Realizare instalatii baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alin_mg
    Membru
    • 17.iul.2006
    • 272

    Realizare instalatii baie

    In viitorul apropiat vreau sa incerc sa-mi fac singur instalatiile de canalizare si alimentare cu apa intr-o baie in care nu am decit teava de 110 pentru canalizare si teava de alimentare apa.
    Cum ar trebui sa procedez ?
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Depinde de caracteristicile camerei si amplasarea obiectelor sanitare necesare.
    Aveti o schita cu dimensiunile camerei, pozitia obiectelor sanitare ati gandit-o, sursa de apa rece/calda o aveti?

    Comentariu

    • alin_mg
      Membru
      • 17.iul.2006
      • 272

      #3
      O sa atasez o schita cu dimensiunile si cu pozitia elementelor !
      Am sursa de apa rece si teava de canalizare de 110.

      Comentariu

      • alin_mg
        Membru
        • 17.iul.2006
        • 272

        #4
        Deci dimensiunile baii sunt 3/1.9 m
        Intentionez sa pun sifonul de pardoseala chiar sub piciorul chiuvetei.
        Amplasarea obiectelor sanitare e figurata in schita.



        Vreau sa duc o conducta intre cada si masina de spalat pentru evacuaarea apei din masina.
        Va rog sa ma ajutati cu traseul conductelor si tipul sifonului de pardoseala.

        Multumesc anticipat !

        Comentariu

        • Moldovan Vasile Dan
          Membru Marcant
          • 15.nov.2006
          • 420

          #5
          ai grija sa nu duci tevile pe sub obiectele care necesita gauri pt. prindere de ex. vasul wc., aceeasi recomandare pt tevile ingropate in pereti.

          Comentariu

          • alin_mg
            Membru
            • 17.iul.2006
            • 272

            #6
            S-a marcat !
            Merci !

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Postat în original de alin_mg
              Deci dimensiunile baii sunt 3/1.9 m
              Intentionez sa pun sifonul de pardoseala chiar sub piciorul chiuvetei.
              Amplasarea obiectelor sanitare e figurata in schita.
              Vreau sa duc o conducta intre cada si masina de spalat pentru evacuaarea apei din masina.
              Va rog sa ma ajutati cu traseul conductelor si tipul sifonului de pardoseala.
              !
              Ati uitat sa aratati unde se afla canalizarea ( teava de 110 ) si apa . Nu va recomand sa amplasati sifonul sub piciorul chiuvetei decit daca este semipicior . Masina de spalat merge numai cu apa rece sau si calda ?
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • alin_mg
                Membru
                • 17.iul.2006
                • 272

                #8
                Teava de 110 este in coltul stanga sus in spatiul dintre cada si perete.
                Masina de spalat foloseste doar apa rece.
                Am uitat insa sa mai precizez o chestie - bucatarie e chiar langa baie si trebuie sa duc alimentarea cu apa rece si conducta de evacuare si la bucatarie.
                Cred ca e mai indicat sa mai fac o schita cu instalatia completa.



                Deci cu canalizarea cred ca situatie e clara acum.
                alimentarea cu apa trebuie sa o duc intai intr-un contor aflat in masca de la chiuveta din bucatarie apoi sa alimentez ambele chiuvete, centrala termica, WC-ul, cada si masina de spalat.

                Sper sa nu fi omic nimic.

                Comentariu

                • Consultant sanitare
                  Moderator
                  • 16.oct.2006
                  • 1554

                  #9
                  Va propun alt aranjament al obiectelor:
                  -vasul wc este bine sa fie cat mai aproape de coloana de 110mm - ar putea fi pozitionat intre lavoar si coloana de canalizare
                  -lavoarul poate ramane acolo
                  -cada poate fi amplasata pe peretele mai lung sau se poate opta pentru una pe colt - de genul celor 100x140 cm
                  -masina de spalat poate fi amplasata in locul vasului de wc din schita dvs. iar racordarea la conducta de apa se poate face mai usor, la fel si pentru scurgere
                  -in spatiul ramas (probabil p elatura de 1.9m este si usa!) se mai poate amplasa un corp pentru depozitarea diverselor lucruri

                  Comentariu

                  • alin_mg
                    Membru
                    • 17.iul.2006
                    • 272

                    #10
                    Multumesc pentru sugestie dar as vrea sa pastrez pozitia obiectelor sanitare chiar daca se complica realizarea instalatiilor.

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      Problema amplasarii scurgerii de la WC este chiar serioasa si nu o puteti neglija chiar daca va doriti o astfel de amplasare a obiectelor.

                      Nu puteti amplasa un traseu de 110mm astfel incat sa treaca pe sub lavoar si sa nu va incurce cel putin estetic.
                      Eu zic sa revedeti modul de pozitionare a vasului de WC.
                      Incercati sa aranjati obeictele astfel incat sa impacati si partea estetica dar si pe cea functionala - ma refer la pozitionarea traseelor de apa/canalizare.
                      Masina de spalat necesita doua conducte: de alimentare cu apa si golire.
                      Apap rece trebuie sa ajunga la centrala dar si la celelalte obiecte sanitare (toate), apa calda trebuie sa vina de la centrala la chiuveta, lavoar si cada.

                      Se pot pozitiona tevi in zidarie sau se va merge aparent?
                      Optati pentru instalatie pe cupru?

                      Comentariu

                      • alin_mg
                        Membru
                        • 17.iul.2006
                        • 272

                        #12
                        Deocamdata baia e doar tencuita, urmeaza sa trag sapa dupa realizarea instalatiilor. Toate conductele o sa fie ingropate in pereti sau sapa.
                        Prefer sa folosesc Cu pt instalatia de apa rece si calda pentru ca o pot face eu - sper sa gasesc in Bistrita Cu -DHT.
                        Aveti dreptate in legatura cu pozitionarea - ma gandesc inversez locul WC-ului cu lavoarul si sa mut masina de spalat langa lavoar, pe acelasi perete cu acesta. Sper sa-mi incapa.

                        Comentariu

                        • ear1976
                          Living Legend
                          • 09.aug.2007
                          • 1008

                          #13
                          eu as pune wc-ul chiar in colt, cada pe peretele din dreapta (eventual cada pe colt), lavoarul poate ramane unde este sau intre wc si cada (daca incape) iar masina de spalat pe peretele din stanga
                          ratzele se trag din camioane

                          Comentariu

                          • ear1976
                            Living Legend
                            • 09.aug.2007
                            • 1008

                            #14
                            variante
                            Fișiere Atașate
                            ratzele se trag din camioane

                            Comentariu

                            • alin_mg
                              Membru
                              • 17.iul.2006
                              • 272

                              #15
                              Cada o am deja si nu e tipul pe colt deci varianta cu cada pe colt cade.
                              Nu exista ceva soft de simulare 3D sa vad cum arata fiecare varianta ?

                              Daca intentionez in viitor sa mai amenajez la etajul superior o baie si o bucatarie e necesar sa merg in sus cu coloana de 110 sau se poate si mai subtire ?

                              Comentariu

                              Procesare...