Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    si nu e corect ? o instalatie inseamna pina la urma un ansamblu de componente gindite sa deserveasca unui scop,dar dupa niste reguli prestabilite,foarte clare si bine studiate in prealabil.

    Comentariu

    • ferry_
      Incepator
      • 05.dec.2008
      • 7

      Deci o "instalatie" de genul nu poate fi numita instalatie deoarece nu respecta ce reguli? Regulile din instalatii, care sunt niste reguli de economicitate si functionare in siguranta, Omul are vas de expansiune deschis, deci nu e sub presiune, asadar instalatia lui se comporta nu ca si o CUCTA si ca o oala fara capac!
      Fratilor cumparati numai mancare gata preparata caci sunteti in ilegalitate daca folositi o oala care nu ZEPTER.

      Regulile care nu le respecta instalatia lui viorel fac ca el sa nu aiba randamentul unui cazan din comert, atat.

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        nu confunda o marca cu un sistem constructiv....poate nu stai la bloc ca mine,sa stii ce inseamna sa faci foc in soba cu cauciucuri,resturi de pal,etc.(cum face betivanul care sta dedesubtul apart. meu)...asa ca treaba cu ferma animalelor e blinda dezmierdare....macar alea incercau sa-si faca niste reguli...ce se intimpla acolo este peste ceea ce e in societatea noastra.
        in ferma animalelor a existat si revolta la un mom. dat....noi sintem pasivi si inghitim orice

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6920

          Postat în original de DIY
          Greseala mea ca m-am bagat in polemica fara sa realizez ca Ferma Animalelor, la frumoasa virsta de 64 de ani, este o capodopera bine ancorata in ... prezent.
          La multi ani !!! . Sa aveti parte de o iepoca in care toti au instalat sisteme de incalzire conform normelor ISCIR.

          P.S. Intentionat tastez "iepoca".
          Cu stima.

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            Am sustinut si sustin instalatia home made , cu riscul sa enervez in continuare . Fratilor , am depasit 24 de ore de cind nu am curent , mai precis de ieri de la ora 11 am avut noaptea intre 22-02 apoi iarasi de la ora 9.30 . deci 4 ore in 24 ore . Lipsa curent la mine inseamna lipsa caldura , lipsa apa ( din motive de hidrofor si instalatie stradala neterminata ) atmosfera la luminari .....
            Dupa atitea ore de frig , temperatura a scazut pina la 17, 5 gr ( inclusiv in mansarda ) iar in zonele apropiate de bucatarie pe la 20 gr ( incalzit cu aragazul ) . Daca nu ne miscam , nu ieseam pe usi , nu aeriseam ....se schimba situatia . Deci dupa atitea ore de frig si intuneric cu amenintarea ca nu se stie cit " tine " lumina ....va rog sa ma credeti ca orice sistem de incalzire il consider Ok . Din pacate recomandam altora sa stea in frig , se pare ca tocmai eu stau .
            Cred ca acum sint autorizat sa spun ca oamenii trebuie incurajati sa se descurce . Mai presus de lege de orice ! Asta e viata . Alimentarea cu curent va intra aproximativ in normal peste 14 zile , doua saptamini !!!!!


            Maestrul Max Fery / hai nene Max , acum nu te supara ! Sti ca aici se scrie " cu pasiune " !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              Postat în original de Mircea G
              Maestrul Max Fery / hai nene Max , acum nu te supara ! Sti ca aici se scrie " cu pasiune " !
              Nu am motive de suparare. De ce sa fiu suparat ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                Postat în original de Maestrul Max Fery
                Postat în original de Mircea G
                Maestrul Max Fery / hai nene Max , acum nu te supara ! Sti ca aici se scrie " cu pasiune " !
                Nu am motive de suparare. De ce sa fiu suparat ?
                Atunci am inteles eu gresit .....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • vio rel
                  Incepator
                  • 13.sep.2008
                  • 77

                  noaptea trecuta cica a fost cel mai frig la ora 8 00 dimineata aveam 22 grade cu 5 bucati carbune bagat la ora 23 bine si un brat de lemne
                  Postat în original de crinaelena
                  nu confunda o marca cu un sistem constructiv....poate nu stai la bloc ca mine,sa stii ce inseamna sa faci foc in soba cu cauciucuri,resturi de pal,etc.(cum face betivanul care sta dedesubtul apart. meu)...asa ca treaba cu ferma animalelor e blinda dezmierdare....macar alea incercau sa-si faca niste reguli...ce se intimpla acolo este peste ceea ce e in societatea noastra.
                  in ferma animalelor a existat si revolta la un mom. dat....noi sintem pasivi si inghitim orice
                  legea iti permite sa dai in judecata pe cine vrei si sa ceri si daune asa ca nu mai plingeti atit
                  o intrebare! boilerul este in paralel as putea pune in serie?

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6920

                    Postat în original de vio rel
                    o intrebare! boilerul este in paralel as putea pune in serie?
                    Scadeti randamentul boilerului.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      Postat în original de medeeal
                      (...) Am optat pentru incalzirea in pardoseala in toata casa (vezi foto), la care se adauga in fiecare baie (4 bai) cate un calorifer “scarita”. Toata lucrarea este facuta de o firma din Oradea cu materiale de la o alta firma din Austria. [...] Firma de la care am cumparat sistemul de incalzire mi-a trimis in Austria planurile casei, si am primit un mail de vreo 30 de pagini cu calculul necesarului termic (m-au intrebat in prealabil despre izolatie cam tot, indici, date tehnice despre caramida, polistiren, geamuri, orientare fata de punctele cardinale, pozitionarea exacta a casei, tot). Rezultatul pare destul de profi (calculul) dar cifrele ma inspaimanta. Ei zic, ca as avea un necesar de cadura de 16,9 kw. Mi se pare foarte mic, tinand cont ca in Romania, toti cu care am discutat mi-au dat intre 30 si 70 de kw. Diferentele sunt enorme. [...]
                      Dacă ar fi fost după mine, aş fi postat ceea ce este mai sus în zecile (dacă nu sutele) de topicuri unde se minimalizează importanţa proiectării.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Seni
                        Living Legend
                        • 05.mar.2006
                        • 3481

                        Postat în original de RaduCA
                        Dacă ar fi fost după mine, aş fi postat ceea ce este mai sus în zecile (dacă nu sutele) de topicuri unde se minimalizează importanţa proiectării.
                        asta pentru ca la noi luam ......... sa fie din abudenta!!

                        Comentariu

                        • vio rel
                          Incepator
                          • 13.sep.2008
                          • 77

                          cit o costa un proiect pentru suprafata incalzita de mine cu soba?

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            Postat în original de RaduCA
                            Dacă ar fi fost după mine, aş fi postat ceea ce este mai sus în zecile (dacă nu sutele) de topicuri unde se minimalizează importanţa proiectării.
                            . Imi pare rau ! Ce scrie in acel citat este o mare aiureala si respectivul " se sparge in figuri " .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                              Membru marcant
                              • 26.dec.2005
                              • 584

                              Mircea G are dreptate "Matematica si fizica nu are ce cauta in practica" Hai sa-i marginalizam pe cei care spun ca aria cercului este pi x R2,cred ca nu este adevarat. G MOISIL a trait degeaba,ADI MINUNE este mai valoros ca ENESCU, etc. Cind explodeaza ceva,AGHIUTA si-a bagat coada,nu-altcineva este de vina.Ca suntem pe primul loc la accidenta rutiere,cred ca-i GHINIONUL,nu TEMBELISMUL multora ca noi.
                              Oricum "desteaptate ROMANE"

                              Cu respect,si sa infruntati tot asa vicisitudinile vietii
                              G.Z.

                              Comentariu

                              • RaduCA
                                Living Legend
                                • 09.oct.2005
                                • 6360

                                Postat în original de vio rel
                                cit o costa un proiect pentru suprafata incalzita de mine cu soba?
                                [quote name='adrim' date='Jan 13 2009, 18:22' post='5818713']@medeeal. Pt calculul termic cat ai platit? Sau ti l-au inclus ei in serviciile oferite? [...]['/quote]

                                [quote name='medeeal' date='Jan 13 2009, 19:21' post='5819014']Nu am platit nimic! Nici nu discutaseram despre el cand mi-au facut oferta. l-am rugat sa ma ajute cand am vazut ca 10 firme din Timisoara imi dau aproape tot atatea variante. Si nu au facut decat sa dea un telefon in Austria si sa ma puna in legatura cu persoana respectiva. Am inteles ca persoana cu softul lucreaza la firma de la care, cei care mi-au lucrat mie, se aprovizioneaza regulat. Probabil ca mi-au luat "destul" pe lucrare :P .['/quote]
                                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                                Comentariu

                                Procesare...