Probleme cu Electrica/Enel

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vladk2k
    Incepator
    • 19.nov.2008
    • 63

    Probleme cu Electrica/Enel

    Salutari. Am si eu niste probleme cu furnizorul de energie electrica si nu stiu cum sa procedez.

    In apartamentul pe care il renovez am un tablou electric din acela vechi, cu 4 sigurante (N+P prize, N+P lumina), bec si sonerie. Contorul electric este prins pe acest tablou, si nu se poate umbla la cablurile care pleaca din el (nici macar nu pot da jos tabloul).

    Am refacut circuitul electric din casa pentru prize, prevazand circuite separate pentru masina de spalat, cirucit electric, cele 2 aparate de aer conditionat, coltul "multimedia" (PC, TV, boxe etc.). Deoarece in jurul tabloului vechi nu se putea pune tabloul nou din varii motive (perete prea subtire pentru toate tuburile care vin, prezenta cablurilor de tensiune etc.) am ales sa il pun intr-o zona cat mai usor de accesat si care sa imi permita sa lucrez la el - in debaraua de langa usa.

    Mentionez ca toate aceste operatiuni (inclusiv trasul firelor) le-am facut eu cu tatal meu, fara sa fim vreunul dintre noi electrician autorizat.

    Tot ce a mai ramas acum este sa trag 3 fire (P+N+Masa) si inca 2 lite (pentru sonerie) pe o distanta de 3m ,din doza cea mai apropiata de tabloul vechi, in contor. Cum am mai spus, contorul e prins de tabloul vechi si nu pot umbla la el (sigilii).

    Am vrut sa vorbesc cu cei de la Electrica Muntenia Sud (acum Enel) sa imi faca operatia simpla de desigilare si resigilare (a doua zi sau peste 1h!) a contorului, si mi-a fost imposibil sa ii fac sa vina. Cei de la O.C.-ul de care apartin m-au trimis la O.C.1 (Braziliei), cei de acolo m-au tirmis inapoi la O.C.-ul de care apartin, de acolo am obtinut un numar de telefon si am vorbit cu un maistru de acolo care s-ar ocupa de zona in care locuiesc si imi spune ca "e complicat, cu restructurarea... dar ce aveti acolo de vreti sa il desigilati?". I-am explicat cum sta treaba, ca e vorba de o operatie foarte simpla, si a inceput sa imi enumere ca
    1. Nu se pune tabloul in debara ca daca ia foc nu am acces la el (?)
    2. Am modificat numarul de circuite deci trebuie sa vorbesc cu o companie autorizata de Enel care sa imi faca proiect pe noul circuit, ca se modifica nu-stiu-ce cu consumul si amperajul.

    Cu alte cuvinte, nu vrea sa faca aceasta operatie simpla. Bun. Argumentele mele sunt
    1. Am folosit materiale de inalta calitate (sigurante automate Siemens)
    2. Siguranta generala este de 25 A, ca si cea din cofretul de pe scara, deci amperajul maxim nu se modifica
    3. Tabloul nou are acces foarte usor la el (mult mai usor decat cel vechi, la care trebuia sa te urci pe scara ca sa scoti o siguranta)
    4. In apartamentul in care locuiesc tabloul si contorul se afla intr-o caseta metalica inchisa cu cheie, iar cand au venit sa citeasca lumina, sa schimbe contorul si oricand altcandva nu mi s-a reprosat niciodata ca e greu de accesat in caz de doamne fereste
    5. Din cate stiu eu, jurisdictia Electrica/Enel se termina la bornele de iesire ale contorului, asta insemnand ca nu e treaba lor ce pun eu in spatele contorului, si nici eu nu ii pot invinui pentru eventualele incidente care pot avea loc in casa.


    Eu nu vad prea multe solutii de rezolva aceasta problema. Cele ce imi vin in minte sunt:
    • Intrerup curentul si tai tabloul vechi in jurul contorului, cu grija sa nu intrerup vreun cablu, innadesc firele din iesirea contorului cu firele pe care vreau sa le conectes, apoi prind contorul de perete folosind tabla tabloului vechi pe post de rama (cu distantiere, etc.)
    • Gasesc pe un tehnician de la Electrica/Enel care, in schimbul unei spagi grase, sa inchipuie necesitatea desigilarii contorului (sa zicem, cablu intrerupt).
    • Innadesc firele pe tabloul vechi si pun sigurante fuzibile de 25A, apoi acopar tabloul vechi cu o caseta metalica.


    Care solutie credeti ca e cea mai buna? Ce (alte) solutii imi oferiti?

    P.S.: Conform actelor normative (Normativ I7 2002 NORMATIV PENTRU PROIECTAREA SI EXECUTAREA INSTALATIILOR ELECTRICE CU TENSIUNI PANA LA 1000 V c[1].a. SI 1500 V c.c..doc), avem asa:
    3.4.13. Amplasarea contoarelor de energie electrică la blocuri de locuinţe trebuie să permită înregistrarea şi citirea consumului, fără ca acestea să fie condiţionate de prezenţa sau acceptul abonatului.
    Nu prea se respecta chestia asta, nu? Pot sa le cer sa il mute in afara? (desi toata lumea il are in casa in blocul meu)
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    In Ro nu trebuie mers pe cai legale . Anul trecut am avut o problema asemanatoare , mi-au iesit firele din contorul electric ! , am dat telefon la electrica si a venit o echipa in max 1 ora . Cost O , dat o mica spaga , rezolvat problem !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • vladk2k
      Incepator
      • 19.nov.2008
      • 63

      #3
      Echipele astea care vin au puterea (imputernicirea) de a desigila si resigila contorul?

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Postat în original de vladk2k
        Echipele astea care vin au puterea (imputernicirea) de a desigila si resigila contorul?
        Da ! Eu i-am chemat pt faptul ca umblind la tabloul vechi mi-au iesit firele din legatura de la contor . Nu fusesera bine fixate si am ramas cu ele in mina . Am sunat la deranjamente le-am spus ca facea flama (! minciuna ) la iesire , am miscat de ele si au iesit . Asta a fost tot . Cind au venit , au desigilat ei au fixat firele si gata .
        Fișiere Atașate
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • vladk2k
          Incepator
          • 19.nov.2008
          • 63

          #5
          Cam la ce ordin de marime se ridica "ajutorul financiar"?

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Postat în original de vladk2k
            Cam la ce ordin de marime se ridica "ajutorul financiar"?
            . 200 000 lei . Pusi in mina cind au intrat pe usa , fara sa apuce sa comenteze ceva !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • gogu_ologu
              Membru marcant
              • 11.nov.2006
              • 421

              #7
              Postat în original de Mircea G
              Postat în original de vladk2k
              Cam la ce ordin de marime se ridica "ajutorul financiar"?
              . 200 000 lei . Pusi in mina cind au intrat pe usa , fara sa apuce sa comenteze ceva !
              La care poti adauga 2 fire, rosu si albastru, sub tensiune. le poti zice naiv ca nu stii ce-s cu ele.

              Mama lor de nesimtiti, cel putin nu cer oficial un tarif.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de gogu_ologu
                Mama lor de nesimtiti, cel putin nu cer oficial un tarif.
                Revoltat ? Ce puteam sa fac ? Trebuia sa rezolv treaba rapid si alta metoda n-am gasit !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • razvyyc
                  Membru Marcant
                  • 04.ian.2008
                  • 450

                  #9
                  Cea mai buna solutie. Ati rezolvat problema rapid. Cam atat dau si eu cand este necesar schimbatul coloanei.

                  Daca gogu_ologu cunoaste o alta modalitate mai rapida sau mai ieftina sa dea solutii, nu sa arunce vorbe. Ce ati fi vrut sa zica cei de la interventii? " Ne bucuram nespus de mult ca ne-ati chemat"

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3481

                    #10
                    sa nu uitam unde traim.....
                    daca nu te aliniezi "cerintelor" ... , nu rezolvi nimic...

                    Comentariu

                    • gogu_ologu
                      Membru marcant
                      • 11.nov.2006
                      • 421

                      #11
                      Postat în original de razvyyc
                      Cea mai buna solutie. Ati rezolvat problema rapid. Cam atat dau si eu cand este necesar schimbatul coloanei.

                      Daca gogu_ologu cunoaste o alta modalitate mai rapida sau mai ieftina sa dea solutii, nu sa arunce vorbe. Ce ati fi vrut sa zica cei de la interventii? " Ne bucuram nespus de mult ca ne-ati chemat"
                      Era doar un comentariu rautacios la adresa celor de la Electrica, nu la adresa voastra.
                      Evident ca stiu unde traim si probabil ca si eu voi face la fel (am si eu de facut ceva similar) - ca nu avem timp cu lunile.

                      Mea culpa daca ati inteles altceva.

                      Comentariu

                      • razvyyc
                        Membru Marcant
                        • 04.ian.2008
                        • 450

                        #12
                        Mie imi place modul de actionare al d-nului Mircea G. Si eu procedez tot cam asa. Ar mai fi o modalitate, "oficiala": sa ma deplasez la Electrica, sa platesc o taxa de recuplare coloana de cca. 45 RON (parca), sa ma planific, etc. Cheltuieli, deplasari, timp mort. Asa, dau un telefon, pun 20 RON in mana si de acolo se descurca dansul. Isi face ordin, pune plomba, etc. Iese bine de ambele parti. Eu castig timp, clientul castiga diferenta de bani, electricianul castiga 20 RON. Daca as face o paralela cu cei de la DistriGaz....

                        Comentariu

                        • razvyyc
                          Membru Marcant
                          • 04.ian.2008
                          • 450

                          #13
                          Acum cativa ani cei de la interventii se cam ocupau de schimbatul coloanelor. Aia da, aveau tarife. Mari. Pana am scormonit in legislatie si am gasit tariful respectiv. Am luat deoparte pe cel de la contoare si i-am spus: pot face treaba asta platind 45 RON, iar tu o sa ai aceasta obligatie fara profit. Acelasi efort, aceiasi deplasare, acelasi timp pierdut. Daca doresti, iti dau 20RON si te descurci tu.

                          Comentariu

                          • Seni
                            Living Legend
                            • 05.mar.2006
                            • 3481

                            #14
                            20 ron a devenit tarif fix? eu zic ca depinde si de marimea echipei...., si de pretentii......

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6359

                              #15
                              ... cît şi de locaţia şi dimensiunea imobilului unde se face intervenţia.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...