Cost bransament trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • murgaco
    Incepator
    • 21.dec.2008
    • 19

    Cost bransament trifazat

    buna,
    am o bucata de teren pe care vreau sa construiesc un atelier pt prelucrarea fierului. proiectantul m-a sfatuit sa ma interesez prima data cat ma costa bransamentul trifazic pt nu a avea surprize neplacute. stie cineva cum as putea face pt a afla pretul corect? daca la inceput optez pt o anumita putere (nu ma pricep la curent) sa spunem 10kw si in timp ar fi insuficienta se poate marii puterea sau e coplicat si ar trebui sa optez de la inceput pt o putere mai mare? va multumesc anticipat pt ajutorul acordat
    Orice sut in cur e un pas inainte
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Daca il faci pe firma, cca 27-35 milioane. desigur lei vechi.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • gogu_ologu
      Membru marcant
      • 11.nov.2006
      • 421

      #3
      Postat în original de raducu_ilie
      Daca il faci pe firma, cca 27-35 milioane. desigur lei vechi.
      Nu stiu preturile, dar cred ca asta daca are stalup langa casa (sau nu intra alte lucrari) etc

      Daca pt monofazic costa peste 20, iti dai seama.

      Plus ca trebuie sa vada Electricienii daca au suficienta putere astfel incat sa iti poata da tie. Nu ca le-ar pasa lor, iar reteaua e subdimensionata.

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Evident ceea ce am spus eu se refera la situatia in care stalpul este aproape. Am avut client in noiembrie care a a platit 32 de milioane.
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • murgaco
          Incepator
          • 21.dec.2008
          • 19

          #5
          satlpul este aproape, dar din ce am mai citit pe forumuri si la ce mi-au mai spus persoane care au facut deja acest bransament preturile variaza foarte mult. din cate am inteles se poate depune un fel de dosar la electrica care iti face un deviz..... are cineva mai multe informatii? imi vor putea face acest deviz chiar daca momentan constructia nu este facuta?
          Orice sut in cur e un pas inainte

          Comentariu

          • raducu_ilie
            Living Legend
            • 10.apr.2008
            • 1043

            #6
            Pai in momentul in care tu depui dosarul la ei ai de ales sa faci bransamentul cu o firma aleasa de tine sau cu una selectata de ei. In functie de varianata alaeasa se execut lucrarea mai repede sau mai putin repede.
            Sanatate maxima si efort minim!

            Comentariu

            • murgaco
              Incepator
              • 21.dec.2008
              • 19

              #7
              Sti cumva ce ar trebui sa contina acel dosar si daca imi pot face acest deviz chiar daca atelierul inca nu este construit. In acest moment ma intereseaza acest deviz. In functie de valoarea lui depinde daca voi construi sau nu. Tot pe forumuri am citit ca unei persoane iau facut un deviz de 10000 de euro!!! Eu as vrea sa aflu intai daca imi convine sa construiesc sau nu.
              Orice sut in cur e un pas inainte

              Comentariu

              • murgaco
                Incepator
                • 21.dec.2008
                • 19

                #8
                Postat în original de raducu_ilie
                Pai in momentul in care tu depui dosarul la ei ai de ales sa faci bransamentul cu o firma aleasa de tine sau cu una selectata de ei. In functie de varianata alaeasa se execut lucrarea mai repede sau mai putin repede.
                Banuiesc ca daca alegi firma selectata de ei treaba e mai rapida.
                Orice sut in cur e un pas inainte

                Comentariu

                • gogu_ologu
                  Membru marcant
                  • 11.nov.2006
                  • 421

                  #9
                  Postat în original de murgaco
                  Sti cumva ce ar trebui sa contina acel dosar si daca imi pot face acest deviz chiar daca atelierul inca nu este construit. In acest moment ma intereseaza acest deviz. In functie de valoarea lui depinde daca voi construi sau nu. Tot pe forumuri am citit ca unei persoane iau facut un deviz de 10000 de euro!!! Eu as vrea sa aflu intai daca imi convine sa construiesc sau nu.
                  Costurile cresc exponential daca nu ai retea in apropiere, daca trebuie trasi stalpi.

                  Sau daca, desi ai retea, nu au rezerva de putere, adica cat ceri tu + cat au deja aprobat depaseste capacitatea de transport a cablurilor, capacitate care e data de legile fizicii - si n-ai ce sa-i faci.

                  In orice caz fara mia de euro nu scapi, si nici 2-3000 nu e neobisnuit.

                  Iti dau un caz: un om cu un garaj la demisol a vrut sa-si faca bransament separat, pt ca platea pausal pana atunci, garajul neavand contor. Cabluri existau in bloc si el nu consuma mult, normal. Chemat mesteri, stat 6 luni dupa ei, platit 15 milioane, acum 1-2 ani, plus atentii (nu mult in afara de suma aia)

                  Eu acestor oameni le doresc sa ramana ei fara curent, in sala de operatie.

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    In locatia unde exista viitoarea dvs constructie aveti reteaua de joasa tensiune aproape de dvs? Daca raspunsul este "da" atunci considerati ca ati scapat mai ieftin. Repet daca aveti aproape de dvs reteaua, atunci ganditi-va ca va costa pana in jur de 35 de milioane . Respectivul proiect vi-l face firma pe care o alegeti dvs sau cea care este aleasa aleatoriu de cei de la CEZ.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6360

                      #11
                      Postat în original de raducu_ilie
                      [...] cea care este aleasa aleatoriu de cei de la CEZ.
                      Bună glumă!
                      Oficial este firma care cîştigă "licitaţia", în realitate este cea care "cotizează" mai consistent. În nici un caz selecţia nu este aleatorie.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        Eu am redat exact cum i s-a spus clientului..."firma este aleasa aleatoriu de noi"... Acuma nota de ironie si subtilitate le apartine, nu?
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6360

                          #13
                          După părerea mea, cei doi termeni, "alegere" şi "aleatoriu", din punct de vedere semantic sînt total incompatibili, aşa că...
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • raducu_ilie
                            Living Legend
                            • 10.apr.2008
                            • 1043

                            #14
                            Cine suntem noi sa alegem direct firma? CEZ-ul e mare si va dau dreptate in legatura cu "criteriile".
                            Sanatate maxima si efort minim!

                            Comentariu

                            • bestmark10
                              Incepator
                              • 05.ian.2009
                              • 34

                              #15
                              Pret bransament Electrica in judetul Giurgiu

                              Poate ma ajuta cineva....
                              Pe scurt doresc sa ma racordez la Electrica dar casa este construita undeva spre fundul curtii la aproximativ 120 m de poarta unde este dealtfel si stalpul electric.
                              As dori daca exista cineva care a trecut prin ceva similar sa-mi impartaseasca din experienta lui in ce priveste pretul,metoda de calcul,etc.
                              Dupa cate am citit in pretul standard este inclus 20 de metri de cablu dar ce se intampla,cum se calculeaza cei 100m ramasi??
                              Sa creezi e lucru mare,invatam din greseli,sigur vom reusi!

                              Comentariu

                              Procesare...