Mascare spoturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • romica67
    Incepator
    • 05.dec.2008
    • 1

    Mascare spoturi

    Sotul meu a gaurit raftul din camera copilului pentru a monta 2 spoturi care dau lumina deasupra biroului. Problema este ca pentru a nu curenta le-a izolat iar cand le-am aprins izolatia a inceput sa se topeasca. De asemenea se vad foarte urat in raft si sunt si periculoase asa neizolate. Puteti sa ne dati o idee cu ce am putea masca partea care a ramas neizolata a spoturilor? Exista ceva in magazinele de specialitate? Va multumim.
    PS: Raftul pe care se afla spoturile are o latime de 30 cm.
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1008

    #2
    Re: Mascare spoturi

    Postat în original de romica67
    Sotul meu a gaurit raftul din camera copilului pentru a monta 2 spoturi care dau lumina deasupra biroului. Problema este ca pentru a nu curenta le-a izolat iar cand le-am aprins izolatia a inceput sa se topeasca. De asemenea se vad foarte urat in raft si sunt si periculoase asa neizolate. Puteti sa ne dati o idee cu ce am putea masca partea care a ramas neizolata a spoturilor? Exista ceva in magazinele de specialitate? Va multumim.
    PS: Raftul pe care se afla spoturile are o latime de 30 cm.
    de care spoturi sunt? cu ce le-a izolat? (nu ar fi trebuit sa se topeasca daca erau folosite materiale corespunzatoare si spoturile montate corect).
    Eventual...o poza la fata locului, sa ne facem o idee cum putem sa ajutam?
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Probabil ca au fost folosite lampi care se monteaza in gips carton sau pe blaturi de lemn in partea superioara a corpurilor de bucatarie/baie. Acestea au spatele liber si nu sunt gandite contra electrocutarii, adica au unele contacte expuse. Cam greu de gasit o solutie in aceasta situatie tinand cont ca aceste spoturi daca sunt cu halogen degaja ceva caldura si trebuiesc sa fie ventilate. Nu stiu ce izolatie este acolo, ideea e ca fiecare lampa pt spot vine cu doua fire care se unesc cu instalatia printr-o regleta, iar firele lampii ori sunt rezistente la temperaturi ridicate ori sunt introduse intr-un tub de protectie. Solutia ca sa nu existe pericol de electrocutare mai ales daca este vorba de camera unui copil sunt spoturile la 12V. Mai greu va fi cu partea estetica insa.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Re: Mascare spoturi

        Postat în original de romica67
        Sotul meu a gaurit raftul din camera copilului pentru a monta 2 spoturi care dau lumina deasupra biroului. Exista ceva in magazinele de specialitate?
        Da , exista , si cel mai bine ar fi sa le cautati in magazinele care vind accesorii pt mobilier deoarece acolo gasiti strict ce cautati !
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...