Sare foarte des siguranta din firida

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristian.petrisor
    Incepator
    • 07.dec.2008
    • 3

    Sare foarte des siguranta din firida

    problema mea este urmatoarea:
    la o casa noua cu instalatie electrica noua sare sig din firida des, bransamentul este trifazic cu sig de 10 A, in tabloul principal din casa am pus sig. de 20 A din care pleaca la tabloul de le etaj unde am pus la iluminat sig de 10A si de 16 la prize.
    momentan nu functioneaza decat un circuit cu o priza si unul de iluminat (pe aceeasi faza)
    cum pot verifica daca exista un scurtcircuit?
    nu este siguranta principala montata de electrica prea mica?
  • cipriani123
    Incepator
    • 22.iul.2008
    • 13

    #2
    siguranta de 10A ,principala

    "bransamentul este trifazic cu sig de 10 A"-pai daca in casa ai sig. de 20 A,pentru prize 16A si pentru lumina 10A,la firida ar trebui sa ai cel putin de 20A sau cu o treapta superioara fata de aval (panoul din casa) adica de 25A.daca zici ca la firida ai sig. de 10A si aceasta sare inseamna ca in casa folosesti un aparat de putere mai mare si din cauza caruia sare siguranta.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      E cumva si diferentiala siguranta care sare sau e siguranta obisnuita. Sigur e 10A? Mi se pare mica sa fie pusa de cei de la electrica; poate au pus asa ca sa te oblige sa tragi maxim 10 A de pe fiecare faza si sa echilibrezi circuitele.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • razvyyc
        Membru Marcant
        • 04.ian.2008
        • 450

        #4
        Probabil au pus de 10A pentru ca aia a fost puterea instalata ceruta de beneficiar. S-o fi cerut o pompa de apa 3F si ceva consumatori mici, gent tv, iluminat, etc. Sau o fi fost initial o organizare de santier cu o putere instalata necesara pentru o betoniera si un bec de 100W. Desi nu-mi prea vine sa cred ca valoarea sig. din bransament este de o valoare asa mica datorita puterii minime pentru care se aproba un bransament 3F.

        Comentariu

        • gogu_ologu
          Membru marcant
          • 11.nov.2006
          • 421

          #5
          Re: Sare foarte des siguranta din firida

          Postat în original de cristian.petrisor
          nu este siguranta principala montata de electrica prea mica?
          Ba da. Dar de ce au pus-o asa mica? Care este puterea data prin contract?

          Comentariu

          • razvyyc
            Membru Marcant
            • 04.ian.2008
            • 450

            #6
            Una din problemele mai vechi ale utilizatorilor: nu enumera corect consumatorii din imobil pentru a nu plati rezerva de putere. Dar, dupa noul regulament de racordare aceasta taxa nu se mai plateste. Multe persoane nu cunosc acest lucru si in continuare "recomanda" beneficiarului lucruri proaste, adica sa treaca si el acolo un frigider, 3-4 becuri, un televizor si un amarat filtru de cafea. In concluzie administratorul retelei o sa dimensioneze bransamentul la puterea ceruta de beneficiar.

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Postat în original de razvyyc
              Una din problemele mai vechi ale utilizatorilor: nu enumera corect consumatorii din imobil pentru a nu plati rezerva de putere. Dar, dupa noul regulament de racordare aceasta taxa nu se mai plateste. Multe persoane nu cunosc acest lucru si in continuare "recomanda" beneficiarului lucruri proaste, adica sa treaca si el acolo un frigider, 3-4 becuri, un televizor si un amarat filtru de cafea. In concluzie administratorul retelei o sa dimensioneze bransamentul la puterea ceruta de beneficiar.
              Foarte bine, ma bucur. Daca sunt si prosti si hoti, merita sa plateasca din plin. Nu sa ma trezesc eu ca nu pot sa imi maresc puterea, pt ca niste neica nimenea trec mai putin in acte, ca ei e smecheri.

              Baieti, sa puneti in loc de sigurante cuie, ca alea nu mai sar.

              Nici acum nu inteleg cum dumnezeu atatia oameni spun ca au terminat liceul, dar nu-s in stare sa calculeze curentul consumat de un radiator. Ce anume ii ramane unui om in cap din toata fizica, daca nu lucrurile astea simple? Pe vremea mea se faceau si in scoala generala, daca mai stiu bine.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                [quote="gogu_ologu"]
                Postat în original de razvyyc
                Foarte bine, ma bucur. Daca sunt si prosti si hoti, merita sa plateasca din plin. Nu sa ma trezesc eu ca nu pot sa imi maresc puterea, pt ca niste neica nimenea trec mai putin in acte, ca ei e smecheri.
                Mentalitatea asta cu nedeclararea consumului a dus la o chestie foarte interesanta , in dezavantajul nostru si avantajul electrica . Penele de curent ! Dupa consumul declarat , transformatoarele fac fata asa ca baietii nu fac investitii desi ei stiu ca se consuma mult peste limita de siguranta . Asa sint ei acoperiti si in caz de scandal pot da vina linistiti pe consumatori dar pina una alta noi raminem cu penele de curent . La mine iarna trecuta se schimba un traf pe zi ! In fiecare zi la oara 17 exploda traful . veneau pompierii , politia apoi camionul cu traful , macaraua , baietii ....aproape 2 saptamini am stat asa . S-a marit traful ? Nu ! Dupa necesarul din contracte este de buna capacitate dar au transmis din om in om sa reducem consumul . Asta e Romanica !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • doru_a
                  Incepator
                  • 19.feb.2007
                  • 89

                  #9
                  deoarece prin natura meseriei am tangenta cu "fenomenul" electric pot sa va contrazic dl. Mircea. In "Epoca de Aur" instalatiile electrice de utilizare (casnice) erau dimensionate undeva la 2-3 kW/ locuinta.Partidul avea grija sa nu avem consumuri mari; programul la TV era de 2 ore,in frigider nu prea aveai de sa bagi (tacamuri, peste,ceva conserve), o masina de spalat AlbaLux, un aspirator si cateva becuri nu depaseau o putere instalata de 3 kW. Acum in democratie avem acces la tot ce ne-a lipsit atunci. Avem 3 televizoare din care unul functioneaza aproape non-stop, frigider si combina frigorifica, masina de splat de 2kW,un calculator care e permanent in priza,climatizare (unii dintre noi) etc.Cert e ca a crescut puterea instalata undeva pe la 7-8kW. Am un coleg care a fost nevoit sa renunte la ideea de a cumpara o masina de uscat rufe (4-5kW) deoarece instalatia interioara nu mai suporta un consumator asa mare. Transformatorii se dimensioneaza astfel incat sa functioneze optim undeva la 80% din sarcina.Constructiv reteaua electrica de alimentare este limitata la o anumita sarcina , sarcina care rezulta din avizele de racordare eliberate pentru clientii acelei retele electrice si in plus o rezerva de putere pentru potentialii clienti noi. La depasirea acestei sarcini apar probleme. Stiu "destepti" care au renuntat la sigurante fuzibile calibrate si au introdus sigurante su sarma litata provocand o supraincalzire a circuitelor care in final s-au ars provocand incendierea imobilului.Transormatorul e si el protejat prin sigurante, daca si ele sunt supradimensionate se defecteaza la randul sau si el.

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12085

                    #10
                    Postat în original de doru_a
                    deoarece prin natura meseriei am tangenta cu "fenomenul" electric pot sa va contrazic dl. Mircea.
                    Prin natura meseriei....ia cititi ce-am scris eu , MAI ATENT , si veti vedea ca am scris acelasi lucru ! La naiba -n puii mei ! ca tocmai an stat doua ore in bezna ... Am gasit ceva interesant in ce ati scris dvs ...instalatiile nu erau subdimrnsionate deloc ...poate in proiect , in practica " se punea " in plus , de frica , de frica partidului , de frica defectelor , dovada este ca la blocuri , instalatiile functioneaza " CU SUCCESURI !" chiar si la o incarcatura mare !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de doru_a
                      deoarece prin natura meseriei am tangenta cu "fenomenul" electric
                      Si, daca tot aveti tangenta, ne puteti spune cam cand are de gand Electrica sa nu se mai comporte ca un monopol, recte sa permita sa consumi in limite rezonabile, daca platesti?

                      Altfel, sa nu se planga daca in 10-20 de ani va avea soarta unora precum Romtelecomul.

                      Comentariu

                      • Moldovan Vasile Dan
                        Membru Marcant
                        • 15.nov.2006
                        • 420

                        #12
                        sunt de acord cu cele exprimate de d-l gogu; + la electrica au mai ramas multi militieni in functie .

                        Comentariu

                        • stefanev
                          Membru marcant
                          • 05.iul.2007
                          • 437

                          #13
                          probabil ei invoca necesitatea limitarii curentului consumat implicit sa scada si poluarea rezultata de la producerea de energie.

                          Comentariu

                          • cristian.petrisor
                            Incepator
                            • 07.dec.2008
                            • 3

                            #14
                            prin aviz am cerut 7Kw si am primit 5.6

                            Comentariu

                            • cristian.petrisor
                              Incepator
                              • 07.dec.2008
                              • 3

                              #15
                              de mentionat ca toata lucrarea a insemnat sch. cutiei transformatorului, cablu in paralel direct din transformator, 5 stalpi, si 5 bransamente
                              asta este solutia data de Electrica.
                              toata lucrarea a fost executata de o firma "agreata" de Electrica, inclusiv cerea pentru avizul de racordare.
                              si daca totusi sig este pre mica (dif 10A) cui tre sa ma adresez ?

                              Comentariu

                              Procesare...