Racord canalizare mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • teoliki
    Incepator
    • 28.oct.2008
    • 84

    Racord canalizare mansarda

    Situatia in care ma aflu sta in felul urmator:
    Am mansardat casa parintilor care are P+1e+M, si acum trebuie sa fac racordurile.
    In situatia actuala compartimentarea mea este identica cu cea de jos iar fiecare baie si bucataria are lasat in planseu tevi aerisire din fonta ( lucrare care a fost facuta acum 30 de ani).
    Intrebare: cum pot eu sa fac racordurile cu minim de deranj la etajul dedesupt?
    tevile de jos sunt la vedere ca acum 30 de ani nu erau placi de Rigips sa faca masca si sunt si din fonta!!!!!!
    sos...
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    La ce racorduri va referiti, puteti detalia?

    Aveti nevoie de alte legaturi in afara de cea la conducta principala de canalizare - cea de 110mm?
    Cum este capatul conductei existente unde se va face racordarea?

    In principiu ar trebui sa prelungiti la mansarda teava de canalizare centrala avand grija sa utilizam ramificatiile necesare functie de obiectele sanitare.

    Comentariu

    • teoliki
      Incepator
      • 28.oct.2008
      • 84

      #3
      Va multumesc de raspuns,
      Situatia este in modul urmator,

      De exemplu in coltul baii linga WC, se afla teava de aerisire de diametru mai mic , care merge la mansarda si linga este teava de 110-150 mm cea de canalizare care preia wc- ul.
      Ma gandesc sa sparg doar linga teava de aerisire si sa pun o teava de 110 pvc pe care sa o racordez la cea veche de la etaj cea de linga WC<<<<
      Se poate face racordul intre cea veche de fonta si cea noua din PVC/
      Va multumesc
      sos...

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Fonta nu se potriveste la diametre cu PP-ul sau PVC-ul asa ca va trebui sa folositi racorduri speciale de legatura pt trecere de la una la alta !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant sanitare
          Moderator
          • 16.oct.2006
          • 1554

          #5

          Comentariu

          Procesare...