe idei din toate domeniile.ne lasa nelamuriti si schimba. /
Mestere, ce nelamuriri aveti ?

emanuelguzu
19.05.2014, 11:29
am o nelamurire,a vazut un sistem de incalzire a apei calde menajere,fara pompa....intr_o soba este bagat o teava groasa 25 cm diamentru si lunga de 50 cm fier sau fonta,de teava asta este legat la un capat intrarea cu apa si la capatul celalant o alta teava dar mai groasa care duce la un depozit de 80l ,depozitul este pus la 3m inaltime in podul casei ,depozitul are supapa de suprancalzire si vas expansiune,intrebarea mea este....este adevarat ca apa calda este mai usoara si urca singura in depozit?si daca este asa?noi romani de ce nu stim de sistemul asta?

mirceaknap
19.05.2014, 11:46
am o nelamurire,a vazut un sistem de incalzire a apei calde menajere,fara pompa....intr_o soba este bagat o teava groasa 25 cm diamentru si lunga de 50 cm fier sau fonta,de teava asta este legat la un capat intrarea cu apa si la capatul celalant o alta teava dar mai groasa care duce la un depozit de 80l ,depozitul este pus la 3m inaltime in podul casei ,depozitul are supapa de suprancalzire si vas expansiune,intrebarea mea este....este adevarat ca apa calda este mai usoara si urca singura in depozit?si daca este asa?noi romani de ce nu stim de sistemul asta?
Se foloseste de mult,de foarte mult. Romani il stiau, banuiesc ca dvs nu il stiati.

emanuelguzu
19.05.2014, 12:07
eu nu il stiam...pai in felul asta avem apa calda menajera pe tot timpul ierni...aproximativ 6 luni apa calda menjera gratis,caci daca pornim soba pentru incalzire incalzim si apa menajera,nelamurirea mea era cum apa calda urca singura in depozit,este adevarat ca daca incarcam instalatia si aprindem focul...fara nici un fel de pompa,apa din insetalatie si respectiv apa din teava din soba urca singura in depozit si cea rece din depozit coboara si in felul acesta de incalzeste apa?eu pana acum nu am auzit pe nimeni sa aibe sistemul acesta in o locuinta,fara pompa si cu instalatia plina cu apa,fara presiunea apei care o bagam in instalatie...deci daca incarc o instalatie cu apa,anulez intrarea cu apa ,ca apa care se incalzeste sa nu urce prin presiune...apa calda din tub urca singura sus in depozit,fara pompa si fara presiune...nu stiam chestia asta..

cheluakame
19.05.2014, 12:30
Se cheama circulatie naturala sau termosifon.
Este folosit de foarte mult timp, insa trebuiesc facute calcule aferente presiunii disponibile (presiunea oferita de apa, prin stratificare) si pierderile de presiune aferente circuitului ce trebuie sa il strabata.
Nu orice instalatie poate functiona in termosifon.

Apa calda realizata in felul acesta (via schimbator in soba) nu este nicidecum gratis, o parte din caldura degajata de lemne este preluata de schimbator si dusa in boiler, ca urmare exista un consum de x kg lemne pentru fiecare incalzire a boilerului.

bobon
19.05.2014, 19:28
Si daca ar fi boilerul (bazinul recuperator) decit la 0,5 m mai sus si tot ar merge termosifonul.

Consultant climatizare
20.05.2014, 13:27
Teoretic da, dar tot depinde de diferentele de temperatura si alti parametrii.

gogutu
24.08.2014, 08:35
Buna ziua.ca sa nu mai deschid alt topic,va relatez urmatoarea problema:vreau sa fac incalzire cu calorifere la casa si as vrea sa cer sfatul vostru.din ce am citit pe forum,si din ce am vazut si la alti utilizatori de astfel de sisteme,am ajuns la concluzia ca se merita o astfel de investitie.ce vreau eu sa ma lamuriti e:ce calorifere sa folosesc,cat de mare sa fie serpentina,si ce fel sa construiesc soba.va pot spune ca am oarecare experienta la construit sobe,dar nu am facut pana acum niciuna cu serpentina sau cu registru incluse.am sa incerc sa atasez si o schema a casei unde locuiesc.orice sfat e bine venit,mai ales ca timpul trece si vine frigul.am doua sobe dar stiti cum e.trebuie sa faci focul la amandoua in acelasi timp,si dupa calculele mele,as opta pentru una singura cu serpentina pentru a incalzi casa,mai ales ca lemnele le cumpar.cu stima

Consultant climatizare
24.08.2014, 11:09
Cautati in topicurile de sobe gasiti acolo toate informatiile necesare.

uforom89
24.08.2014, 20:38
Puteti sa studiati putin si acest proiect (sau intreg topicul dc aveti timp) si reveniti aici cu intrebari, sunt sigur ca se vor gasi solutii la problemele d-voastra...
http://www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php/27487-Soba-cu-clopote?p=574529&viewfull=1#post574529

Proiectul respectiv este o soba de zidarie, cu cuptor alb si schimbator/registru/serpentina si va fi sursa principala de incalzire pt o casa de 155 mp (parterul cu IPAT iar mansarda cu radiatoare).

uforom89
27.08.2014, 17:35
Aruncandu-mi privirea pe stirile unuia din cele mai citite ziare din UK am remarcat urmatoarea stire:
http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/energy-bills/11050580/Could-you-earn-a-65pc-return-from-a-wood-burning-biomass-boiler.html

In timp ce la noi programul ”casa verde” a fost cam inghetat in ultimii ani (si sobele nici nu au ce cauta in asemenea discutii ”verzi”), guvernantii din Marea Britanie au considerat ca sobele sunt o modalitate ecologica de utilizare a energiei regenerabile si ca cei care le folosesc ar trebui rasplatiti.

Zis si facut: fiecare utilizator de sobe (indiferent ca e doar pt incalzire sau/si mai ales cele care produc si apa calda - soba cu serpentina cum e folosita expresia pe la noi) va primi trimestrial timp de 7 (sapte) ani o suma calculata in functie de puterea agregatului.

Ce parere aveti despre asta?!

djchrisboy
07.09.2014, 19:41
Spuneti`mi va rog daca e posibil ca in loc de aceea serpentina sa se foloseasca un calorifer fonta de tip vechi. Si spuneti-mi va rog am nevoie de 4 calorifere mici ...cam cat de mare trebuie sa fie caloriferul? Va multumesc

bobon
07.09.2014, 20:23
Se poate folosi un calorifer din fonta sau otel vechi dar el se monteaza intr-o camera vecina focarului ,nu in focar. si atunci acest schimbator da cam 3 kw/mp. Marimea lui se face functie de pierderile din toate camerele unde incalzesti prin calorifere ca de altfel siaceste calorifere trebuie calculate functie de pierdri de caldura (un audit energetic).Am vazut undeva calorifere montate in focar dar nu recomand.

ppcrst
08.09.2014, 16:55
Buna ziua,
Ca sa nu mai deschid un alt topic, am postat aici.
Am o casa la tara, alcatuita din 3 camere si prispa care "imbraca" toate camerele pe latura sudica, si vreau pe o soba existenta cu plita sa montez un calorifer vechi din fonta si ulterior sa leg 3X1000 + 1x1200(prispa)calorifere pt.incalzire. Caloriferul din fonta vreau sa-l montez sub plita(dimensiunile plitei: 1.25m/ 1.00m); poate ma ajuta cineva cu ceva idei cum ar trebui montat si ce dimensiune trebuie sa aiba. Mentionez ca dispun de calorife de dimensiuni diferite ramase de la un apartament, unde a fost montata o instalatie noua. Totodata ma intereseaza sa stiu daca:
- se recomanda utilizarea acestor calorifere din fonta la aceasta instalatie sau este mai bine sa folosesc calorifere noi din otel.
- ce tevi recomandati sa folosesc pt.instalatie
Multumesc anticipat.

PS: Daca este cineva din zona Argesului cu experienta si disponiobilitate pt.acesta lucrare, astept date de contact.

cheluakame
08.09.2014, 18:05
Schimbatorul de caldura (serpentina, calorifer, sertare, etc) NU se monteaza in bataia flacarii!

Acestea se monteaza in sistemul convectiv, lasand focarul liber pentru a permite atingerea de temperaturi ridicate si arderi mai complete.

Pentru restul instalatiei trebuiesc dimensionari facute, incepand cu necesarul termic al acelor camere.

bobon
08.09.2014, 18:48
Am rasouns mai sus la ceva asemanator.Este o mica diferenta ca folosesti soba de bucatarie. Nu recomand calorifer sub plita, evebtual in spate dincolo de plita si sa ai posibilitati de curatire.Caloriferul ar trebui bagat intr-o camera separata dincolo de focar sau primul fum. avind putere de 3 kw/mp. Nu se introduce schimbatorul in focar pentru ca influienteaza negativ ardera lemnelor in focar.

ppcrst
09.09.2014, 09:30
Soba este deja construita, este o soba veche cu "trecere" in doua camere: intr-una este soba normala de teracota, iar partea din cealalta camera este partea cu plita si totodata partea pe unde se alimenteaza soba. Partea cu plita are cam 1m inaltime, cealalta cam 2m. Ma gandisem, in urma lecturarii posturilor din acest tutorial, unde se "indica" sa se monteze o tabla de 5-6mm grosime sub serpentina, sa montez serpentina(caloriferul)sub plita, dar pe o tabla groasa si vroiam sa o montez la partea sobei cu plita, deoarece este mai usor de montat/modificat. Acum problema mea este: cat de mare trebuie sa fie caloriferul-serpentina astfel incat sa faca fata la nr.si dimensiunea caloriferelor mentionate de mine mai sus, adica 3*1000 + 1*1200, precum si recomandari privitoare la ce tevi(PPR,etc) sa folosesc ?

bobon
09.09.2014, 20:29
Daca o tii mortis poti monta o serpentina a carei suprafete safie in jur de 1 m p Calculezi L teava x D x3,14 =1mp. Ar trebui sa aibe si in jos ceva tevi un fel de paralelipiped fara o fata ,din tevi , turul sus, returul jos. Cu caloriferul nu iti recomand. dar nici serpentina nu este recomandata, Dar am vazut mai multe in toate felurile, Sa vedem ce zic si ceilalti

silesax
20.09.2014, 06:42
buna dimineata .
sint nou aici si am intrat pentru ca am vazut ca se discuta despre centralele aceastea cu registri.
de curind am intrat in posesia unui registru din inox cu pe care as vrea sa il instalez intro bucatarie si care sa duca 3 calorifere .fiecare calorifer incalzeste o camera de 4 x3 m cu 2,75 h .
tin sa precizez ca nu ma intereseaza deloc calculele cu necesarul termic al casei ..izolatia..etc.
ce as dori de la cei ce se pricep pe aici este o ideie un sfat despre cum sa construiesc focarul pe care sau linga sa asez registrul ..????

lisapet
20.09.2014, 07:19
...
tin sa precizez ca nu ma intereseaza deloc calculele cu necesarul termic al casei ..izolatia..etc.
:smile: Foarte tare! Doar calculul termic al acelor incaperi in care se vor monta caloriferele nu are legatura nici cu caloriferele, nici cu puterea ""cazanului"".. :-D

silesax
20.09.2014, 07:29
va rog sa nu mai comentati pe calculele astea. ma intereseaza amplasarea registrului pe focar sau linga etc.
daca aveti vreo ideie bine daca nu nu dar lasatima cu calculele ....

FilipT
20.09.2014, 08:29
va rog sa nu mai comentati pe calculele astea. ma intereseaza amplasarea registrului pe focar sau linga etc.

Dupa ce realizati instalatia, daca veniti pe aici pe forum cu probleme ca nu se incalzesc destul camerele, sau mai stiu eu ce poate sa apara o sa vi e raspunda scurt. CALCULELE

FilipT
20.09.2014, 08:31

Dupa ce realizati instalatia, daca veniti pe aici pe forum cu probleme ca nu se incalzesc destul camerele, sau mai stiu eu ce poate sa apara o sa vi e raspunda scurt. CALCULELE

cheluakame
20.09.2014, 19:05

Daca nu conteaza calculele si etc, atunci ce mai conteaza unde il amplasezi?

Procedeaza ca prietenii dumitale si ai rezolva problema.

nirolf1
27.09.2014, 18:19
buna seara !! am si eu o intrebare ??? cum trebuie legat termostatul la pompa de recirculare pentru ca la incalzire la atingerea temperaturii setate pompa sa porneasca iar cand se raceste apa tot la aceiasi temperatura setata pompa sa se opreasca ??? mantionez ca termostatul este de contact iar pompa de recirculare are 3 borne :impamantare, faza si nul iar termostatul are pentru impamantare , o borna notata cu "c" una cu "1" si cealalta cu "2"

nirolf1
27.09.2014, 18:21
eu am legat ca in schema de pe termostat dar termostatul declanseaza la temperatura ambientala nu la cea setata de mine !!

nirolf1
27.09.2014, 19:05
trimit si poze cu felul in care am legat termostatul

nirolf1
27.09.2014, 19:06
am venit cu fire de la priza la termostat iar apoi am plecat la pompa

nirolf1
27.09.2014, 19:31
Exista in termostat 4 conectori :
"c"=comun
"1"=normal inchis--deschide circuitul cand ajunge la temperatura
"2"=normal deschis--deschide circuitul cand ajunge la temperature
- impanantare
iar pompa are:
-faza
-nul
-impamantarte
la felul cum i-am legat eu termostatul deculnseaza la temnpratura ambientala chiar daca eu il setez sa plece la 50 grade

nirolf1
28.09.2014, 12:33
pompa de recirculare si termostatul sunt la o soba de teracota cu plita cu serpentina.
instalatia are 2 calorifere si un boiler termoelectric de 80 litri
instalatia merge foarte bine numai ca termostatul de contact TEHNOGAS COD RO3087 DECLANSEAZA LA TEMPERATURA LA CARE ESTE INSTALATIA LA MOMENTUL RESPECTIV NU LA CE AM TEMP AM FIXAT EU. ma poate ajuta cineva cu sfaturi ??