Consum record

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andrei84
    Incepator
    • 29.sep.2008
    • 64

    Consum record

    la o casa cu consumatori obisnuiti care in medie consuma cat 250kw pe luna . factura fiind constanta de 1mil la regularizarea din dec a apraut o mica problema . in 6 luni contoru a inregistrat o mika difernta de vro 110 000 de kw cam peste 19 000 kw pe luna .
    ce parere aveti o instalatie de casa normala cu fire de 1,5 si 2 poate sa reziste la un consum de 19 000 kw ?
    ce parere aveti de aceasta situatie ?
    ce ar trebui sa fac?
  • ghimpe--
    Membru Marcant
    • 22.iun.2008
    • 401

    #2
    Ati vorbit cu furnizorul de electricitate? poate le-a scapat o virgula?
    It's nice to be important, but it's more important to be nice!

    Comentariu

    • andrei84
      Incepator
      • 29.sep.2008
      • 64

      #3
      au venit, au facut citirea si a doua zi au venit sa mai citeasca o data si
      au zis sa facem o contestatie.
      la electrica,pe langa completarea unei cereri,trebuie sa platim si 60 RON,taxa de verificare a contorului.

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Am patit aproape identic, am fost cu contorul la verificat pe un stand de proba.A reesit ca e foarte bun, din contra la un anume consum(mi-a simulat pe calculator diverse consumuri si era un contor cu afisaj digital care arata consumul orar)contorul meu indica mai putin decat real. m-am cerat cu ei, eu sustinand ca s-au anrenat mai multe rotite odata la treecerea peste zero, ei mi-au spus ca e imposibil si cat pe ce sa ma puna sa platesc si din urma pentru ca asa cum am scris contorul meu arata mai putin.
        Am platit suma de bani si dupa un timp am avut treaba in beci. am constatat ca acolo era o priza de 220 si se vedea o dunga peste inaltimea prizei(dunga reprezenta nivelul apei in urma unei inundatii stradale) atunci m-am lamurit ce s-a intamplat cu consumul exagerat.
        Ceea ce m-a determinat sa va scriu este urmatoarea experienta reala si care o pot demonstra oricui nu crede.
        "Ma cheama un coleg sa-i schimb tabloul de sigurante, tabloul avea o rama metalica pe care era prins si contorul.Am cazut de comun acord sa taiem jumatate de rama sa ramana contorul pe rama iar alaturat sa pun o cutie moderna. Fiindaca n-aveam flex la mine am dat gaura langa gaura sa tai rama care era din platbanda 25x3. Cand am inceput sa gauresc au inceput sa se invarta cifrele foarte tare la contor datorita vibratiilor nu consumului bormasinii, il am pe coleg martor ca dupa ce am dat 10 gauri fi3 am consumat 25Kw. Sa atiti ca bormasina a fost in regula pentru ca am refacut experienta cu tabla dupa ce am rupt-o si s-a comprtat normal.Peste cateva zile am refacut operatia de schimbare tablou sila socrul colegului si s-a comportat la fel, adica s-au invrtit cifrele exagerat."
        Am scris toate acestea ca sa stiti ca ori ati avut o scurgere la masa, ori un defect intern a antrenat mai multe cifre.

        Comentariu

        • andrei84
          Incepator
          • 29.sep.2008
          • 64

          #5
          o suta zece mii de kw in 6luni?

          Comentariu

          • andrei84
            Incepator
            • 29.sep.2008
            • 64

            #6
            este un contor digital nu este clasic cu rotita

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Consumul inregistrat de contor este in kWh nu in kW. Valoarea e mare dar nu este o valoare instantanee deci nu se pune problema ca e o instalatie normala cu fire subtiri etc. La interventii asupra contorului trebuie ca cei de la Electrica sa vina sa il demonteze!
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • andrei84
                Incepator
                • 29.sep.2008
                • 64

                #8
                am sa va tin la ""curent"" cu factura mea de regularizare de 400 milione daca va intereseaza

                Comentariu

                • ambra0
                  Membru
                  • 18.mar.2007
                  • 299

                  #9
                  intervin si eu cu un mic calcul, care arata absurdul situatiei:
                  19.000kwh/luna = 19000/30zile=633kwh/zi=26kwh/ora.. adica o putere de 26kw La tensiunea de 220V inseamna un curent de 26000wati/220V=119 A
                  Ce instalatie casnica ar rezista la un consum constant de 119A??? . .. Adica la o putere instalata de 26KW ... cand la instalatiile casnice nu se dau mai mult de 6KW in conditii normale, si se limiteaza siguranta de bransament la maxim 30A in cel mai bun caz !!!

                  Comentariu

                  Procesare...