Problema circuit electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • maxelll
    Incepator
    • 11.mar.2007
    • 26

    Problema circuit electric

    Buna
    Am o problema legat de instalatia de curent a apartamentului .
    Acum doua luni aprox , am schimbat sigurantele vechi din acelea cu infiletare cu niste sigutante automate (de catre o persoana care se pricepea la asta avand in vedere ca au mers), toate bune si frumoase pana sambata cand dintr-o data nu mai imi merge becul din coridor si priza din bucatarie . Am verificat cu un creion de tensiune la priza si la bec si imi arata ca am faza pe abele fire , iar la un aparat de masura electronic imi arata ca am 220 V intre faza si impamantare , 20V intre faza si nul , si variabil intre 160V-180V intre impamantare si nul . Ce se putea intampla ? Repet ca totul s-a intamplat deodata nu lucra nimeni la priza si nici nu au sarit sigurantele .
    Aseara am facut atingere din gresala intre impamantare si faza si au decuplat sigurantele automate (am facut scurt din gresala
    ) si acei curenti de 20V si 160-180 nu mai apar acum .

    Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi inainte sa chem un instalator care sa-mi zica varianta lui .

    Multumesc.
  • gabix
    Membru
    • 10.sep.2007
    • 185

    #2
    Ar fi util sa precizati ce fel de sigurante ( cele noi ) folositi si cum au fost ele alocate pe circuite.

    Din descriere se pare ca un fir de nul ( probabil in tabloul de sigurante ) s-a desfacut/a scapat din prindere si cu ceva scapari catre impamintare(prin aparate ) aveti un nul "fals".

    Revedeti planul de circuite , decuplati toti consumatorii ( prin scoatere din priza ) si masurati tensiunile pt. a vedea ce circuit de nul e afectat si/sau inspectati vizual ultimele legaturi.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Verificati suruburile care strang cablurile in panou. E posibil sa fie ceva slabit sau sa stranga pe o izolatie si nu pe conductor. Mare atentie daca nu decuplati o siguranta generala pe apartament! Lucrati cu o surubelnita care are si tija izolata! Cel mai bine ar fi sa aveti de unde intrerupe curentul si sa inspectati cum trebuie legaturile. Persoana care a facut instalatia nu mai poate veni inca o data?

      Ma gandesc totusi ca becul din coridor nu ar trebui sa fie pe acelasi circuit cu o priza si problemele sa fie undeva intr-o doza.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • maxelll
        Incepator
        • 11.mar.2007
        • 26

        #4
        Multumesc ptr raspunsuri .
        Am tras o concluzie care nu cred ca e asa fericita. De la pranz tot studiez circuitele care sunt in apartament si stau ca in felul urmator :
        -pe siguranta de 16A montata acum doua luni sunt legate camera cu becuri si prize si baia cu bec si priza si priza din bucatarie (cea cu pricina)
        -pe siguranta de 10A este becul din bucatarie
        -becul din coridor este culmea legat la faza de la circuitul cu bucataria iar nulul la circuitrul cu camera si baia
        Concluzia trasa de mine azi dupa cateva ore de masurare este ca nulul la care este legat becul si priza care nu merg este intrerupt .
        El nu avea legatura cu nici un circuit din casa adica pe aparat nu arata ca ar fi legat la vreu circuit .
        Ca sa rezolv momentan problema curentului la bec macar , am legat firul care era normal nul la impamanterea prizei . Nu stiu daca este in regula sau daca are efecte negative , dar momentan merge becul .
        Prostia mare este ca am o singura doza in casa ( apartament cu o camera , baie ,coridor si bucatarie ) ceea ce nu mi se pare normal.

        Daca credeti ca pot fi probleme la legatura facuta de mine cu impamantarea va rog sa-mi raspundeti.
        Oricm ma gandesc serios la o instalatie electrica noua pe exterior ca nu mai vreau sa sparg pereti si facuta bine ca nu e de joaca cu astea.

        Multumesc

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 290

          #5
          Daca credeti ca pot fi probleme la legatura facuta de mine cu impamantarea va rog sa-mi raspundeti.
          Cred ca nimeni n-ar fi de acord cu solutia aleasa de tine.
          Este functionala, dar nu este recomandata.
          Rolul pamantarii este de a proteja impotriva punerilor accidentale la pamant si implicit impotriva electrocutarilor indirecte. Si nu de a lega consumatorii la ea.
          Tinand cont ca esti intr-un bloc si pe pamantarea ta sunt si altii, in ideea ca poate exista o legatura proasta in aval a pamantarii vecinii tai vor avea surpriza sa constate ca frigiderul, sau masina de spalat, sau fierul de calcat sau alte obiecte electrocasnice metalice - curenteaza- Si nu vor stii de ce...
          Incearca sa verifici asa cum au scris cei de dinainte.
          Daca nu gasesti vorbeste cu un ELECTRICIAN
          Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi inainte sa chem un instalator care sa-mi zica varianta lui .
          ( nu vreau sa fiu rautacios dar am zambit cand am citit asta)
          Dar sa fie un electrician care sa iti faca o lucrare buna. Nu doar sa iti inadeasca niste fire ca sa se aprinda becul. Si sa iti ia banii.
          Pe bune acuma Ca si provizorat: Sa o faci tu mi-e teama dar ar mai fi o solutie de moment sa iei un fir de 2,5; sa il legi la un nul (din tablou de ex.) si sa il legi pe acesta la firul care stii sigur ca ar fi nulul becului. deci sa ai 3 fire inadite ( 1 firul becului 2 firul nulului nou adus de tine si 3 firul pe care a fost candva nul ,asfel va avea, zic eu, nul si priza la care nu mai ai.Parca asa am inteles ca astea doua au nulul comun si astea nu mai merg. Dar poate ar fi mai bine sa chemi chiar si pentru asta un electrician
          A sa nu uit: pentru orice modificare o faci sa nu uiti sa refaci legaturile in priza cum au fost inainte.
          Spor la treaba

          Comentariu

          • xena
            Membru Marcant
            • 05.aug.2007
            • 786

            #6
            Eu nu prea cred ca e meserias cel ce ti-a facut lucrarea; circute de priza amestecate cu circuite de iluminat
            Sau poate n-ai solicitat (platit) tu sa-ti faca o instalatie ca lumea.

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              #7
              Postat în original de xena
              Eu nu prea cred ca e meserias cel ce ti-a facut lucrarea; circute de priza amestecate cu circuite de iluminat
              Sau poate n-ai solicitat (platit) tu sa-ti faca o instalatie ca lumea.
              Eu cred ca nu e electrician

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Postat în original de DanielF_67
                Postat în original de xena
                Eu nu prea cred ca e meserias cel ce ti-a facut lucrarea; circute de priza amestecate cu circuite de iluminat
                Sau poate n-ai solicitat (platit) tu sa-ti faca o instalatie ca lumea.
                Eu cred ca nu e electrician
                Oare ? In anumite conditii se poate si asta . Simpla intrebare : aplicele unde se leaga ??? pe lumina sau prize ???
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                Procesare...