Sigurante false la obor?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladk2k
    Incepator
    • 19.nov.2008
    • 63

    Sigurante false la obor?

    Salutari

    Am gasit in spatele magazinului Bucur Obor, langa sina de tramvai (e un targ acolo cu tot felul de scule pentru amenajari), sigurante Moeler, Merlin-Gerin si Legrand la preturi mai mici (8 lei un Merlin-Gerin bipolar de 16A).
    In magazinele de genul Bricostore, Praktiker sau Hornbach, sigurantele degenul asta, bipolare, trec de 20 de lei. Acum, sunt sigur ca existe sigurante contrafacute, de genul "Sienems", dar chiar asa de la toate firmele mari? Sau or fi furate?
    Care sunt sansele sa imi iau teapa luand de acolo sigurante? Voi v-ati luat si au mers bine? (sau nu)

    Multumesc anticipat
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12199

    #2
    E dus / intors ! Pot fi originale dar declasate , adica nu corespund in totalitate , sau pot fi piratate . Acest sistem cu vinzarea pe piata neagra a produselor declasate , este practicat de TOATE marile firme deoarece este mai simplu sa vinda produsele proaste ( mai fac un ban " cinstit " ) decit sa le recicleze . Asa apar pe piata produse " de firma " dar care totusi sint varza ! In caz de reclamatie spun poezia cu produsele piratate !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Nu este adevarat!!! Ce nu este conform este rebut! Poate ca exista firme mici care fac asa ceva insa companiile mari castiga din vanzarile produselor de calitate. Daca astfel de produse apar pe piata si se vand castigul este infim fata de pierderea din pct. de vedere al imaginii companiei.
      Ca exista persoane care sustrag aceste produse si le vand sau ca exista foarte multe produse contrafacute este alta poveste!
      Aveti aici: http://www.schneider-electric.ro/pag...ntrafaceri.htm cateva indicii pentru a recunoaste produsele originale Schneider!
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Eeeeeeeeeeee ! cit se poate de adevarat ! Lasati ce se spune " de fatada " , afacerile nu sint " morale " nicaieri si la nimeni ! Ca fapt divers , si din aparatia pe piata a unor produse proaste , firma respectiva CISTIGA ! Vin cu teoria " vedeti ce bune sint produsele noastre , de le falsifica nenorocitii ...???
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Momentan nu a fost prins nici un producator mare care sa faca asa ceva, insa falsificatori si fabrici pirat au fost gasite. Cine doreste sa nu se pacaleasca este sfatuit sa cumpere intotdeauna de la dealeri autorizati.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            #6
            Postat în original de Consultant electrice
            Momentan nu a fost prins nici un producator mare care sa faca asa ceva, insa falsificatori si fabrici pirat au fost gasite. Cine doreste sa nu se pacaleasca este sfatuit sa cumpere intotdeauna de la dealeri autorizati.
            Faptul ca nu stiti dvs nu insemna ca nu se practica ! FIRMELE MARI vind la un container de marfa , pe factura o cantitate , in realitate alta . Marfa " pe naspa " se vinde apoi numai cunoscutilor printr-o mare filiera de alta firme ...si uite asa avem pe piata produse pirat , in realitate subproduse ale firmelor " mama " . Sursa : prieten cu magazin in Obor , in anii 95 am fost in portul Constanta unde am facut ceva exporturi si importuri la container ( inclusiv mers cu vamesii la container pt formalitati )...si mai sint . Daca dvs credeti in onestitatea producatorilor...Concluzia e una singura : cumparati din locuri autorizate si nu de la taraba !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Tinand cont ca lucrez pentru una dintre aceste firme s-ar putea sa cunosc mai in amanunt decat dvs. anumite lucruri dar nu cred ca e cazul sa ne contrazicem ca momentan relatarile unui "prieten" nu sunt niste date asa sigure. Si Coca Cola si Pepsi sunt defapt una si aceeasi firma cum umbla vorba odata!
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12199

                #8
                Postat în original de Consultant electrice
                Tinand cont ca lucrez pentru una dintre aceste firme s-ar putea sa cunosc mai in amanunt decat dvs. anumite lucruri dar nu cred ca e cazul sa ne contrazicem ca momentan relatarile unui "prieten" nu sunt niste date asa sigure. Si Coca Cola si Pepsi sunt defapt una si aceeasi firma cum umbla vorba odata!
                Faptul ca lucrati pt una din aceste firme nu inseamna ca puteti sti chiar tot ! Nu stie barbatul ce stie tot satul !!!( asta e o gluma ) Va las sa credeti in onestitatea firmelor !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Nu stiu chiar tot, insa nici dvs. daca faceti astfel de afirmatii.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12199

                    #10
                    Postat în original de Consultant electrice
                    Nu stiu chiar tot, insa nici dvs. daca faceti astfel de afirmatii.
                    Daca tot am ajuns in balarii cu topicul , va mai spun ceva dupa care se poate sterge tot ce este inutil si fara legatura cu problema . A trecut o campanie electorala si am vazut o gramada de insi care faceau propaganda pro cineva , se bateau cu pumnul in piept , isi smulgeau parul din cap ...totul pt un candidat de care nu aveau habar ....Sint acele persoane care fac agitatie in lipsa de ceva mai bun , sint acele persoane pe care se bazeaza campaniile , persoane care sufera de ceva si isi asuma cauza altora , dezinteresat , dar cu credinta ca e a lor ....Mai raminea sa spuneti ca si bancherii sufera de moralitate si cadeam pe spate rapus de atac de cord. Iar ce stiu sau nu ....da , nu stiu multe dar ce stiu , STIU !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • ear1976
                      Living Legend
                      • 09.aug.2007
                      • 1050

                      #11
                      Pot fi piratate, pot fi furate, sau poate pur si simplu fabricate in Romania.
                      Pentru cine este interesat, intr-un satuc la vre-o 20 km de Baia Mare exista o fabricuta Moeller care lucreaza pentru export. Cu toate ca este in Romania, au un sistem de calitate foarte bine pus la punct.
                      Sunt aproape sigur ca pe undeva pe la noi prin tara exista si o fabricuta Merlin-Gerin, nu stiu Legrand.....
                      ratzele se trag din camioane

                      Comentariu

                      Procesare...