Vibrator electric pentru beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kyrrdan
    Incepator
    • 29.dec.2008
    • 31

    Vibrator electric pentru beton

    Am si eu o intrebare: de unde se poate procura cat mai convenabil un astfel de utilaj. Cam cat costa cel mai ieftin vibrator electric pentru beton?
    Spun 'convenabil' in sensul ca imi trebuie pentru propria casa, nu pentru santier, si nici nu vreau sa inchiriez unul, pentru ca mi se pare extrem de scump per zi de utilizare.
    In plus, vreau sa torn betonul manual, cu betoniera proprie ceea ce dureaza mai multe zile si de aceea nu pot inchiria scula doar pentru o zi-doua fiindca turnarea dureaza mai mult timp in acest caz decat cu girafa plus cifa.
    Probabil ca decat sa inchiriez unul pentru o saptamana, mai bine cumpar unul propriu.
    Multumesc anticipat.
    Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    #2
    Atunci cumpara unul de la http://www.electroarges.ro/ro/index....=10133&lang=ro

    Comentariu

    • kyrrdan
      Incepator
      • 29.dec.2008
      • 31

      #3
      MULTUMESC, este exact ce cautam, nu stiam ca facem si noi asa ceva (Copos adica)! Stiti cumva si un pret, ca vd ca astia nu arata nimic despre pret.
      Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #4
        nu stiu daca pentru utilizarea in executia unei singure constructii in regie proprie se merita o investitie de peste 500 euro.....

        Comentariu

        • kyrrdan
          Incepator
          • 29.dec.2008
          • 31

          #5
          Sunt de acord cu dvs. ca nu merita investitia, dar v-ati uitat de curiozitate la preturile per zi de inchiriere a unui astfel de utilaj?
          Va spun eu ca sunt in jur de 50 euro/zi. Deci pentru 10 zile le platesti utilajul de nou!
          Nu mai bine sa-mi ramana mie cu aceeasi bani?
          Pacat ca respectivii care fac inchirieri nu stiu sa faca si comert!...
          Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

          Comentariu

          • movidium
            Membru
            • 08.mar.2006
            • 268

            #6
            Acun 1 an am trimis un mail la serviciul comercial de la Electroarges si vibratorul respectiv costa undeva la 1000 roni

            Comentariu

            • gabix
              Membru
              • 10.sep.2007
              • 185

              #7
              Apelati la un prieten! Sau daca nu, inchiriati de la particulari si nu de la magazinele de bricolaj, e mai ieftin! ( Cautati pe net ) . In cazul dvs nu se merita sa dati cel putin 1.5 mil/zi.

              Eu am folosit unul spaniol ~ 24 mil, mi-ar fi fost frica sa-l folosesc pe cel romanesc nu de alta dar nu vroiam sa-l platesc de nou.

              La turnarea cu betoniera mica puteti apela si la metoda clasica de batut in cofrag.

              Comentariu

              • kyrrdan
                Incepator
                • 29.dec.2008
                • 31

                #8
                Apropo de metode clasice, in afara de batut in cofraj, ar mai fi o rezolvare ajutatoare pentru patrunderea betonului prin toate ungherele, prepararea mai moale (cu mai multa apa) a acestuia si folosirea de agregate mai marunte (maxim 5 - 7mm)? Ce parere aveti, pana unde se poate merge cu aceste trucuri? Ce se intampla daca nu pui pietris mare si 'scapi' apa mai multa in betoniera? E chiar asa critica formula de preparare?
                Merci.
                Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

                Comentariu

                • Helerea Nicolae
                  Membru marcant
                  • 02.mar.2008
                  • 910

                  #9
                  un beton de calitate trebuie sa aiba o anumita consistenta, cimentul nu se intareste [la capacitatea lui maxima, sa zic asa] cu apa in exces. si agregatele sint importante. nu mai zic de vibrat. [de exemplu facem un metru de beton cu 250 kg ciment, consistent, cu agregatele potrivite, si bine vibrat. va fi mai tare decit unul facut cu 300 kg ciment, moale cu prea mult sau prea putin nisip, sau prea fin, si insuficient vibrat] vreau sa spun ca, la preparare conteaza toate nu doar cimentul. iar la turnare solutia cistigatoare e un beton consistent vibrat. binenteles ca la lucrari marunte vibrezi cu ciocanul, asa fac si eu.
                  este la makita un vibrator cu baterie banuiesc ca e f. scump, nu stiu cum se poate afla pretul.
                  lucrul, se mai face si cu capul

                  Comentariu

                  • movidium
                    Membru
                    • 08.mar.2006
                    • 268

                    #10
                    Un beton (ciment+agregate+nisip+apa)este apropiat de perfectiune numai respectind reteta de fabricatie folosind ingrediente cu termenul de valabilitate corect si nu in ultimul rind turnat in cofraje adecvate .
                    In calitatea betonului armat , dupa reteta si calitatea cimentului VIBRAREA ocupa cel mai important loc .
                    Am vazut suficiente structuri realizate de cate ageamii , fara vibrare sau folosind un beton prea moale (prea multa apa) fapt ce duce la aparitia de zone goale in structura si de pierderea laptelui de ciment .
                    Pentru cei incepatori B150 corect preparat arata ceva ca o masa amorfa fara proprietati de curgere si fara lichide aparente (lapte de ciment) O astfel de masa pentru a lua forma cofragului trebuie neaparat vibrata pentru a se uniformiza. Simpla bataie in cofrag nu ajuta aproape deloc! Sigur si sa platesti 1000 de roni pe un vibrator e cam mult dar sa stiti ca batrinii foloseau un vibrator manual pentru a compacta betonul ,ceva de forma unei bile de metal in virful unei cozi de lopeti.

                    Comentariu

                    • movidium
                      Membru
                      • 08.mar.2006
                      • 268

                      #11
                      Un beton (ciment+agregate+nisip+apa)este apropiat de perfectiune numai respectind reteta de fabricatie folosind ingrediente cu termenul de valabilitate corect si nu in ultimul rind turnat in cofraje adecvate .
                      In calitatea betonului armat , dupa reteta si calitatea cimentului VIBRAREA ocupa cel mai important loc .
                      Am vazut suficiente structuri realizate de cate ageamii , fara vibrare sau folosind un beton prea moale (prea multa apa) fapt ce duce la aparitia de zone goale in structura si de pierderea laptelui de ciment .
                      Pentru cei incepatori B150 corect preparat arata ceva ca o masa amorfa fara proprietati de curgere si fara lichide aparente (lapte de ciment) O astfel de masa pentru a lua forma cofragului trebuie neaparat vibrata pentru a se uniformiza. Simpla bataie in cofrag nu ajuta aproape deloc! Sigur si sa platesti 1000 de roni pe un vibrator e cam mult dar sa stiti ca batrinii foloseau un vibrator manual pentru a compacta betonul ,ceva de forma unei bile de metal in virful unei cozi de lopeti.

                      Comentariu

                      • kyrrdan
                        Incepator
                        • 29.dec.2008
                        • 31

                        #12
                        Multumesc mult pt. interventiile dvs. Cred ca incep sa ma lamuresc!
                        Nu stiu de ce eu imi imaginam ca daca punem nisip mai fin, in loc de bolovani mari, consistenta si rezistenta cimentului rezultat (dupa intarire) vor fi mai bune. Se pare ca nu-i chiar asa, dar ramane totusi in discutie necesitatea procurarii unui vibrator de beton (nu va ganditi la alte vibratii!).
                        Dar totusi, lasand gluma la o parte, insist, decat un beton 150 uscat si bolovanos, care nu patrunde peste tot prin cofraj, poate este de preferat un beton cu nisip mai mult, pietris mai micut si ceva mai apos...
                        Adica, decat un stalpisor segregat cum am vazut deseori dat ca exemple pe forum, poate e mai dur un beton de care zic eu, dar care a patruns peste tot! Nu-i asa?
                        Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

                        Comentariu

                        • movidium
                          Membru
                          • 08.mar.2006
                          • 268

                          #13
                          Vezi aicia pentru cimenturi si betoane http://www.lafarge.ro/csearch.php

                          Comentariu

                          • kyrrdan
                            Incepator
                            • 29.dec.2008
                            • 31

                            #14
                            Merci Ovidiu pt. raspuns, dar pb. mea nu era care este reteta de betoane, ca astea se gasesc pe net destule, doream doar o explicatie asa, mai pe babeste, de ce tre' sa pui ditamai bolovanii de pietroaie prin beton.
                            Dupa mintea mea asi fi pus doar nisip 0-3 mm, deci nu inteleg de ce se pun agregatele alea mari cata vreme pretul nisipului nu difera prea mult de pretul bolovanilor?!
                            Credeam initial ca e chestie de economie, ca nisipul ar fi mai scump, dar inteleg, in final, ca e vorba de marirea duritatii cimentului rezultat.
                            Merci.
                            Orice om trebuie sa aiba o activitate, cu conditia ca aceasta sa nu degenereze in munca!

                            Comentariu

                            • Adamescu Ion
                              Living Legend
                              • 21.sep.2008
                              • 1105

                              #15
                              Domnule kyrrdan, cautati un asemenea vibrator si la baietii care se intorc de prin tari straine. S-ar putea sa gasiti un chilipir...

                              Comentariu

                              Procesare...