Evolutia preturilor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Robert79
    Membru
    • 08.mar.2007
    • 146

    Evolutia preturilor

    Buna ziua,
    Imediat ce vremea imi va permite ma voi apuca de amenajarea livingului si a curtii ( mobila , aer conditionat , termoizolat , parchet , pavele in curte , gard , usa de garaj , etc ) costurile estimate de mine fiind undeva la 10.000 euro.
    Ce ma sfatuiti sa fac , sa cumpar materialele acuma avand in vedere ca este iarna si ma gandesc ca le voi gasi mai ieftin sau sa le cumpar pe parcurs avand in vedere ca va veni criza , se vor ieftini oare?
    Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Re: Evolutia preturilor

    Postat în original de Robert79
    [...] se vor ieftini oare?
    La întrebarea asta, nici Mama Omida nu cred că vă poate răspunde.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • Robert79
      Membru
      • 08.mar.2007
      • 146

      #3
      Ei.... decizia imi va apartine in final dar voiam sa stiu voi ce ati face , credeti ca se vor ieftini in urmatoarele 4-5 luni sau se vor scumpi avand in vedere ca va trece iarna , sunt constient ca nimeni nu stie exact ce se va intampla.
      Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Mama Omida sigur nu poate dar tata OMIDU' da !Preturile nu vor scadea sau nu semnificativ . Chiar daca constructiile stagneaza , stocurile de materiale de constructii nu sint asa mari incit sa se ajunga la dorinta de a scapa de ele si implicit de a reduce pretul . Pot exista fluctuatii dar e greu de crezut sa scada pretul . Stiti sau poate stiti ca fierul beton se scumpise mult rau ....acum ca nu se construieste ar trebui sa scada pretul , si a oscilat putin , dar va creste sau macar se va mentine deoarece fabricile si-au redus productia Parerea mea , nu " miscati " nimic pina prin martie . Mai mult ca sigur dupa sarbatori va exploda buboiul asa ca nu se stie ! Pastrati banii , daca ii aveti , pe cit posibil numerar la buzunar si nu in banca ; daca nu ii aveti si vreti sa va imprumutati ....mai reflectati , nu faceti decit ce este strict necesar si restul aminati .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • romanbun
          Incepator
          • 29.ian.2008
          • 60

          #5
          Faceti un necesar de materiale cat mai complet si mergeti la mai multi distribuitori si cereti oferte de pret inclusiv transport si descarcat la "locul faptei". Comparati si alegeti. Orice luna de iarna e buna pt. cumparat , exclusiv materialele umede. Nu uitati si garantiile pe materiale!
          Nu se vor scumpi , asta e sigur! IN CRIZA SA SE SCUMPEASCA????????
          Eventual faceti contract cu preturi ferme pe sa zicem 6 luni si dati un avans de 15 % sau cat zic ei... la intelegere...dar numai la firme serioase.
          Sapati pe la depozite si vedeti ce zic ei. Faceti un caiet de informatii si notati tot ce aflati.Inclusiv discount-uri.
          EU asa as face.
          Succes!

          Comentariu

          • Robert79
            Membru
            • 08.mar.2007
            • 146

            #6
            Banii sunt , din fericire dar in banca si in lei , am zis sa mai iau si ceva dobanda pana ma voi apuca de cumparat.
            Invata si din greselile altora, nu vei avea timp sa le faci tu pe toate !

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6360

              #7
              Postat în original de Robert79
              Banii sunt [...] in lei [...]
              Acesta este un aspect care nu trebuie neglijat. Copiii Mamei Omida, "analiştii financiari", spun că se va ajunge la 4,2 lei pentru un euro.
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Helerea Nicolae
                Membru marcant
                • 02.mar.2008
                • 910

                #8
                eu am cumparat anul trecut in februarie BCA si fier beton. in mai cind le-am folosit BCAul era mai scump cu aprox 15% si fierul cu aprox 70%. cind am inceput lucrul am cumparat ciment cu 24 lei si ultima data, pt centuri, cu 35.
                dar anul asta situatia e diferita din cauza crizei [care nu stiu daca exista sau nu]
                eu cred ca as cumpara materiale in februarie martie.
                lucrul, se mai face si cu capul

                Comentariu

                Procesare...